Norman

authenticated user,redaktor

texty

Stránky

komentáre

Norman

Entropia je kľúčové slovo, ktoré veľa vecí vysvetluje. Teda naozaj také zaklínadlo , ten konček povrázka, za ktorý keď zatiahneme, sa možno niečo odchlpí...
Neviem, či neboli porušené zákony entropie - lebo sú to za prvé zákony štatistické, a za druhé to, čo tu vidíme, svedčí o opačnom chode entropie - ináč by tu nič nebolo, len chaos. Samozrejme, ja rozumiem poučkám o lokálnom poklese entropie na úkor rastu inde - ale aj to je definícia podľa mňa dosť abnormálna. Preto je entropia (a jej opak, pre ktorý azda ani nemáme samostatné meno) veľmi zaujímavá, aspoň u mňa. A nielen v oblasti fyziky, ale aj v psychológii a sociológii. Teda vo všetkom.

Takže náš základný bod je - naozaj sa to dobre vyvíja?
No, to je práve otázne.
Ale ja predpokladám určitý vývoj, ale zdá sa mi, že vôbec nerozumieme, ako k nemu došlo, alebo dokonca možno dochádza (nie je to isté). To je práve to tajomstvo , a nech sa sedem Kopernikov nehnevá, k tomu nám predsa nepomôže nákladiak kameňov a rovnako málo zrkadlo s fotkami svetielok v nekonečne.

Norman

Vyznieva ako najpravdepodobnejšie vysvetlenie. Treba si uvedomiť, že planéta má limitované množstvo energie, ako aj synergie. Tá planéta proste nedá mnoho, aj keby sa akokoľvek vedelo.

Vyššie spomínaný optimizmus invencie - nuž, v posledných pár storočiach bolo objevené vela, ale dá sa to povedať aj opačne - objavila sa zopár dôležitejších vecí (elektromagnetizmus), a to spustilo boom, ale nemožno čakať, že sa objevia ďalšie prelomové objavy rovnakou rýchlosťou. Skôr je to prirovnateľné ku Kolumbusovi, ktorý objavil Ameriku, ale nedá sa čakať, že za ňou bude ešte jedna Amerika, a potom desať a desať - veď predsa ešte nemôžeme byť na konci.

Ja súhlasím, že pravidlá a hlbiny sveta sú možno úplne iné, ako si ich dnes predstavujeme. Ale určité pravdy zostávajú: zákon zachovanie energie, zákon stúpanie entropie - aj keď im ešte určite moc nerozumieme.

Ak budme veľmi myšlienkovo odvážni, je možno si predstaviť inteligenciu, ktoré dokáže obrátiť tok entropie. Druhá vec je, či k nej dokáže čo len teoreticky dospieť také malé mravenisko, ako je Zem (aj keby sme si odmysleli realitu a boli maximálni optimisti).

A to potom vedie k ďalšej myšlienke: nebolo by rozumnejšie, racionálnejšie, ak by ľudstvo teda upustilo od hrania sa na progres s ohnivými trúbkami, na snaženie sa "objavovať" kamene niekde na Marse, keď je jasné, že TO žiaden prínos v kvalite poznania neprinesie. Určite by rozumná civiliácia navrhla nehrať sa na extenzívne šírenie do kozmu, nepoužívať primitívnu techniku, ale koncentrovať sa na reálne poznanie a reálny progres v mentálnej oblasti.
Jules Verne vážne písal o ceste na Mesiac v náboji. Ale ono sa to ani moc nelíši - stále investujeme do technológie vlastne rovnakej - expanzie plynov. To je smiešne, beznádejné. Takže aj keď súhlasíme, že môžu byť tajomstvá (nejaká antigravitačná sila?), ale kým ju neobjavíme, sú tieto raketové prdolenia ľudstva nielen že takmer neobhájiteľné, ale ak aj ich robíme, tak určite nie sú žiadnym "úspechom" - skôr dôkazom našej úbohosti

Norman

áno, veľmi presvedčivé a autentické video. Oppenheimer si autenticky uvedomoval hrôzu, ktorú vytvorili (to, že poznal Gítu tiež svedčí, že dostal nejakú výchovu v morálke, v dharmických hodnotách, a teda mal svedomie ).

Príznačné je, že sa pri tejto príležitosti asi zámerne spomína, že on citoval z Gíty vetu "jasnejší ako tisíc sĺnk". Možno aj to povedal, ale to je také nevinné ... no áno, žiara je to veľká. Možno aj to povedal, ale tu na videu je dôkaz, že citoval vetu:
"Teraz som smrť, ničiteľ svetov".
To je samozrejme iný obsah. Nie nejaké svetlo, možno nevinné až pekné, ale naopak - ničiteľ, mnohoramenná špirála ničiteľa svetov. To je to, čo hovorí Oppenheimer. Hrôza, ktorú len málo smrtelníkov dokáže naozaj zažiť. Niektorí plakali, niektorí sa smiali, väčšina mlčala, ale všetci cítili tú hrôzu...

Hovorím, ľudstvo dokáže vynájsť ničivú silu okamžitej entropie, ale nedokáže vlastne takmer NIČ vytvoriť. Nie, nádorové mraveniská nie sú výtvor.

Norman

morálka je zbraň, ako každá iná.
Samozrejme, pod tiahou skostnatenej morálky poloudusení filozofi 19. storočia sa búrili, bojovali so svojmi imprintami z detstva ... ale to, že morálka im zlámala údy neznamená, že sa máme od morálky distancovať.
Morálka je proste (naša) stupnica hodnôt a prirodzene, je vhodné ju mať dobre zostavenú, takže ju treba opatrne vylepšovať - to ale neznamená, že si každý vyšinutý potrat bude robiť svoju morálku a prípadne ju ešte vnucovať celej spoločnosti.

Toto sa nedá nijako obísť, nech by s morálnou anarchiou špekulovali akokoľvek, túto jednoduchú matematiku proste neoklamú. Každý má nejakú prísnu morálku a kto tvrdí, že ju nemá, ten má dogmy najväčšie - lebo ich nedokáže vidieť (prípadne klame, že ich nevidí, čo je rovnako zlé!.

Mimochodom, spomenul som, že morálku treba aplikovať hlavne na nepriateľov? Priateľom to niekedy tiež pomôže, ale tí sú aj tak dostatočne etickí, respektíve majú kompas v sebe. Morálku teda treba aplikovať a požadovať najmä od našej opozície. To nieje pokrytectvo, to nie je farizejstvo, proste prať treba to, čo je najviac špinavé.

Ale pozri - spísať všetkými možnými slovami, čo chýba ľuďom, tiež nikam nevedie. problémy sú proste labyrint a hovoriť ľuďom stále "je to veľké zamotané nedobré klbo" - to nikam moc nevedie. Na nájdenie cesty musíš dať ľuďom do ruky koniec ten správnej nite, jeden jediný, ktorý keď zatiahnu, tak sa im to rozpletie. Ak im dávaš čokoľvek iné, všeobecné rady a prípadne ich kritizuješ, hodnotíš ich úbohý stav, tak im moc nepomôžeš.

(tu na portáli sa síce tiež často často výrazne kritizuje, ale tu nie sme primárne na pomáhanie, tento portál nie je žiadna duchovná škola, okrem toho kritizujeme hlavne nepriateľov )

Norman

Tento článok bol napísaný tématicky k politickým hnutiam, teda ku politickej realite, nie až tak ku nejakej teórii. Proste súčasné patriotické a realistické politické hnutia nedokážu byť elitné na poli sebavedomia, moci a na poli morálnej prevahy .

Ale k tým "temným stránkam" patrí fakt, že si takto nordické etniká nechali zobrať zásadné zbrane. Táto "obava z temnoty", ktorá bola vnútená severu, je hlavná príčina jeho slabosti. Dočasnej slabosti, prirodzene sa jej môže zbaviť.

Čo sa týka "karmického zaťaženia" - veru, kto sa toho obáva, mal by si prečítať aspoň Bhagavadgítu, ak už nie niečo lepšie. Gíta sa venuje predsa presne tomuto problému a dáva jednoznačnú odpoveď. Kedže nemožno čakať, že dnešný lenivý človek siahne po tom spise, napíšem tu podstatu tej odpovede jednou vetou: Samozrejme že nemožno zabíjať, ale to, čo nevzniklo, nemožno zahubiť a to , čo vzniklo, musí zaniknúť - tak bojuj, lebo veci tak musia byť.

