Aha čo na mňa na ulici vykuklo - zelený bankomat Zgerba-nk

Idem si po ulici a zrazu na mňa vykukne z bankomatu zelené logo Sberbank. Ruskej banky, ktorá nedávno na Slovensku skúpila skrachovanú pobočku rakúskej Volksbank.

Čoho je to symbol? Čo to znamená? - zamýšľam sa.

Bankomat Sberbank na Slovensku

Zdalo by sa, že Rukušáci majú problémy. Hmm.. určite nie. Hneď cez ulicu, oproti vyzelenenému výseku v stene, na rohu, sa na chodcov usmieva novo otvorená pobočka ďalšej rakúskej banky - Raiffeisenbank. Farba je tentokrát žtlá. 

Zosumarizujme rakúske bankové aktivity v Podkarpatí:

1. Stálice

  • - Za naše peniaze ozdravená Slovenská sporiteľňa- skupina Erste (ďakujeme Miki)
  • - Tatra banka - patrí Raiffeisenbank
  • - Zuno banka - patrí Raiffeisenbank
  • - Ober-nás-bank je tu od 2009 - začiatok (riadenej) krízy "dejepisci" datujú na 2008
  • - BKS Bank - pôsobí u nás od 2011

2. Straty

  • - Zdochnutá Volksbank predala slovenskú pobočku ruskej Sberbank

3. Prírastky

  • - Po dlkých rokoch okúňania, Raiffeisenbank konečne otvára vlastné pobočky

 

Bankárskym úžerníkom sa na Slovensku a v Európe mimoriadne darí, aj za akože hospodárskej krízy. Zelený bankomat bude značiť niečo iné. Čo?

 

Aktualizácia:

Opravil som chybu, ktorá pôvodne znela "Slovenská poisťovňa - skupina Erste". Čitateľ kiki ma upozornil, že som pravdepodobne chcel napísať Slovenská sporiteľňa, pretože Slovenská poisťovňa (naozaj existuje) a patrí nemeckej Allianz AG (takže slovenská má len v názve). Ďakujem kikimu a jeho dobrým vedomostiam o finančnom sektore.

Norman

bol fenomén, ktorý existoval v tábore Chlapcov od Bobrej rieky.

Bol to ale podvod. Zelené príšery sú en fabulácie tých, ktorí sa zameriavajú na klamaní a teda zotročovaní širokých vrstiev ľudstva. Ak v Rusku prevládnu ruské banky, za súčasného systému sa budú správať rovnako, ako všetky rotschildovské.

 

 
slaven1

   ...ruské banky sa budú správať rovnako, ako všetky rotschildovské.

Nebudú, lebo to nestihnú. Dovtedy príde všade bitcoin alebo iná decentralizovaná "mena obyvateľov planéty Zem", na ktorú bankári nemajú dosah.

 

---
Technická otázka: Ema publikuje teraz niekde inde, nevieš kde?

Norman

V tej vete bolo "ak". Čím sa chcelo povedať, že problem nie je v tom, kto bude v systéme vládnuť, ale v samom systéme. Ak si Rusi urobia síce svoj systém, ale založený na tých istých pravidlách geometrického rastu-nafukovania, nič nevyhrajú.

Ale dá sa aj ináč, toto NIE je jediný možný finančný systém, toto vlastne nie je vôbec funkčný systém, toto je proste jednoducho podvod rôznych rotshitov.

Norman

čo myslíš, kde by na slovenských serveroch asi tak mohla publikovať? Bez toho, aby si to niekde objavil - koľko je tých (čo len trocha serioznejších) portálov?

