Židovské noviny Delet o popieraní holokaustu

Keďže v médiách je naozaj občas dobré dať priestor obom stranám, uverejňujeme článok z portálu Židovské noviny Delet.  Týka sa ošemetnej záležitoti okolo zákonom zakázaných tém, ale azda nám to všetkým trocha pomôže sa lepšie zorientovať vo veci. K článku sme nič nepridali, len sme ho mierne skrátili, opravili zopár gramatických chýb a zvýraznili niektoré úseky kvôli prehľadnosti

 

10 najznámejších popieračov holokaustu

 

Ľudia, ktorí popierajú holokaust priamo alebo nepriamo odmietajú, že počas holokaustu:

- nacistické zriadenie prijalo zákony namierené proti Židom, ľuďom so židovskými koreňmi a Rómom za účelom  úplnej likvidácie,

- nacisti a ich spojenci systematicky vyvraždili viac než päť miliónov Židov,

- boli použité prostriedky pre masové zabíjanie Židov v koncentračných táboroch, napríklad plynové komory.

A navyše mnoho ľudí odmietajúcich holokaust otvorene označuje holokaust ako podvod vymyslený a šírení židovskými konšpirátormi, aby vzbudili ľútosť a získali lepšiu pozíciu pri presadzovaní záujmov Židov na úkor ostatných národov. Z tohto dôvodu sa popieranie holokaustu zaraďuje medzi antisemitské konšpiračné teórie.

 

Mnohé európske krajiny postavili popieranie holokaustu mimo zákon, pretože ho považujú za súčasť antisemitskej a neonacistickej agendy. Ľudia odmietajúci holokaust nepovažujú označenie „popierač“ za korektné označenie svojich názorov a radšej používajú slovné spojenie „revizionisti holokaustu“, ale bežní ľudia ich poznajú pod nálepkou „popierači holokaustu“.

 

Netreba si ich mýliť s predstaviteľmi „historického revizionizmu“, ktorí sa zaoberajú výskumom dejín, využívajú overené metódy a fakty.  Veľa európskych krajín postavilo popieranie holokaustu mimo zákon, napríklad Rakúsko, Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Litva, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Švajčiarsko. Odmietanie holokaustu je samozrejme nezákonné v Izraeli.

 

Dali sme teda v Delete hlavy dokopy, prelúskali internet a historické dokumenty. Našli sme asi 30 svetovo známych popieračov. Z tých sme potom vybrali desiatku. 

 

Fred Leuchter

Jeden z najvplyvnejších amerických popieračov holokaustu. Je autorom Leuchterovej správy (1988), v ktorej predložil dôkazy, že v koncentračnom tábore Osvienčim neboli žiadne plynové komory.  Aj napriek spochybneniu jeho práce, má Leuchterov posudok  výrazný vplyv na komunitu ľudí odmietajúcich holokaust. V roku 1991 ho vyhostili z Veľkej Británie, kam ho tajne priviedol David Irving (ešte sa s ním v našom zozname stretnete), aby predniesol prejav na zhromaždení  popieračov holokaustu v Londýne.

 

 

David Duke

Duke je samozvaný biely nacionalista a bývalý člen jednej z frakcií rasistickej organizácie Ku-klux-klan. Sám seba nepovažuje za rasistu, ale „rasového realistu“, ktorý verí, že „všetci ľudia majú právo chrániť vlastné dedičstvo“. Nevyslovuje sa len proti rasovej integrácii a presadzuje skôr rasovú separáciu.

 

Duke sa viackrát pokúšal presadiť v politike – bol poslancom Louisianskej snemovne, kandidoval do amerického Senátu a usiloval sa o post guvernéra za štát Louisiana. V roku 2002 ho uznali vinným za daňové a fundraisingové podvody, za čo si odsedel rok vo väzení.

 

V roku 2009 ho do Česka pozval neonacistický Národný odpor pri príležitosti vydania českého prekladu jeho knihy Moje prebudenie. Jeho prednášky sa nakoniec zrušili, Duka zatkla a následne vyhostili z krajiny. Jeho kniha sa v Českej republike naďalej predáva.