Ale nejde len o to, či boj alebo nie boj, ide aj o to, ako - a tu samozrejme sa vedie boj práve v čiernej duchovnej/duševnej oblasti. Žiaľ, renesancia väčšiny severských a slovanských národov špeciál je akoby limitovaná farebným bledučkým folklórom a naivnou chorobnou otvorenosťou. To je omyl, ktorý bol na nich hodený ako sieť a s ktorým teraz zápasia, nevediac sa ho zbaviť.

Len pre zhrnutie zopakujem pointu článku:
1. poznanie, lebo to je základná moc
2. morálka, lebo tá nás povyšuje a nepriateľa ponižuje
3. moc v užšom slova zmysle, hlavne teda tá mentálna
Toto tu proste chýba. Namiesto poznania sa operuje Jahvem pod iným menom, namiesto morálky sa nechali zahnať do akéhosi fašizmu, a do tretice moc - tu proste nepoznajú ako ľudia nepoznali aplikovanú elektrinu pred Teslovými vynálezmi.

Norman

Kedy nastal obrat? Nuž, keď homoš dokázal premeniť oheň na pohyb, teda na prácu. V reálnych slovách to znamená objavenie "motora".
To znásobilo jeho silu. S troškou mechaniky vytvoril monštrá, ktoré robili, čo chcel. Mnohonásobne viac, ako by dokázal on pomocou svojich či zvieracích svalov (myslím svaly zvierat, nie zvierače:).
Homoš nedokázal viac odolať a nielen že spálil za rádovo jedno storočie takmer všetky paleo organické materiály (ropa a podobne), teraz si ide spáliť aj tie živé (lesy, zemina a podobne), v ktorých ochrane žije. Ak by sme to tématicky vyjadrili v kozmonautickom prirovnaní, je to skutočne kozmonaut, ktorý v kozmickej lodi spálil všetky zásoby a teraz sa chystá spáliť aj ochranné vrstvy. Proste blázon.
A samozrejme, neustále sa množí ako potkan. A ešte to aj popiera. Nielenže to nedokáže riešiť, ani to nechce ba ani sa o tom nemieni rozprávať.

Ecce homo.

V každom prípade Mesiac bol jeden z vrcholných symbolických výkonov. Naozaj pochybujem, že by toto mravenisko s týmito zdrojmi a technikou dokázalo dohodiť nejakých mravcov až po Mars (nieto aby sa ešte vrátili).

K jazyku: človek nikdy nevedel hovoriť. Reč je základný nastroj myslenia a preto všetkých inteligentných ľudí láka a hľadajú tú najlepšiu, prípadne nejakú "dokonalú" v minulosti. Hľadanie dokonalého jazyka, večná téma. Ale jazyky sú a boli všetky nedokonalé a aj ťažko racionálne a systematické pokusy jazyk zracionalizovať, ako spomínaný sanskrt a niektoré iné, dokázali len trocha kozmeticky upraviť povrch, trocha niečo systematizovať, ale vec nedokázali doviesť k niečomu kvalitatívne naozaj dobrému.
Kvalitnú reč môže mať človek v sebe, ako druhú mentálnu vrstvu, mapu, do nej tie skomoleniny bežných jazykov musí mapovať. Ale vonkajší jazyk každému z nás zákonite výrazne deformuje tieto vnútorné štruktúry.
Preto myslenie ľudí a ich rozhovory sú napriek tomu, že hovoria rovnakým jazykom, ako rozhovor eskimáka s kongobomogom - pozri sa nielen na súdy, kde by mala prevládať explicitná logika, ale aj na vedecké konferencie - každý si blaboce svoje a nič z toho, čo hovoria, sa nedá dokázať ani vyvrátiť, pretože nielen slová sú nedefinované, ale celý jazyk je zborník nezmyselných pravidiel. A keď si presadili postoj, že systémy sa ani teoreticky nedokážu dokázať (skrývajú to napríklad za Goedela), tak už sa o to ani nesnažia a zmierili sa s postojom, že sú ako banda bláznov, neschopných používať naozaj artikulovanú reč. To, čo používajú, sú v podstate len citoslovcia a zavýjanie.

Konieckoncov to, že v tomto smere jazykových schopností je ľudstvo zrejme mozgovo limitované, to je dokazované aj tým, že si nedokázalo vytvoriť jeden univerzálny jazyk aspoň na vedecké či tie súdne záležitosti. Proste to nedokázalo a ani to vlastne neskúsilo (pokusy amatérov o conlang ani nemožno rátať, tie boli tak neinovatívne a nezlepšujúce kvalitu, že sú naopak skôr dôkazom tejto ľudskej neschopnosti prekonať v tomto bode nejaké svoje mentálne limity - aj keď sa prípadne snažia povedzme tí lepší z nich).

Norman

Výborný dokument.
Vystihuje (možno nechtiac) ten úpadok. Tú márnosť.

Teraz už nežije takmer nik z tých, čo chodili po Mesiaci.
Onedlho už nebude žiť nik z tých, čo žil vtedy, keď sa to dialo.
Nepoletí sa na Mars, a zrejme už ani na Mesiac. Určite nie na nejakej horiacej rúre.

Je možný vývoj, že postupne sa z letov do kozmu stane už len mýtus, ktorý budú ľudia považovať za výmysel. Už dnes mnohí klesli do takej demencie. A potom bude mýtus z lietania, a zo strojov vôbec.
Zem bude mať ľudí len divokých negrov, alebo ani tých nie, možno skončí celá vysušená ako Mars.
Skončí cyklus jednej planéty. Jedného zrnka hnisu.

Norman

Je to video lacných yutuberov, ktorí to robia čiste preto, aby zarobili pár peňazi na klikaní.
Na konci vyzýva rozprávajúci, aby sa naklikalo na lajky ...

Na Mesiac sa nelieta proste preto, lebo je to ohromne náročné na zdroje a nemá to žiaden, doslovne žiaden prínos, ani potencionálny v budúcnosti. Vodné vrecia proste nemôžu žiť dlhšie na telesách bez atmosféry. A nedokážu ani vytvoriť autonómne roboty, ktoré by tam niečo zmysluplné mohli robiť. Čo asi? Kopať rudu a voziť ju na Zem? To by najprv museli vymyslieť perpetum mobile. Vodná opica proste nikdy nedobyje vesmírny priestor - aj keď si to vykreslila v tisíckach textov, obrazov a filmov :)

Norman

Áno, deja vu z rôznych obrazov, ktoré do nás naložili.

Aj keď umelecký dojem, chápem, musím zopakovať"
Súhlasím s tebou, že je to nóvum na scéne - ale je to len prázdna trubica, ktorá sa vie zniesť nadol na nejaké miesto ako drón za sto euro. Navádzanie funguje - je to technológia vypracovaná pre smerovanie rakiet s jadrovou náložou, takže tá je bez chyby.

Ale znova zopakujem - predstav si že nastúpiš do nejakého BMW a šofér tam otvorí dvierka začne nahadzovať uhlie pod kotol ... Všetko, kde horí oheň, je primitívne. Nie kvôli CO2, proste je to vrchol úbohosti pohybovať sa pod tlakom plynov alebo teplom vznikajúcim oxidáciou, teda rozkladom cenných chemických štruktúr na mŕtvu entropiu. Horenie je barbarstvo a nie nadarmo bolo symbolom smrti a pekla.

Samozrejme, týka sa to aj samotných "spalovacích motorov" v autách.

Norman

Včera, v sobotu, sa im podarilo vyštartovať a dosiahli to, čo dosiahol Gagarin už v roku 1961.
To, čo vtedy dokázal neefektívny režim v biednom štáte len 16 rokov po naozaj zničujúcej totálnej vojne.

Cena letu je pre pasažiera okolo 80 milionov dolárov. Urááá. Vlastne Yupieeéé!

Zatiaľ dole v Amerike nastáva rasová vojna a pandémia takmer neklesá.

Norman

ako pri horení kotla parného stroja.

Kedykoľvek vidíš plameň, vedz, že máš do činenia s primitívnou civilizáciou idiotov, ktorí nevedia využiť vyššiu formu energie, a tak používajú horenie.

Norman

figúrka, ktorú každý pozná, ktorá sa všade angažuje a na ktorá sa v prípade núdze vystrčuje do popredia ako "ten" konšpirátor.
Ani Soros ani Gates nie sú sympatické postavy, Soros je zločinec prvého rádu - ale nie sú to tie skryté pravé centrá siete. Iba pre idiotov je prijatelná logika, že sa nejaký Gates bude desaťročia angažovať v zdravotnej a vakcinačnej politike, aby potom "tajne" vrhol na svet vírus, respektíve vírusovú psychózu.
To by bolo moc idiocie aj na 64kBytes Gatesa.

