Posledný Slovák na Mesiaci

Posledný človek, ktorý bol na mesiaci, zomrel. Bol to Gene Cernan, muž so slovenskými (a českými) koreňmi, jeho starí rodičia z Kysúc boli Čerňanovci. Zomrel v slušnom veku 82 rokov, nech má večný pokoj.

Jeho cesta na mesiac bola šiesta úspešná misia, odohrala sa v roku 1972. S odstupom času vidno, že ľudstvo na niečo podbné nemá vôľu a ani prostriedky. Je totiž niečo iné poslať zopár cvičných králikov do kozmu, a niečo iné je nejako to pravidelne zopakovať a nejako to využiť. Predpovedali sa základne na Mesiaci a podobné veci - očividne sa všetci prognostici, nehovoriac o scifi autoroch,  ťažko mýlili.

Ich fantazmagórie boli založené na predpoklade dostatku, ak nie rovno na predpoklade nekonečných zdrojov energie a materiálov. Ale každé vyslanie troch opíc k Mesiacu vyžadovalo poslať na orbitu tony železa a neustále nasadenie stoviek vzdelaných opíc na Zemi. To sa nedá dlho opakovať, to nemôže mať zmysel a efektivitu.

A nielen to. Ako sa píše v médiach, je to "posledný" človek na Mesiaci. Už nik nepoužíva ten umelý pokus, to zatuchnuté slovo "ostatný". Ale aj tak nie je vylúčené, že je to naozaj "posledný" človek na Mesiaci. Zdroje Zeme nerastú, rastie naopak záporná humanoidná biomasa, ktorá ich spotrebu urýchluje. Je hypotéza, že podobne je to s inteligenciou - tá nerastie, naopak, schopnosť rozumného jednania ľudstva ako ceľku sa znižuje, pretože populácie sú nielen inteligenčne slabšie, ale na rozdieľ od minulosti nedokážu kooperovať, nedokážu byť prirodzene koncentrované na cieľ, atď. atď.

Kým pred polstoročím malo ľudstvo za ciel spoznať zblízka Mesiac, čo sa mu aj podarilo (nielen misiami USA, na Mesiaci úspešne pristáli a pracovali aj automatické stroje ZSSR), dnešné ciele humánnej astronautiky sú zamerané ... na vozenie milionárov na nejaké minútove hupnutia na nízkej "beztiažovej" orbite. Plutokracia prevládla aj tu, neviditľná ruka trhu sa prejavila - výsledkom je odporný úpadok. A ešte aj to sa im nedarí zrealizovať.

Ako vždy na záver musím dodať, že napísané nevyjadruje žiaden pesimizmus. Evolučný optimizmus vždy prevládne, systém ako celok v princípe nikdy neskončí, vždy sa nájde cesta, ak zlyhá tento druh homo sapiens, príde iný. Ja viem, že som to už hovoril - ale to nie je vtip, to je pravda, to možno a treba opakovať.

Takže žiadne obavy či ľútosť.

 

 
Ilustračný obrázok: ľudstvo 3. tisícročia intenzívne pracuje na hľadaní nových zdrojov energie, aby sa mohlo vrátiť na Mesiac.
 
 
Autor: 
téma: 
region: 
forma: 
Rudo

je to vedecký nezmysel. Van Allenove pásy nepredstaviteľne silnej radiácie v tej smiešnej hliníkovej konzerve nebolo možné prekonať.

Norman, hádam si nemyslíš, že po 50 rokoch vedeckého pokroku vo všetkých oblastiach (najmasívnejšieho v poznanom úseku ľudských dejín), by bolo na to treba tie isté ľudské a finančné zdroje ako vtedy. Dnes ti microsoft word zastane prácu 10tich sekretárok a takto je to vo všetkých oblastiach.

Dnes sa obhajcovia pristátí zmôžu len na 2 argumenty: 1. dnes tam nechodíme, veď načo, keď sme tam už boli. (úplne odporuje objaviteľskému duchu ľudstva, veď načo šli ďalší a ďalší moreplavci do Ameriky, keď tam Kolumbus, či Vespuchi už boli)
2. sovieti to nespochybnili (keď by aj spochybnili, kto by im v západnom svete veril. Bolo to zrejme aj vzájomné vydieranie, Američania mali na Sovietov všeličo).

Mimochodom, Kubrick 4 dni pred smrťou priznal, že režíroval Apollo 11.
Keď si pozriete tie fotky a videá, tak každý so štipkou predstavivosti musí spochybniť, že je tam zobrazený nejaký reálny priestor na vesmírnom telese a nie hangár.

