komentáre

Lea

Ďakujem, Ľubov. Áno, správne si ma pochopila.

Inak, áno tiež ma zaujíma história, a opakujem opakované, že Bratislava je esenciou všetkých pnutí, komplexov, nenávisti, zlodejstva a ponurou vlajkovou loďou každého režimu, každej doktríny, je tak dokatovovaná, že skúmať jej históriu, nájsť zdroje na pravdivý výklad všetkých cností a činnosti s ňou spojených vrámci jej obyvateľov, je práca na jeden celý život. Knihy a dobové fotografie, a svedectvá možno ešte ľudí, čo čosi v nej zažili. To je jediné, čo ostalo.

O Andrejovi Kmeťovi viem. Život týchto polyhistorov a vôbec život tých čias v akom žili, bol zrejme, dovoľujem si tvrdiť, jednou veľkou absolútnou slobodou. Dnes už o nej len čítame. Po pravde, nechcela by som mať dnes 15 ani 25 rokov. Skratka, už by som nechcela zažiť to všetko, čo príde. Lebo to bude veľmi zlé.

Naša mladá slovenská generácia vôbec netuší kto je a kde má nejaké svoje uzemnenie, svoj pomyselný kompas a ani ho nehľadá. Možno sú výnimky, o ktorých neviem.

Inak, ak je pravda, čo som sa dočítala o farárovi Karolovi Scherzovi de Vasoja, ktorý na začiatku minulého storočia pôsobil vo farnosti najsv. trojice v Podhradí, je neuveriteľným príkladom tiež čohosi, čo sa nazýva totálna odvaha a sloboda tých čias. Nabrať odvahu a ako kňaz, ktorý sa stal kňazom proti svojej vôli, uniesť svoju milovanú ženu z kláštora, mať s ňou 2 deti, a pritom pôsobiť ako katolícky farár, je akoby vystrihnuté z dákeho príliš romantického filmu. Ako duchovný človek, hovorím o Scherzovi, ísť príkladom, bežným každodenným životom, žiť v pravde, pomáhať ľuďom, zachraňovať, robiť to, čo je poslaním duchovných v plnom rozsahu, je nanajvýš jeden veľký zázrak. Áno odvaha Ľubov, to je to čo nám chyba, a láska k tomu, my už totiž strácame akúkoľvek odvahu a ani neskúšame nejakú nájsť. A čo je smutné, na odvahe druhých sa priživujú rôzne subjekty, vznikajú vyznamenania, a nadácie.. Je to hnus.

Tento portál je o odvahe, i keď anonymnej. A ďakujem Ti aj za slová Pierre de Chardena.
Bolo by nanajvýš poučné a odvahy plné skúmať naše dejiny, dozvedieť sa viac a byť neustále zvedavý. Áno, to je to najviac. Byť zvedavý. Vstúpiť do tmy a nebáť sa.

Lea

Práveže to nie je jedno, Maltézsky rád na Slovensku sa záštiťuje pomocou chorým, slabým a inými ďalšími charitatívnymi aktivitami. Je to o. i. aj Maltézska pomoc Slovensko - mimovládka, skladajúca sa z členov Rádu a dobrovoľníkov. Jej aktivity úzko koordinujú s veľvyslanectvom rádu a organizáciou členov Maltézskeho rádu. Členovia rádu patria do asociácií a velkoprijorátov predovšetkým v susediacich krajinách. www.orderofmalta.sk, www.maltezskyrad.sk, www.maltezsapomoc.sk

Bola to v minulosti ministerka zdravotníctva Smeru, Kalavská, ktorá tu v minulosti čosi splietala o spolupráci vrámci zdravotníctva s týmto rádom :)) Aj preto ma šokovalo to, čo som na vlastné oči videla v Podhradí a podala som o tom svedectvo cez horeuvedený príspevok.

Samozrejme, že nám je jasné, to " tak ojeté" neustále zdôvodňovanie vládnych dohôd a nariadení cez nejaké vyfabulované dôvody, najlepšie charitatívne. Veď cez prizmu charity a demokracie vznikli na Slovensku všetky mimovládne organizácie a nadácie. Skvelá práčka peňazí mimochodom aj. Pardon, že opakujem, čo už fakt hádam všetci vedia.

Ten rád, keďže už čosi, alebo kohosi spravuje a stará sa do veci verejných, kašle na to, aký má " výhľad z okna " a čo v priamom prenose zo svojich vlastných okien vidí...
O " výhľade z okna ", katolíkov v Dóme sv. Martina, nehovoriac...

