Násilie nič nerieši(?)

V minulých dňoch tu pri téme občianskych nepokojov v Poľsku padla známa veta "Násilie nič nerieši".

Nuž, ťažko povedať, v dnešných časoch štáty aplikujú násilie otvorene, prinajmenšom od prvej Iráckej vojny v roku 1991 je násilie vyhlásené za legálny spôsob riešenia medzinárodných problémov. Okrem toho násilie nás denne zaplavuje z médií, aj to reálne, aj to fiktívne, "umelecké".

 

Ale niečo na tom predsa len je - násilie nie je dobrá cesta. Ani teoreticky nie.

To myslím bez irónie. Možno sa to dá dokázať na jednoduchom príklade z šachu tak, aby to pochopili aj tí, čo šach nikdy nehrali. Také ľahké základné vysvetlenie.

 

Nuž teda v šachu, ale aj dáme a iných stolových hrách, existuje  analógia násilia  - branie súperovej figúrky. A keď sa zídu dvaja naivní začiatočníci, hra prebieha v podstate takto: prvý hráč zoberie pešiaka, druhý hráč zoberie pešiaka, prvý hráč zoberie strelca, druhý hráč zoberie strelca ... a tak ďalej, branie a branie, až do vyčerpania všetkých figúriek, čo dlho netrvá. Násilie za násilím, a na konci tam stoja obaja bez figúriek, prípadne aj bez zubov a bez očí.

 

V šachu ale jestvuje aj druhý termín, ktorý spozná každý hneď po tom, ako sa naučí  hýbať a brať figúrkami. Je to takzvaná hrozba. Nie je to nič zložité - v podstate také postavenie, že až v následnom ťahu by došlo k negatívnemu braniu. Proste hrozba.

Ale aj keď noví hráči už vedia použiť jednoduchú hrozbu, neznamená to pre priebeh hry až tak veľa. Ak sú naivní, hra prebieha zas tak triviálne: prvý hráč vytvorí hrozbu, druhý hráč ju pokryje, prvý hráč vytvorí hrozbu, druhý ju pokryje .... potom možno druhý hráč vytvorí nejakú hrozbu a naopak prvý ju pokryje a tak ďalej, a tak ďalej, nikam to nevedie ... až dôjde zas na to násilie.

 

Ale medzi braním a hrozbou je predsa len podstatný rozdiel. V normálnej slušnej škole by sa počkalo, kým na to žiak príde sám, ale tu to asi tak nepôjde. Takže tu je tá pointa:

kým branie sa dá robiť vždy len na jednej figúrke, hrozba sa dá aplikovať aj na dve, tri či viaceré veci súčasne - tak, aby ich obranca nemohol naraz všetky pokryť.

 

Jednoduché, a predsa to je základ celej tej zábavy. Viacnásobná súčasná hrozba. Nie branie, žiadne násilie, ale viacnásobná hrozba. Tá znásobuje silu. Tá jediná  je riešenie, tá nakoniec vždy rozhodne. Ak je oponent rozumný, k žiadnemu násiliu ani nemusí dôjsť.

  

Hovorím, vysvetľovať toto o šachu znie kostrbato - každý začiatočník to tam musí nejako pochopiť. V bežnom živote to ale očividne nepoznajú ani tí vzdelanejší a bystrejší politici. Aj preto je všade toľko nezmyselného a nikam nevedúceho krvavého pechorenia.

 

Takže sme pochopili. 

Násilie samé nič nerieši - podstatná je neodvrátiteľná a nepochybná hrozba násilím.

Tú treba mať a tú treba použiť. 

 

 

 (Záber z filmu "Siedma pečať", 1957, režia Bergman. Na snímke rytier hrá šach so smrťou)

 

 

 
0
Ľubov

vidím,že šach Ti akosi neschádza z mysle :) v posl.dobe,no,niečo za tým naozaj bude.
https://www.youtube.com/watch?v=uk7MLKziiMY Tu trojročný Miško ,hrá s nejakým ruským majstrom vyrovnanú partiu,takže po tejto šou o talentovaných deťoch "Najlepší zo všetkých"záujem o šach v Rusku určite neklesne.

Škoda,že naša verejná Jednotka s niečím podobným nepríde.Prečo som si taká istá:(...

Norman

kakoj nibuď Michail Osipov - eto kak my na starix fotografiax :-)

(a ty neponjala, što vtoroj byl sam Karjakin ?)

 

stelesnené sťastie:

12:40

- Miša, davaj na ničiu soglasim sja

- Ty daš  ničiu, da? Ja prinimaju.

