Kozervativizmus - je to dobrý názov pre cestu?

Dosť často sa súčasná situácia popisuje ako boj "lieberalizmu" s "konzervativizmom". Ja tu chcem varovať.

Medzi nami, úplne vážne a dôrazne treba povedať, že “konzervativizmus” je ďalší slogan hodený do verejného diskurzu na chytanie protisystémových prvkov.

“Konzervativizmus” je pojem z minulosti, takže za prvé je dnes pre väčšinu populácie zle znejúci, ťažko sa s ním ide do volebného boja o mládež. Za druhé je "konzervativizmus" umiernený, je tlmiaci, je bezzubý – čo systému vyhovuje. Je paradox robiť s "konzervativizmom" revolúciu, prevrát. Dá sa, ale ťažko. 

Ku “konzervativizmu” sa utiekajú a za “konzervativizmus” sa schovávajú dobrí antisystémoví ľudia, ktorí nechcú byť obviňovaní z fašizmu a iného radikalizmu. Ale konzervativizmus je ako mucholapka, na ktorú sa nalepia a stávajú sa bezbranní.

Preto aj kopa tých nových pseudoalternatívnych portálov a médií sami seba označujú za “konzervatívne” – pretože takým spôsobom ani moc nepodvádzajú – naozaj sa snažia šíriť “konzervativizmus” ako určitú penu na utlmenie nespokojnosti ľudu.

Žiaľ, mnohí ľudia, ktorí to myslia dobre, nenachádzajú iné lepšie definovanie svojho postoja, ako “konzervativizmus” - a nie je to ich chyba – ale je to pre každého jedného z nich politicky videné nebezpečná cesta.

 

Mať naratív, model, že dnešná situácia je boj “konzervativizmu” s “liberalizmom” považujem za umelý, nepravdivý a (zámerne) klamlivý model. Dlhodobo videné nebezpečný naratív.

Konfliktov je niekoľko. Ten základný dlhodobý konflikt ťahajúci sa už storočia, je konflikt mentálny, povahový, po starom povedané “rasový”.

Kedže to je na vysvetlenie bežnému občanovi priveľa, a do priamej politiky súčasnosti nevhodné, sú tu iné reálne konflikty: koflikt “religiozny” a konflikt systému majetkového rozdelenia (sociálny konflikt).

Žiaden ten konflikt nie je “jediný”, ale určite sú dôležitejšie a presnejšie triafajú realitu, ako akýsi krycí umelý pseudoboj “konzervativizmus versus liberalizmus”. Používať toto videnie a tento naratív by viedlo po nejakom čase do stratena, do prehry.

Je pohodlné a krátkodobo možno riešiace situáciu, vyhlásiť sa za "konzervatívneho". Ale nie je to spôsob boja, je to skôr spôsob ústupu, kolaborácie, rezignácie. 
Niekedy sa síce treba stiahnuť do obrany, ale nemôže to byť trvalé.
 
 
 
Ľubov

Aby v ňom nič neplávalo,budeme si musieť povedať,že toto nie je žiadny politický boj ,toto je vojna druhov. Rasa? To by ale musel platiť predpoklad,že aj protistrana má v sebe niečo z človeka.Štyria dospelí negri,ktorí znásilňujú trojročné dieťa a potom ho ešte živé zapália (zdroj infovojna,rozhovor s juhoafrickým belochom)to vo mne definitívne zlomilo. Akáže tu politika,pche?
Politici opakovane a opakovane zamlčiavajú beštiálne zločiny páchané na bielej rase,sú to zločiny z nenávisti,ako posl.prípad vraždy z Nemecka.
Potom to neforemné ide do Francúzska a hanebne uráža svojim riťolezectvom našu vlasť.

Je tu ale možnosť,že sa skutočne svojim tvorcom trochu vymkla spod kontroly a jej iniciatívnosť (to odtrhnutie z reťaze),bude dôvodom,že tak,ako rýchlo ju urobili,tak za pár dní ju pošlú opäť roznášať chlebíčky.

ps. Prepáč,viem,že na sci-fi veľmi nie si . Chápem to,nie je to nič explicitné,je to len umelecká vízia,títo Plejáďania. Proste po Čaputovej a Nicholsonovej potrebujem niečo normálne
https://rutube.ru/video/3c7b44e7ab18027a116d6205e38a0b74/?pl_type=user&p...