Mimochodom, to že my si jednoducho nevieme ustrážiť vlastnú kultúru a dedičstvo, je už hádam všetkým úplne jasné. Na porovnanie : členovia židovskej náboženskej obce to vedia skvele a erudovane. V blízkosti židovských cintorínov sa v Bratislave za posledných 80 rokov nepostavilo aleže vôbec nič, a keď sa náhodou chcelo, zabránilo sa tomu nejakým zvláštnym omylom na magistráte a odložili sa to na večné veky, lebo...

Pod bratislavským hradom sa postavili garáže. Bezva. Hneď na to sa vymyslí nový parkovací systém pre BA, aby mali pracovníci novovzniknutych budov - biznis centier, kde parkovať, lebo zamestnanosť a inklúzia. Neviem, prečo už aspoň keď už, tak niektorí múdrejší a ekonomicky zdatnejší jedinci v parlamente konečne nepredložili zákon o možnosti odvodu daní firiem do pokladnice mesta, vrámci parkovania pre zamestnancov firiem. Ale naozaj všetkých zamestnancov, cez ktorých firma odvádza odvody, vrámci parkovania ich áut v podzemných platených garážach v meste. To by nám, potom zrazu akoby zázrakom, áut z ulíc hlavného mesta ubudlo.

Bežná fyzická osoba nedostane prenájom od mesta na nájomný byt, pozemok. Miesto toho odpredá mesto celé štvrte oligarchom, aby tam postavili byty a sídla firiem, lebo zamestnanosť, a teda hrubý národný produkt... a mamon... a ďalšie nezmysly, a zadá developerom zadanie - zásaďte stromy a vytvorte cyklotrasy a park na hranie pred deti...a kaviarničky...a lavičky ..vytvorte mesto v meste a všetko bude ok.

Celospoločenská obsesia cyklotrasami a parkami s dvomi preliezkami pre deti a dvomi novovysadenými stromami k tomu, mimochodom väčšinou odpočítaná cez náklady na stavbu z pridelených vybavených eurofondov, je kurzom súčasnosti a tiež diplomom vyštudovania developersko oligarchickej univerzity súčasnosti, ktorá úplne pohltila Bratislavu. Politici, ktorých si tieto Skupiny kúpili, vymýšľajú rôzne akože blbosti verejného záujmu, ktorými zakrývajú hnus estetiky a blbotu svojich voličov..

A tak dokolečka dokola... Netreba riešiť siahoťažkú politiku v Európe a svete, stačí sa pozrieť ľaľa cez " vlastné humno, či plot " . Sú to stále tie isté opakované príklady stepných neuróz. Príklady stepnej neurotickej infekcie mozgu.

Amen :)

Lea

Včera som bola pozrieť výstavu poklad Inkov na Bratislavskom hrade. Na tom by nebolo nič neobvyklé.

Akurát pár poznámok k hradu a Podhradiu, pod bralom hradu :

V okolí hradu žijú veľmi pokojní a vyrovnaní ľudia, žiadni sedláci, pánbohzaplať, ukázali nám cestu a dovolili nám normálne zaparkovať, ako občanom mesta, platiacim mestské dane, v blízkosti svojich príbytkov, občanom, ktorí si šli pozrieť výstavu na bratislavskom hrade. A nemuseli sme platiť nechutné parkovné v hradných garážach. Ale nie o tom som chcela. Mimochodom, výstava je úžasná.

Paradox nastal, keď sme sa rozhodli navštíviť ešte Archeologické múzeum v Podhradí..

Páni, na toto korzo, ak ste Bratislavčania a máte čas, choďte sa kuknúť, lebo ako ja, skameniete v nemom úžase..

V Podhradí smozrejme vyrástla nechutne prepotená a horúca štvrť na Žižkovej ulici. Úprimne, bola som to pozrieť prvý krát, od doby, ako to stojí. Vážne nechutneeeé...

Ale iné veci, ako priblblá architektúra, ničomnosť, a pocit rozpredania lacnej "zeleniny podhradia" ma zošokoval. Kostol Najsvätejšej trojice, ktorý stojí v ešte ako tak záchranenom Podhradí, hneď vedľa novovybudovanej štvrte v okolí Žižkovej ulice ( chudák Žižka, fakt neviem, či a prečo zrovna tento vojvodca musí niesť meno tejto ulice, ale zrejme je to tak trochu viaczmyselné) takže ten kostol je vlastne, ak som to správne pochopila, v správe Maltézskeho rádu rytierov Jeruzalema. To znamená, že kus našej pôdy, kultúrnej pamiatky, časti mesta, spravuje kto vlastne ?? Spravuje iný štát, resp. iný štátny subjekt. To je fakt niečo nevídané !

