Balkánska cesta zostane uzavretá

Takto sa vyjadrila rakúska ministerka vnútra Mikl-Leitner. To, čo sa zavrelo, sa už neotvorí. Navyše, pochvlálila kooperáciu tam ležiacich krajín a označila ich za "Alianciu rozumu", ktorá zabezpečuje "stabilitu a poriadok pre ľudí Európy".

Zrazu. Ako keby sa nič nestalo. To, čo pred pár mesiacmi bolo neprijateľné, lebo "nechceme takú Európu", je zrazu normálne. To, čo pred pár mesiacmi požadované bolo len "radikálmi", je dnes samozrejmé. Dnes sú tí istí rakúski politici schopní sa čudovať, že ako inak by to malo byť?

Nesebakritičnosť a gumennosť dnešných politických ksichtov zas raz bije do očí.

Samozrejme, to neznamená, že došlo k akémusi víťazstvu rozumu. To len jeden kamienok, už viackrát otočený, sa ďalej vrtí. Stavať na týchto zombies sa naozaj nedá.

 Naproti tomu nemecká kancelárka Merkel kritizovala uzavretie Balkánskej cesty. "To nie je riešenie problému ako celku", sa nechala počuť v stredu.

Nuž, ťažko povedať, čo sionistický lokaj Merkel považuje za "celý problém", samozrejme, že uzavretie nerieši hlad v Bangladéši a demenciu subsaharských etník, to určite nie. Ovšem dcéra pastora a komunistky bola konkrétnejšia: "Nemôžeme si urobiť pohodlie v 27 krajinách, a jednu zem nechať s jej problémami". Myslela samozrejme Grécko, a až priam prekvapuje toľká starostlivosť. Veď nik Grécko nenecháva jeho osudu - od začiatku mu radíme- chráňte si svoje hranice všetkými prostriedkami. Oh, nemusí mať Merkel strach, že sa Gréci nevedia brániť chamradi valiacej sa z Turecka - boli spolu už viackrát prakticky vo vojne a dokážu strieľať.

Jediná zem, čo nakoniec zostane osamotená, bude to spomínané Turecko. Nakoniec, lebo momentálne má ešte svojich komplicov, aké prekvapenie, hm hm, práve v Nemecku. Práve šéf Merkelkinho vládneho úradu Peter Altmaier (CDU) sa vyjadril, že Turecko prijímalo utečencov zo Sýrie a tak "sa správalo európejšie, ako niektoré iné krajiny Európy".

By som ho poopravil - pomáhanie teroristom z IS nie je európske, ale americké. Takisto zatváranie či násilné zaberanie opozičných novín by nemalo byť považované za demokratické. A čo sa týka masového vraždenia Kurdov Turkami, tu prestáva akýkoľvek žart a ak sa to nejakému-akémukoľvek Altmeierovi páči, tak mu to treba dať, tak s ním treba jednať rovnako, tak ho treba rovnako zastreliť. Takéto podporovanie zverstiev a násilia, aké si dovoľujú rôzni dnešní politici, nemožno tolerovať a treba ich vyhodiť z ich úradov. Oknom.

Neobvyklá myšlienka? Nie, to sa stávalo, stáva a bude diať. A ak si niekto myslí, že je to vyzývanie na násilie, tak sa mýli. Vyzývanie na násilie by to bolo, ak by som ho žiadal použiť ako politický nástroj. Tak to ale nie je, nie je reč o žiadnom politickom postupe, hovorím čiste o elementárnej spravodlivosti.

 

zdroj: FAZ

 

 

 
Autor: 
téma: 
Truhlík

Nejde veriť ako sa ešte pred pár mesiacmi premiér Feynman vyhrážal zastavením eurofondov.
Čo nerozumiem je to Grécko. Veď tie 3 miliardy a viac Turecku by Grécko neminulo ani keby ploty robilo z pozláteného pletiva. A nakŕmiť sýrskych utečencov v Libanone, Turecku a kde tak na to stačí pár miliónov za ruské obilie a prebytok potravín z EÚ zo skladov s ruskými sankciami.
Takže je jasné, že tu ide o niečo iné. A to iné má Merkelica na mysli s tým celým problémom.

Norman

Samozrejme, ide naozaj o niečo iné, ide naozaj o to zmultikultúrnenie a zmultirasovanie Európy. Mocní sveta to naozah chcú spraviť, naozaj si myslia, že nepotrebujú európsku kvalitu, európske hodnoty (tie pravé, nordické). Je to naozaj pravda, a nie je to len názor insiderov, ale aj ich vonkajších multikulti lokajov, od merkelky až po tú spodinu, čo v pondelok robila happening v Blave.

A čo sa týka Grécka - presne tak, samozrejme by stačila časť penazí Grékom a bolo py po probléme s inváziou pre Európu aj pre Grécko. Ale táto Tsiprasova vláda je proste výrazná bábková vláda, poskoci Bruselu a Ameriky. Hrajú sa na odporcov, ale ako bolo vidno aj pri tých finančných curkusoch - nie je to tak, sú to zradcovia akejkoľvek gréckej veci.

Treba veriť, že Zlatý śvit vstane znova- práve pod týmto tlakom.

Ema

...ako sa takzvané mimovládne organizácie zahrávajú s Európanmi: V Halle, známom veľkým odporom voči merkelovskej perverzite s čiernym Fluchtom, zorganizovali "voľby"

http://zpravy.idnes.cz/nemecko-volbynanecisto-migranti-d4z-/zahranicni.a...

 

Za zmienku stojí časť o trvalom pobyte (mimovládky rady zabúdajú, že pobyt ilegálov je kdekoľvek v Európe len dočasný) a ubezpečení, že tieto "voľby" nebudú mať na krajinské hlasovanie žiadny vplyv.

 

Tu ich máme, našich nových voličov http://ria.ru/world/20160309/1387250507.html

 

Medzitým sú nórske deti prinútené "hrať sa na migrantov". Nikto im cestou nenatiera žemličky ako drzým ilegálom, ktorí prerazili európske hranice , ale nútia ich žrať jedlo 18 rokov po záruke

http://svet.sme.sk/c/20115272/norski-tinedzeri-sa-hraju-na-utecencov.htm...