(ničia = remíza :-)

 

Náhodný okoloidúci

Že násilie nič nerieši, to tvrdia, tí, čo utrpeli porážku alebo tí, čo z princípu odmietajú bojovať.
Naopak tí, čo s pomocou násilia získali územie, majetky, háremy, peniaze, moc, vplyv, tí na násilie nedajú dopustiť a využívajú ho všade, kde im v tom nemá kto zabrániť. A majú tú drzosť "trestať" tých, ktorí sa len bránia - za to, že sa bránia. Beztrestnosť je príliš silný zvodca.

Dreamer

Ľudské myslenie je silne kontextovo závislé. Rôzne smery psychológie/psychiatrie tento kontext nazývajú rôznymi pojmami – rámce, šablóny, gestalty, ... atď..

Výrok „Násilie nič nerieši“ je treba vždy chápať v kontexte. Aby som zostal v šachovej terminológii kontextom konkrétneho ťahu je pozícia. Dobrý šachista ju buduje systematicky, cieľavedome a často aj pomaly. Až keď má dobre vybudovanú pozíciu, potom udrie – berie figúry.

V Poľsku sme mali možnosť vidieť príklad idiotského použitia násilia. Násilie spustili imigranti a reakcia bola taká, že sa Poliaci začali mlátiť medzi sebou.

Ghándí reálne ohodnotil pozíciu Indov a aplikoval na Britov prastaré učenie Sun Tzu.
http://www.jakubvelecky.cz/moudrost/umeni_valky.pdf
Oslabil vôľu Britov bojovať – destabilizoval nepriateľa, predstieral neschopnosť.

Je až ťažko pochopiteľné, ako štátnici dokážu notoricky ignorovať zásady umenia vojny.

Klasický príklad je konflikt Izrael – Palestínci. Arabi a konkrétne Palestínci porušili skoro všetky uvedené zásady a prehrávajú a budú prehrávať, pokiaľ nezmenia svoju stratégiu. Zatiaľ nemám pocit, že sú toho vôbec schopní. A tak násilie Izraelu triumfuje a bude triumfovať ešte veľmi dlho.

Slováci sú malý národ usídlení vo veľmi nešťastnej geografickej polohe. Intuitívne pochopili, že v našom regióne nemôžu príliš vyskakovať a vyvinuli svoje taktiky boja. Memy, kontext nášho myslenia, „Volksgeist“ sa prispôsobili situácii a preto násilnícke reči a činy na Slovensku nemajú šancu.

Silácke reči Mariana Magáta môžu niekomu imponovať, jeho provokácie Židov sa môžu dokonca niekomu páčiť. Ale povedzme si otvorene, sú akurát na smiech a kontraproduktívne.

Slováci by sa mali riadiť zásadami Sun Tzu, lebo nás čaká boj. Najprv musíme poznať sami seba, svoju národnú mentalitu, svoj „Volksgeist“. Realisticky a hlavne bez príkras. Potom reálne ohodnotiť hrozby a silu súperov.

Na našich národne orientovaných radobypolitikoch mi vadí práve absencia takéhoto realizmu. Je to zarážajúce, lebo sa často oháňajú Tisom, ktorý bol v tomto umení majster, aj za cenu poškvrnenia jeho morálneho kreditu. Cenu, ktorú zaplatil, si uvedomoval viac, ako je to obecne známe. Jeho objektívne napísaný životopis sa stráca v hmlách, pamätníci umierajú a asi sa ho na Slovensku nedočkáme. Na vlastnú škodu.

Mali by sme použiť svoje metódy boja, svoju stratégiu. To že by sa mala podobať Ghándiho (často veľmi zákerným) metódam, je pochopiteľné. Aby som použil šachovú terminológiu – o dobre vybudovanú pozíciu si rozmláti hubu aj silnejší súper. O to rýchlejšie, pokiaľ nás bude podceňovať.