Nepustili nás do archeologickeho múzea, lebo bolo 3 minúty po pol piatej a o pol piatej je posledný vstup. Dobre. Nechce sa vám robiť za pár eur vstupného nadčas päť minút, chápem... Nedalo mi však a šla som sa pozrieť ďalej, po tej ceste smerom k mestu, že čo sa to s tou Vydricou vlastne deje ?????

Neuveríte, ja som sa ocitla v dobe Inkov. V dobe Egypťanov. V otrokárskej spoločnosti... A myslela som si, že som sa ocitla v akomsi pomyselne hroznom časovom tuneli, vrátila som sa do doby späť, spred tisíce rokov...

Pred sebou som videla hradné bralo, zcelené betonážnou injekciou, a pod ním pobehujúce a pracujúce klbko ľudí. Bolo tam prachu, veľa, nakoľko sa upravoval svah, to konkrétne hradné bralo, Kempelenov vodovod nechápal, a aj nebohý Kempelen dakde v raji zrejme krútil hlavou, hradné bralo sa brúsilo a vyrovnávalo, sa formovalo hradné bralo že až, a ti úbohí robotníci tam pobehovali a pracovali aleže úplne bez akejkoľvek ochrany, rúška, nejakej ochrannej masky, alebo čohokoľvek iného, určeného na ochranu zdravia pri práci. Bolo tam prachu a prachu z tej drte vápenca, som si pomyslela, áno, toto sú otroci, stavači pyramíd... Toto je živé peklo... Živý happening pekla... Bolo asi 28 stupňoch celzia, možno aj viac.

Verte, že pri pohľade na toto, som si pomyslela, že ja sa pozerám na ríšu Inkov, kde otroci stavali pyramídy a všetko to tu už skratka raz bolo a toto je dejavu...(...)

Choďte si to prežiť a vidieť a uveríte, respektíve nebudete veriť svojim očiam a vnemom, či ste v 21. storočí...

TO NIE NÁBOŽENSTVO, ALE MAMON Z NÁS UROBIL EŠTE AJ V 21. STOROČÍ OTROKOV, ČOHO SOM BOLA SAMA OČITÝM SVEDKOM.

Je to pre mňa niečo nevídané, na Slovensku v kontexte práva na pôdu a práva zaobchádzania so slobodnými občanmi ako pracovníkmi vrámci dojednania práce a podmienok zdravia pri práci. Je to niečo tak nevídané, že sa pýtam, ako je to možné, že si tieto skutočnosti v našom hlavnom meste, v práci na Podhradí, bývalom to mieste obývanom Židmi, nikto nevšimol..

A vy, Maltézski rytieri, pardon, otázka, to že ako je možné, že vy tu na Slovensku spravujete kus pôdy a stavby, aleže tak závažnej a lukratívnej, časť našej národnej histórie, územia, dejín ako takých, to, že kúsok od vás sa dejú tie strašne veci s lacnou pracovnou silou, ľudia si poškodzujú zdravie pri práci v katastrofálnych podmienkach, priamo pred vašimi očami, to nikoho netrápi,.. hm ????!!!!!

A tam neďaleko padá biely dážď prachu na otrokov, ktorí stávajú nové sídla, v ktorých budú uložené peniaze.... a náboženstvo a ich najvyššia kasta sa v podobe kríža na kostole, čoby vlastníctva nehnuteľnosti, tomu len v tichosti prizerá ??

O " zabetonovaní " celej tejto veci, paradoxne aj s ohľadom na množstvo prameňov pitnej vody v Bratislave, nehovoriac..

.

Ešte poznámka, prečítala som si na internete " Južné podhradie Bratislavského hradu ", kapitoly a dokumentácia architektonických reliktov Vydrice, od Zuzany Ševčíkovej, veľmi dobrá práca opierajúca sa o vedecký vyskum. Píše sa tu o jednej etape života Podhradia, siahajúcej až do cca 15., 16. storočia. Údajne žili na území Vydrice a Žižkovej ulice, podľa vykopávok, ktoré sa tam našli, z obdobia v čase 17. a 18. storočia, okrem iných, aj veľmi bohaté rodiny Slobodomurárov, miestnej šľachty a Židov. Domy boli postavené s vysokou mierou kvality a remeselníctva. Šlo poväčšinou o nemecké a maďarské mená, samozrejme Bratislava bola veľmi kozmopolitné mesto obchodu, takže bohatí obchodníci a šľachta. Po presťahovaní vtedajšej exekutívy do Budína, tieto domy zanikli, resp. na ich miestach boli postavené lacné domy a ubytovacie zariadenia pre lodnikov a drobných obchodníkov, prevažne židovského pôvodu.

