Kotlebovci druhí?

Zas jeden prieskum. Tentoraz preferencií strán, robený agentúrou Focus.

Smer 21%, LSNS 12%, SaS 11, Progresívni-Spolu 9% ...

Na Parlamentných listoch to nazvali šokujúce, hlavne to, že teda Kotlebovci sú druhí najsilnejší a že stúpli  medzi januárom a februárom o 3%. Ako príčinu noviny odhadujú to, že Kotleba kandiduje za prezidenta a tak je viac viditeľný.

Treba povedať, že v prieskumoch sa hodnoty hýbu a presnosť je naozaj horšia, ako pár percent. Ale môže byť, že niekoľko percent ĽSNS získala vďaka prezencii Kotlebu v médiách. Aj keď ja, ako príklad voliča, som  ho v TV naživo nezachytil, ale všeobecne je ho v médiách určite viac.

Ale chcem tu pripomenúť aj iný efekt, inú možnosť výkladu tohto vzrastu. Podľa toho nie je podstatné to, že nejaké množstvo voličov prvý raz počuje o Kotlebovi či ĽSNS, ale viac to, že Kotlebovci sa ocitajú v bežnej politickej spoločnosti a toto určité akceptovanie "extrémistov" vzbudzuje dôveru aj u voličov. Už nemajú dojem, že je Kotleba beznádejný extrémistický prípad, a tak mu viac veria.

Opakujem ale - to akoby veľké číslo 3% za mesiac je koniec koncov  aj tak malé. Kotlebovci by mali oveľa lepšie preferencie, ak by ukázali schopnosť spolupracovať a uzavierať dohody či koalície.

Ja viem, že je snaha ostrakizovať a vyčleňovať ĽSNS odvšadial - ale aj to ostrakizovanie je dôkaz, čoho sa globalisti najviac boja - kooperácie kotlebovcov s inými stranami a hnutiami. A práve preto by kotlebovci práve v tomto smere mali vyvinúť zvýšené úsilie. Tie 3% sú ukážka, ako rýchlo by im stúpali preferencie, ak by dokázali ukázať vyššiu politickú úroveň.

 

Autor: 
forma: 
Roland Edvardsen

Tie čísla sa pohybujú rôznymi smermi. V inom nedávnom prieskume im napríklad zase namerali pokles, menej ako 8%, ale beriem, že prezidentská kampaň to mohla zmeniť. Inak som čítal, že Focus vraj nerobí prieskumy na reprezentatívnej vzorke.

Samozrejme, kotlebovci sa asi dostanú do parlamentu v budúcich voľbách, a asi aj budú mať viac ako posledne. To bude platiť, ak im hlasy nezoberie niekto iný, napr. nejaký nový subjekt (možno tá Národná koalícia, ktorú sme tu už spomínali, napríklad).

Čisto hypoteticky, aj keby mali 20%, tak, pokiaľ nebudú mať koaličný potenciál, tak čo z toho? Čo by sa v takom prípade udialo? Nuž, vytvorila by sa "hrádza proti extrémizmu", musela by sa spojiť asi aj Saska so Smerom, napríklad.

Druhá vec, rast kotlebovcov vyhovuje najviac Smeru. Čím viac budú kotlebovci mať, tým lepšie pre nich, lebo sa im tak zvyšuje šanca, že vytvoria vládu. Hovorím, rysuje sa do budúcna asi koalícia Smer, SNS a Sme-rodina + možno Bugár, ak sa dostane do parlamentu.

A potom je tu otázka či kotlebovcov tesne pred voľbami nezrušia. Čižnár už začal na tom pracovať, tak uvidíme, čo sa vymyslí...

frooyo

akurat som pozeral diskusiu na narkoze kde sa obvinovali kto moze za to ze Kotleba je druhy. Opozicia vycita vlade ze nevytvorili dostatocnu hradzu proti extremizmu. Predpokladam ze zacne znova nejake besnenie v style NAKA. Ak by boli vo vlade tie pseudoliberalne strany to by sa sloboda slova obmedzila tak ako sme este nevideli.. cenzura internetu nas caka.
odporucam knihu k teme- Nikto sa neskryje- Greenwald