Blúdivé prúdy

Existuje taký pojem, že "blúdivý prúd". Ani neviem, čo to presne znamená - ale možno si to predstaviť, určite nesprávne, ako prúd, ktorý nie aby ako každý normálny náboj sa čo najrýchlejšie niekde vybil, ale behá si v nejakom materiáli, kadiaľ sa mu zachce. Možno niečo ako guľový blesk. Má to len veľmi málo rozumu, ak vôbec, ale správa sa to ako živá entita.

To sú prirodzené veci.
Podobne fungujú mémy (a ich chuchvalce), gény (a ich chuchvalce) a ak niekto chce, aj programy a vírusy (a ich chuchvalce). Tieto veci fungujú rovnako, lebo sú na abstraktnej úrovni rovnaké. Volá sa to aj memetické paterny, kultúrne paterny a tak podobne - ale ten názov, blúdivý prúd, mi (momentálne) pripadá pre ne veľmi výstižný.

Blúdivé prúdy jestvujú nezávislé od ľudského myslenia a majú svoje vlastné základné danosti: začiatok, stred a koniec, teda príčinu, spôsob a výsledok. Niektorí by mohli tvrdiť, že majú aj svoje zámery - to už je ale otázka uhla pohľadu. V každom prípade sa blúdiace prúdy môžu javiť ako živé entity - koniec koncov, ako vietor či oblaky. Problém je len v tom, že tie znepokojivé blúdivé prúdy jestvujú v noosfére ľudstva. Existujú v mysliach a kultúrnych artefaktoch ľudí. Áno, sú to vírusy, presne ako tie biologické alebo tie počítačové.

Reálne blúdivé prúdy, myslím, spôsobujú koróziu konštrukcií. Podobné memetické blúdivé prúdy spôsobijú koróziu a degradáciu materiálu. Toho kultúrneho. Ohlodajú akúkoľvek formu, zdegradujú akékoľvek ideály. Všetko, čo nemá ušľachtilú vnútornú kvalitu, im veľmi rýchlo podlieha. Toto nebezpečenstvo je všadeprítomné, je to ako kyselina, ktorá nedokáže okolo seba zniesť nič nekyslé.

Blúdivé prúdy v atmosfére, elektrické či vzdušné, zas spôsobujú výboje, rozpory vodných pár, dlhé a hrozivé fronty a najmä démonické vojny bleskov a hromov. Sily, ktoré aj dnes človek len ťažko napodobí, ohromné, titanské a fantastické, nám tak občas ukazujú, čo je naozaj príroda. A presne to isté jestvuje aj v kultúre.

Homo sapiens má veľmi obmedzenú predstavivosť, a ešte viac obmedzenú slovnú zásobu. Preto aj tieto veci, ak chce o nich čo len trocha hovoriť, musí personifikovať, všetky tieto prúdy musel prirovnať k bytostiam. To je nebezpečné, také hrubé myslenie prináša mnoho chýb a omylov  - ale na druhej strane to stále vystihuje jeden dôležitý aspekt, možno ten najdôležitejší aspekt: tieto veci jestvujú a žijú nezávisle od mysle jednotlivých ľudí.

Blúdivé prúdy sú proste mimo - ľudia sa rodia a zomierajú, ale blúdivé prúdy zostávajú. Sú proste mimo - ľudia si myslia, že majú svoje myšlienky, svetonázor a hodnoty, ale myslia v nich blúdivé prúdy. Vždy ten program, ktorý má momentálne navrch.

A čo z toho vyplýva prakticky? Nikdy nehľadieť na človeka ako na ukončenú formu, ale spýtať sa vždy - aký blúdivý prúd to z neho hovorí? Kto to dnes vysiela? Aký kanál má dnes naladený a čo z neho vyteká? A aký kanál bude vytekať zajtra?

To považujem vlastne za veľmi humánny prístup, lebo nehodnotí jednotlivých ľudí definitívne - hodnotí len ich démona. V reále to síce nie je také jednodúché, zvyčajne je to klbko démonov. Preto často darmo niekomu pomôžete a jedného zatlačíte - vylezie z druhej strany. Je to naozaj ako taká hra, večný šivovský tanec blúdivých prúdov v oceáne všetkých myslí.