Zrejme preto si akoby dakde v podvedomí neurózy vyplývajúcej z vlastníctva a moci niekdajšej slávy mnohých rodín, robia určite skupiny nárok na toto územie. Veď vlastne sa v súčasnosti pod kepienkom filantropie, dobročinnosti, pomoci chorým a dobrovoľníctve, dajú kryť tie najstrašnejšie psychické poruchy určitých etnických a spoločenských skupín obyvateľstva.

Toto sa deje všade, ibaže, v iných krajinách sa tieto skupiny podieľajú súčasne ďaleko viac na udržaní ekológie a zároveň estetičnosti verejného priestoru, za to, že dostanú verejné statky a tým spojenú moc, " za euro " , i čoby aj za cenu potlačenia kultúry miestneho obyvateľstva. Neuróza týchto skupín nedosahuje také rozmery, ako je tomu u nás na Slovensku, v Bratislave. Tu si dovolia ďaleko viac, lebo je im to dovolené.

Ako si povedal Norman, vlády štátov maju vo svete aleže veľmi rozličný stupeň autority voči týmto skupinám, u nás je to ozaj len taky miestny folklór. Nemáme nikoho statočného, odvážneho, ktorý by politiku charakterne zvládol. Taky sa žiaľ ešte bude musieť iba narodiť. Avšak aj tak, škody spôsobené za tie 3. storočia už nikto nikdy nezahojí.

Lea

Ospravedlňujem sa, opravila som v svojom horeuvedenom príspevku info o vlastníctve kostola. A tiež upravila text. Nejedná sa o vlastníctvo, ako som si pôvodne myslela, ide o správu. Ostatné skutočnosti sú pravdivé a popísala som ich tak, ako som ich videla.

Môj príspevok je aj pre mňa poučením Norman, že treba písať nie nahnevaná a vytočená :) Keďže som bola zvedavá a veci si ďalej dohľadala, týmto sa ospravedlňujem, že som sa opierala v príspevku o svoje nedostatočné info.
Ďakujem.

Lea

I keď sa tu bavíme pod Normanovym článkom rôzne aj o rôznom parazitizme ne tej ktorej spoločnosti a druhu, nechcem to tu zahlcovať ďalšími úvahami.

Vygugli si, ak máš záujem sa dočítať, " Vybraté kapitoly z etológie hmyzu " od Milady Holecovej. A budeš prekvapená, kolká súvislosť ťa napadne. Mimochodom, včely - a jej druhý sú veľmi užitočné, ale tiež aj navzájom parazitické.

Jediný rozdiel medzi hmyzom a človekom vidím v tom, že človek neukája iba potrebu jedla a rozmnožovania, ale často podprahovo parazituje kvôli svojej vlastnej zábave aj na mysli a pocitoch ludí, a pod heslom absolútnej slobody ničí a drancuje svoje obydlia a statky, svoju zem a jej zdroje.

Vytvára podprahovo, ako hovorí Norman vyššie "teatro kultu ". Nuda a s ňou spojená možnosť rozhodovať a ovplyvňovať druhých, dáva nekonečné možnosti sprzniť akúkoľvek čistú a dobru myšlienku, akýkoľvek čistý prirodzený prejav ľudskej kultúry. Naše kultúrne prejavy ako národa boli často rôzne znásilnované, - takže deje sa to na úrovni rovnako ducha ako aj hmoty, teda statkov a zdrojov. Nakoniec, mnohé náboženstvá sú toho dokazom. A nielen.

Lea

Nie, nemyslela som entitu ako nejaké zlo, myslela som na nejaký zvyšok niečoho, čo ostalo, z nejakej živej hmoty, ktorá tu už bola, ako trebárs nejaký zvyšok nejakej energie. Áno, ktorá by mohla byt aj nejako nebezpečná.

Hmyz ma vysoko paraziticke tendencie, nerozlišuje dobro, alebo zlo, vníma iba seba. Minule som o tom čítala len tak, a tak ma to zaujalo, že som si vyhľadala jednu štúdiu o hmyze, aby som si to ozrejmila.

A zvláštne, pretože hmyz ma v podstate úplne v paži nás ľudí, aj našu chémiu, či repku olejnatú. Oni majú vybudovaný tak dokonalý systém prežitia, že mi pripomínali " terminátora " , dokonalý organizmus. Uvedomila som si, že ak niečo prežije na tejto planéte živé, bude to určite hmyz. Je dokonale organizovaný, vie presne, kam ide, a prečo. Dokonale vie, ako zabezpečiť potravu, teda prežitie, často až na úkor kanibalizmu. Ma svoje rituály, napr. včelí tanec, ktorý ale primárne funguje samozrejme vždy ako niečo k hľadaniu potravy, alebo párenia sa. I keď ani toto nie je úplne preskúmané.

