Mlčanie o slobodomurárstve

Dostal som ku mne jeden zaujímavý text z Facebooku, ktorý ma ponietil ku kratšiemu zamysleniu.  

Predovšetkým ma fascinuje ako málo sa diskutuje o slobodomurárstve, aj v súvislosti s Masarykom, Benešom či všeobecne 1.ČSR, napriek tomu, že ich prepojenia či členstvá v slobodomurárskych lóžach sú relatívne dobre známe skutočnosti.

V podstate nikto dnes (nadnesene povedané) nehovorí o slobodomurárstve, hoci sme ním absolútne pohltení, je všade okolo nás. Dobre sa pozrite okolo seba, prečítajte si ústavy západných demokracií a iné zákony a ak ste dostatočne znalí, tak uvidíte, že tento systém je"žijúcim slobodomurárstvom" – z veľkej časti vďaka nemu máme dnes republiku, modernú parlamentnú demokraciu a ústavu „zrodenú v lóži“. To je jednoducho istý základ dnešných moderných systémov. A to teraz konštatujem bez nejakého hodnotiaceho úsudku.

Každopádne aspoň trošku k histórii: neštudoval som dopodrobna históriu liberalizmu a osvietenstva, ale pokiaľ viem, tak týmto fenoménom predchádzal laicizmus (sekularizmus), čo bol v zásade anti-cirkevný vyvoj, avšak slobodomurárstvo výrazne akcelerovalo tento proces. Výrazným predchodcom liberalizmu a laicizmu bolo práve slobodomurárstvo, ktoré bolo silne zamerané proti katolíckej cirkvi a celému dovtedajšiemu poriadku. Slobodomurárstvo bolo tiež veľmi anti-monarchistické – povedzme, že v danej dobe monarchia prezentovala “pravicu”, čiže tradicionalizmus.

Slobodomurárstvo však chcelo zničiť cirkev a monarchiu, keďže ich zo svojho uhľa pohľadu vnímalo ako veľmi nespravodlivé a umožniť väčší podiel na moci širším masám. Samozrejme, netreba tiež zabúdať, že slobodomurári výrazne čerpali zo židovských tradicií a židovského intelektualizmu, najmä z kabaly.(Treba ešte dodať, že katolícka cirkev rozhodne nebola jediným historickým nepriateľom slobodomurárstva. Napríklad jednu z najznámejších anti-slobodomurárskych kníh napísal slávny nemecký generál Erich Ludendoff, ktorý bol zároveň zarytým odporcom katolíckej cirkvi. Napokon proti slobodomurárstvu tvrdo bojovalo i NS Nemecko, v ktorom sa svojho času produkovali knihy o slobodomurárstve ako na bežiacom páse).

Vieme, že katolícka cirkev mala v časoch minulých nesmiernu moc a len jej samotné spochybňovanie vás mohlo dostať do veľkých problémov - mohol sa z vás stať heretik a cirkev vás mohla zničiť, niekedy i doslova, t.j. fyzicky. Potrebujeme teda veľa premýšľať, i v súvislosti so slobodomurárstvom, o tom ako dochádza k transferu moci. V stredoveku vás mohla cirkev zničiť, ak veľmi chcela a odsúdiť vás k smrti. Dnes môžu človeka zase zničiť judeo - globalistické mocenské elity. Možno vás nemôžu zabiť, ale môžu vás napr. pripraviť o zamestnanie alebo zamedziť vám publikovanie na webe, event. dostať vás do väzenia za „hejspíč“ či „popieranie“ alebo deportovať z krajiny. Čiže hodnoty sa môžu meniť  - aj veľmi radikálne - ale ich obrana, aj násilím, musí zostať zachovaná, ak si daný systém chce uchovať moc. No a dnešný multi-kulti kult je len prirodzeným progresom slobodomurárskych ideí a hodnôt, ich dovedenie až do krajnosti. 

Každopádne nech už si o fenoméne slobodomurárstva myslíte čokoľvek, tak najviac zarážujúce je, ako sa dnešné liberálne "elity" k nemu vôbec nehlásia. Hanbia sa snáď za svoje korene? Nuž, slobodomurárstvo im predovšetkým dobre nezapadá do ich anti-konšpiračného naratívu, ktorý vkuse tlačia (hoci slobodomurárstvo v skutočnosti nebolo vôbec také tajné, ale išlo o otvorenú konšpiráciu), kedy budú i spomenutie preukázateľných historických skutočností spájať s povestnými "židojaštermi", Elvisom, anti-očkovaním alebo ufónmi. Inak povedané, chcú robiť s druhých ignorantov a idiotov, ale urobili ich predovšetkým zo seba. :-) 
 
0
Ľubov

Jedna vec je pragmatická ochrana vedomostí majstrov staviteľov,znamenala prosperitu .