Toto nie je nič nové. Poznali to ako v staroveku s ich mystikou, tak v stredoveku s ich teológiu, ale aj v súčasnosti s ich technikou. Dá sa to teda v princípe pochopiť v akomkoľvek pojmovom rámci, ale treba si dať pozor na fantazmagorické blúznenie.

Umožňuje to určitý odstup.

Tak, ako nik nedokáže sám seba vytiahnuť za vlasy z bahna, ako nik nedokáže vystúpiť zo svojho tieňa, tak nik nedokáže pochopiť človeka bez toho, aby ho nevidel zdeformovane.

Ale dokážeme pochopiť blúdivé prúdy.

Je prejavom úcty a skromnosti, keď sa nezaoberáme ľuďmi, ale len blúdivými prúdmi. Je prejavom humanizmu a tolerancie, keď nehodnotíme ľudí, ale len ich blúdivé prúdy. A je prejavom tolerantnej minimalistickej  politiky, ak nepretvárame spoločnosti, ale len ich blúdivé prúdy.

Je to totiž bežný prírodný fenomén, ako každý iný. 

Nie je to zlo samé o sebe. Je to ale niečo, čo musí byť zvedené do zeme.

 

 

 

 

 

 

0
Dreamer

Tie „blúdivé prúdy“ skúma psychológia už dávno a nazýva ich „lucide dreams“ – bdelé snívanie. Vznikajú v situáciách dlhodobej deprivácie (sociálnej, sexuálnej) alebo ako dôsledok psychickej traumy. V normálnej podobe môžu mať liečivú formu
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21351172
http://dreamstudies.org/2011/06/28/is-lucid-dreaming-dangerous/
pokiaľ nie sú zneužívané na masové manipulácie deprivovaných más obyvateľstva!

„Kultúra“ napr. MTV je krásny príklad. „Monkey Bussiness“
https://i.ytimg.com/vi/4mryUxqDlQo/hqdefault.jpg je už vyslovene cynickým posmechom černochom v USA, ktorým ponúkajú ako východisko z ich masovej sociálnej deprivácie programy typu „Pimp My Ride“
https://www.google.sk/search?q=pimp+my+ride&biw=1280&bih=602&tbm=vid&sou...
Ak budeš pozorne sledovať správanie sa účinkujúcich, tieto naprogramované „lucide dreams“ veľmi rýchlo objavíš!

Po „revolúcii“ 1990 postkomunistickým krajinám masovo ponúkali rozprávočky, ktoré boli šablónami pre bdelé snívanie naivným hlupáčikom, čo chceli rýchlo zbohatnúť. Programy ako „Smotánka“ s ich „VIP“ boli šablóny pre bdelé snívanie hlúpej pažravej čvargy. Prekurvené médiá, „think-tanky“ a školstvo, produkujúce politológov, „ekonómov“, sociálnych pracovníkov a pod. mali za úlohu vytvoriť veľký sen o kapitalizme.

Prebudiť Slovákov z ich bdelého snívania nebude jednoduché. Musí nastať ešte väčšia tma, aby hlupákom konečne svitlo. Ale musíš si uvedomiť, že prvotnou príčinou úspechu tejto osprosťujúcej technológie je PSYCHICKÁ DEPRIVÁCIA.

Norman

To odmietam, z princípu:) Psychológia má svoj systém konceptov, toto je iné. Hovorí sa, že súčasná psychológia nie je veda - a do veľkej miery to platí. V každom prípade je verejná psychológia len odpad, skutočné poznatky sú dnes považované skôr za vojenské tajomstvo. Verejná psychológia je len detinská hra - toto je ale v podstate vážna vec. Hm, teraz ma napadlo, že viac pravdy o týchto veciach sa dá nájsť v (nejakých interných) prácach scientológov a podobných siekt - tie sa na to špecializujú, samozrejme.
V princípe sa toto pokúšali zachytiť mnohí pod rôznymi menami... ale moc sa to nedarí. Ja som dnes len náhle hodil pár termínov pre vysvetlenie, v čom je tá čiernota a rôzna démonizácia reálna, v akom slova zmysle.
Zároveň sú tieto veci základom psychologickej ale aj plošnej sociálnej moci. Lenže ... kto o tom dokáže premýšlať a niečo zmysluplné povedať?