Ema je  v pohode, som sa jej spýtal, čo ti mám odpovedať - zas sa ozve - ale momentálne, ako hovoril ten záhorák, niet o čom. Ono čím sa článok ľahšie číta, tým sa ťažšie píše. A kedže aj príjemný kolektív z blogu sa akosi neaklimatizoval - je to tu pre nich očividne primálo snobské, po článku o odsúdení tých rakúšanov na dlhoročné basy už sem asi nepáchne ani noha:) - tak je psychologicky ťažko, len tak hádzať hrach o stenu. Stále počuť len  tú dutú odozvu. A každé, aj to hrachové  zrnko, niečo stojí, kopu času a námahy, a podobne, ako aj včera bolo už počuť to znechutenie na ľuďoch zo Slobodného vysielača, tak som to videl už na mnohých ľuďoch. Vrátane mňa, samozrejme ... ale ja som znechutený už desaťročia, takže ja som zvyknutý, som prežil a prežijem aj desaťkrát horšie veci (až na tú blbosť, ktorú raz nakoniec neprežijem, samozrejme:)

No, v jednom máme oproti iným obrovskú výhdu - na toto nepotrebujeme takmer žiadne peniaze. To je tiež umenie, ktoré mnohí nezvládajú. Samozrejme, kým sem dobehne nejaký magor a začne nás obviňovať - áno, takýto postoj je z núdze cnosť.)

Nejaké nápady? Nejaké zdroje? Nejaký skutočný záujem na spúšťaní lavíny? Nejaký skutočný záujem na vikingsko-ruskej zábave?

Ak nie, tak idem meditovať. Potom ma zobudte.

 

 

Jojo.
... mlciaca vacsina , si vasu pracu neskonale vazime a ocenujeme . Uz sa nedalo nereagovat . Dakujem snad aj za ostatnych ...
Norman

(neskonale) váženie  a oceňovanie sú silné slová, prisilné slová - ale čo vlastne? Čo sa vlastne zmenilo? Čo stojí za ocenenie? Čo sa spravilo dobre a načo? Kde sú výsledky?

A koho prácu? Veď tu je reč o tom, že tu nik reálne nie je, iba ja tu občas udržujem oheň. A ak do neho iba ja budem prikladať, obávam, nezostane tu kameň na kameni:)

A aká mlčiaca väčšina? Kto? Za prvé, nik nevie, čo to znamená, koľko to je, tá väčšina, a za druhé, v tomto prípade mlčanie nie je cnosť.

A za tretie - nikdy som si necenil žiadnu prácu, vždy som ocenil, keď boli nejaké výsledky. Práca je ako dýchanie, celý život je dýchanie a práca, ale ak sa do krvi nedostáva dostatočné množstvo kyslíka, treba hladať problém a niečo zmeniť, aj keď nevieme, čo a kde. Nadúvať prsia len aby sa pracovalo - to nemá zmysel.

Samozrejme, táto debata a tá skepsa možno ani tak nie je o tomto portáli, ale je pod dojmom iných, ambicioznejších projektov, ktoré akosi viaznu.

 

 
slaven1

Banky si vyberajú vtipné mená, alebo skôr také pravdivé napr. táto holandská banka sa vola rabobank. Tam by som si peniaze isto neuložil.

kiki
Buď máš trinásť rokov, alebo rozum na úrovni 13-ročného. Tvoje rádoby vtipné poznámky ťa len usvedčujú z toho, že nemáš ani duncta, čo sa v živote deje a ako beží. A pritom si na webe, teda pri zdroji informácií! Alebo si len tak primitívny? Prečo? Lebo Slov. POISŤOVŇA nie je banka a nie je člen Erste, ale Allianz skupiny. Áááá to mala byť SPORITEĽŇA, šak neni dôležité vedieť čítať, keď píšeš také závažné odkazy ľudstvu, ja viem! Raiffeisen banka neotvára žiadne pobočky - otvára ich "odštepný závod Tatra banky" (podľa výpisu z OR SR), teda zase len zbytočné tvoje nadšenie! A ak ti vadí, že tu bank. sektor funguje, tak bude asi problém v tebe, nemyslíš? Alebo bolo lepšie, keď neozdravené SLSP odvádzala za Mečiara 108 mil. SK na daniach ročne? Myslím, že dnešný stav je lepší aj pre štát, nie? Teda ja pre teba ak jeho budúcnosť! Ježišikriste! To radšej nie! Nechceš ísť radšej niekam von študovať? Možno by sa tam na teba nalepilo niečo viac ako spiklenecké teórie o medzinárodnom zotročujúcom kapitalizme a vyrábní peňazí bankami pri poskytovaní úverov! ...
Norman

Hej, najprv sme naliali do bánk miliardy, bohapustým klamstvom sme to nazvali "ozdravenie" - ale oplatilo sa - dnes tie banky, patriace medzičasom medzinárodnej mfii,  odvádzajú ovela väčšie dane!