 

A potom politici čumia ako teľa na vyvalené vráta, prečo majú psychicky zdraví Európania týchto "hier" s čiernym Fluchtom po krk.

 

Čerešňou na skysnutej šľahačke čierneho Fluchtu je "Sexualkunde für Flüchtlinge", na ktorej sa napríklad v Rusku ľudia dosť rehocú

http://www.n-tv.de/panorama/Webseite-will-Migranten-aufklaeren-article17...

 

Ako by povedali nekorektní vyvolení (ktorých ochrana je podľa vyjadrenie Merkelovej jedným z mála dôvodov samotnej existencie Nemecka), ide o šikovnú príručku bastardizácie.

Najzábavnejšia je časť pre "migrantky, ktoré nechcú mať deti". Pritom vydavateľ tohto bizarného dielka veľmi dobre vie, že medzi arabskou populáciou so štyrmi triedami ľudovej školy, ktorá tvorí cca polovicu čierneho Fluchtu, niekto úmyselne rozšíril, že treba ísť do Európy ausgerechnet veľa kotiť, pretože "vymerááááá".

Náhodný okoloidúci

V nedávnej minulosti bola na stránkach Nadhľadu podrobená drvivej kritike "Koncepcija obščestvennoj bezopasnosti", v skratke KOB. Nejdem hodnotiť opodstatnenosť alebo neopodstatnenosť kritiky, ale jednu poučku z "koncepcije" treba mať na pamäti 365-366/12/28-31/7/24/60/60. Tá poučka znie:
„Čo sa pre nejakú skupinu populácie môže javiť ako chyba riadenia, môže byť pre inú skupinu cieľom.“

Ema

Ty nevieš nič z evolučnej biológie? Hm, hm.

Náhodný okoloidúci

Tak niečo z nej viem, celý život sa vŕtam v biológii a prírodných vedách a hádam sa na mňa niečo nalepilo. Ale tá poučka to vystihuje tak pekne stručne a zhustene... To, dúfam uznáš.

P.S. Písal o tom aj Stwora. Z článku o pritečencoch-inseminátoroch na Zvedavcovi som jednak pobavený, jednak zhnusený. Pobavený z tuposti autorov myšlienky súcich jedine ak ako kandidátov na Darwinovu cenu, zhnusený z toho, že to myslia vážne. To isté platí článku o výhodách seksovania s černochom, ktorý nedávno prebehol internetovým svetom. O černochov nemám záujem :D ani o černošky. Pre mňa platí naše "vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá".

Norman

Tak tá veta-poučka pekne vystihuje taký ten spôsob typicky formalistický a byrokratický, a je to priam vlastne určitá forma ruského humoru, irónie (ktorú ale v našich krajinách my našinci ťažko rozpoznávame :)

Len chcem upresniť, aj teraz s odstupom času, že určitá miestna kritika KOB nebola ani tak kritika jej samotných vnútroných myšlienok, svetonázoru (ktorý je aj tak len príliš všeobecný a riedky), ale o to viac jej nemožnej formy. Hovorím, nemožný byrokratický neomarxistický formalizmus.

Ale je to asi ako s čínštinou - niekomu sa zdá, že sa jej nedá rozumieť - ale dá sa - len na to treba vynaložiť nie malé množstvo času a koncentrácie. Potom to už ide. Podobne, ak niekto vynaloží množstvo práce, dokáže sa možno vyznať v záplave (nekvalitných) prekladov KOB, potom tam určite niečo nájde. Ako všade. Pravdupovediac, mne to príde ako veľmi neefektívne - to odporúčam radšej tú čínštinu, za ňou je skutočne jeden celý iný a hlavne reálny svet - ale ak to niekto s KOB už dokázal prehrýzť, vždy rád uvítam jeho svedectvo:). Rovnako ale aj rád uvítam svedectvo tých, ktorí sa po prvom nadšení od toho znechutene odvrátili:)

Ovšem, pri tej priléžitosti by si tu asi zaslúžili spomenúť aj iné, podobne zmysluplné hobby, ako napríklad filetelia, taxonómia ľudových krojov Európy, teórie madam Blavatskej a mnohé podobne, ktoré tu tiež zanedbávame a určitým spôsobom vlastne ignorujeme. Ani tým, žiaľ, nebudeme ani v budúcnosti venovať svoj čas, je nám ľúto, bola by to výborná zábava, určite, ale žiaľ, nedá sa :))

Náhodný okoloidúci

Z celej KOB som videl asi jednu alebo dve prezentácie a niekoľko veľmi málo článkov, ale nie je to môj štýl literatúry, asi nemám ten správny typ psychiky, aby som to vydržal čítať. A občas si pozriem Pjakinove videá, ten pán zaujímavo hovorí a vyťahuje rôzne súvislosti, ktoré by mnohým z nás ani vo sne nenapadli.

Ema

Začala sa maslenica.

A tú veru nemusia nejaké drblé mimovládky organizovať

https://www.youtube.com/watch?v=VfinQSUoUhw

Norman

ja proti kobistom nič nemám, podobne nemám nič proti fajčiarom trávy, len to moc neodorúčam a nie som na to expert, moc tomu neverím.
Tebe ovšem verím, že by si bol schopný aj tamto naštudovať a zachovať si zdravý rozum. Veď aj ten vedúci tej kob-leva stránky je nejaký bystrý chlapík plný energie, až je ho tam na to škoda. Nuž ale to sa stáva, niektorí esenciu nemajú, čo je zle, iní jej majú privela a trieska nimi o stenu.

Ľubov

Mám zádrapčivú otázku,Norman,keď si už spomenul čínštinu.

Ak máme hovoriť o iracionalite,nepochopitelných formách riadenia,musím spomenúť starú čínsku vešteckú metódu I ting.Bol a možno stále je (len o tom nehovoria)ústredným bodom verejného a aj hospodárskeho života.A Čína ide vpred,hoci iné rané civilizácie sa dávno stratili.
Ak I ting používali pri prijímaní všetkých závažných rozhodnutí,zrejme to naozaj fungovalo.Čítala som,že dokonca aj M.Gorbačova varovali súdruhovia z ÚV ľudovej strany Čínypred začatím perestrojky,že nejde "vhodnou cestou" a oni ňou nepôjdu. Možno je to len legenda,ktovie.
Späť do reality.Idem si hodiť tri mince,ako dopadne dnešný snem Sns.