ps to si ty Jehowa? Aj keď tvoj rukopis je typický, vždy si tam prosím ťa radšej pripíš: muž, ktorý sa menoval Yahwe Kadesh :-)

Dreamer

"... vždy si tam prosím ťa radšej pripíš: muž, ktorý sa menoval Yahwe Kadesh :-)"

Čo je dôležité - názor alebo jeho nositeľ? S kým a o čom chceš diskutovať? O názore alebo o jeho nositeľovi?

Norman

pri rozhovore je dôležitá spoločná platforma. Ak viem, kde si, čo vieš, aké máš názory, komunikuje sa ľahšie a ušetrí sa kopa zbytočnej práce.
Súčasť informácie je aj to, kto to hovorí.
No ale dobre, len som si chcel byť istý.

Preto sa aj pýtam, lebo som predpokladal, že ťa téma zaujme :-)

Dreamer

toho čo som napísal:

https://www.youtube.com/watch?v=LCCiwPEdEpg

Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.

After all there's only just the two of us.
And here we are still fighting for our lives.
Watching all of history repeat itself, time after time.

I'm just a dreamer, I dream my life away.
I'm just a dreamer, who dreams of better days.

I watch the sun go down like everyone of us.
I'm hoping that the dawn will bring a sign.
A better place for those who will come after us, this time.

I'm just a dreamer, I dream my life away. (oh yeah)
I'm just a dreamer, who dreams of better days.

Your higher power maybe God or Jesus Christ.
It doesn't really matter much to me.
Without each others help there ain't no hope for us.
I'm living in a dream of fantasy, oh yeah yeah yeah!

If only we could all just find serenity.
It would be nice if we could live as one.
When will all this anger, hate and bigotry be gone?

I'm just a dreamer, I dream my life away. (today)
I'm just a dreamer, who dreams of better days. (ok)
I'm just a dreamer, who's searching for the way. (today)
I'm just a dreamer, dreaming my life away. (oh yeah yeah yeah)

Dreamer

je rozprávočka stará ako ľudstvo. Majitelia tajných náuk ovládajúcich toto zlo tak isto.

Zlo jestvuje. Dokonca verím, že jestvuje v personifikovanej podobe „Satana“ a má aj svojich služobníkov. Možno je to iba fenomén ľudskej mysle, „psychická realita“, ale je to legitímny predmet výskumu. Stretol som otrasné prípady, keď úplne ovládli človeka a výsledok bola čistá hrôza. Aj pre okolie takéhoto človeka. Ver mi, že viem o čom hovorím! Nechcel by si zažiť to, čom som prežil ja ... Katolícka cirkev a exorcisti majú s týmto fenoménom svoje skúsenosti.

Je veľmi nebezpečné začať skúmať tieto fenomény a dokonca začať experimentovať v tejto oblasti. Bez ohľadu na ktorú rozprávočku veríš (použitú symboliku pre vyjadrenie tohto fenoménu), je vysoká pravdepodobnosť že ten výskum skončí tým, že ťa to stiahne do hĺbky.
Sú ľudia, ktorí si myslia že dokážu tieto fenomény ovládnuť a použiť na manipuláciu okolia. Vždy sa táto snaha skončila katastrofou a uvoľnené sily ovládli takéhoto samozvaného Dr. Fausta! A keď neovládli jeho, zaútočili na jemu blízkeho človeka!

Scientológovia vedia veľké prd, Hubbard pravdepodobne mal prístup k výskumu USA, ktorý sa pokúšal využiť výsledky hlbinnej psychológie. Vznikol primitívny paškvil „Dianetika“. Nakoniec jeho osud a smrť, podobne ako iných podobných bláznov, ovládnutých fenoménmi o ktorých sa bavíme, hovorí sám za seba. Skončil ako obeť systému, ktorý vytvoril. Jeho nasledovníci na čele tejto gangsterskej pseudocirkvi podobne.