Norman

určite fungoval. Ale holt, web sa mení. Musíš sem chodiť častejšie, kým sú linky ešte čerstvé :-)

Norman

medzi nami - tento portál je extrémistický.
Je oveľa extrémistickejší, ako vyzerá a je asi oveľa extrémistickejší, ako si väčšina ľudí dokáže predstaviť či uveriť.
Nielen tým jedným smerom pod akým sa používa extrémizmus (odmietanie anglosionistickej dogmatiky), ale vo viacerých iných aspektoch.

Tento článok nebol ani tak o epidémii a opatreniach, ale o akýchsi agresívnych prichádzajúcich na hraniciach. Neboli hnedí, ale správali sa rovnako. Dnes ich je za dva dni v republike už 2000 - a čo robia v "smart karanténe" - to nik nevie.

Len koniec článku bol venovaný covidovským slniečkárom, teda tým, čo tvrdia stále, že o nič nejde a choroba je len hystéria. Po tom, ako už aj Rusko aj USA a dokonca aj Švédsko uznávajú, že tento požiar, keď sa rozhorí, sa hasí ťažko, nuž týmto slniečkárom zostáva už iba jediná krajina - Brazília. Títo ľudia majú rovnakú mentalitu, ako brazílski mesticos. To je veľmi zlé.

Musíme sa naučiť byť aj nepríjemní, neobľúbení a dúfajme aj tvrdí. Treba v tomto smere na sebe pracovať. Ale reakciám sa nebránim, len nech si každý ponadáva.

Norman

Vrbovčan už dlhšie nesúhlasí, ale taký je kolobeh života.
Samozrejme, atmosféra takýchto portálov, kde vždy prevláda jedna ideológia, je naozaj dlhodobo neúnosná z hľadiska toho, čo si správne nazvala "ješitnosť". Ale bez negatívnych konotácií , proste to ľudia neznášajú, ak sa majú prispôsobiť, to je normálne. Asymetrickosť portálov je daná aj tým, že niekto tu musí nahodiť tému (článok) druhá strana to má prijímať. To je dlhodobo neznesiteľné - ale žiaľ, rovnosť na svete nevládne a ako vidno aj tu, kde ani o nič nejde, aj tak aj tu dochádza ku sporom.
Ale tak ... v podstate dúfajú ľudia, že tu nájdu zdroj naratívu, ktorý im bude vyhovovať. Ale zhoda trvalá nieje možná, to by musel byť nejaký spoločný záujem - a ten proste nie je, a tak je to dobre, lebo keby bol, tak by deformoval naše poznanie, naše názory. Môžeme sa mýliť, ale nie sami seba klamať :)

Ak by spory neboli, musel by to byť nielen zázrak:), ale aj dôkaz populistického snaženia sa vyjsť si v ústrety. To môžu či musia robiť politické strany alebo komerčné stránky. My nie :-) My nie sme ani žiadna sekta, ktorá vyžaduje spoločnú vieru:)

Norman

Nie je isté, čo tým chceš povedať, Slaven, ale článok má pravdu - celosvetová pandémia v Česku, a ešte viac to platí pre Slovensko, nebola. Podarilo sa jej zabrániť sa tu rozšíriť. Preto nemôže ani naozaj lokálne skončiť - respektíve na Slovensku je už skončená, len hrozia nové infekty zo zahraničia.

Norman

nie je to tu zrovna anrchistický portál, ani nikdy nebol.
Ale na Smečku si prídeš na svoje.

Norman

Nuž ale to je koaličný potenciál so zvyškom voličstva. keď si ich tam ľudia zvolili, treba s nimi uzavrieť koalíciu - alebo sa teda na to dopredu vykašlať a povedať, že tam idú len na exhibíciu.
Nuž, Kotlebovci vlastne takýto postoj zaujali a aj sa im dostalo výsledku - ľudia volili namiesto nich Matoviča.
Kotlebovci si takýmto postojom doslovne nechali ukradnúť polovičku hlasov.

Neviem, ale koalícia nie je manželstvo, ba nie je to ani intimita. Koalícia je niečo, ako keď nastúpiš do vlaku a vyberieš si miesto veďla ľudí, ktorí sú možno magori a do bytu by si ich nezavolal, ale na spolucestovanie to postačí.

Tento typ naratívu, čo si tu naznačil, že to voliči nechcú takú či onú koalíciu, to je len vývorka týchto strán, Smer a LSNS,. Výhovorka že sa nechali zahnať do takejto izolovanej pozície. Je to len klasické "z nudze ctnosť" a "aj tak je to hrozno kyselé".

Ak na tomto postoji budú trvať, nedostanú sa nabudúce ani do parlamentu.

Norman

ako to myslíš.
Čiže to rozlišovanie na svoj-cudzí je zlé alebo dobré.
Takisto to prvé - súhlasím, snaha o postavenie v societe je základný, ak nie priam jediný motív a ostatné sú od neho odvodené (ak vynecháme základné bio motívy). Ale je to dobré, alebo zlé?

Norman

vidím, že sme došli (opäť) k podstate a je výborné, že si rozumieme.
Zhrnuté:
Prvoradá je fyzická prirodzenosť človeka/ľudstva, ale tá sa potencionálne môže zmeniť a tým sa dá aj zmeniť základ systému.
Ale aj kým k tomu ešte nedošlo, pomôže pripomínať čo je základ problémov a varovať pred povrchnými hlúposťami. A čo najčastejšie to vedome pripomínať, lebo všetci (občas/často) sklzaváme k povrchným pohľadom

Norman

morfické pole

Proste sme informačná/morfická štruktúra a niekto to má viac, od narodenia, niekto menej.
Tá vtedy malá má toho dosť.

Norman

Pýtaš sa: Kde dali rozum sucovia a prokurátori?

Je pekné nedelné ráno, popršalo a svieti slniečko, všade je absolútny mier a pohoda ... ale musím na toto napísať:
Preboha, veď si naozaj uvedomte všetci a natrvalo, že tento systém je založený na kriminalite. Vlastne každý režim je založený na kriminálnikoch, na krimi povahách. Kočner a podobné typy sú základ režimov, ktoré sú založené na podobných dráboch "podnikania a dynamiky". Postfeudalizmus, kapitalizmus. Ale socializmus tiež.
Veď si len zober, koľko kočner-podobných exemplárov je pri moci, pri peniazoch dnes, stále. Po celom svete.

Je preto jasné, že Kočner bol tolerovaný. Kočner je doslovne stelesnenie tých 30 rokoch postsocialistickej éry. Je to stelesnenie ako smutné, tak aj groteskné, ale on je doslovne jej stelesnenie (on a niektorí iní podobní, ale nebudeme menovať,načo aj).

A aby sa nezabudlo: Kočnerove problémy začali až vtedy, keď sa židoamerický mediálny moloch dostal do nejakých nedobrých stavov a vtedy mu nejaký slovenský komár začal pripomínať jeho pohadávky, či už reálne alebo nie (čo vo svete gangstrov je nakoniec reálne? - všetko ide po línii gentleman agreement ). Nie Kočner zareagoval neuroticky, ale toto monštrum spojilo požiadavku na politický prevrat so svojou markíza nervozitou. A tak vznikla komédia Kuciak.

Tu hneď možno rozviesť, že Kočner and company slúžili od začiatku a základu pre systém - od Kováča cez Markízu ... a teda možno bolo prvotné to, že Kočner nebude na strane zlých, ale naopak, špinavý čin politickej provokácie vykoná jeho cosa nostra pre amerických dobrých. Podobne, ako pri zabratí Markízy v roku 1998 a podobne. Lenže ... nejako sa to obom stranám, Američanom aj Kočnerovcom, rozrástlo pod rukami, Kočner sa stal medzičasom relatívne bad boy a tak to krachlo. Len preto to krachlo, ak by nezačal sekať privysoko v zlý čas. mohol nadosmrti si užívať prapychu, ako stovky iných podobných zločincov. Nezabúdajme - Kočner je nositelom Kováčovej amnestie.

Norman

Nuž, to sme sa dostali ku klasickej dileme, ktorá je nielen v politike. Na jednej strane nebezpečné nevďačné veci, ktorým sa radšej každý vyhne, na druhej strane je tu tá lákavosť toho, že to nik nerobí.
To platí aj na popularitu, na volebné preferencie. Je tu vždy nejaká väčšina, 70-80 % v nejakých postojoch, ale potom je tu tých 20 30 %, alebo časť z nich, ktorých je menej, ale silne pociťujú nedostatok týchto tém a podľa toho budú voliť.
Táto dilema nemá riešenie. Proste sa každý rozhodne, či bude loviť na väčšinu, alebo na malú ale pevnú menšinu.