Norman

lebo veď ja viem všetko, hm.
Za prvé, nemyslím, že by naozaj v číne používali I ťing veštenie viac, ako inde vo svete iné veštenia. Nie je vôbec dôvod si to myslieť.
Za druhé k téme treba dodať, že riadiť sa veštbami je vcelku možné a raciionálne, pretože je výsledok proste rovnako dobrý, ak nie lepší, ako používaním nedokonalého rozumu homo sapiens. Úplne vážne, jestvuje aj taká psychotechnika na určité oslobodenie mysle, ktorá spočíva v tom, že človek všetky dilemy a rozhodnutia svojho života rozhodne hodením si mince. Po čase zistí, že jeho život nie je o nič horší, ako bol predtým, keď sa tak pechoril a tak veľmi sa staral o to, čo je pre neho dobré. Len si už robí menej starostí, menej sa obáva, že sa rozhodne zle. To je veľmi pozitívne pochopenie, pre mnohých to môže byť veľká úlava.
Minca ti teda nepovie, ako čo dopadne, ale minca ti povie, napríklad, či máš sa z hlupákov smiať, alebo len na nich pohrdlivo a s odporom hľadieť.

Buheh

Ak si náhodou mal na myslí mňa, keďže ja som Vám tu kedysi sľúbil, že sa tým KOB DVTR prehryziem a potom Vám poskytnem moje svedectvo, tak sa musím kajúcne priznať, že som to nechal nateraz rozčítané niekde okolo strany 50 a namiesto toho som sa pustil do čítania Koránu. Sľub plánujem splniť, ale nesľúbil som žiadny konečný termín.

Ale po prečítaní tých 50 strán som si vytvoril určitý názor, ktorý sa vcelku blíži tomu, čo si dnes na túto tému napísal Ty. V prvom rade, forma a preklad sú natoľko desivo zlé, že iba s obrovským úsilím sa človek dostáva k podstate. Vlastne to bola moja prvotná motivácia, zvedavosť, či za tou hroznou fasádou nájdem nejakú pointu.

No a pokiaľ ide o tú pointu, tam ešte nemám názor definitívne uzavretý, ale črtá sa mi to nasledovne: pointa tam je. Nie je ňou nič iné, než obyčajný zdravý slovanský sedliacky rozum preložený do zdrojového kódu idiotov.

To môže niekto považovať za málo. Ale to je vec názoru. Keby sa štandardne formátovateľní príslušníci davu masovo, dôsledne a usilovne toho držali, ono by to fungovalo a bolo by to skvelé. Z tohto hľadiska je KOB DVTR naozaj užitočnou cestou, určite lepšou a múdrejšou než plesnivé blízkovýchodné rozprávky – jednoducho preto, lebo samotná podstata je pozitívna: na rozdiel od ostatných biblií, ktoré nie sú ničím iným, než nástrojmi pomútenia mozgu, KOB DVTR vlastne nehovorí nič iné, než: rozmýšľajte vlastnou hlavou, kriticky a racionálne.

Ale ak si spomenul, že obsah KOB DVTR je "len príliš všeobecný a riedky", tak to môže byť blízko pravde – na to si názor uzavriem, až keď to raz prečítam celé.

Norman

na teba som myslel ako na pozitívny príklad, ktorý už také svedectvo poskytol, ja viem. Ale boli to kedysi aj iní ľudia, čo sa tomu akosi išli venovať... V podstate nepoznám ani jedného, ktorý by si to pochvaloval.
Ale hovorím, ja to nechcem dodupávať, veď som sa tu dnes ozval skôr s myšlienkov, že nie som zaujatý v tomto smere, nech mi nik nič nevyčíta, len sa od toho dištancujem v dobrom aj zlom.
Ináč mne sa zas pozdáva tvoj termín pre danú formu: "zdrojový kód idiotov". Z viacerých dôvodov. Hej, tak to skombinujme:
všeobecný a riedky obsah odetý do zdrojového kódu idiotov :)
Hm, bohvie ako sme to neocenili:-))

Ľubov

http://leva-net.webnode.cz/products/neco-malo-o-gp-globalnim-prediktoru/

Buheh,malý typ,toto si pozerám(ten záver kde sa trhá obrovská americká zástava)keď potrebujem popraviť náladu.Ak to je skutočne náhoda,tak je to veľmi zvláštne.

Verím,že si dokážeme udržať zdravý odstup a súčasne oddeliť zrno od buriny.

Buheh

Nuž, predovšetkým, nápad vyrobiť vlajku veľkú ako celé ihrisko je taký... americký. Čiže idiotský. Naozaj nie je náhoda, že sa im to rozdrapilo. A takto to skôr alebo neskôr zákonite musí dopadnúť s každým produktom ľudskej pýchy.

Ľubov

a čo je to náhoda,je ďalšia otázka...Pozrela som si aj text
http://www.karaoketexty.sk/texty-piesni/hymny/spojene-staty-americke-the... ,ak je to normálny regulérny preklad,tak amen tma.
Tak megalomanské,mesiášske a naduté-a hlavne falošné. Jasne,že to raz praskne.
Ja by som nad Kob palicu nelámala,ak sa máme ešte na chvílku vrátiť k tejto téme,ale zistila som,že čítaním sa ďalej nedostanem,preto ak môžem poradiť,nechať to uležať a počkať si,či nás osloví-neosloví nejaká príhoda zo života. To je tá reč "náhod",ktorú sa radšej učme:).

baloo

preto mi bytostne vadíl tá zavadzajúca narratíva, že "v EU sa zbláznili" - prdlajs, to je ich cieľ. Zdecimovať a vymeniť obyvateľstvo, média - keď už to plnou hubou nejde - tak vytiahnu túto argumentáciu, resp. to, že "všetko je o peniazoch". Nie, toto NIE JE o peniazoch, ale o genocíde. Jasné, že takto to ale nemôžu verejne nazvať. Dosť zle je aj to, keď naoko tak impotentne reagujú proti vôli svojich voličov (aj keď eurotajtrlíkov väčšinou nikto z ľudu nevolil, vyriešili si to medzi sebou), ale to je iba chyba a nie hriech. To by bolo už iné kafčo priznať, že "vážení voliči, chceme vás prostredníctvom fluchtu znásilniť, vyrabovať, zmlátiť až pozabíjať".