V dnešnej dobe sa nedá nič utajiť v zmysle, že jestvujú nejaké tajné poznatky (vedecké alebo mystické), ktoré predstavujú kľúč k nejakej mágii „blúdivých prúdov“. Fragmenty poznatkov sú prístupné, jediný spôsob ako ukryť systém ich použitia je „čeriť vodu“, aby nebolo vidieť do hĺbky. Zakaliť ju pseudovedou a vytvoriť rôzne sprisahanecké teórie, ktoré nie sú nič iné, ako ďalšie rozprávočky. V rozčerenej a zakalenej vode môžeš ukryť celok.

Nepodceňuj psychológiu, fragmenty poznatkov sú prístupné! Čo sa utajuje, je systém ich použitia a jeho reálna aplikácia v konkrétnych prípadoch. Problém je v tom, že väčšina manipulátorov sa postupne stane obeťou zla, ktoré rozpútajú (stratia nad udalosťami kontrolu).

Ako som už napísal, bol som v bezprostrednom kontakte s ľuďmi, ktorí sa stali obeťami takýchto numinóznych javov. Skutočne máš pocit, ako keby ich ovládla nejaká diabolská osobnosť! Sú vedecky potvrdené zážitky katolíckych exorcistov, nad ktorými ostáva rozum stáť! Psychiatri rozhodia bezmocne rukami a snažia sa pomocou chémie zmeniť človeka na vegetujúci zeleninu. Pokiaľ sa nezbláznia a stáva sa to častejšie, než by si myslel! :-D

Fenomén zla vo svete je jednou z najväčších záhad vo Vesmíre. Jeden veľmi múdry pán napísal : „Dokonca aj v Raji musel byť had“! Najrozumnejšie je postaviť sa k problému ako Job – zakryť si ústa a mlčať. Strach je na mieste a nie je v tomto prípade prejav zbabelosti.

Norman

1. Zlo jestvuje. Samozrejme, podobne ako dobro. Sú to dva protipóly jednej existencie. Nemôže byť glóbus bez jedného z pólov.
Čo sa týka "personifikácie" - ako je indikované aj v článku: v tomto nejestvuje možnosť rozlíšenia. Akákoľvek štruktúra sa môže javiť ako "živá", aj keď podľa bežnej definície nie je. Toto je moje hlavné varovanie.

2. Nebezpečné je experimentovať so svojimi blúdivými prúdmi ako takými. Nie preto, že by sa pomstili, ale preto, že si človek môže podpíliť konár.
Zároveň sú ale tieto strachy aj základným klamom, ktorým sú ľudia od týchto poznatkov odrádzaní. Nič na svete nie je bez rizika, prirodzene. Ale ak niečo zostane utajené pre jedného, skôr či neskôr to pochopí iný.

3. Nič sa nedá utajiť? Hm, kľudne možno naopak povedať, že každá náuka na svete je tajná. Umenie nie je veci utajiť, ale často naopak, ako ich odovzdať iným. Je samozrejmé, že pre každého človeka jestvujú veci, o ktorých nemá ani tušenie - teda sú mu zatajené. Takže aj v priemere pre obyvateľstvo celé je kopa vecí tajných. Ako môžeš vôbec racionálne povedať, že nejestvuje niečo, o čom ani nevieš, že jestvuje? To je veľmi nelogické.
A to, že priemerný človek, či spoločenstvo, nevie o sebe, o svojom myslení, tvorbe svojich hodnôt a svetonázorov takmer nič, to to považujem za empiricky viditeľné, jasné. Rovnako aj to, že také veci sú pochopiteľne zaujímavé, a preto sa o ne aj rôzni ľudia, rôzne školy, zaujímali. Je na zamyslenie - za celé storočia či tisícročia nezístili nič, čo by stálo za to? Respektíve predpokladáme, že naozaj všetko zverejnili? Oba predpoklady sú silne nepravdepodobné. Pozri si len na oficiálne církve, ako sú uzavreté. Menej oficiálne štruktúry sú ešte viac uzavreté. Zober si len korporácie, firmy - jedna z ich najdôležitejších aktivít je stráženie si vlastných tajomstiev (knowhow, informácie o klientoch, informácie o tom, ako klientov vycicať). A pozri sa na štát ako taký - stelesnenia utajenia a uzavretosti.