Ľubov

Pri čítaní Vašich názorov som si spomenula na jeden zvláštny zážitok,dobre starý,bežali sme takto v zime s mojou kamarátkou k nej domov,vonku mráz,všade cencúle.Je to 40 rokov späť v čase,ale nezabudnem.Zrazu sme ostali stáť ako prikované,v kríku,pokrytom inovaťou bol ku konáriku primrznutý vtáčik,vyzeral ako z ľadu,celý biely,ten pocit bol taký,akoby aj dnes,aj krása,aj hrôza.Hovoríme si,počkajme chvíľu,či si ho aj iní ľudia všimnú,čo sa mu stalo.
Nie,hoci ľudí prechádzala kopa,nikto si vtáčika ani nevšimol.Vtedy moja 11 ročná kamarátka povedala slová,ktoré si mi opäť pripomenul." Nie sú ako my,musíme sa robiť sprostejšie"
Dohodli sme sa,že v diktáte urobíme občas úmyselne chybu,inak sa nám budú smiať,že sme biflošky.Nevedeli sme,že je to ghándiovská stratégia.:)

Norman

tento článok je vysvetlenie, v akom slova zmysle (kontexte) sa zhodneme.
V Poľsku, ako som aj ja napísal, bolo násilie zamerané zle - nemá byť cielené na vlastných a na silných (polícia), ale na slabé miesta. (to nie je podlosť, to je zákon).

To, čo sa všeobecne nazýva budovanie pozície, som tu vyjadril presne: budujú sa a znásobujú sa hrozby. Ak máme slabé hrozby, žiadne násilie nemá zmysel.

Slabé hrozby - to súvisí aj s tým, čo vytýkaš našim "národneorientovaným" politikom. Oni nerobia chyby, ale nemajú na svojej strane dostatok hrozieb. Je ťažko hrať, ak naša strana má len zo dve ľahké figúry a oponent má na svojej strane celú vyzbrojenú armádu, plus si vytvára pravidlá hry aké jej práve vyhovujú (napr. ten žitnanskej zákon). Z tohto aspektu to robí Magát a niektorí iní dobre, výborne.
Magát napríklad nevyzýva na násilie. V podstate je radikálny len v tom, že hovorí otvorene svoje názory na poslednú vojnu. Samozrejme, že jeho stratégia je len jedna z možných, a je to naozaj tá krajne otvorená - ale inú ani nemôžeme poznať, lebo ktorýkoľvek iný protisionistický element, ktorý by to navyše myslel vážne, je dostatočne inteligentný, aby to o ňom sionisti nevedeli.
Preto si nemyslím, že by niekto ako Magát bol sionistom na smiech - a ak, tak iba tým hlúpym. Je to ako vysmievať sa z vrcholku ľadovca.
To, že tzv. národovci majú málo sily spôsobuje ich hrubšie chovanie a teda určitú opatrnosť zo strany stredných vrstiev (malomašťiakov). Ovšem s rastom možností sa nielen ich mravy upravia - čo sa už aj čiastočne stalo - ale aj malomeštiaci, ba aj niektorí malomešťania sa pridajú na ich stranu. Je to ako s ropou - dostať ju zo zeme je špinavá nechutná robota, zvlášť na začiatku - ale potom sa mení na čisté zlato. Potom už nik neváha a každý sa do nej hrnie.
Ľudová strana Naše Slovensko má už viac možností na hrozby a ajhľa, hneď aj akoby dostali viac chochmesu a hrozby nemíňajú zbytočne, ale ich akumulujú. Dá pánboh niekomu úrad, dá mu aj rozum - staré ľudové príslovie.
Takže tak. Slovensko je síce v strede, ale už sme to tu spomínali, je trocha ako obchádzaný ostrov medzi severnými rovinami a južným Balkánom. Preto je aj čosi ako skanzen. Ovšem vôbec by som nepovedal, že doterajšie stratégie boja, teda vlastne neboja, by boli Slovákom vhodné v novom období. Veci sa zmenili. Treba si uvedomiť, že ak im donedávna ako tak stačilo zaliezať pod koryto s tým, že zodpovednosť nesie niekto druhý, teraz to už nie je možné. Hustota obyvateľstva je už tak vysoká, že na rade sú tentoraz aj Slováci.
A nehovorím o nejakom romantickom nebezpečenstve, akože nás niekto odnárodní, budeme hovoriť maďarsky, nemecky či česky a podobné drobnosti - hovorím o reálnom ťažkom konflikte ako v napríkald v Juhoslávii, na Donbase či v Sýrii, kde bude celá krajina rozvrátená a majetky poprehadzované, prípadne zničené..
Obávať sa preto, že my sme my mohli byť príliš násilní, mi pripadá ako ťažký čierny humor.

Dreamer

Dokonca aj mierne podpriemerný šachista, ktorý ale chápe princíp hry, ktorý je zároveň dobrý psychológ/psychiater, dokáže po 2-3 partiách čítať v protivníkovi ako v otvorenej knihe.

Pokúsme sa s použitím šachovej terminológie ohodnotiť pozíciu Slovenska a psychológiu protivníkov.