Norman

pekné, to je súčasť nejakého celého filmu?
(dosť to ma vizuál z filmu Avatar )

keď som hľadal viac, p onúklo mi tam toto
https://rutube.ru/video/b5d57a5c4a9bbcf0af0b179999e2d1e2/
"ebe a náboženství"
To je niečo iné, ale veselé :-)

Janko Hrasko

Je to z Bessonovho filmu "Valerian and the City of a Thousand Planets".

Hned v uvode boli zniceni.

Norman

vyzerá to na starý dobrý optimistický scifi (podľa prvých 5 minút) :-)

Potom odporúčam prečítať si na vyváženie a vrátenie do reality
https://www.niejetotak.sk/mayer-hilman-o-klimatickej-realite-o-ktorej-ni...

:-)

Ľubov

Škoda,neviem,je to z rutubu,takže sa budem musieť opýtať ruských.Tiež by som si ho chcela pozrieť celý,dobre sa majú,títo ebe. Mimozemské biologické entity. Veru lepšie ako my momentálne.

Norman

človek sa stále učí :-) stiahnuť si to môžeš tu

Ľubov

Už si dám pozor na toto,pokúsim sa.-). Máš pravdu,článok je zásadný a času stále menej. Občas si takto odbehnem niekde inam,a myslím si,že aj ostatným to trocha zapasuje.

Norman

je to diskusný klub, takže všetky témy sú otvorené a vítané.

Ešte k tomu, že nie som na scifi - asi si myslela na tie teórie, že tu behajú ufóni a podobne. Nie, na to neverím, lebo neverím, že by sa vyšia inteligencia nami zaoberala. :-) Majú nas na háku, sme opustená hruda na periférii malej galaxie.

Čo sa týka samotnej scifi ako žánru, samozrejme som na tom vyrastal. Žiaľ, dnes je to zväčša hrôza, ako aj spomínaný film. Tá ukážka ideálneho života je výborná ... ale film je očividne len punk strielačka (aj keď som ešte nevidel do konca).

Náhodný okoloidúci

Mne osobne konzervativizmus splýva so stáročiami osvedčenými hodnotami, ako sú vlasť, národ, rodina, poctivá práca. Len s tým rozdielom mediálne pretriasaným konzervatívcom, že ako ateistu ma viera v cudzieho púštneho boha neoslovuje, je mi cudzia.

mailer

.

Náhodný okoloidúci

Ja viem, že názvy takto pôsobia. Napríklad "progresívci", pričom ich "pokrokovosť" v sebe skrýva rozklad, rozpad a duševnú hnilobu. To isté "demokrati" v USA, ktorí nemajú nič spoločné s demokraciou.

Norman

Vidím, že niekomu vytiekli nervy a všetko svoje vymazal. Neuveriteľné.
To nás teda potrestal.
Stále to hovorím, že dnešnej populácii chýbajú hlavne pevné nervy. A to sa ešte nič nedeje.

Roland Edvardsen

Nechápem týchto ľudí. Oni si neuvedomujú, že takto okato demonštrujú svoju nervovú slabosť, svoju labilitu? Ty a ja máme tiež rozdielne názory na isté veci. Napokon sám som ti písal, že tiež patrím k tým, ktorí majú problém s niektorými krokmi vlády ohľadne Covidu. Nadhľad určite poskytuje slobodu názorov a diskusiu. Ale títo ľudia skrátka nemajú výdrž, ak nie je po ich, potom kolabujú, ako tento mailer. Ako potom môže niekto rátať s takýmito snehovými vločkami pri boji proti našim nepriateľom? Netreba ten web prežívať až tak moc, vážení.

iris

Ja by som tiez chcela zmazat svoje vsetky prispevky.
Nie preto, ze mi vytiekli nervy. Alebo aj preto?

Ľubov

distingovany a mudry.
Velmi ma mrzi,ze nezniesol nase obcasne plebejske moresy. Mailer,asi Ta urazilo,ze sa tu niekedy navzajom ignorujeme. Ale to neznamena nic osobne.Budes mi chybat.

