Americké trollovanie

Viliam Černák

Za posledné týždne sa akoby roztrhlo vrece s článkami, reláciami a reportážami na tému internetoví „trollovia“. A čo je ešte zaujímavejšie, títo internetoví „trollovia“ sú vraj platení priamo z Ruska, napr. ruskou kontrarozviedkou. Ich údajnou úlohou je manipulovať verejnou mienkou. Napr. tým, že dávajú protizápadné a proruské komentáre pri rôznych článkoch, na sociálnych sieťach ap. Takíto „trollovia“ si môžu údajne zarobiť aj 1000 eur mesačne. K týmto plateným „trollom“ sa pridávajú ešte aj tzv. užitoční idioti, ktorí trollujú na internete zadarmo, z presvedčenia.

Asi takto nám to ozrejmil, „expert“, ba aj „analytik“ Jaroslav Naď z Inštitútu pre stredoeurópsku politiku. Počuli ste niekedy o takom inštitúte? Istotne je veľmi potrebný. Vznikol v zime roku 2013, hovorí si think-tank a jeho cieľom je „pomôcť Slovensku rovnako ako iným krajinám strednej Európy aktívnejšie prispieť do formovania politiky EÚ a NATO“.

O ich pozadí sa informácie hľadajú ťažko, avšak strohá informácia v pätičke ich webovej stránky je dosť veľavravná: „This website is developed with the support of NATO“.

Inými slovami: celý tento pseudo think-tank je piatou kolónou na Slovensku – súčasť vojenskej mašinérie NATO. Trolling, avšak v oveľa sofistikovanejšej a vplyvnejšej podobe.

NED (National Endowment for Democracy) je nezisková organizácia USA založená v roku 1983, ktorá ma za cieľ šíriť „nenásilnými metódami“ demokraciu za hranicami USA. V podstate zastrešuje grantové schémy pre organizácie, ktoré pôsobia v rôznych krajinách a „šíria demokraciu“.

V skutočnosti robia najmä to, že obhajujú vojny vedené v záujme USA. Spolupracovníkov v cieľovej krajine (z pohľadu vlastenca ide o zradcov, či kolaborantov) vedia vždy dobre zaplatiť.

Napr. vyše 50 organizáciám na Ukrajine išlo za rok 2012 z rozpočtu USA 3 381 824 dolárov na indoktrináciu v zhode s americkými geopolitickými záujmami. Výsledok vidíme dnes. Zlikvidovaná krajina jednou nohou v otvorenej vojne, pôsobiaca ako rozbuška pre veľký konflikt v Európe a možno aj svete.

Najpríbuznejšie organizácie k Inštitútu pre stredoeurópsku politiku sú na Slovensku azda Slovenská atlantická komisia (SCA) a Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA). Ďalšie najznámejšie indoktrinujúce prozápadné organizácie pôsobiace na Slovensku sú:

  • Centrum pre analýzu sociálnej politiky (S.P.A.C.E.)
  • Centrum pre ekonomické a sociálne analýzy (M.E.S.A 10)
  • Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI)
  • Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO)
  • Inštitút pre verejné otázky (IVO)
  • Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
  • Nadácia F. A. Hayeka

Za tie roky ovládli mediálny priestor, sú silno zastúpení na akademickom poli i v štátnej správe a samospráve, vrátane parlamentných výborov, ministerstiev. A sú tiež v medzinárodných organizáciách, kde by mali zastupovať slovenských ľudí.

Prečo sa tak boja?

Profesionálny troll Jaroslav Naď financovaný vojenskou organizáciou NATO s jasnými agresívnymi cieľmi ide rozprávať o nejakých bezvýznamných diskutéroch na internete ako o predĺženej ruke ruskej kontrarozviedky. Bez serióznych dôkazov. A moderátori na JOJke rovnako hlúpo ladení budú vravieť, že kvôli tomu sme v informačnej vojne.

Celkom absurdná situácia. Na jednej strane rôzne „think-tanky“ od výmyslu sveta, plné popredných „expertov“, „analytikov“, „odborníkov“, skrátka vševedov. Spolu s nimi masové médiá vlastnené oligarchami alebo priamo západnými kapitalistami. A keď tu občas zopár ľudí s nulovým vplyvom napíše na internete, že nepovažujú za vhodné nás vliecť do vojny proti Rusku, zrazu táto 25 rokov budovaná indoktrinujúca mašinéria hovorí o informačnej vojne, internetových „trolloch“ a užitočných idiotoch.

Čoho sa boja, keď sú sily také nevyrovnané? Jedine pravdy.

Iba blázon či zradca slovanstva by mohol chcieť vojnu s Ruskom. A tí vojnoví zločinci z NATO dobre vedia, že sme jedna krv, ktorú treba rozdúchať proti sebe, aby dosiahli svoje. Snáď zdravý rozum a pud sebazáchovy zvíťazí a smažení budú práve a jedine strojcovia tohto zla. 

Hraná alebo predstieraná paranoja?

Jaroslav Naď z troll-tanku Inštitútu pre stredoeurópsku politiku zachádza však ešte ďalej a nechá sa do médií počuť:

„Máme tu niekoľko tisíc vyzbrojených a vycvičených ľudí, ktorí sú prepojení s Ruskom, sú platení z Ruska a mnohí z nich tam boli trénovaní.“ Obáva sa vraj „podobného scenára, aký nastal vlani na Kryme, kde sa tiež z ničoho nič objavili tzv. zelení mužíčkovia“. „V správnej chvíli sa aj tu môže objaviť niekoľko tisíc ozbrojených ľudí a začnú nám robiť problémy. To je veľmi veľké riziko, na ktoré by si mali dať spravodajské služby pozor,“ uzavrel vševed Naď.