Na jednej strane hrajú proti nám nenásytní zaslepení pažravci sociopati, ktorých slabinou je ich vlastný šovinizmus, vďaka ktorému podceňujú svojich súperov. To spôsobilo, že ak použijem terminológiu Sun Tzu, že vedú príliš veľa vojen súčasne a to ich čoskoro oslabí. Ich zaslepenosť je obrovská slabina.

Šovinizmus – tento chronický „Volksgeist“ Anglosasov a Francúzov - sa prejavil ako slabina v utečeneckej kríze. Pri pohľade na tvrdý postup Maďarov mutti Merkel sa nadula a vyhlásila „My to dokážeme!“. Dnes je jasné že nedokázali ...
http://hnonline.sk/svet/887086-vieden-chce-limity-pre-prijimanie-migrant...
To je prosím výsledok nadutosti Germánov, čo si utierali hubu o politikov V4, ktorí vecne upozornili na hlúposť „riešenia“ utečeneckej krízy „Made in EÚ“.

Netreba očakávať, že vo voľbách zvíťazí napríklad Le Penová. Práve oháňanie sa pojmami ako „extrémizus“, „xenofóbia“, ... atď. spôsobí, že v poslednom kole bude boj vyzerať Le Penová proti Francii. Detto v Nemecku, ... atď. Ale strach, ktorý vyvolali spôsobí, že protikandidátmi budú osobnosti, ktoré sú programovo blízke „nacionalistickým extrémistom“. Je to krásny príklad toho, ako použité metódy premôžu ich používateľa.

Nemyslím si, že by v dohľadnej budúcnosti došlo k radikálnej zmene politiky vo Francii a Nemecku. Ale zmena to bude a to smerom, ktorý potvrdí stanovisko V4.

Čo je aktuálne väčšia hrozba, to je šialená ekonomická politika slúžiaca predovšetkým na záchranu bánk. Stále viac bude hroziť hrozba inflácie! Jednoducho emitovanie peňazí nekrytých reálnymi hodnotami, bez ohľadu na spôsob ich emisie, nemôže skončiť dobre.
V tomto okamžiku sa práve vďaka šovinizmu Nemcov rozsype EÚ, ich ochota financovať nezodpovedné šafárenie na juhu EÚ skončí.

Aká je pozícia Slovenska? Musíme používať rovnakú menu ako Nemecko, musíme mať bezcolný a voľný spoločný hospodársky priestor s Nemeckom! Bez ohľadu či budeme používať €, alebo nejaké D€, alebo DM! Fantazmagórie o Sk sú čisté šialenstvo.

Keby som mal tú moc, tak by som venoval maximálne úsilie na vytvorenie potravinovej bezpečnosti Slovenska. Ficova vláda to robí veľmi nedostatočne, stačí sa pozrieť na sever, do Poľska! Môžeme sa veľmi rýchlo dostať so situácie, že dôležité bude mať čo jesť a mať čím kúriť. Zo dňa na deň všetko ostatné môže byť nepodstatné!

Aj keby sa nič nestalo, Slovensko v priebehu 3 rokov by sa zmenilo z príjemcu na darcu € chudobnejším krajinám. Grécko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko budú ekonomicky upadať. Pokiaľ ste nedávno navštívili tieto krajiny, dáte mi za pravdu, že to už začína byť viditeľné. Porovnajte poriadok, čistotu na uliciach, stav objektov a ciest v Lisabone a Athénach s Bratislavou a pokiaľ nie ste zaslepení nenávisťou proti všetkému slovenskému musíte uznať, že už dnes je Bratislava vo väčšine parametrov na tom lepšie.

Ako prvý náčrt a téma na diskusiu by to malo stačiť. :-D Pokiaľ bude záujem, môžeme pokračovať ...

A už teraz si položím otázku - ako môžu riešiť uvedené problémy silácke a provokačné gestá?

Ľubov

Je tu ešte ten problém,na ktorý by sme,ach,tak radi zabudli.Tento rok musí mesto Košice z bezpečnostných dôvodov zbúrať ďalšie štyri bytovky ..pre vybývanie.Nehovorí sa o tom,ale Slovensko je malé.Kam s tisíckou cigánov,ktorá je zrazu vonku. Je oprávnená obava,že budú po stovke,dvoch,troch,štyroch distribuovaní do okrajových štvrtí iných miest.Napr.na Nitriansku.