Norman

Neboli by treba tie isté finančné zdroje, ale tie isté faktické zdroje. To isté množstvo paliva, takisto organizačne by síce niečo technika nahradila, ale stále by bolo treba dosť réžie. Samozrejme, vždy menej, ako na prvý raz - ale ja hovorím, že reálne náklady na to nikdy neklesnú na zmysluplnú hladinu. Podobne, ako neklesli náklady na trvalý pobyt ľudí v Arktíde, alebo na dne mora. Dá sa to, ale ružové predstavy sa ukázali hlavne ako energetický nezmysel.

Mimochodom, podľa mňa máš, priatelu, skôr ty prehnané názory, čo sa týka toho, čo nahradí výpočtová technika. V každom prípade, čo sa týka "nahradenia sekretárok MSwordom", to si prehnal :-) Už si niekedy počul, že by nejaká sekretárka bola nahradená?  Hehe, nič v zlom, ja pochybujem. Výpočtová technika je tu na riešenie problémov, ktoré by nevznikli, ak by sme ju nemali :-)

Čo sa týka Allenových pásov a ich nepriestupnosti - podľa mňa je to výmysel. Allenove pásy sú výmysel, ešte ich nik nevidel. Vymysleli ich naschvál, aby naháňali strach Rusom.

Heh, hej, žartujem, ale chápeš, je to rovnaký spôsob uvažovania. A skutočný argument je, že Allenove pásy nie sú vražedné (predpokladám, ja to samozrejme neviem, ako ani nijako nemôžem overiť, že by zabíjali)

Ale nežartujem len tak, niečo na mojom obrátenom príklade je. Nejde totiž len o to, že toto tvoje s Mesiacom je naozaj konšpiračná teória vyžadujúca si množstvo organizácia v pozadí (na rozdiel napríklad od alterantívnych teórii o WTC, kde alternatíva neznamená veľkú zmenu - zmení sa len páchateľ, a to ešte z menej pravdepodobného(19 nevzdelaných pastierov)  na toho, kto mal viac možnotí (miliardár a samotný majitel Silverstein a svetová mafia za nim)). V týchto teóriach o nepristaní na mesiaci chýba aj motív (qui bono - aby trocha predbehli ZSSR?, aký to je motív?). A hlavne - tieto teórie o Mesiaci sú naschvál púšťané do obehu, aby zdiskreditovali iné seriózne a dôležité alternatívne odhalenia (aj spomínané WTC).

 

 

 

Buheh

sú dvojaké. Tie pravdivé, ktoré sú o utajenej pravde, a potom tie druhé, ktoré púšťajú do obehu rôzni magori, a hlavne majitelia oficiálnej pravdy, aby zakalili vodu a zdiskreditovali alternatívne výklady skutočnosti, aby človek už nevedel, čomu môže veriť.

Pravdupovediac, toto spochybňovanie Američanov na Mesiaci považujem oddávna za podvrh. Mne sa tie fotky zdajú hodnoverné a zorganizovať taký kolosálny podvod mi príde náročnejšie ako zorganizovať skutočnú cestu na Mesiac. A hlavne: každé vyťahovanie, hoc aj takéto spochybnené, témy Američania na Mesiaci, to je predsa píár. Ako hovoria v Hollywoode, kto nie je v médiách, neexistuje.

A najväčšia výhoda tohto hoaxu je, že v tej správnej chvíli sa dá nespochybniteľne vyvrátiť. Dajú sa ukázať stopy na Mesiaci, to dnes predsa musí dokázať každý veľký teleskop. A psychologicky to využiť: vidíte? A takýto istý nezmysel sú aj všetky ostatné konšpirácie.

Truhlík

A to by musel na takom podvode spolupracovať KGB.

balu

no, asi sa pamätáte ešte na rok Pána 2012. Vtedy už cca 2 roky masírovali mozečky rôznymi annunakimi, Nibirum, majským kalendárom a podobne. Mal skončiť svet. A asi sa pamätáte ešte, koľko stránok rozoberalo tieto chujaciny, web bol doslova zamorený kostrami obrov a zaručene pravdivými fotkami dvoch Sĺnk (z ktorých jedno je menované Nibiru, "temná hviezda" ktorú už sumeri spomínali a ktorá do nás na VIANOCE 2012 zaručene drbne). Neviem ako sa to mohlo stať ale Zem nejako predsalen prežila (je pravda že v tom čase Bruca Willisa a Chucka Norrisa nikto nevidel).

Tak a teraz si môžeme položiť otázky.

1, Odvtedy prečo nikto nevidel dve Slnká?
2, Ako sme mohli prežiť keď sa predsa skončil majský kalendár?

Keďže som občas vyrývač, na niektorých weboch som aj viditeľne položil tieto otázky a - samozrejme - odpoveď nikde. Tí, ktorí týmto bludom anno uverili sa teraz hanbia za svoju sprostosť? Alebo je to už tiež taká orwellovština, že koľko Veľký Brat ukazuje, toľko je? 2+2=4 ale občas 5. Mňa tento fenomén bleskového zabúdania oveľa viac znervózňuje ako prípadné umelé fake-mémy. Ale musím ešte ísť dačo porobiť.