Hmyz má ľudí totálne na háku a nebojí sa ich. Keď sa povie, že ľudia sú bezcitni ako zvieratá, nemalo by to tak byť. Zvieratá sú plaché, v podstate sa nám ľuďom veľmi podobajú, lebo vedia opätovať lásku. To hmyz je totálne bezcitný, napriek tomu ale ma nesmierne inteligentnú štruktúru, systém svojich obranných mechanizmov, ktoré sú zároveň aj útočiacimi mechanizmami.

Preto mi napadla tá otázka, či také inteligentné živočíchy ako hmyz, môžu vidieť a cítiť niečo, na čo človek vôbec ešte neprišiel, lebo to nevidel, necítil a navyskúmal a ak o tom čo i len tuší, možno je to nakoniec označené ako konšpirácia. A teda prečo sa hmyz združuje na miestach nejakého významu, o ktorom my ľudia vôbec netušíme ?...

Ale dik aj tak, podnietila si ma k zamysleniu sa, že človek by si mal viac hmyz všímať, a poučiť sa, pretože hmyz sa chová vo značnej miere rovnako ako človek. Hmyz však človeka v evolúcii vrámci druhu ako takého, dávno predbehol. A prestal si ho všímať.

Lea

Veď oni nikdy fyzicky nepracovali, nikdy si neupratali sami svoj domov, neopravili fasádu na dome, nikdy neurobili nič, čo by si vyžadovalo nejakú fyzickú prácu, ani len neskrášlili svoj vlastnú záhradu.... Nemali proste žiadnu záhradu, keď nemali na záhradníka. Fyzická práca sa im bridila, viď. domy v Bratislave, v Podhradí, kde žili, na starých fotkách z čias minulých je vidno, ako tieto čudné entity narábali so svojím vlastnym prostredím, v ktorom sa pohybovali.

Už Hanibal Lecter vo filme Mlčanie jahniat, čoby vlastne briskný psychiater tvrdí, že zlý človek závidí, a čo závidí zlý človek - psychopat a prečo robí zlo ? Závidí to, čo vidí. To, čo nemôže mať, nemá na to, nikdy to prirodzeným spôsobom nedosiahne.. .

Niekedy si si položil otázku, koľko je trebárs v Bratislave židovských cintorínov, resp. hrobov ? Nevravím o holokauste, hovorím o bežných hroboch. Je ich aleže strasne veľa. V Bratislave je pochovaný jeden z najväčších rabínov. A ani tí všehomocní developeri si preto na hradnom brale neškrtnú. Je to sranda a smútok zároveň. To ale znamena, že táto početná komunita bola a aj v súčasnosti je veľmi silne zastúpená v našom hlavnom meste.

Židov však kedysi v dávnych minulych časoch nepúšťali za hradby mesta, ľudia nemali k nim dôveru, boli to podľa ich názoru podvodníci, ktorí požičiavali na úver, a aj zlí krčmári, ktorí riedili víno. Už vtedy, pred ix rokmi o nich nešiel dobrý chýr ako o dobrých a čestných ľuďoch, ten nebol nikdy. A preto sa nikde na svete netešilo toto etnikum aleže žiadnym sympatiám. A zovšadial ich vyháňali.

Gróf Pállfy si ale však v tej dobe povedal, ok, to že požičiavajú ľuďom, keď sa im neurodí úroda v dôsledku sucha, alebo povodní, je fajn, lebo tým svojich poddaných ja udržím na uzde, strachu a mám ich pod kontrolou, a teda super, dám Židom možnosť vstúpiť do mesta a všetky výsady k tomu, lebo sú zárukou, že sedliak Slovák nebude robiť povstania a nebude sa búriť.... Bude v strachu dlhu... Ach bože, čo nám to len v súčasnosti pripomína, všakže ? ... :) Žid požičia a veci sa posunú do novej reality...

Norman, škoda reči, toto je dané, neviem kto to takto nastavil, určite to nebol ani Boh, ani kliatba, a ani hlúposť Slovákov, proste oni nás tu otravujú ako dáke muchy, a my ich proste nevieme odohnať.... A ešte nikdy nikto nevynašiel ten jeden špeciálny Repelent.

Sa dohodla včera vláda, teda štát, že odpustí bankový odvod bankám, teda banky vlastne vyhrali spor, aspoň vieme, že korona má aj akési dobré pôsobenia na vládu a následne bankový sektor :))

Lea

.

".. si kočka, si kočka, si kočka,
a perfektne urobená..."