Samozrejme, prakticky sú témy, ktoré sú nezaujímavé. Holokauza nikdy nebola až tak téma, ani Kotlebovci nie sú až tak naivní - jedine napríkla Magát, ktorému sa to všetko akosi zborilo, sa venuje tejto téme (a to ktovie ešte, aké sú jeho skutočné motívy).
SNP je motív, ktorý je, ako píšeš, ťažko zafixovaný a väčšina vidí pozitívnejšie SNP ako symbol akéhosi samostatného odboja národa proti ... - cudzine? :) Čiže aj bez fašizmu je to dobrý symbol. Na druhej strane je tu ťažký ešte komunistický mýtus o SNP, je veľmi prehnaný a falošný, a SNP bolo naozaj do veľkej miery komunistické, takže jeho sláva by mala či mohla odísť podobne ako u iných sviatkov, napríklad Viťazný Február (pri tom už dnešné decká ani nevedia, čo to bolo).

Ale nemá zmysel rozoberať každý jeden motív, chcem zopakovať to, že je to niečo za niečo. Možno je nejak7 po4et nostalgikov za Tisovým štátom, tak to hodí povedzme 10%, a to ešte preháňam, ale potom to prudko prestáva, zvyšok to nezaujíma, či sú naopak proti.
Takto v pasci sú teraz kotlebovci a asi nie sú schopní nájsť ideologické riešenie. I keď by sa to dalo - ale nemajú tam ideológa. Ideológiu azda určuje v krajnom prípade Kotleba, čo je v poriadku, ale jeho asi nejaké teoretické lepenie nebaví. A zvyšných vedúcich zrejme tiež nie.

Ku "kresťanstvu" - to je tak preťažený termín, že má mnoho aspektov a každý si pod tým predstavuje niečo iné. Ono každý by mal mať svoje hodnoty a každý ich aj má (každý má naozaj také limity, za ktoré by nešiel). Ale ku "kresťanstvu" sa nedá zaujať nejaké stanovisko, lebo za tým slovom sú veci aj dobré aj zlé. Áno, je to už len jedno slovo. Aký vzťah má človek ku nejakému slovu? Ah, jediné, čo sa dá povedať, že človek chápe tie dobré aspekty. Aj tie zlé.

Norman

ešte k tomuto:
1. "Nedá sa aj byť marxista, aj byť sionista"
Bolo obdobie, keď reálny socializmus brojil proti "sionizmu", keď sa ukázalo, ako je izraelizmus spojený s Amerikou. Ale ináč bol marxizmus naozaj židovské dieťa a bol VŽDY prelezený židmi.

2. Nedá sa byť marxista a "aj byť v revizionistickej (z hľadiska marxizmu) sociálnej demokracii".
Nuž, ako sám hovoríš, soc demokracia je len "revizionistická", z pohľaduniekoho, ale z iného pohľadu je to marxizmus par excelance. Podľa mňa je sociálna demokracia dosť marxistická (nie je leninská, že).

Žiaľ, unás si ľudia myslia, že mať sociálne názory, chcieť určitú sociálnu harmóniu, teda byť "ľavicový", musí znamenať "byť marxistom". To je základná chyba nepravda, proste nie je dôvod to tak používať. Sociálni ľudia sa tak chytajú do pasce a krútia sa akosi v kruhu.
Odmietam "marxizmus" a odmietam aj "ľavicovosť". Hovorme o sociálnosti a konkrétnejšie o korporáciách a bankách ako o zle. Slovo "marxizmus" je tiež jedno z tých tisícvýznamových slov, ktoré sú už úplne nepoužiteľné.
Pravda, okrem použitia v predvolebných sloganoch.

Norman

Blaha bol vyškolený v neomarxistických školách a kurzoch. Teraz proste ale zmenil rétoriku, teraz prešiel na klasický marxizmus, ten sa mu zdá asi pevnejší, má asi dobrú podporu na západe (lepšiu, ako sa nám zdá, stavajú Marxovi sochy, univerzity učia a podobne).
Ergo - Blaha bol vzdelaním a mladosťou neomarxita, ale odklonil sa. Odklonil sa, ako otvorene píše, pod vplyvom vlastnej rodiny, a keď vidí, kam to Poliačkovci až zavliekajú. Blaha má navyše to akademické vzdelanie a učritú kariéru a vidí, že spolčovanie s bezcennými feťákmi by mu nič nedalo - lebo tí ho neuznávali, naopak.
Navyše Blaha sám hovorí, že pochádza z marxistickej rodiny a tí zrejme neuvítali ten humus, čo prišiel zo Západu. Ale nejaký čas sa toho neomarizmu držal

Netreba zabúdať, že neomarxizmus aj marximus sú nie len v názve spojené. To nie je náhoda. Sú tie definované rozdiely, všetci vieme - ale sú aj spoločné základné črty. Nie je v tom až taký rozdiel.

Norman

No veď ja som sa vždy čudoval, keď to Aman spomenul, že už ho to nebaví - že čo ho kedy na tom bavilo? :-)
Samorejme, že"politika" nie je o koníčku či zábave, ale o tom, že je to hranie sa s podpalubím na lodi, na ktorej sa všetci vezieme. Nedá sa to ignorovať.

Pravda, je práve čas spísať pamäti a históriu okolo veci 90 tych rokov, až doteraz. Lenže kto to urobí a kto to nezávislo a pravdivo napíše? Nik, nik z tých ľudí, čo verejne čokoľvek hovoria, nemá pravdu a nie je dostatočne úprimný. Každý to obhajuje z tej svoje strany. Nenájde sa ani jeden historik, ktorý by na to dostal prachy.

Ale hovorím, nemali by sme to nazývať politika, lebo prvoradá je filozofia okolo toho, čo sa volá "spoločnosť". Lepšie povedané, okolo toho, čo sa volá ľudský duch, myslenie, kognícia a podobne ... a až potóoooom niekde nakoniec je spoločenská psychológia, všetky tie dogmy a ilúzie, čo ju tvoria. Politika je až posledný slabý odtieň, ktorý z týchto vecí vyplýva.
Meniť politiku je preto vec takmer vždy neúspešná, lebo politika sú až odvodené príznaky toho vyššie spomenutého. Je zbytočné čakať zmeny nielen pri voľbách,a le aj zmeny v povedomí, ak má celá spoločnosť tie isté zdedené mentálne hranice, ten istý charakter, tú istú mieru neschopnosti sa oslobodiť a venovať sa nejakým nazvime to duchovným veciam. Mentalit ajedncov je geneticky takmer fixná a preto je zákonite rovnaká aj tá kolektívna psychológia. Je preto zbytočné nejako vyrovnávať vlasy, keď ich genetika rastu je skrútená forma. Možno ich na nejaký čas vyrovnať, ale potom zas skrúcané dorastajú.

V podstate je spoločnosť ako rad starých prepletených dubov, rôzne korene a rôzne konáre krížom krážom a je problém sa cez túto povrchnosť dostať k podstate. Tam sa treba zavrtať a trocha popracovať s pílou a sekerov, nie na konárikoch.

Rusi urobili ten film Krajina krivých zrkadiel. V takej ľudstvo stále žije, pribúdajú nové a ľudia už ani nemajú šajnu, čo je a kde je realita. Preto treba jednoducho tie zrkadlá rozbiť. Rozbiť zrkadlo nie je až taký problém. Majitelia zrkadiel by sa mali báť.

Norman

Presne tak, a nie je to len v politike, ale všade. Ľudia sú spoločensky natlační ako sardinky, a tak muži už nemôžu byť mužmi, vytiahnuť rohy, lebo by sa navzájom popichali. A okrem toho od roku 1945 je byť chlapom zakázané, lebo to je fašizmus.
Tie typy si vymenoval správne. Aj Uhríka, pretože aj medzi radikálmi sa musia hrať na mäkkýšov, respektíve takí sú ako tak akceptovaní. Aby som to ale vyvážil, tvoj "oblúbenec" Mazurek nie je veru žiaden tvrďák, ale práve naopak, musí to hrať, umelo, hlúpo nepresvedčivo musí kričať, lebo si myslí, že tak bude pôsobiť ako chlap.

A platí to nielen o ľuďoch, ale aj skupinovo o stranách. Smer bola vždy dobrúčka strana :-) V tom najhoršom slova zmysle.

ps. ešte sme zabudli na tvrďáka Beblavého a na "zamračeného" Kisku :-)

Norman

Len doplním či zopakujem - čo sa týka Covidu - jedno je samotná choroba, a druhé je šialenstvo, ktoré LEN TERAZ naozaj začína. Urobia z toho, že malá časť ľudí sedeli mesiac dva doma a nechodili po dovolenkách, po nákupoch - z toho urobia "ekonomickú krízu" storočia.
Ale hlúpa alternatíva, ktorá tvrdí, že opatrenia boli zbytočné a škodlivé, im v tomto "krízovom klamstve" len pomáha. Pomáha im v nafukovaní toho klamstva, aké hrozné ekonomické škoda vraj nastali.

