Vypáchnutá minulosť

Je trápne a tak trocha aj tragicky smiešne, ako sa smrť Thatcherovej nehodí do súčasnej situácie. Nie je doba na to, aby sa ospevovala jej politika. Jej priaznivci nemajú dosť zdrojov, aby to robili a len by tým vyprovokovali vlnu nevôle. Je to jasný príklad toho, ako rýchlo sa v histórii prejaví pravda. Prejaví sa ani nie tak rečou či písmom, ale v skutočných postojoch. Ešte pre 10 rokmi boli takmer oficiálne Reagan a Thatcher symbolické figúry moci Západu. Dnes - kto nad nimi nemávne rukou ako nad hlúpymi figúrkami bábkového divadla?

Čo sa týka Východnej Európy - chcel by som vidieť toho človeka, čo by si zblízka a priamo občanom do očí dovolil povedať, že im Thatcherka priniesla slobodu. To by bola skutočná komédia. Nie, to si dnešní bilakovci dovolia napísať už len na diaľku do svojich smetiarní - presne tak, ako ich predobraz, komunistické svine, v rokoch 1989, izolovaní v strede mesta a chránení policajným aparátom. A nemyslite si, že je paradoxom, že zvyšky thatcheristov porovnávam s komunistami. Dnes je už všeobecne známe to, že Thatcherka bola zásadne proti pádu Berlínského múra, nechcela zjednotenie Nemecka ale ani nechcela zmeny, aké zavádzal vo východnej Európe Gorbačov. Vyzývala ho, aby proti demonštrantom zasiahol aj vojensky.

Takže uvidíme, aké orgie smútku systém ešte dokáže zo seba vytlačiť. Budú milióny pakistáncov, bangladéžanov, indov, afrikáncov, arabov, thajwancov, číňanov,  židov, rusov  a poliakov v Londýne oficiálne smútiť za SVOJOU britskou premiérkou? Ta predstava je fascinujúca. Fascinujúco odporná.

 

 
Norman

k tématu Thatcherová.

Píšu na BL

Nuž, opäť vidno, ako slobodná a demokratická je to spoločnosť:) Pripomínam, Thatcherka je symbol, nejde o súkromnú osobu, ale o politiku, takže zrušenie diskusií ako celku je jasným prejavom porušenia slobody prejavu.

 
Le Bleu

http://www.elviscostello.info/wiki/index.php/Tramp_The_Dirt_Down

No, náramne obľúbená osoba to bola. Oslavuje leda ak Dzurinda, ten sa iste nechal inšpirovať pri tzv. privatizáciách.

O slobode prejavu škoda reči. Ale účel to splnilo. Veď stačí prvá veta. "Britský konzervativní deník Daily Telegraph byl nucen zrušit všechna diskusní fóra k tématu úmrtí Margaret Thatcherové, protože tam čtenáři umísťovali obrovské množství nadávek na adresu bývalé premiérky." A aj na internete zjavne platí: Začem bukvy? Vsjo jasno.