Nevypovedateľnosť na večné veky

 

 

V poslednom čase sa často hovorí o nevypovedateľnosti zmlúv ako je vraj Lisabonská, či budúca slávna TTIP. Nuž, k tomu treba otvorene, nahlas a jednoznačne povedať nasledovné: žiadna takáto zmluva NEMÔŽE byť nevypovedateľná.

 

Ak nejaká medzinárodná zmluva neobsahuje ustanovenie o vypovedateľnosti, tak to jednoducho znamená, že zmluva vypovedateľná je. Lenže vtip je v tom, že aj keď obsahuje článok, kde je výslovne napísané, že je nevypovedateľná, tak tento článok je neplatný a dokonca spochybňuje platnosť celej zmluvy.

 

Z prostého dôvodu: zdrojom každej moci a každého práva je ľud. Ak sa ľud rozhodne, že už viac nechce niečo, čo podpísali jeho predchádzajúci zástupcovia, tak to tak bude. Proste to platí a nikto iný ako ľud svojím väčšinovým rozhodnutím to zmeniť nemôže.

 

(Samozrejme, úplne inou vecou je prípadné vysporiadanie nejakých eventuálnych krívd a škôd, ktoré by inej strane v dôsledku takéhoto rozhodnutia mohli vzniknúť. Na to by mali slúžiť medzinárodné inštitúcie, diplomacia a pod. Ale tieto v žiadnom prípade nemôžu nahradiť princíp demokracie – vlády ľudu a uplatnenia jeho vôle akýmkoľvek spôsobom hlasovania.)

 

Prosím, uvedomme si, čo znamená slovo demokracia, keď ho berieme do úst. Mimochodom, vôbec nie je ťažké chápať pravú podstatu tohto pojmu, mechanizmu, ktorý vyjadruje – je to totiž niečo navýsosť prirodzené a človeku blízke. Ak nám médiá a politici dennodenne naznačujú, že demokracia je niečo zložité a tajomné, o čom môžu rozhodovať iba eurokomisári spolu so zástupcami Rothschildovcov za zavretými dverami, tak nie, drága barátom. Demokracia je, keď sa ľudia na niečom väčšinovo zhodnú. Bodka.

 

Nikto nemôže navždy zotročiť ľudí na nejakom území nejakou zmluvou a tváriť sa, že je to demokratické. Môže o tom rozhodnúť aj tisíc súdov a odobriť to tisíc študovaných právnikov a renomovaných univerzít, ale z hľadiska demokracie podstatný je fakt, že ak ľud väčšinovo a zvrchovane na nejakom území niečo schváli, tak to je nadradené všetkým ostatným zdrojom moci a práva. Všetky ostatné výklady slova demokracia sú podvodom.

 

A teda, ak nám niekto podsúva, že z tej alebo onej habaďúry sa vycúvať nedá, tak jediná odpoveď na to je vztýčený prostredník. To by si mimochodom už mali konečne uvedomiť aj Nemci, vo vzťahu k okupačným zmluvám, ktorými z ich krajiny sionisti aj po 70 rokoch robia územie pod cudzou správou.

afinabul
Sinuhe

super. Presne takto to treba formulovať a otrieskavať o hlavu drbom typu Laco Oravec, ktorého dnes citovali v SRO1. Pristihol som sa pri tom, že nadržiavam Kaliňákovi, ktorého tiež citovali.

Buheh

našťastie som to nevidel.

Buheh

a keďže to bolo na SRO, tak ani nepočul :)