Čo sa týka "revolúcii a prevratov" - práve som sem písal, že táto povrchná "politika" a "zmeny systému" sú ako žehlenie si kučeravých vlasov, aby boli rovné - podarí sa to dočasne, ale jadro produkuje stále nové a zase skrútené vlasy. Preto zvrhnutie tlstých komunistických debilov, respektíve ich dobrovoľný odchod, to bola dobrá vec. Ale z hovna bič neupletieš a tak to tu aj pokračovalo. Všetci z nás sme to zažili a spomíname si aj na niektoré konkrétne okamžiky, ktoré nás poučili, že nie, ani náhodou sa nestal zázrak.
Treba rozbiť tie krivé zrkadlá, pokiaľ možno všetky a ukázať ľuďom pravdu o nich samých. Treba ... nuž, nič netreba, ale to tí babráci potrebujú, to nezaškodí.

Norman

No, Ficov príbeh je dostatočne známy (aspoň teda to, čo tam Michelko dal). To skôr teraz je zaujímavé, že sám Michelko je tam už večnosť - čosi ako druhý Beblavý, len rozdiel je, že Michelko je bez naozaj zazobaného vykrádača (privetizéra) tatka.
I keď ja vlastne neviem, aké ma Michelko krytie - a ani to nechcem vedieť - ako hovorí Aman, parafráza, proste ma do boha už naozaj tá stoka nezaujíma.
Neviem, či si to video vypočula do konca - Michelko tam správne upozorňuje či pripomína, že Fico sa stal znova "ľavičiarom" až po tom, ako pri a po voľbách 1998 a 2002 ľavica celkom zhorela. Preto to všetko zabral pre Smer - a to bol jeho základ, - ľavica, ktorú našiel ako dar na ulici, stačilo si ju zobrať zas k sebe.
A teraz sa zas utieka do ľavice. Lebo už nič iné nemá.

Michelkovi patrí v´daka už len za to, a len za to, že tie časy pripomína. Bolo to vtedy ešte väčšie a primitívnejšie kocúrkovo, ako dnes.

Norman

Hej, toto je napríklad vec, ktorou sa Pelle líši od Fica aj Matelka - pôsobí kľudne a zvláda situáciu. Zrejme nemá žiadne ani podvedomé výčitky, že vecí robí tak či onak.
Prirodzene, takmer všetci sa snažia tváriť ako cool, ale ono to nie je ono.
Ešte horšie sú na tom tí, čo sa snažia pôsobiť ako angažovaní a emočne zanietení ľudia - napr. Mazurek (som si náhodou vypočul jeho prejav proti tej krave Potoky - ten chalan by si mal uvedomiť, na čo má a na čo nemá, lebo si ináč týmito čajovými tiráda zničí definitívne imidž). To je úplné nepochopenie :).

Matovič je naozaj nestabilný prvok. S ním emócie práve lomcujú až do kosti - aj keď sa navonok snaží pretvarovať. Jeho záchvaty plaču teraz bokom, ale často aj na fotkách kde je práve všetko v pohode, vidno na ňom tú jeho typicky psychopatickú posadnutosť.

Lipšic (a Naď a podobní) sú zas jasný nástroj zahraničia. Dve zlá - magori versus agenti007.
Prirodzene, malo by sa skúsiť použiť jedno proti druhému. Ale myslím, že Matelko sa ako v minulosti rozoštve s každým.
Čo sa týka emocionality voči Ficovi - no, hlavne u Matoviča je to jednoznačné. Matelkovi je úplne jedno, či Smer alebo dokonca nejakí oligarchovia či korupcia tu je (sám je ten najhorší najšpinavší odrbávač, tie jeho jazdenia s matkou a iné daňové podvody sú určite len vrchol ľadovca) - reálne pomery Matoviča neštvú, jeho osobne štve práva a jednoznačne najmä Fico. Keď sa tak nad tým zamyslím, tak toto je najlepšia Ficova vlastnosť - že dokáže tých rôznych potkanov vytočiť do infarktu. Fico by vlastne nemal nič robiť, len chodiť a REALNE ich provokovať. Nemal by ísť, ako je doteraz zvyknutý, čelom proti múru, ale priam talmudisticky ich zo zákrytu pichať.
Nuž ale ... čo to zas špekulujem, my sme všetci takí dobráci a sami nikomu nič zlé nechceme ...

Norman

Tu je taká antimužská (antifašistická) atmosféra, že jedine ženy si môžu dovoliť byť neúprosné, alebo to aspoň skúšať. Preto aj anglosionisti používajú očividne rady ženy.
Majú svoje kandidátky, ktorým podhodia prípad, ktorý ich vytiahne hore. Čapute skládku, Remišovej kompu ...a niekoľko podobných je tam v zálohe. Nicholsonova opica.

Pravda, niekedy sú tak tupé, že sú nepoužiteľné - napríklad Farská, a niektoré sa proste neuchytia.
Ale je evidentný ten paradox, že kým premier, muž, má záchvaty slabosti a plaču na tlačovkách (preboha, PREČO ?), tak političky vystupujú drzo a bohorovne (veď len nech si niekto skúsi na ne napluť, ako napr. trocha skúsil v texte Blaha - hneď bude feministická holokauza na svete).
Druhý paradox je, že je oblúbený premier - údajný buzerant a teda zas dosť prihriaty. Zas tam nemožno čakať tú silu.

Nie sú to dobré pomery, ani pre tie ženy nie.

Norman

No, tu sa treba zastaviť a porozmýšlať ...
Ako vlastne odišiel Mečiar? Nijako hrozne, proste raz každý odíde, nebolo to nijako hrozné. Tak isto to prebieha všade, aj v zamestnaní, aj v živote. Odísť včas ako "hrdina" - nielen, že je to ťažko, ale má to nejaký význam? Proste sa držia toho, čo majú - na tom nie je nič až tak nedôstojné.
Fico chcel odísť niekam na bok, ale nedalo sa. Teraz asi ani nemá kam, kde by to stálo za to.
Samozrejme, Pellegrini je o niečo mladší a menej unavený. Je určite teraz politicky lepší. Nuž ale zadarmo nikto nikomu len tak niečo nedá. A žiaden z nich tam nie je len na nejaké abstraktné dobro, majú hlavne svoje motívy.

Norman

že mne tie rádia proste nesedia. Úplne podvedome, proste mi to príde ako lacná zábava :-)
Ale aj zábava musí byť.

Norman

Som to vypočul, okolo toho Michelka.
Zdá sa, že Michelko má naozaj dosť dobré zákulisné informácie (na môj vkus očividne je až príliš s každým zadobre). Ale dobre.
Horšia je tá relácia ako taká a ten Adrian ... panebože ... to sa nedá počúvať, taká tá pubertálnosť, násilný humor a opozícia. To len tak bokom, môj osobný postreh.

Norman

Ty s Michelkom ste už vážne najlepší vnútropolitickí analytici, človeče :) Stále nadávaš, že ťa to nebaví, a pritom to poznáš a dokážeš opísať lepšie, ako on :) O iných trpákoch na vnútropolitickej scéne ani nehovoriac. Je to v slovenskej politike niekedy absurdne hlúpe a kocúrkovo, ale tak si nejaký vedec študujúci nižšie formy dsociálneho hmyzu :) Robíš to pre dobro veci, drž sa toho.)

Len k tomu zaťatiu Fica - pravdepodobne je to tak, ako píšeš a ako asi hovorili na tej infovojne. Ale nenazýval by som to len zaťatím akože nasilu a hlúpo - kľudne by som to videl ako práve prejav Ficovej racionálnej a vhodnej rezignácie, že nemieni ísť šaškovať do Bruselu (kde je okrem Uhríka len staré železo), že nemieni znova riskovať prezidenta (čo by asi zas neprešlo), ale že mu stačí to predsedníctvo v starej strane, s ľudmi, ktorých pozná. Jeho ambície boli proste naplnené, nemieni byť stále a zas na čele vlády. To nie je od neho iracionálny postoj.

Ak oni (Pele a spol) majú ambície, a názor, že sú dobrí (a bezpochyby sú, veď ok), tak nech si to prejdú tak, ako to prešiel Fico a iní s ním. Ja v tomto Ficov postoj aj chápem aj považujem za oprávnený.
S Pellem môže spolupracovť aj v dvoch rozdielnych stranách, konieckoncov. Ono Pellegrini vie, prečo sa mu nechce odísť.