Norman

To, že príčinou zla nie je neschopnosť, ale zámer, je predsa základ akýchkoľvek alternatívnych smerov.

To, že nestojíme (len) proti stádu idiotov, ale aj proti bande krvavých krutých a mocných mafiánov, sionistov, a že to je pointa a vysvetľuje otázku "PREČO", je predsa alfa a omega prínosu do svetonázoru oviec, je predsa to, čo my VSETCI vieme.

Je možné, že sa na to občas pozabudne a treba to pripomínať - ale to predsa naozaj nie je nič nové. To je skoro ako pripomínať, že 1+1 =2

Sinuhe

ako dnes dopadnú krajinské voľby v Nemecku...

Náhodný okoloidúci

Vrtí sa a kváka, ako jej to práve vyhovuje. Idú voľby.

http://aktualne.atlas.sk/zahranicie/europa/integracia-musi-byt-merkelova...

Ema

príliš málo.

Pozor, ona si nezachraňuje vlastnú kožu, ona sa ešte aj týmito momentálnymi kecmi snaží zachrániť tú perverznú zničujúcu flucht-politiku.

Merkelbaba sa z hypnózy neprebrala. Tá je schopná otrčiť za záujmy anglosionu svoje luteránsko-komunistické kopytá, to mi ver.

Náhodný okoloidúci

To nie, ona nie je zhypnotizovaná, ona to pácha vedome. Gény po materi nezaprie. Ale máš pravdu, tu ide o širšie súvislosti, nie iba o ňu samotnú.

Ema

Je o úplne bežnej hypnóze.
Pokusnej osobe hypnotizér prikázal, aby zabudla na číslo 7. Keď osobu "zobudil", požiadal ju, aby počítala to 10.
- 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10.
Hypnotizér sa osoby spýtal, či si je istá - a nech radšej počíta ešte raz.
- 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10.

Takto vyzerá, milý náhodný okoloidúci, hypnóza. Funguje výborne.

Merkelbaba môže počítať dokola a dokola... keď dostala príkaz na niečo zabudnúť.
A to je isto rada, že sa jej nestalo nič horšie.

Málo vedia ľudia o fungovaní ich psychiky a tí, čo by sa chceli dozvedieť, spravidla nemajú ako.

Sinuhe

si pri tejto príležitosti pripomenúť slová klasika o výrobe nesúhlasu (alebo súhlasu - podľa potreby) ... ahoj, Norman :-)

http://nadhlad.com/content/vyroba-nesuhlasu

Buheh

stará flűchtľa.

Ema

...tá Merklebabina údajná zmena:

"Eher geht wohl ein Kamel durch ein Nadelöhr, als dass Kanzlerin Angela Merkel in der Flüchtlingspolitik ihren Kurs ändert."

Sinuhe

http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=130443

...pri svojej poslednej facke Angele M. a hocikomu dalšiemu v bloku podporovateľov politiky otvorených dverí, Orbán volal po referende o Európskych kvótach:

“Nikto sa Európanov doteraz nepýtal či podporujú, príjmajú alebo odmietajú povinné kvóty pre migrantov. Vláda odpovedá na pocity verejnosti: my Maďari myslíme, že zavedenie kvót pre migrantov bez odobrenia obyvateľstvom sa rovná zneužitiu moci.”

“Toto je základná otázka maďarskej politiky: môže za Maďarov rozhodnúť dakto iný o tom, s kým by Maďari mali alebio nemali žiť? ”

Brusel usiluje o “United States of Europe.”

“Hovoriť pravdu sa nepovoľuje.”

“Je zakázané povedať, že imigrácia prináša zločinnosť a teror do našich krajín. Je zakázané povedať, že prichádzajúce masy z iných kultúr sú hrozbou pre náš spôsob života, našu kultúru, naše zvyky a naše kresťanské tradície.”

“Hromadná migrácia je pomalý tok, ktorý vyhlodá brehy pokračujúcim tokom. Maskuje sa ako humanitárna záležitosť, ale jeho podstatou je zaujať priestor.”

"Musíme hľadať spojencov pri presadzovaní našej politiky".

Náhodný okoloidúci

Je to podobné divadlo ako na tejto fotke, ktorú sme tu už mali, aj keď iba cez odkaz, nie vloženú:
http://cdn1.img.cz.sputniknews.com/images/115/57/1155794.jpg

A tu je na pripomenutie stále aktuálna analýza, ktorú urobil baloo:
http://nadhlad.com/comment/15200#comment-15200

Ema

...dostáva zásadný problém tejto planéty - príšerné premnoženie holých opíc.

http://zpravy.idnes.cz/demografie-mladi-prace-06u-/zahranicni.aspx?c=A16...

Presstitútsky článok je opatrnícky korektný, diskusia k veci. Napríklad pán Krejčí:

O tom tady ale píšeme neustále. Přelidněnost mnoha zemí v Asii a Africe a také těch arabských je jedním z důvodů trvalých nepokojů v nich, i živnou půdou pro migraci. Jejich populační růst za posledních 60 let je naprosto šílený. Irák měl v roce 1960 7 milionů obyvatel, nyní má 35 milionů, Írán 22/78, Egypt 27/90, Sýrie 4/22, Afghánistán 9/32, Pákistán 45/185..... to je naprosto neudržitelné. A pokud Evropa se nebude tomu tlaku účinně bránit, skončí stejně. Ve finále je úplně jedno jestli se moc lidí narodí nebo přistěhuje, vyplundrují zemi tak jako tak. Evropa zatím drží na uzdě ty miliony nezaměstnaných v celé EU tím, že je bohatá a může si dovolit sponzorovat sociální dávky a jinou pomoc. Ale pokud tady bude těch lidí moc, nedokáže to ukočírovat a nevyhnutelně vypuknou nepokoje. Stejně jako všude, kde je příliš mnoho lidí, co nemá co dělat, nemá budoucnost a nemají také co ztratit.

Ťažko povedať, či toto leto bude stačiť iba "neustále tady o tom psát".

Náhodný okoloidúci

Ich "práva" končia tam, kde začínajú naše. A tých našich je toľko, koľko si vydupeme a vybojujeme.
A v konečnom dôsledku ide o vhodný lebensraum. Alebo skôr o jeho nedostatok.