Ale tam článkom nesmeruješ.Cirkev nemohla spolupracovať so slobodnými murármi z princípu,vo svojom základe majú totiž legendu,v ktorej sa celkom otočil zmysel SZ.Kain je dobrý,Adonai naopak predstavuje zlo.

Ide o ten Šalamúnov chrám a jeho hlavného architekta Hírama. No a práve on je potomok Kaina.Keď má Híram zhorieť pri velkom požiari na stavbe,Kain ho magicky zachráni a na pamiatku tejto udalosti bol ustanovený zasväcovací rituál. Adept opakuje formulu,že chce ísť do stredu zeme,do duše svetla,do ríše Kaina,kde vládne sloboda.Tam končí tyrania Adonai,tam ochutná ovocie Stromu Poznania.( cit.Jan Kefer-Kultury ložové)

ps. Tak tomu bratia česi hovoria zapeklitá situace.

Roland Edvardsen

Ja som sa zase až tak dopodrobna tej histórii venovať nechcel. Ale ten boj s RKC musel byť spomenutý, to bola zásadná vec, hoci v tomto smere to vnímam ako nestranný pozorovateľ, ako boj dvoch globalistických ideológií či systémov o moc. Slobodomurárstvo vyhralo a zdá sa, že ovládlo i samotnú RKC...

Ako dnes je zase situácia iná ako v r. 1789 a nepriateľ má trochu iný charakter, inú kožu, aj keď tie spoločné korene tam vidíme. Čítala si inak tento môj starší preklad o jednom "lepšom slobodomurárovi"? :-): https://www.protiprudu.org/lessingovo-idealne-konzervativne-slobodomurar...

Ľubov

Veru,taký Lessing by sa nám dnes zišiel,ja Ti rozumiem.

Samotnú iniciáciu som spomenula viac menej ako folklór,Kefer hovorí,že čo bolo dobré,pokazila nenávratne politika.
Inak naozaj ďakujem za tento článok,ktorý si pred 5 timi rokmi preložil! Na budúci rok by mala vyjsť biografia Imricha Karvaša,tak budem v strehu.-).

istú mieru sympatie máme,to je pochopiteľné,ale je tiež fakt,že ani netušíme,o čo ide takým číslam,ako je 33.

Roland Edvardsen

Každopádne Karvaša by som k tým lepším slobodomurárom asi veľmi neradil. Dosť rozporuplná osobnosť, imho...mal istý potenciál, to áno, ale nevyužil ho tak ako mal a išiel pochybným smerom. Na Postoji mali relatívne nedávno o ňom tento zaujímavý článok: https://www.postoj.sk/35991/slovak-ktory-bol-himmlerov-zvlastny-politick... Čítala si?

Ľubov

Nie,ani Postoj nepoznám.Kto to píše? Odporúčaš mi ho .)?

Ale zas niečo nové viem. V našej rodine dlho žila legenda,že môjho 19 ročného strýka zachránil prezident Tiso pred opakovaným odchodom na vých.front v marci 1943. Vraj povedal Hitlerovi,že nemá pre vojakov baganče,potrebujú ich baníci. Po rokoch sa mi to zdal nezmysel,šialenosť,toto povedať vodcovi.

A práve v tomto článku sa o tom hovorí,zámienku vymyslel Karvaš-no klobúk dole.Bola to teda pravda. Nepriamo sa v článku potvrdzuje tiež to,čo sa u nás hovorilo o vojakoch Wehrmachtu.Normálni chlapi to boli.

Čomu neverím,je tá epzóda ,ako žiada pápeža o záchranu Tisovho života(vraj preto,aby sa nestal taký človek mučeníkom slovenského národa). To je príliš krivácke,to mi na neho nesedí.

Už sa chcem odpútať od minulosti,prítomnosť je dôležitejšia.A čas ubúda.

Roland Edvardsen

Postoj odporúčam čítať, ale neodporúčam mu veľmi veriť či brať ho príliš vážne. Asi tak. :-)

Norman

ale aj keď mu neveríš, jeho jed v čitateľovi zostane.

Ľubov

alebo ako na objednávku k Tvojmu článku.Nová životopisná kniha o Štefánikovi,od J. Banáša,takže očakávam aj tému Beneš.A kde je Beneš,tam sú aj slobodomurári https://www.martinus.sk/?uItem=315060

Len pred pár dňami autor z HS opísal pekný príbeh lásky medzi Štefánikom a komtesou Julianou,taliankou.
A následne Jozef Banáš vydáva knihu. Teraz nie je možné si ju neprečítať. :-)

Celý citát však znie." Ja sa prebijem,lebo sa prebiť chcem".