Dreamer

Do Gabčíkova k imigrantom. Urobia nám takú reklamu, že sa budú vyhýbať Slovensku oblúkom! Za tie problémy s bezpečnosťou v Gabčíkove a nákladmi na ďalších policajtov by to stálo ... :-D

Norman

Zhodneme sa v tom, že na Západe sa možno nezmenia ľudia, politici, ale zmenia sa "blúdiace prúdy", zmení sa ideológia. Prakticky ktorákoľvek z tamojších strán môže byť zajtra radikálnejšia, ako LePen či ako AfD. Takýto postup tam konieckoncov už bol, keď v Nemecku FDP a v Rakúsku FPÖ prenikli s novými ideami ( zastavili ich iba vraždy ich vedúcich predsatvitelov).
Moc by som nezdôrazňoval rozdielne správanie V4 voči správaniu Nemecka a Západu ako takého - boli rozličné podmienky a je prirodzené, že my sme menej vymytí v tomto bode, ako Západ. Hrá v tom veľkú rolu aj blahobyt či jeho nedostatok - západniari ešte stále spia obalení tukom peňazí.
Súhlasím, že by na Slovensku mala byť zabezpečená základná reálna politika, to znamená potravinová a energetická sebestačnosť - ale žiadna zo slovenských politických síl súčasnosti tomu nie je takémuto uvažovaniu bližšie, ako Smer.
Súčasný systém je ovládaný bankami a ak by sa aj nič nerobilo, aj tak nás vysaje k smrti - s tým tiež súhlasím. Bankový systém je v rukách ťažkej uzavretej medzinárodnej mafie a nemožno v ňom vyhrať, nemožno v ňom dosiahnuť spravodlivé pravidlá a rovnocenné postavenie, nemožno ho zreformovať - dá sa ho iba ignorovať, vystúpiť z neho. To sa stane najneskôr vtedy, ak skolabuje. Prinajhoršom vtedy sa prejde zas z fiktívnej politiky falošných ekonomických fikcií na "reálnu" politiku (to je samozrejme popis ideálneho procesu).

Vlastne sa teda akosi rozpor prejavuje len v poslednej provokačnej otázke - ako nám pomôžu "silácke a provokačné" gestá.
Nuž, "silácke" gestá sa dajú chápať ako zbieranie našich hrozieb, teda odradia oponenta.
Čo sa týka "provokácie" - chápem to tak, že provokovaním je hlavne výzva na odrezanie sa od spomínanej bankovej-finančnej hydry. Sme s ňou spojení riadnou pupočnou rúrou a teraz sa každému zdá, že ju nemožno prerezať, ináč zomrieme. Ale nie je to tak, to nie je len provokačné gesto, to je reálny pokus a potreba sa odrezať.
V tomto smere by som situáciu videl podľa inej známej analógie: ideme urobiť radikálne useknutie psieho chvost a to je lepšie naraz a hneď od koreňa, radikálne, a nie robiť to postupne, po kúskoch.
Ja som tu hovoril už celý minulý rok, realita sa rozbehla a už ju moc netreba podnecovať, už sa viac podnecuje sama. To isté platí o "extrémistoch" ako Magát - nebudú porazení, ale budú predbehnutí v podstate radikálnejšími názormi v štandardných stranách. Opakujem znova - magát ani nevyzýva k násiliu, a jeho afinita k starým dobám nie je radikalizmus, skôr prehnaný romantizmus - pretože nová doba bude trocha iná a nie taká romantická. Tak či tak, magáti provokovaním prebúdzajú ospalé vrstvy - toho nikdy nie je dosť.

balu

ale hláška "ak do teba hodia kameňom, ty hoď do nich chlebom" je tiež blbosť. Viď imigranti. No nie je to jednoduchá otázka. Hrozba je fasa vec, ale pokiaľ sa nestane niečo, čo naznačí, že nejde iba a verbálne karate je prd platná. hrozba tiež funguje len vtedy, ak protistrana si uvedomuje, že to, čím sa mu hrozí sa NAOZAJ môže stať.

Norman

nie je jasné, či píšeš mne, alebo Yahwemu-Dreamerovi, že má pravdu, ale asi jemu, keď dodávaš "ALE hláška "ak do teba hodia kameňom, ty hoď do nich chlebom" je tiež blbosť".
Čo sa týka mňa, samozrejme, že je to blbosť, koncept zotročujúcej morálky. U klasikov ako Nietzsche sa to volá kresťanská-otrocká morálka. My máme ale vyššie nároky a hodnoty. Chleba je primitívny materializmus. My máme vyššie dobro:
Výchova je väčšie dobro, ako chleba. Kto do teba kameňom, ty do neho výchovou.
Ešte sa taký pes nenarodil a nikdy sa nenarodí, aby sa neodnaučil hádzať kamene. My sa nikam nepcháme, ale tu sme doma a tu budeme my rozhodovať, kto bude mať rozbitú hlavu.