Norman

pán Krejčí je ku koncu ešte "korektný", píše o "nepokojoch", ale správne by bolo písať o krvavých vojnách a zabíjaní. A to sa ešte aj ja krotím, aby som nepôsobil ako nejaký apokalyptik.
Dobrý je aj názov toho článku : Mladých je vela a práce málo.
Nie, že práce je málo, ŽRADLA je málo.
A veci k tomu patriacich.

Náhodný okoloidúci

Výnimočne si dovolím nesúhlasiť - keby bolo málo žrádla, ľudia by sa nerozmnožili na súčasný stav. Raz som tu vytiahol terminus technikus "úživnosť územia". Tá nepustí. Pekne by sa to ukázalo, keby sa jedlo nepresúvalo po celej Zemi a keby všetci žili iba z toho, čo si sami dorobia z miestnych zdrojov. Ak ľudí stále pribúda, maximálna úživnosť územia (planéty Zem) ešte nebola dosiahnutá. Chýba zásluhovosť - niekto si musí na žrádlo zarobiť, iný ho má zadarmo od tých, čo si naň musia zarobiť.

Norman

výnimočne si dovolím súhlasiť s niekým, kto so mnou nesúhlasí.

Naozaj, základný problém je príliš veľa jedla.
Zle som sa vyjadril, pretože tá veta neopisuje súčasnosť, ale hroziacu budúcnosť.

Ale raz dôjde k zlomu a nebude naozaj dostatočne jedlo, ba ani žrádlo.
Ide aj o to, "úživnosť územia" nie je konštantná, závisí od viacerých faktorov.
Ale v Indii, arabsko-moslimských krajinách a možno aj v Číne sa už (zas) blíži hranici.

Náhodný okoloidúci

Kým majú arabsko-moslimské krajiny dostatok ropy a plynu a kým je naša civilizácia závislá na fosílnych palivách, stále budú mať možnosť bez obmedzenia sa množiť, za ropu a plyn si nakúpia potraviny.
Egypt je zasa iný prípad - pred nejakými 100 rokmi mal možno 3 milióny obyvateľov, v súčasnosti ich má hádam aj vaše 80 miliónov. Arabi obsadili územie so starou civilizáciou, dorazili to, čo nestačili doraziť križiaci, a teraz žijú z toho, že umenie a architektúru zničenej civilizácie starých Egypťanov za ťažké peniaze ukazujú turistom. Keby zbúrali pyramídy ako neislamské a zatvorili múzeá a pláže, pokapali by od hladu. Územie okolo Nílu by ich toľkých nedokázalo uživiť.

A pozrime sa aj na nás.
ĽSNS by rada obnovila potravinovú sebestačnosť. V poriadku, som za, aj preto som ich volil. Za socíku sme boli potravinovo sebestační, ale aj celé storočia predtým sme boli potravinovo sebestační, ale vtedy nás bolo oveľa menej. Možno len polovica, možno len desatina súčasného počtu a množstvo ľudí pracovalo na poliach a okolo domácich zvierat.
Naše územie je teoreticky schopné uživiť nás, ornej pôdy a pasienkov máme dostatok. Čo nám ale chýba, to je palivo, energetické zdroje. Plyn a ropu dovážame z ruskej Sibíri, urán tiež z Ruska, čierne uhlie od českých bratov, vlastného hnedého a čierneho máme tak pod necht, dostupný plyn a ropa to isté. Dovolím si tvrdiť, že keby sme mali v plnom rozsahu prejsť na vykurovanie drevom, a to nielen v domácnostiach, ale aj v elektrárňach, v autách na drevný plyn, v parných lokomotívach, v cementárňach atď., a navyše aj popri úplnom zákaze vývozu dreva, v priebehu rokov, nanajvýš desaťročí by sa Slovensko zmenilo na takmer bezlesú púšť bez prameňov a poriadnych riek, čo by spôsobilo zánik alebo aspoň výrazný úpadok našej spoločnosti. Holé prežitie by malo prednosť pred technickou civilizáciou. Takže ani úživnosť nášho územia zrejme nie je taká, ako sa zdá.

Ema

neprehliadnime čerstvého Pepeho Escobara:

It’s always crucial to stress that Syria is an energy war – with the “prize” being who will be better positioned to supply Europe with natural gas; the proposed Iran-Iraq-Syria pipeline, or the rival Qatar pipeline to Turkey that would imply a pliable Damascus.

http://www.informationclearinghouse.info/article44478.htm

Čo sa úživnosti týka, ty si prišiel z Proximy Centauri toť nedávno, že si taký apokalyptický? Slovensko a jeho ľudia tu žijú tisícky a tisícky rokov - a neurobili tu z toho vybývanú popopúšť ako napríklad blízkovýchodné takzvané civilizácie vo svojom regióne. Najťažšiu ranu krajina paradoxne dostala práve v čase energetického bohatstva.
Hej, s tým možno súhlasiť, že úživnosť Slovenska nie je taká, ako sa zdá. Je lepšia. A Keď vypadnú do zahraničia "znechutení voliči", ako nám sľubuje Lipšic (dúfajme, že patrí medzi nich), bude tu vcelku fajn.

Náhodný okoloidúci

Emka, Ty mi vždy dodáš životný optimizmus, preto som Ťa už dávno zaradil medzi mojich obľúbených Homo sapiens sapiens, aj keď sa osobne nepoznáme. Bez štipky irónie.

Ale možno si si nevšila, že som použil podmieňovací spôsob - s čarovným slovíčkom KEBY - keby sme mali ako zdroj energie len drevo a nič iné a chceli byť potravinovo a energeticky sebestační. Bola to čisto hypotetická špekulácia. Od drastického odlesnenia nás reálne chráni dovoz ruského plynu. To nie je z mojej hlavy, ale už si nepamätám, kde som to čítal, hoci to nebolo až tak dávno. Hlava deravá.
Máš pravdu v tom, že polopúšť by u nás asi nevznikla. V našej zemepisnej šírke a pri našich úhrnoch zrážok to nehrozí, nanajvýš tak lúky s krovinami a lesostep, na príliš strmých nedostupných svahoch zvyšky lesa.
Mám uloženú fotku obrazu môjho rodného mesta, ako vyzeralo pred nejakými 200 rokmi. Malá dedinka zaberajúca len stred súčasného mesta, ale svahy v okolí, ktoré sú teraz zalesnené, sú namaľované ako takmer bezlesé. Všetci vtedy kúrili drevom, stavali z pálených tehál a dreva. Počet obyvateľov vtedy predstavoval ani nie 10% súčasného stavu.