Rozbíjania scény by som sa nebál - práve naopak - keďže pronárodne anti globalistické sily sú teraz rozbité na antagonistickom pseudoprobléme "tisov fašizmus", treba to celé ponatriasať a preskupiť, aby sa už všetci mohli poobjímať ako (teplí) bratia :). Lebo trebárs aj s Pellegrinim - i keď sa obávam, že jeho talent a skúsenosti nedostanú takto priestor.

Norman

myslím samozrejme čisto vedecký spor :).

Ale vážne, aj tie naozajstné vedecké spory a rozpory sú často len otázka pochopenia a nesúhlas s formuláciami - nič viac. Ak ľudia používajú rovnako chápanú terminológiu, a nie sú zaťažený "skupinovou ideologickou deformitou", musia dôjsť k rovnakým výsledkom.
Škoda len, že na svete asi niet jediného človeka, čo by nebol zaťažený nejakou "skupinovou ideologickou deformitou". No ale tak ak majú deformitu podobnú, ako my, tak sa dá :)

Aby sme to nerozťahovali, dohodnime sa na závere, že biela rasa bola a je najlepšia :)

Norman

Vetvička je fajn ostravský humorista, ale toto nem jeho parketa.

Po tisíci raz opakujem,nie pre Salvena, tam som to vzdal, ale opakujem, že opatrenia neboli kvôli stavu, aký prebehol, ale kvôli stavu, aký BY nastal, ak by opatrenia neboli. Masová choroba trvajúca pár týždňpv, veľká úmrtnosť aj prípadne trvalé plúcne následka - aj u mladých, ako nepochybne Slaven je.

Ale hlavne - tvrdenie, že toto riadili mocenské elity je chybné a vadné aj preto, lebo koronavíris, nech už vznikol a začal sa šíriť akokoľvek, ukázal NESCHOPNOST svetových mocenských elít.

Ešte raz prehľad o názore na svetovú moc:
1. oficiálny, že mocní sú dobrí a všetko riadia tak, ako majú a pre všeobecné dobro
2. Konšpiračný, že mocní sú hajzli, ale všetko ovládajú a robia to riadene a cielene ( teoria dostatočnovo napravlenia prediktora a podobné, to tvrdia Slaven, Pjakin a podobní )
3. Racionálna a pravdivý pohľad: mocný sú nielen zmrdi (ako väčšina ľudstva) ale sú navyše aj neschopní a blbí a nič naozaj neovládajú (ako väčšina ľudstva) . To tvrdí elita, a okrem iných aj ja a tu moji priatelia :)

Neviem, či si človek naozaj môže vybrať, ako to chce vidieť, ale v každom prípade má každý človek jeden z týchto názorov. Prvé dva sú samozrejme mylné.

Norman

ešte by som dodal, že tieto termíny ako "prediktor" a podobne nie sú autorsky z týchto teórií, ale sú prevzaté zo všeobecne známych teórii o systémoch. Podobe ako celá ta terminológia, obľúbeným slovom "riadenie" začínajúc.

S marxizmom to má zas spoločné ten vedecký výzor, ktorý ale práve je len povrchný.
Reálna podstata Pjakinových prednášok je, že Američania sú nepriatelia pre Rusko - s čím súhlasím, ale to j v alternatíve všeobecne známe, a niekoľko podobných vecí. Pozitívne je, že na rozdiel od niektorých Američanov nespomína UFO a podobné zhovadilosti.

Blaha prejavil veľký stupeň schopnosti byť populárny, (je lepší, ako Pjakin, aspoň v písanej forme :), ale ... ako hovoríš, akosi to s tým marxizmom nik neberie až tak vážne.

Ale vidíme - tvorí sa im tam predsa len zjednocujúca konzervatívna platforma - a všetci zubami nechtami bojujú, aby nevznikla. Nuž, sú to všetko "demokrati", to je fakt. Kocúrkovo.

Norman

K tomu číslu: to platí tak, že to prípadne dobré, čo obsahuje KOB či Pjakin, obsahuje približne 95% alternatívy :-)

A k tomu sektárstvu - hej, portály majú očividne svoju mechaniku a domáci ľudia sú vo výhode, s tým sa asi nedá moc robiť. Takže vzniká taký dojem, že jedna strana musí mať pravdu. Ale nik tu ľudí neláka nejakými lacnými trikmi, ani sa bohviečo nesľubuje. Vidíš, že sa tu (až pričasto) diskutuje a nik sa nehrá na tajomné znalosti (no, možno niekedy príde reč na veci, ktoré sa ťažko vyjadria a sú aj dosť nebezpečné, a tak radšej o nich nehovoriť :).

Ale popravde - zaznelo tu, na portáli, asi viac zaujímavých a originálnych myšlienok, ako vo všetkých tých pjakin vlogoch. Pretože sa tu snažíme na nič nehrať.

Norman

Počty sledovania na dnešnom webe hovorí málo o kvalite a vplyve. Pjakin už teraz pripomína práve týmto formátom hlavu sekty - jeho priaznivci nepoznajú metódu, ale čakajú na to, čo na veci a o veciach povie vedúci. Je to ty typický príznak.
Celé je to orientované na jeho osobu, nie na princípy - napriek celej tej teorii KOB . Iba ON vysvetlí, čo sa deje.
Som si otvoril jedno z nových videi, a prekvapil ma jeho emocionálny až matovičovský spôsob
https://www.youtube.com/watch?time_continue=192&v=i7b5KaGEgik&feature=em...

Očividne teória nevyhovuje, tak prechádza na krik a iné emócie ... a na jednoduché delenie - eto my, eto oni, da, my znaem, že jedni sú naši priatelia a iní naši nepriatelia ... ale vzišlo z myšlienok toho človeka nejaká dobrá rada?
Ináč pripomína mi to naozaj Leninove práce a články, ktoré sme raz za čas študovali - aj ten, kedže mu jeho skvelá teória nestačila, prechádzal do nadávania na konkrétne osoby. Jeho články boli naozaj prekvapivo veselé - tanto je durak, tamten je čurak, etoj je kokot krvavý ... človek sa na tom nadávaní mohol udrbať od smiechu :-) (samozrejme, v trocha zabalenejších slovách, ale proste politický hejt v plnej kráse a šťave, takej odlišnej od oficiálnej histórie a mytológie o Leninovi)

Siahol som náhodou na Pjakinov blbší príhovor?
Práve prechádza:
što taskoe korona virus v kačestve upravlenia? :) No hej, je očividne rozčúlený, že 9. maja nebola oslava :(
hej, svet je zlý až na hovno ... :) kritizuje, čo dávali v médiach - nuž, Valerij, MEDIA sú svinstvo, to si mal zabudovať ako prvé do svojeho KOBU - to doteraz nevedel, že ho to tak rozčuluje? :)

A teraz dokonca zmienka o Slovensku :-o 22 minúta... o zastave ... vojnové Slovensko (bábkový štát) malo rovnaký flag, ako dnešná Rosija ... Pod etim flagom ubyjali detej. .. Pjakin očividne nemá rad túto trojfarebnú zástavu - no dobre. Je to proste youtuber, hlavne že je o čom hodinu kecať.

Norman

No, ako titul to neznie zle, vlastne výborný názov pre portál :-) Prediktor ako ten, čo predpovedá veci, a to ešte globálne - hej, to som celý ja :-)

Len k tomu, že majú Kobisti "pragmatický prístup" (hm, Koba, KOB, Koba bolo krycie meno Stalina v ilegalite ... heh, web potvrdí, ale niet nad vlastné znalosti v hlave, no neviem, či to je náhoda, stalinisti jedni)
Teda k tej "pragmatičnosti" - skôr by som povedal, že KOB sa minimálne hrá na svetonázor, ale naše nacionálne žubrienky sa tomu nevenujú. Nemajú čas, silu a ani to nepovažujú za dôležité - čo sa VELMI mýlia.
Preto sa skrývajú za všeobecné slová ako "nacionalizmus", "tradicionalizmus" alebo ešte horšie "boh" (a "národ"). To proste nestačí, to sú len slogany do volieb.
Bez svetonázorovej koncepcie sa nedá. Zanedbal to aj Smer, preto sa im tam teraz pchá Blaha svoj marxizmus - ale panebože, keď sme pri tom, Ľubko, to že si vykradol alternatívny tón je dosť amorálne, ale že si nebol schopný vytvoriť po všetkých tých štúdiách UMIERNENÚ teóriu, ale nalepil si sa tupo na ortodoxný marxizmus - panebože, to sa nehanbíš za nedostatok invencie? Veď to je tak na úrovni Nicholsonovej.