Čo sa týka hrozby, samozrejme, že hovorím o REALNEJ hrozbe. Aj blafovanie sa dá použiť, ale ja hovorím o reálnych hrozbách, samozrejme. O tom, čo sa NAOZAJ môže stať - a aj vidno, že sa to môže stať. Nie ruka vo vrecku s tvrdením, že mám revolver, ale revolver otvorene v ruke , aj s varovným výstrelom.
Mnohé veci majú naši oponenti zabarikadované a nehrozí im nič - ale na to je inteligencia a trpezlivosť, aby človek zistil, kde majú slabé miesta. Vždy je možnosť bolestivo udrieť - len nad tým treba premýšlať a nehádzať vopred flintu do žita. I keď zväčša ani flintu nie je treba. nejaká palica v kolese sa vždy nájde, napríklad... To, čo chýba, je len vôia. A tú si treba pestovať.

Dreamer

Skutočne dobrý šachista študuje staré partie svojich súperov. Pochopí slabiny súpera a buduje svoje pozíciu s ohľadom na jeho psychológiu.

Ako som už napísal, máme arogantného súpera, ktorý podceňuje a zmietajúc sa emóciami rozohral simultánku na viacerých šachovniciach. Napriek tomu, že má viac a silnejšie figúrky, je málo odolný a teda nie je schopný znášať straty. Keď ho začína protihra bolieť a unavovať, stiahne sa.

V takýchto situáciách je potrebné zrieť sa otvorených provokácií, potichu budovať vlastnú pozíciu, v ktorej sa figúrky navzájom podporujú (jednota!). Emocionálne nestabilný a podceňujúci súper sa nechá strhnúť a roztlčie si papuľu o pevnú pozíciu dobre sa podporujúcich figúr. Nemusíme ani vyhrať, stačí ak neprehráme!

Príklady z minulosti.

Vietnamci mali straty rádovo blížiace sa k 10:1. Prakticky nevyhrali jednu vážnejšiu bitku a napriek tomu porazili USA. Prečo? V USA si nevybudovali dobrú pozíciu doma, vojnu prehrali na domácej fronte, lebo straty boli už pre verejnú mienku neznesiteľne bolestivé.

Ale poďme k nedávnej histórii.
Matteo Renzi predviedol úplne zbytočný útok na V4
http://www.express.co.uk/news/world/720470/Funding-cut-European-Union-Hu...
Bolo to ukážkové plácnutie do vody, autor má doma veľmi slabú pozíciu a hrozí mu, že ak vznikne kríza v bankovníctve na juhu EÚ, V4 mu zablokuje € na záchranu. Výsledok – zavrel hubu a topí sa v domácich problémoch.

Mutti Merkel čelí nekončiacim problémom
http://www.express.co.uk/news/world/751082/Rapes-violence-attacks-German...
http://www.express.co.uk/news/world/751375/EU-NEW-migrant-crisis-15milli...
http://www.express.co.uk/news/world/751393/Cologne-protest-migrant-crisi...
Naše prekurvené média sú ticho!

Dreamer

https://www.theguardian.com/world/2015/jun/15/italy-threatens-to-give-sc...

Toto je tá "latinská mentaila" - operetné pózy ...

Dreamer

Mávať starými symbolmi nie je romantizmus, to je hysterická póza!

Jedno nechápem na tejto „extrémistickej“ scéne. Históriu treba študovať, poučiť sa z nej a samozrejme osvedčené recepty preniesť príslušne upravené do súčasnosti.

Nemecko dokázalo dva hospodárske zázraky. Ako sa to stalo, to prakticky nikoho neinteresuje. Ako dokázal Hitler zlomiť moc bánk do tej miery , že
http://www.wintersonnenwende.com/scriptorium/english/archives/articles/j...
http://rense.com/general84/declare.htm
O tom sa v našej „faktickej dobe“ mlčalo ... Čo ich tak rozzúrilo?

Moc bánk spočíva v korumpovaní vlády krajiny. Vláda má jednoduchú metódu na paralýzu bankového systému – útok na menu, ktorú používajú. Papieriky pochybnej hodnoty, vrátane tých moderných virtuálnych, strácajú bez otvorenej alebo tichej podpory vlády veľmi rýchlo hodnotu. Ekonomickí poradcovia NSDAP navrhli alternatívnu menu a bolo po inflácii. Napodiv tlieskali priemyselné korporácie, nehovoriac o zbedačených Nemcoch.