Toto je už dosť vážna situácia. Obávať sa zelených mužíčkov, ktorých je tu vycvičených niekoľko tisíc. A obávať sa toho, že tu nastane to, čo na Kryme, je už silná káva. Expert musí byť už preanalyzovaný, aby prirovnával Krym k Slovensku, ale najmä si myslel, že sú tu tisíce ľudí vycvičení Ruskom.

Paradoxne, zelení mužíčkovia sa objavili, ale v susednom Česku a išlo o konvoj amerických vojakov ako trápna demonštrácia sily. Žiaľ, naši českí bratia sa ako už po niekoľký krát za necelých 80 rokov ukázali, že sú vždy vďační za cudzie vojská, či ide o Nemcov, vojská Varšavskej zmluvy alebo Američanov, okupanta treba vždy vrelo privítať. Až mi je za nich trápne a dúfam, že u nás by sa chlieb a soľ s americkými vlajkami v ruke nekonali.

Ďalší úder proti slobode prejavu?

Celé toto „protitrollské“ ťaženie má vyznieť tak, že akonáhle nesúhlasíte s protiruskou politikou a zločineckým zoskupením NATO, tak si môžete vybrať. Buď ste troll platený z Ruska alebo užitočný idiot.

Jednoznačný pokus o efektívne odstavenie názorových oponentov. Niekomu by mohlo napadnúť, že troll kričí: chyťte trolla! Ale situácia je oveľa vážnejšia.

25 rokov budovaná piata kolóna volá po krvavej vojne a my zatiaľ tichým hlasom voláme po mieri.

 

Zdroj: beo

Sinuhe

bolo mi z neho na zvracanie. Prevzatý článok z beo je výborný, sám som chcel Naďa pripomienkovať, ale predbehli ma, sám by som to nenapísal lepšie...

Náhodný okoloidúci
Obyvateľov Krymu pred banderovským masakrom neochránili "zelení mužíci", ale вежливые люди - zdvorilí ľudia. http://slovak.ruvr.ru/2014_03_01/Krym-Antimajdan-a-zdvorili-ludia-8870/ 
JKPT

Za tie jeho znôšky drístov by si zaslúžil aj básnický pseudonym: Naď - Fas... :-)

Luko

Čechov sa musím zastať. O prejazde kolóny sa dozvedeli ako poslední formou vojenskej nóty a vláda to mohla už len narýchlo odsúhlasiť, a to dokonca bez dodržania nutnej schvaľovacej procedúry.
Podrobnejšie v čl.: http://aeronet.cz/news/strykery-doprovazi-lehka-radiace-vlada-cr-nemela-...
Keby naplánovali ten maškarný sprievod na vojenských kolieskach aj cez Slovensko, boli by sme na tom rovnako. Netreba sa im posmievať. Nemám pochybnosť o tom, že aj u nás by bolo veľa vlajočiek pri trase a každý starosta či primátor na trase by plnil "organizačné" pokyny z ústredia.
K ostatnému v článku - súhlas.

Norman

že povolila tento očividne provokačný prejazd, tá musela, ale o tých čo písali o protidemonštráciach a hádzaní vajec a paradajok a nakoniec ich skoro nebolo vidieť.

Možno by to na Slovensku bolo podobne, ale nebolo by tu vopred toľko papierových bojovníkov ani toľko nadšených mávačov cudzími zaoceánskymi vlajkami. Kovbojsky chujizmus tu predsa len je menej zakorenený, a hlavne máme menej fóbie z Germánska aj z Ruska - to vážne máme menej strachu a to je VYRAZNA VYHODA, vážne, fajn, že som si to teraz explicitne uvedomil. Je to jedna z mála výhod, ale dosť dôležitá.

Ja sa im ale ináč neposmievam. Stotožnujem sa s Kamasom - posielam ich skutočne s nadhľadom do chamajdy (veľmi som sa musel ovládať, aby som nepoužil originálne slovo, pretože jedine to správne znie).

Buheh

jasnozrivo a presne. Ibaže tým pádom je už medzi súkmeňovcami úplne nepochopiteľný, je za starého šialenca. Namiesto tých skutočných šialencov s bombami.

No ale túto vec si musia vybaviť oni tam doma. My tu môžeme mávať transparentmi a vztyčovať prostredníky na vojenské kolóny, ale odstaviť tých nepríčetných satanistických degenerátov od červeného tlačítka nemôže nikto zvonka. Dúfam že sa tam nájde na tých správnych miestach dosť statočných a rozumných ľudí, ako napríklad Snowden, aby sa to včas podarilo. Zdá sa, že nejakí sú aj priamo v satanovom kožuchu, viď nedávno tie samovraždy v CIA (info napríklad v druhej polovici článku tu):

http://www.chelemendik.sk/Ako_suvisi_odstupenie_Kolomojskeho_pad_nemecke...

Ľubov

preložila som si to a mráz mi prešiel po tele. Kto je to vlastne proti nám? To je tá otázka.Vždy som si hovorila,si jeden jednoduchý,zemitý človek,s tým,že to ma najviac ochráni a tak aj najviac pomôžem našej veci. Ale zisťujem,že toto nebude stačiť.To vysvetlenie,werichovské"čiatočne pre peniaze,čiatočne pre blbosť",naozaj nestačí.Použil si výraz"satanov kožuch",niečo veľmi podobné hovorí aj Emil Páleš,ktorého si v poslednej dobe všímam viac.A to je o tom,že do našej reality(ako ju my vnímame)naozaj vstupuje aj niečo z oblasti skrytej,poznatelnej len intuitívne,nie rozumom,to meno nepoviem,len Lu,a dúfam,že si ma pochopil,ako vždy doteraz

nové