 

Hm ... ale počkaj ... z čoho vlastne tie mafinančné ústavy  odvádzajú dane?  Z občanov? Teda z nás? No to sme si pomohli.

A keď odvádzajú väčšie dane - tých 20 či koľko percent, ovela viac, tých 80% , ide kam? Aha, no to sme si pomohli, to sme tie miliardy nevyhodili zbytočne, aby sa Západniarom zlepšila životná úroveň.

 

Ale dobre, že si napísal. Si určite niekde od nich - o tom svedčí, že sa vyjadruješ osobne agresívne a vulgárne ako špinavá sviňa. Takých ako ty treba mať stále pred očami, aby ľudia nezabudli, s kým majú do činenia.

 
slaven1

Hej, to je asi taký argument ako štát je zlý vlastník. Slovenský štát je zlý vlastník a talianky štát je dobrý vlastník? Ano, ano, presne tak! Veď predsa teraz sú elektrárne pod vedením Enelu v zisku. Ale prečo sú v zisku? Lebo zvýšili cenu elektriny! Na takého rozhodnutie treba OHROMNÝ manažérsky talent. To mohol spraviť aj slovenský štát a nemusel talianskemu štátu predávať čo budovali naši rodičia a starý rodičia.

Naozaj to predal slovenský štát? Ja som jeho súčasťou, ale ja som to rozhodnutie nerobil. Urobil si ho ty Norman? Kto to rozhodnutie urobil (podotíkam, že politici sú bábky). Je to rozhodnutie pravoplatné?

Norman

Nedá sa to zmeniť, veď nie sme barbari a uznávame zákony. Ani revolúciu robiť nebudeme.

Ovšem - je možné, že vhzľadom na zmenu pomerov na finančnom trhu, budú musieť svoje podiely či majetky predať. Lacno predať. Tak, ako sa napríklad predal Slovnaft.

Takisto sa môže stať, že z dôvodov nejakej kritickej situácie bude musieť presne podla (iného) zákona prevziať vedenie štát. Dočasne.

 

Proste, vždy existuje ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť.

Na to by ale táto podtatranská pospolitosť musela držať spolu a musela už raz pochopiť, že svet nie je pieskovisko v materskej škôlke.

Slovenská pospolitosť musí dorásť.

 

A pravda, nezaškodilo by, keby sme boli trocha prešibaní. Ale hľavne  neľútostní. My sme vždy takí dobráci ... až je mi už z toho pomaly zle.

A hlavne tolerujeme zmrdov medzi nami. To je naozaj neospravedlniteľné. Je úplne druhoradé, aký je svet, aký je náš osud v ňom, aj tak sme si ho nevybrali, a miliardy ho mali oveľa horší, niet sa na čo zbytočnwe sťažovať ... -- ale to, že tolerujeme zmrdstvo - to je neospravedlniteľná hanba. To proste nemožno ospravedlniť, tam sa niet na čo vyhovárať. Ak existuje nejaká metafyzická karma, tak potom za takéto niečo sa za nami povlečie trest.

A teraz nemyslím tolerovanie bildebergovcov, medzinárodné mafie, ťažkých mafiánov či ich poskokov - politikov. Myslím na tolerovanie rôznych susedov, spolupracovníkov, známych, príbuzných, spolumešťanov a spoluobčanov. Potrestať Šebeja, Dzurindu, Mikloša, Radičovú ... to nie je zatiaľ v mojej moci. Ale veru - milionkrát som mávol rukou nad kurvoidmi hneď vedľa na ulici.

Že nie dobre, že sa treba riadiť tým pamfletom: "kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom"? Nie som bez viny, ja určite tiež nie, ale hodím  kameňom  -  a kto je bez viny, nech ten potom hodí po mne.

 
slaven1

To rozhodnutie nie je právoplatné - nebolo rozhodnutie ľudu v referende. Žiadna "demokracia", ale režim.