Norman

koniec sveta 2012 je stará story.
Teraz nemyslím na Mayov, ale v moderných časoch je to už stará prastará vec, písal o tom ešte Souček v dobe socializmu, odhadujem 30 PI.(Pred Internetom). Vtedy si človek myslel: " 2012, no toho sa nedožijeme, alebo ak, tak bude ľudstvo úplne v riti".
A fakt, nemýlili sme sa:-)

Norman

nesnažte sa detektívovať, Souček o tom písal tak dávno, ale to neznamená, že ja som to v tom čase čítal, čítal som to neskôr.

Ľubov

Nedá mi to,aby to bolo kompletné,tie konšpirácie,pridať aj tú,ktorej verím ja:).

Zhruba pred 40 timi rokmi bol ukončený program Apollo,hoci už bol rozbehnutý,rovnako aj sovietsky Lunochod.Akoby zrazu uťal,prečo?

Kozmonaut kozmonauta nepodrazí,preto si myslím,že obe strany dobre vedia,prečo a čo sa na Mesiaci vlastne stalo.Po rokoch dávala ruská tv Planeta dokument spolu s vyjadreniami amerických a ruských kozmonautov,ani jeden z nich nespochybnil,že Apollo na mesiaci bolo,čo sa však muselo utajiť,a ešte stále utajuje,je fakt,že mesiac je už obsadený.Leonov,rovnako aj Amstrong hovoria s veľmi vážnou tvárou,že sme sa na Mesiaci stretli s nepredstavitelne nadradenou technológiou.Bodka,cesty na mesiac skončili.

Norman

Je pravda, že mravec je nádherné stvorenie. Je pravda, že mravenisko ako spoločnosť je veselá kopa.
Ale takmer nikdy nepríde do mraveniska mercedes. Je to proste do lesa ďaleko. A ak aj náhodou jedným kolesom áno, zväčša to je pre mravcov len nepríjemná až tragická vec. Ale aj vtedy - ani nepochopia, že to je tá vyspelá technológia.
Vyspelá technológia je pre mravcov veľký žiariaci mravec kakajúci syrup. Takého nikdy nestretnú.

buko

Zlyhavanie druhu homo sapiens.. Je to silna myslienka, ale nieco na tom bude. Norman, vdaka za tuto uvahu, podobne myslienky ma aj Neal Stephenson z eseje Innovation Starvation ktoru som nedavno cital ked som hladal nejake alternativy vyvoja ludskeho kozmickeho programu a preco tak upadol. http://www.worldpolicy.org/journal/fall2011/innovation-starvation

Zacina to vnimat coraz viac ludi.. Sucasna spolocnost ako keby uz nie je schopna zacat a dokoncit Velke Veci pre Vsetkych. To su Veci na ktore je potrebna sustredena silna vola, tuzba, odhodlanie a potencial velkeho mnozstva rovnako zmyslajucich ludi. A to aj za cenu obeti ci mozneho zlyhania.

Kde je vedcami slubovana obrovska vesmirna zakladna na orbite? Kde su zakladne na Marse? Kolonizacia inych planet? http://spacethatneverwas.tumblr.com/

Kde su roboti? (a teraz nemyslim tie zvaracie mechanicke ruky v automobilkach)

Kde su velke energeticke projekty ktore mali navzdy vyriesit energeticku sebestacnost ludstva?

Ked sa bavime o tzv. vyspelom zapade, kam neskromne zahrniem aj Slovensko, ale tyka sa to napr. aj USA - tak vacsina infrastruktury ktory denne pouzivame bola vybudovana v 50 az 70tych rokoch. Zastarane elektrarne, vodne diela, este aj tie dialnice, co je technologicky pomerne trivialna konstrukcia budujeme vzhladom na narast automobilizmu zufalo neefektivne a pomaly.

Rovnako aj socialna infrastruktura - kedy naposledy vzniklo nove, architektonicky inovativne namestie, park, kniznica, nemocnica, muzeum? Kym Zlata era sci-fi predikovala obrovsky pokrok ludstva vo vsetkych oblastiach, sucasne sci-fi sa vacsinou zmoze len na opis futuristickej dystopie v roznych formach a sposoboch. Kde sa stratil optimizmus z buducnosti?

Som jediny ktory citi, ze kultura je pohlcovana "kreativcami" z reklamiek chrliacich jednu stupidnejsiu marketingovu kampan za druhou, inovacie sa utapaju v nezmyslenych startupoch, ktore umoznuju zdielat fotky maciek, v "zelenej energii" ci prefarbovani cyklopruhov, nevraviac o "progresivite" v oblasti genderizmu, roznych leftistickych hnutiach a stale vacsej cenzury, dozorovania a odpocuvania?