Aj každý bežný človek získava bežným životom skúsenosti, zvyky, taktiky, stratégie, poznatky, ktoré sám presne nechápe, a odovzdáva ich preto povedzme horko ťažko len svojím potomkom. A tak dokonca každá rodina má takto svoje osobité poznanie. Tvrdiť, že nejestvujú "majitelia tajných náuk" je preto neudržateľné.

Pravda, mohli by sme si povedať, že tie náuky sú malé, takmer bezcenné a nemajú nejakú výraznú moc. To by sme ale nesmeli vidieť, ako je ľudstvo manipulovateľné a manipulované. Je manipulované k rôznym veciam, od vlastnej mizérie až ku sebazničujúcim postojom.
Mohlo by sa to považovať len za jeho vlastnú hlúposť, ak by tie zásahy neboli tak viditeľné. Invázna vlna je napríklad jeden taký fenomén. Ale sú aj iné, vrátane vojen a masmediálnych hystérií.

To neznamená, že manipulátori vedie presne, čo robia a že sa im všetko darí. Skôr naopak, ich nástroje sú oveľa mocnejšie, ako ich vedomosti a tak sa veci nevyvíjajú dobre. Ovšem, ak si manipulátori privodia svoj vlastný úpadok, zákonite sa niekto iný ocitne hore a ten potom presvedčí aj seba, že tam nielen bude naveky, ale že tam aj bol odvekov (neuveriteľné, ale je to tak). V tomto bode súhlasím čiastočne s tvojou skepsou - nejestvujú kontinuálne trvalé školy, len si to nahovárajú a klamú. Ale na rozdiel od teba považujem za jasné, že jestvuje trvalá objektívna realita a preto aj ako tak trvalé poznatky o nej, modely. Ničo sa stráca, niečo iné dopĺňa, a tak to pokračuje.

4. Ja nepodceňujem reálnu psychológiu, podceňujem len to, čo zo psychológie spravili. Urobili z nej liečenie hystérie a iných úchyliek. Skutočná hlbková psychológia, teda veda o myslení, je naopak jeden zo základných oborov záujmu.

5. Fenomén zla je jednou z najväčších záhad vo Vesmíre. Plne súhlasím. A práve preto ho treba pochopiť. Čo najviac pochopiť.
Chcelo by to celý osobitý článok s témou "zlo nemá meno". Pretože zlo nemá žiadne konkrétne meno, a naozaj je blízke pojmu entropie, lebo je všadeprítomné. Všade a v každom.
Na tom by sme sa mohli zhodnúť.
Hlavne ale nepodliehaj ilúzii, že ty poznáš zlo lepšie, ako väčšina ľudí. To nikdy nevieš. Každý z ľudí má svoje skúsenosti so zlom. Len sa o tom málo hovorí a tak logický u každého vzniká mylný dojem, že on má toho zla či utrpenia akosi viac.

Dreamer

„Pretože zlo nemá žiadne konkrétne meno, a naozaj je blízke pojmu entropie, lebo je všadeprítomné. Všade a v každom.“

Záleží na tom, čo chápeš pod slovom zlo a čomu hovoríš pomenovať. Martin Buber napísal útlu ale interesantnú knižku „Obrazy dobra a zla“. Nachádza sa v nej výstižná myšlienka, ktorá odhaľuje podstatu nášho pohľadu na zlo. „Človek vie o chaose a stvorení v kozmologickom mýte. Zároveň bezprostredne cíti, že chaos a stvorenie sa nachádzajú v ňom. Neuvedomuje si toto spojenie, počúva mýtus o Luciferovi a vo vlastnom živote ho nevníma. Potrebuje most“. A tento most podľa môjho názoru je psychológia a psychiatria.