Proste, je to ten nedostatok koncepcií, čo vedie strany a ľudí k lavírovaniu, k bezradnosti, alebo teda potom k pridávaniu sa ku hlúpostiam.
Tak to ten globálny prediktor naplánoval, toto áno - nebudete mať teóriu, na ktorú by ste sa obrátili o odpovede, pretože všetky vaše teórie a svetonázory budú zakázané. Z národov sa tak stáva stádo ovečiek bez zjednocujúcej sily, bez SVOJEJ ideológie, čiže bez ZBRANE. Ovšem KOB nie je zbraň, je to len z dreva vystrúhaná nepodarená a hlavne NEFUNKCNA napodobenina.

Pre nedostatok konceptov sa potom ľudia utiekajú k dogmatike biblickej. A sú z blata v kaluži.

Norman

Vyhlásiť o čomkoľvek, že je to najlepšia teória, je najsilnejším príznakom myslenia sekty.
To, že je to zámerne rozťahané, že to prejavuje typické črty zámernej ale zbytočnej komplikovanosťi, je druhá taká vec. Skutočné teórie sa snažia o jednoduchosť a jasnosť, to je princíp.

Celé je to zakložené, ak si odmyslíme biblické teologické prvky a marxizmus, na terminológii jednoduchej automatizácie pre stredné školy. "teória riadenia" - to je smiešne. S takým vybavením moc toho nezanalyzujú.

Čo sa týka analógie s Duginom - Rusko prirodzene generovalo a generuje kopu hochštaplerov, ktorí sa snažia na scéne, a hlavne na západe, uchytiť. A kedže dnes sme už aj my ich západ, tak sa snažia aj tu. Dugina už nesledujem, ani som nikdy nie, ale očividne to bola tiež len Potemkonovská dedina. Pjakin je ešte horší. KOB je postmarxistický potomok, jedna z verzií neomarxizmu. Každý, kto poznal za reálneho socializmu (v 80 tych rokoch) marxizmus, to musí cítiť na prvý pohľad. :-)

Naozaj si takýchto Pjakinov aj v Amerike mocní sveta priam platia. Mocní vždy ľahko zaregistrujú ten najsprostejší smer nezávislých svetonázorov a ten potom "niekto" podporuje a umelo nafukuje. To im vyhovuje. "globálny prediktor" - každý bankár chce, aby sa hovorilo radšej o "globálnom prediktore", ako o ňom. :-) "globálny prediktor" sa napríklad môže premiestniť kamkoľvek do sveta, do Číny či Ruska - no hotový satan. Ešte že prídu tí dvaja proroci, z ktorých jeden zomrie ... :-)

Norman

Fini - pozri, Fini sú dosť bieli, ale tak zrejme majú viac ugrofínskych génov, ako naši Maďari. :) V tomto sa zhofnrmr.

Čo sa týka Z-dna skupiny I - no veď to sú bieli Európania. Ti najeurópskejší. Švédov bolo vo Fínsku asi viac, ako Maďarov tu, veď sám hovoríš, že I tam je 28%, sami Švedi "len" 37% - to je rádovo rovnaký podiel. Hej, R1a svedčí o malom podiele týchto, preto sa Fínsko výsledkami tak líši od Ruska.

Ani ja nemám rád názov "kaukazoid", ani nie je nejak vedecky používaný, myslím, azda v Amerike. Ale o to nejde. Ale "kaukazooid" nikdy nebol myslený na semitov, teda nejakú J skupinu. Kaukazoid bol ako termín ešte pred modernou genetikou a bol ním určený taký nejaký ten všeobecný klasický belošský typ. Nevidím problém. Alebo ti celkom asi nerozumiem, ako to myslíš s tými Sarmatmi.

Keltoitalika. Ja samozrejme rozumiem, že ide o jazykové "pra" či "proto" verzie. Len tá "italokeltská" je spochybňovaná rôznymi prácami ako umelá. Za druhé - ako rozlíšiť, čo je v germánskom jazyku "prakeltoitalické" a čo je "pragermánske"? Nejaký príklad? Nejaký článok?
Ja si myslím, a stým sa teda tiež zhodneme, že každá odnož jazyka, teda aj germánska, vzniká nielen samostatným vývojom, ale aj zmiešaním so substrátom. To platí aj o germánčine a je v nej, v jej štýle, fonetike a podobne, asi najviac nejakých stredo európskych prajazykových čŕt. S týmto názorom súhlasím :-)
Len ešte varujem znova, že génové rozdelenie je staršie, ako jazykové a tak veci nie sú nejaké jedorovinné. Tých jazykových rodín tu mohlo byť kopa, naozaj rôznych grúp, ale "moderný" vstup indoeurópanov (pred cca 4000 alebo koľko rokmi to tu dosť zgleischaltoval, teda zarovnal.

To, že sa teraz sledujú tie nepohlavné autozómy, ktoré vysledujú prirodzene viac a lepšie, ako len pohlavné chromozóny, to som rád, že sme sa pochopili.

S tým linkom a ukážkou súhlasím. Ale tam je na konci spomenuté, že na základe genetiky delí Śvédov na tri skupinz (ok) a z toho vyvodzuje, že aj ich jazyk či protogermánsky jazyk je trojzložkový. Len z toho asi, ani nie z nejakých jazykovách dôvodov. No, čo povedať, v princípe má pravdu, ale aj nemá, je to tá povrchná analógia. A hlavne - čo ako z toho? Jediné, čo sa dá rozoznať, ako tak aj to často s problémami, je indoeurópska zložka apraeurópska zložka. Opakujem, to ďalšie delenie ... keltoitalské, vaskonické, pragermánske ... to už je číra fabulácia v hmlách.

A v čom bol vlastne spor? :-)

Norman

korenie je takmer vždy v poriadku, veď preto sa používa na zlákanie.
Čo sa týka tejto ukážky, tá je úplne dokonalá.
Šamanské Rusko.

Čo sa týka KOB a Ruska - veď práve, KOB tiež bráni pravej ruskej autenticite.
Každé také učenie by bránilo každej autenticite.
A v našincoch vytvára predstavu, že Rusi sú skostnatení byrokrati.

Norman

o ukážke v tom komentári tu, od toho "Ass sral hadom".
Najprv biblia, dvaja proroci Jefrie a Pakoň, a potom KOB. A vlastne nehovorím o kresťanstve, ale biblii. Pripomína to možno aj korán, ale v prvom rade je to predsa židovská kniha, nie? (samozrejme, rečnícka otázka, a okrem toho: islam JE židovské náboženstvo, je to jeho sekta, oveľa viac s ním spojená, ako kresťanstvo (ktoré je tak pol na pol, islám je na 90% varianta židovstva)).

Čo sa týka zrniečko pravdy - tie sú všade, ako korenie, ktoré láka a skrýva skazenú pachuť. Bacha na korenie. Jednou zo základných lákadiel, ktoré KOB ponúka, je jeho údajné "poznanie sveta". Ale aj to je také biblioidné - "čítajte, VSETKO je vo mne". Hrá sa na boha a bohom dosť-dosť často operuje. Akoby nepoznali základné prikázanie: "nebudeš brať meno božie nadarmo" (v preklade - to hovado, ktoré si zoberie do papule slovo boh, vyvedieš za dedinu a pošleš do pekla).

O islame v tom KOB sme už trocha hovorili - ale ja to naozaj nerozoberám do detailov a nesledujem najnovšie smerovanie. Ak máš po ruke nejaké ukážky, linky, tak to sem daj, ale zas nemusíš hľadať, to za tonestojí.
Všeobecne sa k islámu beloši pridávaju hlavne zo strachu. Z podvedomého strachu.

Ale či už islám alebo neislám, KOB je už evidentne úplne skostnatená sekta. Nik nechápe "učenie" naozaj", ale každý zo svedkov naň verí do krve. Často sú to práve fanatici, ktorí veria aj iným dogmatickým zvestovaniam (dvaja proroci majú prísť ... a podobne).
DOGMA NADOVSETKO.
Je to prejav tisícročia trvajúceho ničenia ľudských myslí. Nech je im boh milostivý, bo nevedia, čo činia :)

Norman

hej, skríženie biblie s marxizmom.
To by Rusov zabilo.

Norman

Za ten čas postavia dve nové letiská. Musia tam byť vážne a hlboké, doslovne "hlboké" zásahy a stavby.
Nikto nebude vedieť, čo tam je, lebo to bude viac ako štátne tajomstvo. Kto to bude vedieť, bude musieť naozaj pod hrozbou ťažkých trestov mlčať o konkrétnostiach.
Títo nepotrebujú žiadnu pandémiu, na reálnu totalitu majú už dávno zavedené armádne zákony.