 

 

Mark Weber

Weber pôsobí na poste riaditeľa Inštitútu historickej revízie (IHR) od roku 1995. Táto organizácia je jedným z popredných šíriteľom materiálov s tematikou popierania holokaustu na Západe. Weber je aj bývalým členom nacistickej Národnej aliancie.

 

 

Michael Hoffman II

Hoffman je medzi americkými popieračmi holokaustu známy konšpiračnými teóriami, ktoré šíri cez svoju „revizionistickú“ webovú stránku. Sám seba nazýva „kacírskym spisovateľom“. Verí, že USA sú ovládané kryptokraciou, ktorá kontroluje všetky aspekty života pomocou „psychodrámy“.

 

 

Ursula Haverbeck

Aj napriek svojmu pomerne vysokému veku bola  Nemka Ursula Haverbeck (81), riaditeľka nedávno zakázanej ultra-pravicovej organizácie Coillegium Humanum, odsúdená na 6-mesačný trest a pokutu za propagáciu popierania holokaustu na nemeckým školách. Haverbecková bola vydatá za Wernera Georga Haverbecka, ktorý bol členom vedenia NSDAP počas Tretej ríše.

 

 

Wolfgang Frölich

Autor knihy Podvod s plynovou komorou a bývalý člen rakúskej Strany slobody (FPÖ). Frölich sa v roku 2006 zúčastnil na iránskej konferencii o popieraní holokaustu v Teheráne, ale prejav nepredniesol zo strachu pred možným súdnym stíhaním vo svojej domovine - Rakúsku. V roku 2008 ho odsúdili za listy rakúskemu premiérovi a pápežovi Benediktovi XVI., v ktorých označil holokaust za „satanskú lož“.

 

 

Fredrick Töben

Frederick Töben je riaditeľom organizácie Adelaide Institute, ktorú využíva ako platformu pre vlastné aktivity. On a jeho spolupracovník Richard Kriege tvrdia, že v koncentračnom tábore Treblinka vykonali prieskum špeciálnym radarom a majú dôkazy, že na tomto mieste nezahynul žiaden Žid. V roku 1999 strávil sedem mesiacov v nemeckom väzení za „znevažovanie pamiatky zosnulých“. Töben a Kriege prednášali v Iráne na tému popierania holokaustu a pravidelne prispievajú do rôznych antisemitských novín.

 

 

David Irving

Irving je nestorom „revizionistickej“ literatúry. Tento anglický spisovateľ sa špecializuje na vojenské a politické dejiny druhej svetovej vojny so zvláštnym zameraním na nacistické Nemecko. Je autorom asi 30 publikácií, v ktorých sa snažil očistiť Hitlera od zločinov jeho režimu. Vďaka neúspešnej urážlivej mediálnej kampani proti profesorke Deborah Lipstadt a vydavateľstvu Penguin books v roku 2000 sa naplno a verejne prejavil ako rasista, antisemita a ultrapravičiar, čo nadobro ukončilo jeho kariéru historika.

 

 

Biskup Richard Williamson

Tradicionalistický katolík a vedúca osobnosť Spoločnosti Svätého Pia X. (SSPX) – odštiepenej sekty, ktorej členovia boli v roku 1988 exkomunikovaní z Cirkvi. V roku 2009 pri rozhovore pre švédsku televíziu vyhlásil, že neverí v existenciu plynových komôr v  táboroch smrti. Tvrdí, že Židia a slobodomurári sú zdrojom skazy pre Cirkev.

 

 

Robert Faurisson

Považovaný za duchovného vodcu francúzskej komunity revizionistov holokaustu. Faurission je bývalý profesor francúzskej literatúry na Univerzite v Lyone. Jeho prejav na obranu Nicka Griffina, terajšieho vodcu Britskej národnej strany, v roku 1998 na súde v Harrow Crown porotu nepresvedčil a Griffina uznali vinným z podnecovania rasovej neznášanlivosti. Sám bol viackrát obvinený a súdený za popieranie holokaustu. V roku 1983 vyhlásil, že „Hitler nikdy neprikázal alebo nepovolil prenasledovanie kohokoľvek na základe rasy či vierovyznania.“ V roku 2006 ho súdili za interview pre iránsku televíziu Sahar 1, kde verejne popieral holokaust.