Ozaj, ako dosiahnuť, aby Liebschutz nielen sľuboval, ale aj naozaj zmizol a neotravoval tu vzduch? Máš nejaký nápad?

Ľubov

Najviac dreva padlo počas stredoveku ,počas stavebného boomu.Meštianske domy,hrady a najmä sakrálna architektúra. Konečne im to došlo a panovník (neviem si spomenúť na jeho meno)našťastie zaviedol celkom nové pravidlá ,lesy sa stali súčasťou štátneho záujmu,výsadba-to by sa k tomu mohol vyjadriť napr.pán M.Saniga,poškulujem po jeho práci už pár rokov.
Aha,pozrite sa na toto http://debata.pravda.sk/debata/387360-z-bratislavy-miznu-stromy/

Toto ma vie rozpáliť do biela,keď sa rúbu zdravé stromy.To robia zombie,je nám to jasné!

Náhodný okoloidúci

Na Blízkom Východe zmizli stovky kilometrov štvorcových cédrových lesov - na stavbu chrámov, na stavbu lodí.
Aj Dalmácia vraj bola kedysi zalesnená, ale lesy sa vyrúbali za Benátskej republiky, tiež kvôli stavbe lodí.
Výrub by mal byť až krajné riešenie, ale niekdy sa nedá vyhnúť výrubu zdravého stromu, ak ľudia doma nechcú svietiť aj na pravé poludnie počas krásneho júnového slnečného dňa. To je ale chyba toho, kto na určité miesto vysadil nejaký druh stromu a nemyslel dopredu na to, do akej výšky strom vyrastie.
A alergikom nevysvetlíš, že chyba je v nich a nie v neškodnej breze.

Ema

Len čo kresliar dokreslil, celá obec sa ako jeden muž zdvihla zalesňovať, nič nedbajúc, že elektrické kachle a plynový kotol prídu cca o 150 rokov.
A nemohlo to byť tak, milý lichotivý náhodný okoloidúci, že umelec bol proste lenivý vycickávať stovky otravne rovnakých stromov po okrajoch, keďže v epicentre jeho diela bolo indiánske obydlie?

Opäť a znovu spomeniem sýrsku púšť, kde sa dnes preháňajú žoldnieri Daeša s prdelou natrhnutou ruskými ozbrojenými silami. Pred pár storočiami tam miestna šľachta uprostred bujnej zelene lovila zver. A potom krajinu predchodcovia sarančí, ktoré teraz tiahnu na Európu, krajinu dorazili.

Liebschutzovi treba pred papuľou ťahať zväzok bankoviek ako somárovi mrkvu a nenápadne ho takto vyšupovať do jeho milovaného "euroatlantického priestoru".

Náhodný okoloidúci

Dnes o 16:30 som sem niečo napísal o lesoch na Blízkom Východe...
A dobre vieme, že aj severná Afrika bola v historických časoch celá zalesnená.

A nie, ten maliar nebol len taký nejaký kresliar, maľoval naozaj na vysokej úrovni, aká sa dnes nevidí, takmer fotograficky presne. Takže na tomto ma nenachytáš :D

Norman

na Blízkom východe a v Stredomorí či kdekoľvek došlo k odlesňovaniu naozaj ešte kvôli palivu - na to naozaj nebola potrebná ani priemyselná revolúcia, tieto oblasti zničil človek ešte v predindustriálnej fáze, to je fakt, ktorý terba pripomínať, ktorý je varovný.

Ak je dnes na Slovensku niekde zalesnená oblasť viac, ako v 18. či 19, storočí, je to ale skôr náhodná výnimka (alebo moderný zalesňovací priemysel). Nie?

baloo

odvtedy tak vyzerá ako vyzerá, ako Themistokles dal postaviť athénsku flotilu, ktorou nakoniec aj vyhrali pri Salamise. Mal nejakú veštbu, že sa peržania rozbijú na "drevenej pevnosti" čo on - ako sa ukázalo správne - interpretoval ako ľode. Potom počas hellenizmu keď gréci začali kšeftovať s celým okolitým svetom nijako extra nehladeli na dáke lesy, kšefty už vtedy mali prednosť. Najdôležitejším exportným tovarom grékov boli olivy resp. olivový olej, takže predpokladám, že kvôli olivovým hájikom (ergo tiež kšeft) tiež padli nejaké lesy.

Oproti tomu u nás veľmi šetrne a s citom postupovali k lesom a do tzv. "priemyselnej revolúcie" aj na západe. Výnimka je Anglicko, lebo tam keď už presne neviem kvôli akým legislatívnym zmenám začali zemepáni vyháňať často nie príliš nežným spôsobom "yeoman"-ov a masovo nasadzovať chov oviec pre vlnu, tak už vtedy začali "vytvárať pastviny" tj. vyrúbali lesy. A zrejme na svoju flotilu tiež potrebovali pár špáratiek. Ako aj Španieli, veď Ibéria nevyzerá oveľa lepšie ako severná Afrika.

Keď si tak premietnem, krajiny, ktoré mali v histórii väčšiu flotilu dnes prakticky nemajú lesy.

Norman

V tom, že prímorské národy spotrebovali drevo na ľodstvo, že si jednoducho zvykli používať veľa veľa veľa dreva, môže byť kus pravdy.
A môže tam byť aj jednoduchá kauzalita, že morské národy sú VŽDY kšeftári ( a lúpežníci, čo je len verzia kšeftára), takže nepoznali miery. Drevo a všetko spotrebovávali, mali kde predávať. Preto je vyholené CELE STREDOMORIE a ostrovy ako Británia.