Letisko Sliač je veľké a civilné - preto nebolo možné takpovediac utajiť túto prerábku. Ale iné objekty, ktoré sa zrejme už teraz zmluvne a fakticky pripravujú na prerábku pre US Army, sú mimo pozornosť, lebo je to tajné.

Krajina, ktorá nedokáže odstrániť ani obludný plot na svojom ústrednom námestí, nemôže dúfať, že sa zbaví vystavaných základní plných munície a zbraní. Krajina, ktorá má toľko zradcov, ako Slovensko, a nedokáže ich zatiaľ obesiť, bude samozrejme trpieť. Niektoré "lokálne" vojny, ako Juhoslávia alebo Sýria, sú príkladom, čo sa môže stať.

Norman

to si si dal kus prace to preložiť, tak dík.

Norman

Tieto pohlavné haploskupiny, teda Y, boli síce pekná vec, na základné sledovanie, ale určite neodrážajú všetky gény. Kaukazoid je fylogenetický popis, teda aj tvaru a farby a všetkých možných vlastností - to sa nechápe len podľa Y haplogrupy, teda jedného chromozónu. V priebehu kontaktu s kaukazoidami sa selektovali iné vlastnosti. Ja do fínska nechodím, ale nekaukazoidi sú iba tí tzv. Laponci a podobne. Polovica Fínska hovorila po Švédsky (lebo odtial prišli) a finština prevládla len po osamostatnení - ale vo Fínsku dominovali Švédi, nejaký čas aj Rusi.
Takže je možné, že z hladiska Y dna je N ko vo Fínsku relatívne koncentrované, ale aj tak väčšina Fínov nemá čierne šikmé oči, rovné tmavé vlasy.
https://www.facebook.com/veryFinnishproblems/photos/when-people-say-that...
Vyzerajú tí ľudia dominantne ako Aziati? Oči majú šikmejšie, je tam vidno tá primiešanina, rovnako ako u mnohých Rusov - ale prevláda jednoznačne kaukazoidný fenotyp. Toto nie sú už tí uralci, v Európe boli za stáročia odselektovaní (podobne ako u Maďarov).

Opakujem ti znova aj k tým Baltom, nemôžeš brať Y chromozón ako všeurčujúci faktor. Je to prekonané, a nikdy to za podstatný faktor nebolo, len orientačný. Gény sa selektovali každý osobitne a Y chromozon je len jeden z 23 chromozónov. Používal sa tento, lebo má svoje výhody pre sledovanie, ale dnes je už možno sledovať aj všetky chromozóny, viď aj tu v tejto knihe
http://www.nadhlad.com/content/eurazia-inkubator-ludskej-evolucie

A už vôbec to nemôžeš naozaj tak deliť, že slovanská je R1a a keltskoitalská je R1b. To je prílišné zjednodušenie. Tie geny sú staršie, ako toto delenie.

Germáni sú pojem, ktorý je závislý od definovania. Samotné slovo bolo používné v antike asi len z latinčiny, kde znamená "príbuzný", nič nie je isté, potom ho skoro dvetisíc rokov skoro nik nepoužíval až ho obnovil moderný nacionálny romantizmus. Ten ho nalepil na objektívne jestvujúcu kultúru. Ak by ho dnes chcel niekto nalepiť na genom, a použil len to obmedzené Y chromozón, mal by ho asi dať tej I skupine. Ale to by bolo tiež nepresné, pretože germánstvo, aj keď nie je presne definované (konieskoncov je to dnes v podstate zakázané), má širší rozsah.

V nejakej trozložkovosti germánskych jazykov sa určite neprejavujú gény, ale zrejme ide o kultúrne dedičstvo. Keltskoitalskú zložku má prezentovať Latinčina? Ta určite do nemčiny ani angličtiny nebola vnesená génmi R1b, ale rímskou kolonizáciou a christianizáciou. Keltsko italská jazyková rodina jestvuje ako určitý model, ale to sú jazyky tak rozličné, že to ani nemá zmysel takto definovať, hovoriť o takom jazyku. V Európe by sa mali skôr zarátať do substrátu takzvané vaskonické jazyky, ktoré niekde zrejme ovplyvnili indoeurópske jazyky tam príchodzie.

Mnohí ľudia hľadjú v pragermánčine nejaký cudzí substrát, práve progermánsky nacionalisti. Robia tak aj preto, lebo sa im dnešné germínske jazyky zdajú príliš odlišné od iných indoeurópskych. Ale ešte pred tisíc rokmi boli germánsky jazyky ovela podobnejšie slovanským a vôbec indoeurópskym. Stará angličtina, góttština. Výraznou zmenou prešli tieto jazyky až v tom poslednom tisícročí. Často práve pod vplyvom toho, že sa šírili medzi cudzincami, ktorí ich zjednodušovali.
Či praeurópania, ktorých rod sa dokazuje teda hlavne v tych rôznych I skupinách mali hlavný vplyv na odlišnost germánskych jazykov? To sa ponúka, ale mnohé "germánske" prvky sa nachádzajú v iránčine a aj v najvýchodnejších indoeurópskych jazykoch, v tocharských jazykoch. Takže vplyv v jazyku by som ani tak nevidel za podstatný - I skupina sa oddelila od R skupiny pred ja neviem (a asi nik nevie) 50 či 40 000 rokmi, takže jej vplyv by som videl menej v jazyku, ale hlavne v genetike, v rôznych vlastnostiach, ktoré tí ľudia museli mať, keď doteraz v Európe, stále tak výrazne zastúpení, prežili inváziu R-kových prišelcov. Húževnatosť, inteligenciu, silu a podobne, ja neviem, čo všetko :-) Čím sa líšia Európania doteraz od iných rás?

Tieto veci, to sú tisícročia a tisícročia, to sú rozdiely a gény od čias Kromaňoncov, Pavlovská kultúra a podobne, to sme my, to nie je ani zďaleka (len) nejaká saská kolonizácia. :-)
Nič v zlom.

Norman

No, už neviem, čo tam všetkom je. Ale Tacitova germánia je klasika, ktorú možno najsť aj inde, ale tie iné veci už menej.
Tacitova Germánia je dnes prakticky zakázaná :) ale je to možno idealizovaný popis "divochov" spoza Alp, teda aj Nitranov. To staré známe "sťahovanie národov", ten najväčší nezmysel, ktorý je takna úrovni mýtu o putovaní židov 40 rokov po púšti :-) teda ten nezmysel o vymenení Európskej populácie - to treba naozaj navždy odmietnuť. Samotní germanofili, ktorí ho pred pár storočiami vymysleli, by ho mali kvôli sebe vyhodiť na smetisko vedeckých nezmyslov a zámerných klamstiev.

Súhlasím, že toto fínske, či laponské pôvodné obyvateľstvo je kultúra zaujímavá, drevná a šamanská. Len opakujem - podľa mňa bola taká celá kultúra slovanov, aj indoeurópanov všeobecne. To sa nelíšilo.

Len pred 5000 rokmi vznikol nádor, nazvalo sa to "civilizácia", vzniklo to v geografických záhyboch, kde bolo veľa zdrojov, a teda aj veľa špiny, a došlo tam k zahnívaniu, k novotvaru. A ten potom rástol a rástol, ten moloch, a začal ľudí doslovne požierať a pretvárať na sociálny hmyz ... a iba posledné zvyšky pôvodnej povedzme severnej civilizácie zostali niekde v tej Kerálii alebo kde za Uralom. Alebo v Škandinávii.

Samozrejme, nemožno si tieto zvyšky idealizovať - sú to naozaj "zvyšky", rozbitý odpad, ktorý len pripomína pôvodnú dokonalosť. Sú to len kosti, ale živý organizmus bol oveľa krajší a dokáže ho zrekonštruovať len ten, kto sa o to úprimne snaží, ale aj tak je to neisté a kopa veci je nadobro stratených.
A ešte oveľa horšie je, ako ich zobrazuje dnešná "pop-kultúra" :-) To už je úplne na smiech.

Rusi tomuto rozumejú asi o niečo viac, ako my. Áno, k tomuto šamanstvu sú Rusi bližšie. Preto je v Rusku každý druhý ezoterik-učiteľ a všetci sú prístupní každému "duchovnu". Žiaľ, aj tým najväčším podvodníkom. Rusov vlastne nemožno pochopiť bez tejto ich uralskej tmavej zložky. :-)

K téme stretu týchto finsko-rusko-laponských kultúr odporúčam film Kukuška
https://www.csfd.cz/film/37945-kukuska/prehled/
Je to o stretnutí Laponky, Rusa a Fína - klasika, treba poznať. Väčšina už určite pozná, ale nezaškodí znova reklama.

Stránky