Janko Hrasko

authenticated user

komentáre

Janko Hrasko

Presne.

Janko Hrasko

99,99% ludí, čo tadiaľ prešlo, malo zapnuté GPS aj dáta. Google vychádza z toho, že ak vidíš tie isté veže v tých istých intervaloch ako oni, tak ideš po tej istej trase. Skús ísť takto po paralelnej okreske, kam ťa hodí ;)

Janko Hrasko

BTS-kami. Google location history nie je línia, ale množina bodov, kde si v samplovanom období, takže hrubá poloha je OK.

Stále nerozumiem, keď sa mu nepáči, že Google vie, kde kedy bol, prečo nevypne location history? Tá moja je úplne prázdna, a to mám telefóny s Androidom od roku 2009 (áno, mal som T-Mobile G1). Alebo iba hľadá problémy namiesto riešení?

Janko Hrasko

Kameň je jedna z možností.

Druhá napr. nemať ho pri sebe. Zatiaľ to nie je povinné ;)

Janko Hrasko

že neobchádzajú. Ty vypínaš "GPS" a oni pýtajú "polohu". Systém im ju dá, ak ju má z iného aktívneho zdroja.

Nezakazuj jednotlivé zdroje polohy. Zakáž im dostať polohu.

Janko Hrasko

ono je totiž viacero funkcionalít, ktoré si ľudia motajú dokopy a potom sa čudujú, že keď jednú vypnú, tak druhá ide stále ďalej.

Android má plug-in systém pre tzv. "location provider" - kus kódu, ktorý vie systému povedať, kde sa dané zariadenie práve nachádza. GPS location provider je jeden z viacerých, ktoré je možné použiť. Androidy, ktoré majú Google Play Services (t.j. 99% z nich), majú k dispozícií ešte "Fused location provider", ktorý získava údaje z viacerých zdrojov: z wifi (Google má zmapovanú polohu wifi access pointov podľa BSSID, takže aj pri vypnutom GPS a pripojení sa na takýto známy AP zariadenie bude vedieť, kde je), bluetooth (RTLS/IPS), alebo pomocou ID veže mobilnej siete. Samozrejme, rozliční provideri majú rozličnú presnosť, rozličný čas potrebný na získanie fixu, rozličné nároky na okolie (ako je priama viditeľnosť na X satelitov) a rozličnú spotrebu energie, takže kedy je ktorý použitý je vec rozličných kompromisov. Momentálne je možné osekávať, ktoré spôsoby zisťovanie polohy zariadenie nemá používať.

Okrem toho sú tu aplikácie, ktoré údaje o polohe používajú (tá vec, ktorá zistenú polohu môže niekam odoslať) - a sem patrí história polohy Google, emergency poloha (používa sa pri volaní na núdzovú linku), zdieľanie polohy a potom samozrejme rozličné navigácie, apod. Pokiaľ máš aplikáciu, ktorá má fungovať iba pri pripojení na konkrétne wifi siete, tak tiež musí mať povolenie čítať polohu, lebo predošlý odsek. Takže ak si chceš vypnúť sledovanie polohy Google, vypni históriu polohy Google a zdieľanie polohy, ale samotné GPS v telefóne kľudne nechaj zapnuté pre navigácie a spol.

Janko Hrasko

tak nastavenie casu je funkcia mobilnej siete. Od (relativne) presneho casu totiz zavisi napr. platnost sifrovacich certifikatov (od-do), a zabranenie replay attackom pri ich pouzivani.

GPS pozicia je naopak funkcia klienta; a to, ze klient vie svoju poziciu neznamena, ze ju vie aj niekto iny. Teda, pokial ju klient sam neodosle. Mobilna siet vie iba, s ktorymi vezami klient komunikuje a aky silny je signal (a teda vie urobit pribliznu triangulaciu, ked klienta vidi viacero vezi; ale to nema s GPS nic spolocne).

Janko Hrasko

Je to z Bessonovho filmu "Valerian and the City of a Thousand Planets".

Hned v uvode boli zniceni.

Janko Hrasko

Téma vyhlásenia + piate meno odspodu -> dôvod, prečo NGO tlačia na jeho odvolanie.

Pochopili, že z jeho strany nielen že nedostanú podporu, ani sa nebude aspoň pozerať iným smerom, ale môže dokonca spôsobiť problémy. Preto tam treba natlačiť niekoho iného, viac názorovo flexibilného. Takéto niečo sa neodpúšťa.

Ďalší hráči môžu mať ďalšie dôvody, napr. prebiehajúce vyšetrovania, ktoré treba zmariť.