( to nie ja, to Elán )

Lea

Si ma pobavil a rozosmial hneď zrána Norman, dik . )
" Neurotické stepné tendencie ", to slovné spojenie si zapamätám, skvelý stručný popis diagnózy. Tzv. " stepná neuróza ", ha.

Výborný článok. Možno problém Maďarska bude tu čoskoro v našej vláde na stole, keď bude treba zakryť iné problémy. Lebo problém nacionalizmu vznikal vždy po hospodárskych krízach, bol a je jej " dieťaťom " .

A nakoniec, čo ak by sme sa ako V4 zjednotili a tak trochu odtrhli od EÚ, to by bola opovážlivosť, nájsť spoločne ekonomické ciele a s tým súvisiacu samostatnosť...A teda aj národnú hrdosť, ktorá sa nebude musieť vynucovať zákonmi, ale bude úplne prirodzená všetkému a všetkým. Mohla by to byť jedna z vízií našej krajiny do budúcnosti. Uf, ak vôbec dáka dobrá :)

Neviem však, či z hľadiska spoločnej vojenskej bezpečnosti V4, môže sa rovnako hovoriť o spoločnom úspechu. Myslím, že zatiaľ a asi ani v budúcnosti, nie. A zrejme v tom to celé je :)

Lea

Keď nie už právnik, si politik, alebo novinár ?

Keď už si vytrhol časť vety z kontextu môjho textu, ktorá sa týkala problému " schopnosti obyvateľstva - voličstva riešiť výber a vznik strán na základe svojho poznania práva ", čo v kontexte celej vety znamená poznanie svojich práv a možnosti jednotlivca voči, poviem to jednoducho, sociálnej a politickej nespravodlivosti naprieč históriou s ohľadom na dejiny práv jednotlivca a skupiny ( tak trochu to Lahula rozviedol z pohľadu historika aj doktora práv ) chápem, že to už potom nie je text, je to vlastne zábava, o ktorej mi písal Norman. Ale chápem ťa, nie je to ľahká téma.

Dosť často sa konštatuje, že Slovensko a jej obyvatelia stratili, resp nezaujímajú sa o svoje korene, históriu, čo by bolo ešte pochopiteľné, nikomu sa nechce čítať vedecké štúdie a hrubé ťažké knihy, avšak o to viac je fajn, keď niekto ponúkne na internete objektívne torzo z toho, čo s ohľadom na problém politiky v súčasnosti, na margo súčasného právneho vedomia obyvateľstva našej krajiny, môže poznanie práv a psychologického dopadu na konanie ľudí, napr. aj vo voľbách, trochu zrozumiteľne vysvetliť a teda pomôcť. Nakoniec, veď volebné reklamné agentúry nerobia nič iné. Len ony to robia lživo a teda zle.

Len kto raz nájde ten spôsob, ako vysvetliť celu tu lživú podstatu sľubov, hystérie, a skúsi ponúknuť vecný, právny konštrukt, ak nie osobnosť poznajúca právo a zakony, schopná bežným ľuďom v diskusiách v televízii, na webe, vysvetliť a odkryť lož médií ? A lož tých, ktorí celý ten akt volieb zmenežovali ? Tým teda nemám na mysli Harabína, ktorý síce pozná dokonale právo a aj históriu, ale jeho prejavy a spôsoby tejto info nie sú ani zďaleka schopné prilákať k záujmu oň mladšiu generáciu.

Ono nikdy text tu na Nadhľade nepovie všetko, možno iba jemne čosi naznačí, a text je dobrý vtedy, keď si v ňom človek nájde svoj vlastný problém a pripadne jeho vyriešenie, alebo pripadne len zábavu.

Len vtedy ak vieš odkiaľ si, vieš kto si.
A keď k tomu ešte aj myslíš, potom teda aj si, a ma zmysel o tom hovoriť.

Lea

Norman, prepáč, ale musím k tomu niečo a nebude to príjemné čítať. A asi to bude dlhé :)

Keby som vás nepoznala, a nečítala to tu dlho predlho, myslela by som si, že tento portál ovláda strana Smer, a tvoja posadnutosť a obhajoba Smeru a aj mnohých diskutérov tu, nabáda k myšlienke, že tento portál je nič iného, iba akysi spolok členov tejto strany. Ale verím, že to tak nie je.

Pár vecí k tomu článku :

Strana Smer sa síce nazvala sociálne demokratickou, ale prišla s program presne po Dzurindovi, kedy nálada v spoločnosti po jeho reformách predikovala jej vznik a zaručila 40 a viac percent voličov.