 

 

Ditlieb Felderer

Ditlieb Felderer je švédsky popierač holokaustu a autor knihy Denník Anny Frankovej – Podvod, ktorá bola jednou z prvých publikácií Inštitútu historického revizionizmu (založil ho Willis Carton, známy americký antisemita). Za kontroverzné názory bol doma viackrát súdený.

 

Ernst Zündel

Jeden z najpoprednejších popieračov holokaustu. Autor kníh Hitler, ktorého sme milovali a prečo Naozaj ich zomrelo šesť miliónov? Jeho knihy patria k najobľúbenejším v popieračských kruhoch, hoci pôvodne mal sklony skôr k ufológii (UFO: Tajná zbraň nacistov?). Knihy publikoval prostredníctvom vlastného vydavateľstva Samisdat Publishers pod rôznymi menami. Koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia sa podarilo Zündela zbaviť pseudonymov  a tým sa skončila jeho kariéra vydavateľa a mediálne známej osobnosti.

 

Začiatkom osemdesiatych rokov sa jeho vydavateľstvo rozrástlo a stalo sa celosvetovým distribútorom neonacistických propagačným materiálov kníh, plagátov a filmov. Reklama na Samisdat Publishers sa objavovala v celom rade známych a obľúbených časopisov a komiksov. Z Kanady sa mu podarilo expandovať do Západného Nemecka – počas obdobia rokov 1978 a 1979 sa dostalo na územie Západného Nemecka viac než dvesto veľkých zásielok krajne pravicových a neonacistických materiálov. Všetky zásielky pochádzali práve zo Zündelovho vydavateľstva.

 

Počas premietania filmu Schindlerov zoznam v roku 1994 viedol v Kanade neúspešnú kampaň na zákaz premietania. V roku 1997 v rozhovore pre izraelské noviny vyhlásil, že „Židia všade vo svete ešte len zažijú holokaust a všetky tie hrozné klamstvá, ktoré povedali o Nemcoch z obdobia druhej svetovej vojny, všetky tie Spielbergovské skomoleniny, jedného dňa Židov dobehnú a nerád by bol na tom mieste a v tom čase niekde v ich blízkosti.“ V roku 2005 Zündela vyhostili z Kanady do Nemecka, kde ho súdili za popieranie holokaustu. Z väzenia ho prepustil v marci 2010.

 

 

 

Michael Szatmary, Peter Godovič l Jan 3, 2012 00:00 

 

Zdroj DeletZáver z nadhľadu: Ako vidíte, nebránime sa diskusii ani uverejňovaniu materiálov spolubčanov akejkoľvek svetonázorovej bázy - ak dokážu zachovať slušnosť, dôstojnosť a racionalitu v dostatočnej miere.

(obrázok na titulnej strane: biskup Richard Williamson)


PS. 2017 máj: článok zmizol, a preto aj fotky, ktoré výnimočne len odkazovali a neboli stiahnuté na našom servri, zmizli tiež. Je možné, že sa Deletu nepáčilo, že ich článok sami používame.0
Sinuhe

na najdôležitejšiu osobnosť: Benjamima Freedmana

afinabul

odvolal, ale aspoň vidno, že človek nič nemusí odvolávať.

Norman

Pred súdom a po štvanici odvolal aj Galileo. Ale Zem sa napriek tomu točila, že.

A hlavne ja som nejako prudko nekontroloval pravdivosť tohto textu z Deletu. Dali sme im priestor, aby každý poznal ich názor. Prirodzene, že "popierač holokaustu" je ten, o ktorom židia povedia,že je popierač. To je rovnako ako s "antismitizmom". Proste si na to zvykni:)

asm

V zozname chýba najväčší popierač holokaustu Steven Spielberg. Nechápem, prečo Zundel protestuje proti Šindlerovmu zoznamu. Je to povinné pozeranie.