Pakistan na zadných

Bol to pekný marcový deň v malom mestečku na iránsko-pakistanských hraniciach. Prišli všetci. Prezident Iránu Mahmúd Ahmadínedžád, prezident Pakistanu Ali Zardári, ministri oboch štátov a aj zopár západných presstitútov si našlo cestu do zapadnutého Chabaharu, kde sa uskutočnila slávnostná inaugurácia 1600-kilometrového strategického Iránsko-pakistanského plynovodu.

Netreba ani písať, že plynovod by bol dávno vybudovaný a do energeticky podvyživeného Pakistanu by prúdila strategická surovina, nebyť "opozície" USA. Americká administratíva zúrivo nútila Pakistan, aby od projektu ustúpil - nebola však schopná Pakistanu ponúknuť nič hodnotné, len drónové útoky na jeho území zabíjajúce obyvateľov Pakistanu. "V tomto projekte, ktorý zaručuje mier, stabilitu a rozvoj, budeme za každých okolností pokračovať, bez ohľadu na hrozby Spojených štátov amerických a tlak, ktorý vyvíjajú na zastavenie výstavby plynovodu," povedal otvorene pakistanský prezident Ali Zardárí. Karfiolovité uši zombíkov v Bielom dome určite počúvali, bez ohľadu na ich sfarbenie.

Iránsko-pakistanský plynovod je súčasťou partnerstva dvoch štátov pri likvidácii chorej americkej dominancie v regióne. Čo je však (pre USA) horšie, rúra bude cucať plyn z Južného Parsu v Perzskom zálive, ktorí americkí "stratégovia" už dávno vo svojich psychopatických plánoch rezervovali pre plynovod do Európy so srandovným názvom Nabucco. Na kohútiku, ktorý mal dávkovať iránsky plyn pre starý kontinent, mala spočívať pevná, ale spravodlivá americká ruka. Paralelne s demokratizáciou Iránu a jeho okradnutím o prírodné bohatstvo Spojené štáty americké usilovne pracovali na odstihnutí Európy od ruského plynu (a ropy). Hm, akosi im nič nevychádza v tomto "new american century".

No a Ahmadínedžád nezabudol podotknúť, že Západ si môže svoje čoraz divokejšie embargá zamerané na okriplenie ropného a plynárenského sektora Iránu strčiť do riti. Pri tejto príležitosti si pripomeňme, čo odkázal pred nejakým časom Európe iránsky minister ropného priemyslu Rostalm Kasemi: to vy prídete škrabkať na naše dvere a prosíkať.

Pakistan má byť zásobovaný zemným plynom z Južného Parsu už na budúci rok.

slaven1

Bielorusko pomôže postaviť plynovod do Európy

Bielorusko úplne podporuje výstavbu plynovodu Jamal – Európa 2, vyhlásil v piatok prezident Bieloruska Alexander Lukašenko. „Budeme aktívnymi účastníkmi tohto projektu... Garantujeme, že budeme chrániť a udržiavať plynovod v normálnom stave“, dodal prezident.

Prezident RF Vladimír Putin nariadil Gazpromu začiatkom apríla posúdiť možnosť výstavby druhej vetvy Jamal – Európa. Gazprom vyhlásil 5. apríla o podpísaní dohody s EuRoPol GAZ o realizácii projekt Jamal – Európa cez územie Poľska smerom na Slovensko a Maďarsko. Vetvu plynovodu o kapacite najmenej 15 miliárd metrov kubických plynu ročne môžu uviesť do prevádzky v roku 2018 – 2019.

-------------------------------

Severný potok, Južný potok, Severný potok 2, Jamal 2... aspoň to bude mať Ukraina ľahšie pri rozhodovaní či sa uberať na východ alebo na západ.

Ema

takého čohosi, čomu sa hovorí memorandum of understanding, medzi spoločnosťami Gazprom a PGNiG Tusk okamžite - nie na hodinu, ale na minútu - vydrbol svojho ministra.

http://www.sme.sk/c/6773837/tusk-vyhodil-svojho-ministra-zatajil-mu-novy-rusky-plynovod.html

Každopádne plynovod bude.

slaven1

inak by mu pri najbližšom lete zlyhalo v lietadle GPS. A čo znamena, keď ho vyhodil? Že podpis je neplatný, a Poliaci budu robiť drahoty (lebo ropovod nakoniec bude)?

Ema

akože "tak ma nasral, až no. O ničom som nevedel."

Iste. O takomto dačom - a nevedieť?

http://www.gazprom.com/press/news/2010/january/article75614/

Dúfajme, že mu to americká administratíva zožrala a nebude za sabotáž ich energetickej vízie pre Európu žiadať aj jeho hlavu.

 

slaven1

V roku 2014 sa V-Peterburgu-zidu-ministri-zahranicnych-veci-Ruska-Polska-a-Nemecka po tom ako sa včera porozpravali vo Varšave.

Norman

aj v roku 1914.

(no, bez oficiálneho Polska)

 

Ako ten čas beží ... dokola.