Naozaj musi prist nejaka vyssia mimozemska rasa ako vo filme Arrival http://www.imdb.com/title/tt2543164/ aby sme sa uvedomili? Alebo uz iba cakame na prichadzajucu Singularitu, ked to tu prevezme umela inteligencia? https://en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity

Homo Sapiens - tocime sa uz iba zufalo do kruhu alebo napredujeme?

Buheh

to je to, čo teraz prežíva naša civilizácia. Nenechajme sa oklamať tým, že každý nový smartfón, ktorý nám dajú na paušál, je lepší. Lenže vnútorné zdroje a potenciál tejto západnej civilizácie sú vyčerpané.

Vesmírny program ľudstva stagnuje z mnohých príčin. Všetky ľahké ciele sú už dosiahnuté. Dobývanie vesmíru už nie je in, chýba motivácia. Všetko je strašne drahé a hoci dolárová tlačiareň pracuje naplno, objektívne nie sú zdroje. Vystrelenie jednej rakety na orbitu spáli rádovo toľko paliva a vyprodukuje toľko škodlivín ako milión áut za deň (alebo rok? Už neviem, kde som to čítal), presne tak, ako v 50. rokoch. Rusi na to teraz nemajú peniaze, Číňania s Japoncami a Iráncami sa ešte iba učia, Eurokalifát je kompletne v riti a ostávajú iba Júesej. A to je prúser, pretože tam korupcia dosiahla absolútny vrchol. Pod korupciou nemyslím drobné podsúvanie obálok, ale princíp, ako veci fungujú: celý ten priemyselný a zbrojársky komplex, to už nemá s kapitalizmom a súťažou nič spoločné. Výsledkom je, že oni už pomaly nie sú schopní postaviť ani lietadlo, ktoré by lietalo a loď, ktorá by plávala.

Dusanbe

"ťah na bránu". Tak nejak to cítim aj ja.
Nejak sa to rozpadá, rozmelňuje, vybíjame sa na nepodstatných hlúpostiach.

Ale v prírode to predsa býva bežný či dokonca zákonitý jav - vývoj je nerovnomerný, nelineárny - to sa len chvíľkové obdobia môžu javiť inak.

Asi v tom budú tie chemtrails či hormóny v pitnej vode, alebo len práve vymetáme nejaké menej vábivé vetvy bifurkácií v rovniciach nelineárnej termodynamiky vesmírneho vývoja, alebo si len stvoriteľ dal krátky poobedňajší odpočinok.

Buheh

hm, teraz už len zodpovedať otázku, ktorý z nich to je. Kresťanský pánbožko? Alebo Jahve?

A čo ak to nešťastnou náhodou je ten Alah? (V tom prípade to všetko ide podľa plánu...)

Norman

To, že žijeme v čase predpovedaného ťažkého "vedeckého pokroku", a pritom životom 19. storočia, je až komické. nevadí, hlavné sú tie "apky" :-)

Singularita bola pôvodne myslená (Kurzweil, alebo nejaký iný pako) ako ten stav, keď schopnosti inteligencie presiahnu samotný kozmos (asi je to absurdné, teda nezmysel, ale tak to bolo myslené) , ale homo dementus vztiahol aj toto zas na seba a začalo sa tvrdiť, že singularita je aj to, keď AI presiahne ľudskú inteligenciu. Hm hm, kedy to tak môže byť ....Zas nám pomôže šach - tam sa to už stalo a čo? Nič, homo dementus sa tvári, že je mu to jedno. A ono je to aj jedno.
Sú to také ťažké témy, vieš ako ..., ľudia by o nich možno ani nemali moc vedieť :), ale keďže tu sme taká uzavretá spoločnosť ... možno by to chcelo nejaká vyjasnenia určitých základných nepochopení, ktoré o tomto panujú v populácii. Možno zajtra. A ak nie zajtra, tak zajtra. Ako hovoria Rusi, búdet.

ps. Čo sa týka filmu Arrival, o tom sme tu debatili, ak si nezachytil:
http://nadhlad.com/content/arrival

Luko

Norman, ak napr. "háčky a udice" (afinabul) prevezmú Tvoj článok z "Nadhľadu", už po prvom odstavci som si istý, kto ho napísal. Rovnako, ako nemusím dôjsť až k podpisu pod článkom, ktorý napísala "Pozorovateľka" alebo P. Hájek.

Norman

u mňa je to jednoduché.
Moje články začnú zle, potom sa v tom hrabú a nakoniec ešte skončia predpoveďou totálnej katastrofy. Potom tam je ale ešte tvrdenie, že článok je optimistický (a odsúdenie pesimistov:)