Jeden z udivujúcich poznatkov, ktoré získaš pri štúdiu exorcismu v katolíckej cirkvi a jeho metód je prekvapujúci dôraz, ktorý kladú na to, aby posadnutý vyslovil meno diabla v jeho vnútri. Je to ako v rozprávke o Zlatej priadke, alebo v jej pôvodnej nemeckej verzii Rumplestiltskin. Motív o zlom škriatkovi, ktorého môžeš ovládnuť ak uhádneš jeho meno sa pozoruhodne opakuje v rozprávkach na celom svete. Martinko Klingáč(ik) sa v Anglicku objavuje ako Tom Tit Tot, Gilitrutt na Islande, Ruidoquedito v Južnej Amerike, Ootz-li Gootz-li עוּץ-לי גוּץ-לי v Izraeli, Daiku to Oniroku v Japonsku, Хламушка v Rusku, ... atď.!

Ak by som použil tvoju metaforu o bludných/blúdivých prúdoch, v okamžiku keď by som konkrétny bludivý prúd pomenoval „Železnica“ okamžite by si pochopil, že bývaš vedľa elektrifikovanej trate, prečo zhrdzavelo potrubie a dokonca čo máš urobiť! (A keď to preženieš a zobecníš, čo je prirodzená tendencia ľudskej psychiky, začneš uzemňovať aj bicykel opretý na dvore o stenu :-D).

Zlo v jeho konkrétnom prejave treba pomenovať, v abstraktnej rovine nemá žiadnu silu. Táto téma je na veľmi dlhú diskusiu ...

Norman

Áno, na to práve myslím. Na ten starý (známy) mýtus, že správnym pomenovaním sa získava moc.
V tomto mýte sa odráža hlboká myšlienka o dôležitosti pojmového systému. Trocha, hm, prirodzene, zdeforomovaná. To, čo zachytíš do pojmu, to ovládaš.

Ale zlo ako aj dobro sú absolútne a nikdy ich nemožno zachytiť jedným menom.
Preto to nikdy nemá koniec. Všetky názvy sú parciálne, sú to len jednotlivé prúdy, jednotlivé parciálne beštie, jednotlivé druhy tvojich démonov.
So správnym menom máš potom správnu moc.
To je princíp toho mýtu.

Dreamer

"Ja nepodceňujem reálnu psychológiu, podceňujem len to, čo zo psychológie spravili. Urobili z nej liečenie hystérie a iných úchyliek."

Junga obvinili z antisemitizmu (večne sa opakujúca pieseň), keď prakticky charakterizoval Freuda ako židovského psychiatra, liečiaceho problémy bláznivých židovských hysteriek posadnutých sexom. :-D To že celkom dobre popisuje jeden aspekt semitskej psychológie neznamená, že jeho poznatky treba generalizovať. Stal sa modla, guru! Podľa môjho názoru ľudia, čo ho takto chápu, si ho zaslúžia ...

Jeho psychológia môže slúžiť ako most iba k jednému menu diabla, ktorý sa volá Amotheus a jeho 90 légiám :-D ...

Geniálne ho zobrazil George Michael vo videoklipe Freeek

https://www.youtube.com/watch?v=VLnYPXTs9LY

Jeho osobná skúsenosť je zase vtipne popísaná v klipe

https://www.youtube.com/watch?v=gwZAYdHcDtU

:-D

Ľubov

to v nás rezonuje niečo iné,aspoň ako laik to tvrdím a to je tá zaujímavá téma synchronicity
http://www.honzaplsek.cz/i-ting/jung01.html .Každý z nás to pozná a aj tak stále krútime hlavou .