Orbán má gule a podobný kúsok vyviedol voči MMF a švajčiarskym bankám. Zo dňa na deň im vymazal špekulatívne zisky.
http://www.reuters.com/article/hungary-orbanomics-idUSL6N0V236U20150126
https://pbs.twimg.com/media/CFmlfmTWMAAo5fo.jpg

Jeho postoj k imigrácii je jednoduchý:
https://rpcdn.ruposters.ru/newsbody/e/eb2d9768757d8dd8820d09297458c2be.jpeg

Norman

Veď ju mnohí študujú.

Je ale ťažšie poskladať si svoje svet z jednotlivých blúdiacich prúdov, ľahšie je zvoliť si hotové komplexné riešenie. A príroda sa vždy rozhodne pre ľahšiu cestu.

Preto väčšina ľudí prirodzene nechápe, aké programy sleduje, podobne ako nevie, ako presne vyzerá ich auto pod kapotou a v motore - napriek tomu im to ale relatívne dobre slúži. Nie každý musí byť automechanik.

Kým sa nám ale celkom rozpadne debata na drobné nadávanie na stav sveta, zdôraznil by som jeden termín, ktorý tu dnes akosi zaznel: psychologickú jednotu. Tento náš celok, národ, potrebuje určitú úroveň psychologickej a kultúrnej jednoty.
To je konkrétna vlastnosť, ktorú Slovensko potrebuje dosiahnuť. Dostatočne veľký koeficient jednoty. Prípadne veľmi výrazný koeficient jednoty.
Ale reálnu jednotu. Nie heslá a byrokraciu.

Ale Slovenský národ je zelený ako nezrelý citrón. Je v puberte a jednotu nechce.
Taký je môj dojem.

Dreamer

Myslím si, že je veľká zhoda, i keď nie je vyjadrená navonok, že problémy treba riešiť na mieste a nie v centre. Volá sa to subsidiarita, väčšina obyvateľov nemusí poznať toto slovo, ale intuitivne chápe princíp.

Ak jednotlivec upadne do objektívne neriešiteľných problémov, v prvom rade by mu mala pomôcť rodina. Až keď to nedokáže, potom obec ... atď. až po štát a prípadne EÚ.
Problémy sa majú riešiť na mieste a nie v centre. Je smiešne ak nejaký Bratislavčan mudruje na tému spolužitie s Rómami. Treba ich riešiť tam, kde vznikli a keď treba, centrum by malo poskytnúť prostriedky (finančné, personálne, v krajnom prípade silové zložky štátu).

Tvrdím, že utopický ultraliberalizmus je extrémizmus a rakovina spoločnosti.

Najprv rozvrátil rodinu a následky presunul na štát. Jeho vyznavači sa správajú ako zvieratá, kradnú a odmietajú platiť dane. Genderové a multkulti utópie vytvárajú šum, v pozadí ktorého sa neriešia problémy väčšiny obyvateľov krajiny.

Deštrukcia princípu subsidiarity viedla k súčasným problémom s imigráciou, keď sa problémy v Afrike a na Strednom východe sa riešia v Bruseli.

http://hnonline.sk/svet/887627-nemecko-celi-obvineniu-z-genocidy-namibij...
A to je len začiatok. Afrika má vládcov, o ktorých je problém vyjadriť sa že sú ešte ľudia. Rozvojová pomoc sa rozkráda, krajiny sú rozvrátené vnútornými bojmi. Výsledok?
http://www.express.co.uk/news/world/751375/EU-NEW-migrant-crisis-15milli...

Európa musela prejsť sériou veľmi krvavých vojen, kým sme dostali rozum a začali sa správať ako ľudia. Myslieť si, že Afričania a Arabi dostanú rozum bez tejto krvavej skúsenosti je veľmi naivné. Európa nie je povinná riešiť následky zverských pomerov v týchto krajinách. Treba uzavrieť hranice a nechať pôsobiť prirodzený výber.

Buheh

si sa značne priblížil k mojim kruhom. Kým sa reálna moc nedostane naspäť k ľuďom, do rodiny a komunity, vždy zo spoločnosti bude iba nejaký vražedný sociálneinžiniersky konštrukt prelezený parazitmi. A absolútne platí pravidlo, že čím vzdialenejšie je skutočné mocenské centrum, tým menej funguje ako reálny orgán správy vecí verejných, a naopak, tým viac je iba centrom nepriateľstva a vykorisťovania.

Dreamer

a pozoruhodné je, že utopickí liberáli o tom veľa tárajú, ale keď sa dostanú k moci tak robia úplný opak.