Uvedomme si, že nahnevaná skupina malých a stredných živnostníkov vtedy ešte len vznikala. Vznikla až neskôr, keď strana Smer zdvihla odvody a dane živnostníkov a zrazu hoppala, všetci ručali, že prečo take vysoké odvody a dane, to, že trebárs bežný úradník, zamestnanec štátu, učiteľ, lekár, úradník odvádza do pokladnice štátu a poisťovní iné peniaze, jeho cena práce a odvody z nej sa pohybovali v iných číslach, to sa zmohlo len na nejaký trápny štrajk a plošné pár eurové zvýšenie ich štátnych platov. A áno aj preto hoppala, vznikla strana Smer. Ako strana sľubujúca zmenu. Avšak opäť len ako ukážka postrevolučnej fázy prerozdelenia moci a peňazí v postkomunistických krajinách, kde zatiaľ do dnešného dňa táto fáza sa čo i len zďaleka nepriblížila kapitalizmu v západných, tak nechutne podsúvanych demokraciách.

Naštvaných malých a stredných podnikateľov pekne krásne zbalil Sulík a vytvoril SAS a dodnes tára a robí zmätok.

To, že volebný systém je taký aký je, snáď nemusím pripomínať, diskutovali ste tu už mnohokrát o tom.

Strana Smer nikdy nebola slobodná a demokratická, vždy bola lokajom Ameriky a jej poskokov, EU, a ďalších s ktorými jej mecenáši a ďalšie drobné ryby a hydina tejto našej krajiny, chceli obchodovať a kradnúť. A Ficove silácke reči o slniečkároch a migrantoch, prepáč, ale tomu už dnes hádam nikto neverí, a ty múdry a vzdelaný človek, predpokladám, tiež nie.

Smer nie je prečo obhajovať a robiť mu tu PR.

Tento portál je politický, zaoberá sa prevažne politikou, ja som sa vyjadrila po prihlásení, ak si spomínaš, k pánu Lahulovi a jeho článku. Pýtam sa preto ešte raz aj tu, v diskusii, prečo vtedy, v minulosti, Rimania mohli a my dnes nie ? Prečo vtedy mohli aspoň zčasti riadiť veci verejné myslitelia, filozofi a múdri vzdelaní ľudia a nielen akýsi hlúpi zbohatlici a lokaji, ako je tomu dnes ? Odpovedal niekto niekedy na túto otázku ? Je to preto, že doba sa zrýchlila, na vzdelanie nie je čas, a počítače všetko spravia za nás ?? Hlúposť.

Prosím, ak môžeš, urob o tejto problematike samostatný článok, lebo na tomto poli je o čom diskutovať, stačí si pootvárať obchodné registre,..... a zistíme všetci, že Slovensko je tak malé, že keď chceš slušne podnikať, nie je to možné. Ak uvažujete, aké strany by mali vzniknúť a prečo, v prvom rade sa treba spýtať, kto z toho bude mať osoh a prečo, lebo stále tu premietať, či a aký je Fico a Pelegrini, je už fakt nudné a únavné a nič nerieši. A defacto na to prišli aj samotní členovia Smeru.

A ešte, nevšimol si si, že novinári sú tiež akýmisi členmi parlamentu, aspoň pomyselní, aj keď tieto smiešne osoby nikdy nikto nevolil, a podávanie trestných oznámení je už aleže fakt národným športom ? :)

A na záver, ty ako informatik, ( teraz k tej histórii ) predsa musíš vedieť, že mnoho ľudí v histórii, Emerson, mnohí ďalší, vedci, umelci, vedci, nakoniec mnohí aj dnes vzdelaní v umeleckých a estetických vedách, našli spojenie medzi povedzme matematikou a hudbou. Táto akási technická kalokagatia je plne určujúca osobitosť samotnej ľudskosti v nás. Veď vôbec nemusíme odísť do Indie, aby sme zmúdreli, ani nemusíme byt nábožensky založení, aby sme boli ľudsky dobrí.

Záujemca o štúdium práva robí prijímačky z dejepisu a dejepis je mapou histórie, patrí k všeobecnému vzdelaniu právnika, preto ma prekvapuje, že napr. Roland, o ktorom sa tu hovorí, že je právnik, nespravil zatiaľ článok, ktorý mapuje schopnosť voličstvva riešiť výber a vznik strán na základe svojho poznania práva, mysle ľudí reagujúcich na určité sociálno - spoločenské paradigmy vychádzajúce z práva v tej ktorej dobe vrámci historických a teda aj ekonomických súvislostí. To všetko samozrejme súvisí nielen s poznaním práva a histórie, ale aj ekonomickými a hospodárskymi ukazovateľmi. Preto vznikla veda volajúca sa politická ekonómia, a mal by teda možno vzniknúť aj akýsi politický dejepis :)