Pri tejto príležitosti by som rád spomenul, že existuje čosi ako "ohavný dlh". Za chvíľu to bude pre Slovensko veľmi aktuálne. V médiách hlavného prúdu, ktoré sú dôležitou súčasťou kolonizačnej správy Slovenska, o odious debt svorne držia hubu. Dnes mi osud opäť prihral tento pojem a tak dávam odkaz - odious debt. V skratke:

V medzinárodnom práve ohavný dlh, taktiež známy ako neprávoplatný dlh, je právna prax (Ekvádor), ktorá hovorí, že pokial národný dlh nebol režimom privodený v rámci najlepších záujmov národa, dlh nie je uplatniteľný.

(In international law, odious debt, also known as nelegitímny dlhy, is a legal theory that holds that the national debt incurred by a regime for purposes that do not serve the best interests of the nation, should not be enforceable.)

Zámerne som zvýraznil časti, ktoré som preložil inak. Vo wiki sú niektoré pojmy pod drobnohľadom a toto je jeden z nich. Zaručenú definíciu by sme dostali až z konkrétnej medzinárodnej dohody, ktorá ohavný dlh ošetruje.

Domáca úloha: Povinne naštudovať + pozrieť si jeho využitie na prípade Ekvádora v gréckom dokumente Debtocracy.

Norman

je pojem relatívny a keď sa pozreš do histórie vidíš, že čo bolo včera právoplatné tak, je dnes právoplatné inak. Právoplatnosť je ako text napísaný na papieri - nemožno popreť a popravde nikdy odčiniť, že bol napísaný, aj keď ten papier spáliš. Ale môžeš zajtra napísať iný text.

Chápeš, ako je to myslené?

Možno ti to zapácha trocha talmudizmom, ale je to ovela priamočiarejšie a pravdivejšie, ako popierať to, čo sa stalo (a nedá sa to vrátiť, len odčiniť), alebo ako sa zapájať celkom do talmudistických finančných hier na strane obete, teda zákazníka alebo počúvajúceho. Mňa nezaujíma, čo znamená ten alebo iný pojem z talmudistického finančného diktátu - ja tvorím svoje pojmy podľa reality. Oni tvrdia, že na to musia byť ich babylónski experti, a ja ti tvrdím, že to inteligentný človek dokáže lepšie, a to lavou rukou. Odious debt ma nezaujíma, to sú ich hry na popúšťanie obojka - ale stále ho máš. Okrem toho, debt - to je grécka téma, národ rovnako pochabý, ako ten ich pandrlák vo videu pochodujúci ako chujko s babmbulkami na topánkach. Dlh sa nemá riešiť - dlhu sa treba vyhnúť. Dnešné Grécko aj s dlhmi, to je tretí svet, prichodiaci do Europy. Áno, Ekuador a iná Južná Amerika, veční a totálni zadlženci bývalého storočia. Dnes táto južanská slabota prichádza do Európy a napadla hlavne, ako inak, zas juh - s tou ich už polocigánskou náturou.

To sa nedá teraz liečiť - to treba liečiť na začiatku, to treba liečiť zodpovednosťou a rozumom racionálnych (ako ich ja nazývam, seversky chladných) ľudí). To, čo je tam dnes, v Grécku, sa už dá len obslúžiť podlľa zákona kapitalizmu - oni na to majú výborný mechanizmus, a volajú to krach. Krach, a je všetko vybavené. Preškrtnúť, odškrtnúť, hrubá čiara, hrubé hranice. Adios, či ako sa to povie grécky, ale toto sa týka aj Espanie a Itálie - na všetkých horách postaviť Iron gates, aj fyzicky.

A treba ten proces tam nechať prebiehať. Nech sa liečia, nech experimentujú, nech sa potvrdí objektívna pravda - že jediné riešenie je cez človeka, cez charakter jednotlivcov, cez ich zvelaďovanie.

Nech skúsia Gréci aj iné cesty, nech skúsia ti Islandskú, ktrorá to vlastne je... bez experimentov niet poznania :-)

 

slaven1

http://www.rozhovory.sk/osobnosti-slovenska/sefka-novej-banky-na-slovens...

Zase ďalšia banka na Slovensku. Tento krát sú to Maltézski rytieri z Fínska.