Norman

On bol gentleman a my sme plebejci ?????

Ľuba, veď to je základný slovenský komplex menejcennosti, pre ktorý je Slovensko na tom tak zle, ako je. Dokedy mieniš ustupovať niekomu len preto, že je zo zahraničia??

On na mňa osobne zaútočil za článok, ktorý je k závažnej téme. To, že s ním nesúhlasí, je jeho vec. A neskôr on zmazal hlavne svoj príspevok, kde ma hrubo urážal, aby nebolo vidno, aký je "gentleman". Hanbil sa zaň. Moja odpoveď tam stále je, ja sa za svoje slová nemusím hanbiť.

Norman

ale v tvojom prípade, veď čo sa povie, má byť povedané, nie? Ty sa fakt hanbíš za svoje slová?
Lenže čo sa udeje tu, je zapísane vo večnosti, nie? To zamazať proste nejde.

iris

Ale aj ten Najvyssi resetuje. Boh resetuje. Po pokani odpustili a resetuje.
A vecnost je costs. Zabudne. Ale naozaj zabudne.
Ano, hanbim sa za niektore svoje slova. ... Takmer za vsetky.
Mala som byt stromom. Sumiet listim iba ked zafuka vietor. To vietor hovori- nie ja.
Chcela by som mlcat.
Do smrti lem mlcat.... za vsetky tie hluposti co som doteraz narozpravala.
Mlcat s vecnostou a vo vecnosti. Ale sladke...

Norman

vždy to hovorí vietor

takže sa niet za čo hanbiť - naopak.

Človek na to vekom vždy prichádza, ako sa zbytočne takým či onakým spôsobom "hanbil" - aké to bolo hlúpe, že čo len na okamžik a niekde ustupoval zlu.

iris

Zda sa mi, ze uz nemozem mazat svoje prispevky.
Je to tak?

Norman

je to tak - kedže hrozilo, že sa to stane zvyk.
Okrem toho, ja si tunajšie dialogy cením. Takže už žiadne mazanie, ani editácia. Všetko na prvý pokus (okrem overených, ale kedže ty máš tendenciu to mazať ... tak sorry)

iris

Hanbim sa aj za to co som nepovedala a o com som mlcala. Hanbim sa aj za to co som povedala.

A teraz buc mudry:)))

Norman

Jestvuje taká sústava podprogramov a hodnotení, ktoré rozhodujú a spúšťaju programy konania.
Tie urobili dosť vecí - ani nie že nejak morálne zlé, i keď aj to, ale proste hlúpe.

Ale to nie som ja.
To nie si ty.

Celé kultúrne duchovné dejiny sú len o spôsobe, ako sa od toho batohu (aspoň na čas) odpútať.
To je všetko.
Nič iné.

Ale aj to odpútanie je ešte čas toho batohu.
V skutočnosti je všetko tak, ako má byť.

Občas čistímsvoje šaty, občas integrujem svoje telo, ktoré som si nevybral. Ani ten batoh som si nevybral, ale občas aj ten vylepšujem, ale nie som to ja.
Neti, néti.

Roland Edvardsen

Ľudia sa neustále vyvíjajú (aspoň teda väčšina, no :-)), takže je to normálne, že po čase by niektoré slová už vzali späť. Ja som tiež chcel niektoré moje komentáre a staršie texty vymazať. A ak by som mohol vrátiť čas nenapísal by som ich, alebo napísal inak. Ale nakoniec by som to nechal tak: napokon je to práveže zaujímavé čítať tie svoje staré myšlienky a vidieť ten posun, ten vývoj mysle. To je až fascinujúce. :-)

iris

To je fakt uzasne byt fascinovany sam sebou!

To je normalne???

Roland Edvardsen

Predstav si, že je to úplne normálne byť fascinovaný výraznejším posunom v nejakom minulom postoji, keď ho po dlhšom čase človek takto na webe vidí. To si ešte nezažila? Ale aby nedošlo k omylu, nechodím si prezerať nejako pravidelne moje staršie príspevky. Len párkrát sa mi to stalo, keď som napr. hľadal nejaký starší text.

iris

Rozumiem

nové