A tu už prichádzame k tomu, že ak sa chce niekto vyjadrovať k spoločenským veciam a riadiť štát ako premiér a minister, mal by mať vzdelanie k tomu zodpovedajúce a nie len nejakú smiešnu súkromnú univerzitu. Hovoríte o prestarnutých členoch tej ktorej strany, a že je to nemoderné a hlúpe, panebože, ja som všetkými desiatimi za všetkých starých vedcov, právnikov, sociológov, fyzikov, lekárov a matematikov, a čo i aj umelcov, čo na svojom poli niečo dokázali a vedia. Neprosím si vo vláde a v parlamente 30 ročných zbohatlikov a podnikateľov, a ďalších hlupákov v oblekoch, čo nič iné nerobia, iba rozmýšľajú o zisku pre svoje firmy a o tom, ako podplacať a cez doktríny novovzniknutých mémov protispoločenskej akože trestuhodnej činnosti a hlúpote politikov, reagujúcej na ňu, zarábať pre seba.

Stále na Slovensku platí, že voličstvu je potrebné dať iba trochu akýchsi hier a chleba, a spústu možnosti ako je možné odrbkať štát, a vzdy sa nájde elita, či oligarchovia, či sluhovia a lokaji, ktorí si voličstvo kúpia cez sľuby a služby. Brusel a Washington robí presne to iste.. Prečo by to malo byť iné u nás.

Ešte som tu nečítala nejakú rozumnú analýzu ekonomickej paradigmy, ktorá by obhájila čo i len jeden nápad Smeru robiť čosi lepšie ako predchádzajúce vlády. A tie ich hrátky s médiami sú už fakt stále sa opakujúce, a nudné až až..

Mala som trochu času, tak som sa rozpísala.. prepáč Norman, ale aj tento portál by potreboval čosi myšlienkové nové, nejakú ďalšiu víziu, neviem, proste nejaký nápad.... I keď ja ho žiaľ zatiaľ nemám. A iba opakujem už často povedané... :)

Lea

Scenár tejto hroznej udalosti akoby z počítačovej hry, nikdy nebude tak celkom vysvetlený. Dôvodom je možno to, že ho ešte tak skoro nik z nás nečakal. Ešte teraz, tak skoro, zrejme nie. Ale neskôr si budú musieť mnohí zvyknúť, že hrozba zabitia už nie je hrou, a začne byť očakávaná, a ľudí donúti pripraviť sa na ňu. Lenže ju rozanalyzujú rôzne, po svojom.

Je to strašne smutné, strašne, otrasné. Možno tá udalosť je len lastovičkou množstva skrytej mysle rôznych psychopatov, ktorí si tým postupne sami sebe začnú pomaly ale iste jest vlastný chvost, ako ten pomyselný had. A teda raz to zasiahne aj ich vlastné deti a tým aj ich samých.

Lea

Mne sa ten článok páči. Ten pán Lahula si myslím, že to presne trafil. Túto dnešnú dobu vystihnúť.

Nabáda ma ale aj k úvahe, že prečo práve Rimania, ich filozofi a ich ľudia majúci nejaké osobné statky, si všimli biedu a nespravodlivosť v údele niekoho a niečoho, ktorý im samým umožnil byť vlastne filozofmi a bohatými vládarmi ? Tým vlastne ľuďmi, ktorí môžu poukázať na problém a vytvoriť zákon. Bola to ich osobná skúsenosť s bolesťou, nešťastím ? Možno áno, ľudia mnohí v tej dobe ak bohatstvo nezdedili, museli ísť do boja o územie a potom byť odmenenými lénom panstva, úradom, titulom a pod. Študovať mohli defacto v tej dobe síce všetci, len máloktorí však mali na to čas, a teda študovali opäť iba majetní a písali históriu a svoje pamäti opäť len tí na " možnom lehátku v tieni olivovnika, ovievaní vejárom otrokov ".. :)

Bodaj by na svete mohol byť ešte niekdy ten kľud, aby ľudia mohli myslieť aj na niečo iné, ako na samého seba. Čo i aj bez lehátka a vejáru.

Ale, zas mi napadá myšlienka protikladu, že osobné sebectvo je niekdy akási vrtula vrámci ochrany samého seba, a človek sa akosi odpúta od prízemnosti. Nadhľad z výšky vedie k premýšľaniu o osudoch a údele inych, a človek prestáva byť sebcom. " Ja " sa zvykne spamätať a aspoň na chvíľu sa polepšiť :)

Ten článok bol veľmi dobrý Norman. Dik, že si ho sem dal.