V stredozemí sa síce tiež používalo drevo na stavby a podobne, ale nebolo až do moderných čias ani možné, také kvantá dreva spracovať a predať.

lecce

asi rok spat som cital clanok, mozno od nejakeho ochranar. zdruzenia , ze vysoke a aj nizke tatry boli v urcitom obdobi 200 -300 rokov dozadu, mozno v zavere tzv valaskej kolonizacie, takmer uplne zbavene stromov, ..hole kopce. A asi aj ine pohoria fatra, kysuce.. Prispeli k tomu aj valasi, ktori mali zaujem na rozsirovani plochy pasienkov v horach. A niektory cisar ( alebo Maria Terezia?) sem preto vyslala rakuskych lesnikov, ktori to tu postupne pracne zalesnili nejakymi alspkymi alebo kanadskymi rychlo rastucimi drevinami .

Vsak, ked tam rastli povodne listnate stromy, tak pravdepodobne vsade kde teraz rastu ihlicnany bola kedysi vyrubana holina

Uzemie dnesneho madarska pomohli zbavit stromov turci, ktori uzemie vyklcovali a vypalili, kvoli tomu aby zvysili mobilitu svojej armady.

Buheh

a nielen tatranské, boli vraj naozaj umelo vysadené nemeckými lesníkmi. Severné Slovensko je prirodzenou oblasťou výskytu zmiešaných lesov, kde je doma skôr smrekovec opadavý. Ale nedá sa to zase príliš zovšeobecniť, lebo Slovensko je z prírodného hľadiska natoľko pestré, že aj druhové zloženie lesa sa mení pomaly z kilometra na kilometer. Myslím že smreky sú autochtónne napríklad na Poľane, kde rastú aj jedince s priemerom kmeňa, aký v Tatrách človek nemá šancu vidieť.

Holé poľany... o tom, že tých lesov bývalo kedysi menej, najlepšie hovoria obrazy starých maliarov. Dokonca ešte aj taký Benka, ktorý patril už do 20. storočia, má takmer všetky krajinky bez lesov...

Norman

nuž neviem, verím, že ak nejaký maliar na danom konkrétnom meste niečo zachytil, tak sa to dá porovnať s dneškom, ale Benka je už príliš kockatý maliar, ten má už lesy fialové a lúky ružové...

Ema

Milióny, keď tu lesy cugrunt vyničili?

Ak už, prírodu Slovenska výrazne zničili nie nepočetní Valasi (ktorým to panstvo veľmi rýchlo zatrhlo), ale hlavne legendárni mystickí Kelti a potom Rimania, ktorí tu nížinné pralesy ťali na kšeft vo veľkom.

Inak, to boli vskutku šikovní rakúski či uhorskí sadiči, keď nám tu toľkú pestrosť drevín vysadili. Lesníci síce tvrdia, že sú to pôvodné staré lesné spoločenstvá, ale prečo si nemaľovať hororovú minulosť.
Herodotos to tu všetko za Dunajom označoval ako Hercýnsky prales. Veľa lesov, takmer žiadni ľudia. Kiež by sa všetko vrátilo do tohto bodu.

lecce

neviem ake su odhady poctu valachov, ale mohli vyrubat dost stromov, ked im nasledne urady zakazali vlastnit sekery a povolili iba mensie valasky.

Spasaju ovcie stada iba travu alebo aj listie mladych stromov? V tej dobe mohlo byt ovcich stad ovela viac nez dnes, kludne ovcie maso mohol byt aj vyvozny tovar

Ema

V druhej vlne hlavne na Orave.
Súčasnej vlne sarančí z Blízkeho východu nesiahali počtom ani po členky.

Panstvo si vtedy začínalo uvedomovať hodnotu majetku, a že treba za všetko platiť, platiť a platiť. Nie len si tak ísť do lesa a brať, čo dá.
Valasi dosť zbojníčili, ich odzbrojenie môže súvisieť práve s tým.

Ovce sa vtedy chovali všade, načo by ich prevlákali po krajine ako kočka mladé. A tam, kde sa nechovali, tam ovčie mäso ľudia neznášajú a ho do huby nezoberú.

Náhodný okoloidúci

Vo vysokých polohách je ten problém, že vegetačné obdobie trvá len niekoľko málo mesiacov. Rastliny (reč je hlavne o stromoch a kosodrevine) musia za ten čas stihnúť rozkvitnúť aj vytvoriť semená. Alebo druhá možnosť - rozširujú sa napríklad podzemnými výbežkami, čo platí pre trávy. Alebo tretia možnosť - semená do vyšších polôh prifúkne vietor z nižších polôh alebo ich prinesú vtáky.
Ale môžeme brať do úvahy aj kolísanie klímy. Keď sa dlhodobo drží teplejšia klíma, aj vo vysokých polohách sa dokážu stromy množiť semenami. Ak sa klíma na dlhý čas ochladí, stromy nestihnú vytvoriť semená a aj keď tam vegetujú, nerozširujú sa, skôr naopak - postupne dožívajú a a po odumretí ich nahradia len byliny.
Pri výlete do prírody na miesta, kde sa pasie dobytok alebo ovce, si treba všimnúť, že zvery ohrýzajú aj konce konárov s mladým lístkami. Ak takto každý ohlodajú kosodrevinu alebo smrek, šanca na prirodzenú obnovu porastov je nulová.
Ovce sú pôvodne horské zvieratá a ožierajú všetko, aj keď nie až tak ako kozy. Treba si nájsť videá a divými ovcami alebo s muflónmi a uvidíš, s akou ľahkosťou skáču po skalách a zároveň si všimneš, aké tam majú zdroje potravy. Trsy trávy a nejaké nízke krovie, ktoré sa tam dokáže udržať. Domáce ovce sú v porovnaní s nimi už len tupé karikatúry.

Ema

čítajúce tisíce hláv, ľahko neskákali, bruchá po zemi ťahali, čo toľko halúzok skotili, aby porastu čo najmenej zostalo a ty si mohol mať pravdu.

mino

Uzemie SK bolo bohate na rudy, aj vzacnych kovov, myslim ze do I. priem. revolucie bolo nase uzemie vyraznym producentom kovov (aj drahych).
Do 18.-19. storocia drevo okrem stavieb (banske diela - vydreva, doprava a spracovatelske diela) bolo hlavnym a takmer jedinym palivom (drevne uhlie ziskavane v milieroch). Banska a sprac. produkcia vyzadovala vyzsiu koncentraciu personalu s vyzsimi potrebami paliva.
Tiez Hron a Vah umoznovali transport dreva a ineho tovaru pltami az do Budapesti a dalej.

