Janko Hrasko

komentáre

Janko Hrasko

> ale, to si treba uvedomiť, v tom čase na území Slovenska nemecká armáda ani nebola.

To nie je celkom pravda.

Čo Nemcov vyprovokovalo, aby zasiahli, bodli dve veci:

- Obsadenie Ružomberka, kde prerušili strategickú trasu železnice a prevzatie kontroly nad zbrojovkou,

- udalosti v Martinských kasárňach, kde pokus o zaistenie nemeckých jednotiek nedopadol nejako úspešne a skončil masakrom vojakov, ktorí boli na ceste z Rumunska a boli ubytovaní v Martine (takže áno, teoreticky tu armáda nebola - ale prakticky áno). Toto Nemecko nemohlo nechať bez povšimnutia.

Janko Hrasko

> Slovenská republika dotiahla svoju reputáciu podkarpatského blázninca do úplnej dokonalosti.

Pokiaľ Korčok postupoval podľa inštrukcii od tej party, čo chce vybudovať cordon sanitaire medzi Nemeckom a Ruskom, tak to celkom dáva logiku. Na to treba vytvoriť dôvod, a prečo nezačať drobnými roztržkami?

No ale ešte niečo iné som chcel: fascinuje ma, ako rýchlo dokáže Nemecko zavrieť hranice, keď chce. Ešte pred pár rokmi to bolo jednoducho nemožné a vo veľkom kritizovalo každého, kto ukázal, že to možné je.

Janko Hrasko

Sice je to kus bielkoviny, ale keď vezmeme do úvahy, že sa adaptuje chytrejšie ako veľké percento našich spoluobčanov... No nie je to smutné?

Janko Hrasko

a je je to pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že presne o to ide.

 

Z https://www.youtube.com/watch?v=7Onz1NKIBSE:

 

Máte dneska nefunkčnú Špeciálnu prokuratúru, vedenie. Máte nefunkčnú Generálnu prokuratúru, vedenie. Máte nefunkčné Prezídium policajného zboru. A dneska sa polícia rozhodla začať trestné stíhanie vo veci zastupujúcej generálnej prokurátorke pani Kovačikovej. Komu už ona zavadzia, neviem, pretože to, že premiér nemá rúško a ide na svadbu a všetci oslavujú počas mimoriadneho stavu, nie je problém, ale proste uzavrieť svoje veci aby mohla ísť do karantény, to je problém, a tam začneme trestne stíhať, zatiaľ vo veci, ale to je si myslím v rozpore s Trestným poriadkom, zase ak viem páchateľa, nemôžem vo veci začať, vo veci sa začína keď je neznámy páchateľ, tu páchateľ je známy. To znamená, že čo chceme snáď stíhať zastupujúcu prokuratúrku generálnu? Bez nej je nefunkčná Generálna prokuratúra, my si neuvedomujeme, že s akými vecami my hazardujeme, ale ideme stíhať v sadzbe 4-10? 4 roky až 10 rokov? Pán redaktor, naozaj, ako že znormalizujme sa, tu pol roka sú vydávané predpisy v rozpore s ústavou, povedala to Generálna prokuratúra. To dostala za to, mimochodom.

Janko Hrasko

Presne.

Janko Hrasko

99,99% ludí, čo tadiaľ prešlo, malo zapnuté GPS aj dáta. Google vychádza z toho, že ak vidíš tie isté veže v tých istých intervaloch ako oni, tak ideš po tej istej trase. Skús ísť takto po paralelnej okreske, kam ťa hodí ;)

Janko Hrasko

BTS-kami. Google location history nie je línia, ale množina bodov, kde si v samplovanom období, takže hrubá poloha je OK.

Stále nerozumiem, keď sa mu nepáči, že Google vie, kde kedy bol, prečo nevypne location history? Tá moja je úplne prázdna, a to mám telefóny s Androidom od roku 2009 (áno, mal som T-Mobile G1). Alebo iba hľadá problémy namiesto riešení?

Janko Hrasko

Kameň je jedna z možností.

Druhá napr. nemať ho pri sebe. Zatiaľ to nie je povinné ;)

Janko Hrasko

že neobchádzajú. Ty vypínaš "GPS" a oni pýtajú "polohu". Systém im ju dá, ak ju má z iného aktívneho zdroja.

Nezakazuj jednotlivé zdroje polohy. Zakáž im dostať polohu.

Janko Hrasko

ono je totiž viacero funkcionalít, ktoré si ľudia motajú dokopy a potom sa čudujú, že keď jednú vypnú, tak druhá ide stále ďalej.

Android má plug-in systém pre tzv. "location provider" - kus kódu, ktorý vie systému povedať, kde sa dané zariadenie práve nachádza. GPS location provider je jeden z viacerých, ktoré je možné použiť. Androidy, ktoré majú Google Play Services (t.j. 99% z nich), majú k dispozícií ešte "Fused location provider", ktorý získava údaje z viacerých zdrojov: z wifi (Google má zmapovanú polohu wifi access pointov podľa BSSID, takže aj pri vypnutom GPS a pripojení sa na takýto známy AP zariadenie bude vedieť, kde je), bluetooth (RTLS/IPS), alebo pomocou ID veže mobilnej siete. Samozrejme, rozliční provideri majú rozličnú presnosť, rozličný čas potrebný na získanie fixu, rozličné nároky na okolie (ako je priama viditeľnosť na X satelitov) a rozličnú spotrebu energie, takže kedy je ktorý použitý je vec rozličných kompromisov. Momentálne je možné osekávať, ktoré spôsoby zisťovanie polohy zariadenie nemá používať.

Okrem toho sú tu aplikácie, ktoré údaje o polohe používajú (tá vec, ktorá zistenú polohu môže niekam odoslať) - a sem patrí história polohy Google, emergency poloha (používa sa pri volaní na núdzovú linku), zdieľanie polohy a potom samozrejme rozličné navigácie, apod. Pokiaľ máš aplikáciu, ktorá má fungovať iba pri pripojení na konkrétne wifi siete, tak tiež musí mať povolenie čítať polohu, lebo predošlý odsek. Takže ak si chceš vypnúť sledovanie polohy Google, vypni históriu polohy Google a zdieľanie polohy, ale samotné GPS v telefóne kľudne nechaj zapnuté pre navigácie a spol.

Janko Hrasko

tak nastavenie casu je funkcia mobilnej siete. Od (relativne) presneho casu totiz zavisi napr. platnost sifrovacich certifikatov (od-do), a zabranenie replay attackom pri ich pouzivani.

GPS pozicia je naopak funkcia klienta; a to, ze klient vie svoju poziciu neznamena, ze ju vie aj niekto iny. Teda, pokial ju klient sam neodosle. Mobilna siet vie iba, s ktorymi vezami klient komunikuje a aky silny je signal (a teda vie urobit pribliznu triangulaciu, ked klienta vidi viacero vezi; ale to nema s GPS nic spolocne).

Janko Hrasko

Je to z Bessonovho filmu "Valerian and the City of a Thousand Planets".

Hned v uvode boli zniceni.

Janko Hrasko

Téma vyhlásenia + piate meno odspodu -> dôvod, prečo NGO tlačia na jeho odvolanie.

Pochopili, že z jeho strany nielen že nedostanú podporu, ani sa nebude aspoň pozerať iným smerom, ale môže dokonca spôsobiť problémy. Preto tam treba natlačiť niekoho iného, viac názorovo flexibilného. Takéto niečo sa neodpúšťa.

Ďalší hráči môžu mať ďalšie dôvody, napr. prebiehajúce vyšetrovania, ktoré treba zmariť.