Buheh

a nechať pôsobiť prirodzený výber."

A aké zbrane sú povolené? AK47 je ešte povolený ako výbava pre prirodzený výber?

:)

Dreamer

ešte z dôb Studenej vojny. Ich výber by sme mali ponechať na tie nepokojné duše, dychtivé po vzájomnom vyvraždení.

vian

Dovolím si sem na zamyslenie priplácnuť krátky úryvok z knihy, ktorú som dostal na Vianoce. Snáď mi to autor / vydavateľ odpustí.

Ekosystém lesa je príjemne vyvážený. Každý tvor má svoj kútik a svoju funkciu, ktorá prispieva k blahu všetkých. Takto nejako znejú opisy prírody, ale žiaľ, nie je to pravda. Vonku pod stromami totiž panuje zákon silnejšieho. Prežiť chce každý druh a uzurpuje si od druhých to, čo potrebuje. Pritom v podstate nikto neberie na nikoho ohľad a veľký kolaps nenastane len preto, lebo na prechmaty existujú ochranné mechanizmy. Poslednou brzdou je vlastná genetika. Kto je príliš nenásytný, priveľa si berie a nič nedáva, ten sa okráda o vlastné existenčné zabezpečenie a hynie. Preto väčšina druhov má vrodené správanie, ktoré chráni les pred poškodzovaním.

Norman

ani to, či je zhoda veľká alebo minimálna.
To je trocha málo. Ani dvaja ľudia sa nedokážu jasne dorozumieť, tak ako možno čakať zhodu pre celý národ? Táto otázka leží na stole a bohužiaľ populácia už asi nedokáže vnímať spoločnú vlnu, ako to možno vedeli kedysi.

Aj v Tao te ťingu sa píše
大道廢有仁義; Keď je opustené veľké tao, nastáva ľudské zákonodarstvo

čo znamená, že ak sa národ nedokáže navzájom chápať, nastáva doba pre ľudské zákony a zásady:
disciplína, dôslednosť, nekompromisnosť.

Nieje to najlepšia cesta, je to druhá najlepšia cesta - ale čo narobíš, tá prvá cesta všeobecného porozumenia je žiaľ lokálne nemožná, do ľudí talent nenaleješ.

Dreamer

Ak dám pred zátovorku vyslovených parazitov deviantov, na princípe subsidiarity sa môže zhodnúť väčšina.

Všeobecné porozumenie je naozaj nedosiahnuteľný ideál. Preto treba nastoliť v krajine elementárny poriadok (ordnung) a agresívnych príživníkov pacifikovať násilím. Spomenuté "disciplína, dôslednosť, nekompromisnosť" sú potrebné liečivá spoločnosti.

Na tomto sa určite zhodneme a nie je to málo.

Norman

ale dokázali sme to.
Teraz ešte presvedčíme ďalších 5 999 998 Slovákov a je to v pohode.
Koľko máme času?

Dreamer

Kúzlo toho, na čom sme sa zhodli, spočíva v tom, že o týchto princípoch nie je treba presvedčovať duševne zdravého inteligentného Slováka. Pre ľudí, čo sú v tomto smere nepresvedčiteľní, má štát špecializované inštitúcie, z ktorých najvychýrenejšie sídlia na Cajle a v Leopoldove. :-D

Stačilo by si iba uvedomiť, že toto je podstata pozície a všetky ostatné "bludné prúdy" sú iba nepodstatné detaily, sú iba produktom entropie nášho myslenia :-D!

Ak V4 dokázala odolať brutálnemu nátlaku bláznov v štruktúrach EÚ, tak to bolo preto, lebo sa jej vedúci politici dokázali podporiť na základe uvedených princípov. Krajiny V4 dokonca dokázali zablokovať útok na Poliakov, ktorí si začali robiť poriadok s bláznami v krajine.

Dokonca si myslím, že v tomto smere došla k zhode aj tichá koalícia SMER, SNS, MOST-Híd a ĽS-NS! Ak prestanú medzi sebou útočiť jeden na druhého, toto by mohol byť základ našej politickej stability - našej silnej pozície smerom na vonok a silnej pozície voči bláznom doma. Mám pocit, že toto vysvetľuje postoje Kotlebu v parlamente.

Opakujem, nie je to málo!

Sinuhe

tak si pozrite, ako to poriešil jeden multikultúrny obohacovač:

https://www.youtube.com/watch?v=-yVWPUFkm3A

k videu je na tytrubke dobrý komentár: Jej chyba - neudržala si ho na vzdialenosť paže ...

Norman

V článku je odpoveď