Po priblizeni linku najdete velke uzemie oznacene C a K Gewehrfabrik, kde sa vyrobilo rocne 26.tis. palnych zbrani vysokej kvality.

http://mapire.eu/en/map/secondsurvey/?bbox=2190508.4700252423%2C6277185....

Predchadzajuce suvisi aj s nasim geneticky protitureckym (moslimskym) postojom, kde ani Tatari, ani Turci dnesne uzemie SK neobsadili, nedobyli jeho bohatstvo, prave naopak Au a Ag z uzemia SK posluzilo k financovaniu boja proti nim.

Sedime tu na strategickom uzemi, udavali sme trendy (B.Stiavnica), tiez zachranovali zap. europu uz storocia dozadu.

K rakuskym lesnikom dodam, ze priekopnikom zalesnovania u nas bol Jozef Dekeret Matejovie od C. Balogu a v Mednanskeho - Malebnej ceste dolu Vahom chvali lustiarne semena a lesne skolky o ktore sa zasluzil Frantisek Vizner, aj horeuvedenu fabriku.

lecce

pisal som, ze valasi k tomu prispeli.. ale ozivil si mi v pamati, ze aj v tom clanku bol tusim banicky priemysel uvedeny ako hlavna pricina odlesnovania.. Ved tu bane prevadzkovalli niekolko storoci. A navyse 300 rocna vojna s turkami

k rakuskym lesnikom... myslis, ze sem neprisli alebo nemali az taku ulohu? oni uz mohli mat skusenosti so zalesnovanim v alpach, plus zalesnovanie mohlo byt aj financne narocne, takze to mohlo byt financovane z velkej casti aj z cisarskej kasy

mne sa zdaju ihlicnate lesy v tatrach prilis malebne na to aby to boli povodne lesy. Vyzera to ako kultivovana krajina. Ten dojem z nizkych tatier som mal uz ako decko, ked som tam bol po prvykrat.

Ema

Došli farby, bolo príliš horúco... alebo od neho chceli zákazku rýchlo-rýchlo dokončenú, nebol čas prplať sa s halúzkami.
Hm? Takýto je život, náhodný okoloidúci.

Nechcem ťa nabádať na zlé, ale skús vnímať prírodu tak naozaj. Nebude ti treba vysvetľovať rozdiel medzi vraždou (Blízky východ) a prirodzeným úmrtím (Sahara).

Náhodný okoloidúci

Neviem ako Ty, Emka, ale ja pri pohľade zo vzdialenosti nejakých 10 kilometrov nedokážem na strome rozlíšiť jednotlivé halúzky.
Autor je PÁN maliar, dnešné upatlané moderné "umenie" mu nesiaha ani po podrážky zo spodnej strany.
A čo sa týka Sahary, globálna cirkulácia atmosféry nepustí, pásy púští a polopúští okolo celej zemegule viac-menej na úrovni oboch obratníkov sú jasným dôkazom.

Píšeme tu o oblastiach s civilizáciou. Ale zaujímavá je aj Austrália. Množstvo austrálskych rastlín dokáže prežiť požiare, plody sa im otvárajú až v žiare ohňa, ak ohoria alebo zhoria až po zem, regenerujú z pňa. Stretol som sa s názorom, že Austrália bola kedysi zalesnená inými druhmi, nielen eukalyptami, ale že po príchode prvých ľudí sa to zmenilo - začali vo veľkom vypaľovať pôvodné nedotknuté lesy, možno kvôli prehľadu v krajine (toto nie je z mojej hlavy), a tým podporili väčšie rozšírenie ohňovzdorných eukalyptov. Príslušníci jedného kmeňa údajne pri pohľade na akýkoľvek trs trávy majú neodolateľné, až maniacke nutkanie vypáliť ho a udržiavať tak zem holú, bez rastlinného krytu. Možno kvôli hadom.

Ale som rád, že si rozumieme ;-)

Norman

ja to chápem tak, že Ema vyjadrila skepsu voči tvrdeniu, že relatívne bohatý stav lesov Slovenska je výsledok ľudskej činnosti, nejakej aktivity (kohokoľvek).
Pravdupovediac, keď sa to vyjadrí takto, aj ja som v tomto skeptický. Že by tu už v nejakom čase lesy výrazne neboli a neskôr sa znova rozšírili? Nuž, nie som naozaj expert, ale to by bola jedna z mála výnimiek na zemi.

Prirodzene, mohlo sa stať lokálne, že k tomu došlo a takmer určite je pravda, že valachov a iných dedinských ľudí páni začali v určitej fáze vývoja tvrdo brzdiť a obmedzovať, lebo ináč by to tu dokázali znivočiť, aj so svojím dobytkom. Ale proste neverím, že čo sa týka zalesnenia, to tu bolo horšie a neskôr zas výrazne lepšie. (také niečo sa stalo azda len v Černobyle:)

Norman

k potravinovej sebestačnosti treba pridať ešte faktor obrany. My by sme sebestační dokázali byť, ale nedokázali by sme sa ubrániť vonkajším štátom, ktoré sú stále postavené na extenzívnom vyčerpávaní a extenzívnom raste.
Tak ideme spolu s nimi do splachovadla.

Ema

No, pretože tí jediní ako-tak ovládajú nemčinu

http://zpravy.idnes.cz/nemecke-firmy-zamestnani-migranti-d5a-/zahranicni...

"Práci, stáž nebo praxi má v Německu jen malá část z nově příchozích migrantů. Ačkoliv do země dorazilo loni podle statistik imigračních úřadu přes 1,1 milionu migrantů, třicet nejvýznamnějších společností jich od konce minulého roku zaměstnalo jen okolo 200."

Číslo 1,1 milióna sarančí je už neplatné. Nemci dnes zverejnili, že ich tam prišli rekordné 2 milióny. Keď prídu ďalšie dva melce, korporácie získajú ďalších skvelých (necelých) 200 stážistov.
Blahoželáme dvojgangliám z korporácií k úžasnému human-resources-success. Len tak ďalej.

lecce

skoda, ze sa balkanska cesta uz uzavrela..

mozno tento efendi mohol nastupit v madarsku do sluzby

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=kotWv4MCxNI#t=31