---

Par rokov dozadu som v starom meste v bratislave ostal kvoli praci dlho do noci v jednej firemnej kancelarii, bol to vacsi byt v starom dome. Bol som tam sam, sedel som v zadnej miestnosti a pozeral nejake materialy s textom aj s vypoctami. Nieco medzi 22:00 - 24:00 zrazu buchli vchodove dvere, pocul som dunive kroky, prisli az do vedlajsej miestnosti, nieco buchlo akoby hodene na koberec, kroky sa vzdialili a znovu tresli vchodove dvere. Take intro, mohol to byt aj zamestanec firmy.
Okolo 24:00 som mal pocit pritomnosti niecoho neurciteho. V miestnosti bola aj velka profesionalna kopirka. Chcel som ofotit jeden list a4, podisiel som ku kopirke, na vrchu bol podavac, asi pod 20stupnovym uhlom sa don vkladal papier na prefotenie, pravou rukou som donho vlozil list. Kopirka si list otocnymi koleckami rychlo vtiahla, ale nie uplne ako obvykle, kolecka sa zastavili a z papiera trcal von este asi 0,5cm pas, rozsvietilo sa aj fotiace svetlo, hoci papier este nebol na skle, ale hned zhaslo, chvilu bolo ticho a potom sa kolecka velkou rychlostou zacali otacat spat a vyhodili papier von tak silou, ze to az zasvistalo a list odletel asi 3-4m od kopirky a dopadol na zem. Odhadujem, ze papier vyletel tak rychlostou 1.5-2m/s. Pobavene som urobil niekolko krokov, zdvihol som papier zo zeme a znovu vlozil do podavaca. Znovu sa to cele zopakovalo. Ked papier letel vzduchom, vobec sa neohol, mozno az po 3m ked sa spomalila jeho rychlost, sa ohol a zniesol sa k zemi. Az na 3. pokus mi to prefotilo. Sadol som si za stol a hovorim, co bude dalej, zhasne svetlo?

V materiale, ktory som pozeral boli aj nejake cisla, tabulky s cislami a zarazila ma jedna tabulka, boli tam cisla, 20, 30, 50 a ich suma 110. Pozeram, co to je smiesna chyba? Po chvili som vytiahol kalkulacku a natukal 3 cisla, =, vysledok 110. To som zopakoval niekolkox, vysledok bol vzdy 110. Hovorim si ok, zapol som notebook, otvoril novy list excelu a do 3 buniek som natukal 3 cisla, v 4. bunke som dal vzorec na sumu, vysledok 110. Dal som potom vzorec este do dalsich buniek a vysledok bol stale 110. Natukal som cisla z obrazovky pocitaca opat do kalkulacky a vysledok stale 110. Neveriaco som tam sedel asi 20 min.

Na druhy den si hovorim, ze zapnem druhy mobil, ktory som uz asi 2 tyzdne nepouzival, ako je na tom baterka, a citam 1missed call, dam enter a bolo tam cislo toho mobilu ( akoby si zavolal sam sebe), skusal som zavolat z toho mobilu na jeho cislo, ale bolo pocut len obsadzovaci ton a nezanechalo to missed call.

Ľubov

Dobré.Toto môžem:).Priestor má vlastnú inteligenciu,to každý z nás tak nejak zažil.

Väčšinou sú tie pocity negatívne,ale dá sa stretnúť aj s opačným,ústretovým domom.Vojdeš a všetko je také dobré k tebe.Ktovie,čo je za tým.

nonula

Jedno bez druheho neexistuje a v nasom svete, v ramci zachovania kruhovych, nekonecne sa opakujucich foriem sa dokonca pri dostatocne dlhej periode zlo meni na dobro a naopak. Je na mieste -pokial mozno- si udrzat rovnovahu snaziac sa ist dalej na ostri noza neoscilujuc prilisne ani k jednej polarite. A aj to len subjektivne uspesne. Totiz aj ked si zasluzene myslis ze uspesne napredujes, nemusi a moze to tak byt...Az po "smrti" uvidime, ci neuvidime co znamenal tento "zivot".Tuna a teraz podla mna prejavujeme ako introverti mieru sebapoznania a ako extroverti mieru sebazabudnutia.

Norman

ale, ako naznačuješ, v tomto zmysle smrť nejestvuje, nikdy neuvidíme.
tento fakt je to, čo nazvali v minulosti peklo, samsára.

Stefan Hanuscak

Vážený pán Norman,

učim filozofiu na strednej skole v Prievidzi.
Chcem pre moju triedu urobit dvadsat tlacenych kopii Vasho clanku, aby som im dal za ulohu napisat uvahu na danu temu.
Vzhladom na pripadny copyright to neurobim bez Vasho dovolenia.
Dakujem.

Stefan Hanuscak

Norman

máte moju plnú podporu.
Texty tu sú vôbec public domain, ale určite ma poteší ak sa dozviem, kde boli použité.

S úctou
Dan Norman