Kotleba a 11 trpajzlíkov

Išiel som dnes po meste a  zrazu vidím nejakých čudákov, stojacich v rade a držiacich písmenká. 

Nejakí novinári to tam tiež okukovali, tak som prišiel aj ja bližšie. Tu je tých 11 trpajzlíkov s písmenkami:

Zistil som, že pred ministerstvom spravodlivosti chce zopár bláznov asi zastaviť nejaký "fašizmus".  Len tak námatkou:  Bán (S), Traubner(F), Śimečka(Z), Leško(U) a ďalší majú každý po písmenku ... jeden robil dokonca aj medzeru medzi slovami. Na Mesežnikova ale asi ani písmeno nevyšlo, lebo ten len stál pred nimi, dozeral na gójim a škeril sa  na nich. Veru, Leško, ako pred 30 rokmi za komunistov bojoval proti triednemu nepriateľovi, tak aj teraz aj na veky vekov - raz komunista, navždy komunista. Aj keď teraz formálne na strane inej totality, ale vždy len úlisný špinavec bez chrbtice. No pokiaľ majú tamtí bojovať proti fašizmu, no dobrú noc, to bude mať ten fašizmus naozaj ľahké.

Zvyšok tých štatistov som narýchlo už nespoznal, lebo z budovy vyšiel zriadenec a povedal, že kto chce ísť dnu, nech sa zaregistruje. Keďže popŕchalo a fúkal studený dážď, prijal som pozvanie a vošiel. Je to dobrý podnik, aj bufet tam majú, a rokovacia miestnosť má pohodlné  sedačky.

Len s malým 20 minútovým sedením sa dotrepal senát tzv. Najvyššieho súdu a zadeklamoval, že Najvyšší súd zamietol žalobu a žiadosť na zrušenie politickej strany Ľudová Strana Naše Slovensko.  Ľudia v sále zatlieskali - väčšinou tam boli sympatizanti kotlebovcov (druhá strana zrejme dobre vedela, ako to dopadne, a tak do sály neprišli ani aktivisti, ani známi novinári).  Teta sudkyňa pokračovalia v čítaní skráteného zdôvodňenia rozsudku. Asi pol hodiny.

Zdôvodnenie bola jasné: zakazovať (politické) zoskupenia je ozaj vec dosť šialená a cesta do pekla. Argumenty žaloby boli doslovne chabé a Ústavný súd nemieni nastavovať kožu za nejakého blbého prokurátora, ktorý nevie ani vypracovať žalobu. Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že kto dnes zakáže politickú stranu, zajtra sám skončí na smetisku niekde za Uralom.

Ďalšia vec bol fakt, že priťažujúce okolnosti, teda žaloby za údajné trestné činy členov strany (Mazurek, Mizík, ale aj Kotleba pri odovzdávaní sumy 1488) sú všetky ešte neprávoplatné, teda ešte nie sú rozhodnuté. Najvyšší súd nemôže rozhodovať namiesto trestných súdov. Ale aj keby tie prípady boli uzavreté ako trestný čin - činy členov strany nemajú priamy dopad na stranu  - iba pokiaľ  sa vraj táto od tých činov nedištancuje. 

Vraj má demokracia prostriedky, aby sa bránila inak. Bolo spomenuté aj to, že žalovaná strana ĽSNS má len 14 poslancov, takže od nich nehrozí priame nebezpečenstvo. To mi príde dosť čudný argument - ak by mala 50 poslancov, tak by ju zakázali?

Preto kotlebovci veľkolepo vyhrali.

Skončila jedna vec, ktorú začal dementný ("rozpútam peklo") generálny prokurátor Čižnár. Teraz, po dvoch rokoch, sa k veci už nehlási, na súd ani neprišiel. Možno povedať, že sa problému snažili zbaviť čo najtichšie, stačil jeden deň jednania a bolo to zmietnuté zo stola.  Ale nech už si myslíme o efektívnosti a politickej zrelosti kotlebovcov čokoľvek aj negatívne, tento súd naozaj znamená ich výrazné politické víťazstvo. A s nimi víťazstvo celého slobodného slovenského národa.

Na tlačovke padla okrem iného otázka, že aj keď tie obžaloby na poslancov neboli teraz vzaté do úvahy, či si kotlebovci budú dávať viac pozor na také veci, na také provokácie.  Kotleba odpovedal, že určite "nemajú v úmysle porušovať zákon". Diplomacii sa naozaj dá naučiť, ani to nebolelo.

Okrem iného sa dá povedať, že v otázkach novinárov sa zjavila nová črta - teraz provokujú témou, s kým bude ĽSNS v budúcnosti spolupracovať. Zopár sa pýta na Smer, ďalší na maďarský Fidesz. To je ale posun, lebo evidentne po dnešnom dni novinári už priznávajú strane ĽSNS politickú váhu.

Či to ale táto so svojim známym izolanstvom dokáže aj použiť, to je iná otázka. Dokážu naozaj presadzovať pozitívne myšlienky a dynamickú národnú politiku, alebo ich aj preto dnes nezakázali, lebo svojím amatérstvom vlastne systému vyhovujú, lebo zaberajú miesto pre schopnejšie, viac dynamické a sofistikovanejšie strany. Na každom z tých názorov je asi kus pravdy.

 

 

Autor: 
forma: 
Náhodný okoloidúci

Takéto náhodné prechádzky po meste sú najlepšie, človek vtedy môže uvidieť veci nevídané :)
Ale som rád, že Najvyšší súd sa nenechal spolitizovať a Čižnárov návrh zmietol zo stola. Byť trpaslíkom je ťažké, ale byť duševným trpaslíkom je tragédia.

buko

vsetko stale ti isti, dokola sa opakujuci a recyklujuci ludia, co boli aj proti vzniku samostatneho Slovenska, teraz su zas proti "fasizmu", autori roznych peticii a otvorenych listov, samozvani vyjadrovatelia znepokojenia