Deň ústavy (pri parlamente)

Raz sme už boli, pred rokmi, na deň otvorených dní v parlamente. Nejako to prebehlo v pohode, nebolo to náročné ani únavné, ak si dobre pamätám, žiadne dlhé čakania. Obťažovala nás tam akurát SaSka, sme akosi odmietli ich perá s logom, tak za mnou ešte kričali, že sa môžem odfotiť s Nicholsonovou - to malo byť asi za trest :-)

Včera sme nechceli ísť do parlamentu, ale keďže nebolo čo, tak sme sa išli pozrieť na ten rad. A tušili sme správne, štvorstup sa ťahal až dole ulicou, už od rána od desiatej. A keďže bolo aj teplo, tí ľudia boli na poľutovanie.

Treba povedať, čo asi inde v správach nebolo, že tam behali sopláci z PS-Spolu, v uniformách modrých tričiek, a rozdávalí trocha koláčov a azda vodu, a hlavne propagačné materiály a tak. Proste tupá predvolebná kortešačka z ich strany.

My sme išli teda radšej na hrad. Tam sme videli neočakávané divadlo, výsadok troch ozbrojencov špeciálnej jednotky z vrtuľníka, streľba na záškodníka a akciu psa, skákajúceho cez okno do auta a vyťahujúceho toho "zločinca". Píšem to bez irónie, naozaj to bolo fajn a nečakané. Turisti si možno mysleli, že sa strieľa naozaj. Troch agentov špecialistov potom zas pripli na lano a vrtulník ich odvliekol visiacich na ňom - musí to byť zábava, vznášať sa tak voľne vo vzduchu ako James Bond :-)

Na hradnom nádvorí bola navyše výstava vojenskej techniky, všetky možné vozidlá aj zbrane - lepšie ako v Banskej Bystrici. Sám Gajdoš tam práve robil svoju skromnú návštevu. Ďalej mali hasiči a policajti svoju techniku. Polícia má vraj okolo 700 psov - to je viac, ako vojakov, mám dojem :-) Zistil som, že policajti majú dva druhy pelendrekov, jeden z gumy, druhý z ocele, ale obalený gumou - poradil som im, že to majú použiť teraz v septemri na námestí SNP. Neviem, či poslúchnu, ale radu kvitovali pozitívne, mám dojem. Proste - veselo. 

Dávam to sem nielen preto, aby ste vedeli, ako válam šunky a na všetko seriem, ale aj preto, že o týchto aktivitách ani v správach nehovorili. Aby ste mali nejaké autentické správy z osláv ústavy a aby ste vedeli, že sa veci nediali len v budove parlamente.

Nie je prekvapivé, že relatívne dosť ľudí sa na 1. septembra chce pozrieť do parlamentu a stretnúť sa s poslancami. Šokujúce je, keď si človek uvedomí, že na to by mali mať právo v podstate každý deň - nielen RAZ ročne. Že ľudia nemajú kde hovoriť s poslancami (len ozaj so zopár na FB, alebo niekde inde na webe, môžu im poslať aj email - ale to nie je proste ono, poslanci sú proste mimo dosah).

Podľa zákona má síce každý občan právo sa zúčastniť ako divák na zasadaní parlamentu - ale vyskúšajte si to. Teraz bude schôdza s odvolávaním Pellegriniho - príďte a pýtajte sa dovnútra - rád by som vedel, ako dopadnete. Úplne vážne. 

 

 
Autor: 
forma: 
Ľubov

Pekne zhrnuté,dík.Toto môžme,toto potrebujeme. Informácie so štipkou dobrej nálady.
Akonáhle sa začne hovoriť o psoch,prestávam dýchať.-).
Práve v Bratislave bývali súčasťou posádky PS (pohraničnej stráže) aj psovodi. Vojak a pes,to je sila ,to by sa malo vrátiť. Hranicu s Rakúskom strážili vtedy čs.vlčiaci,nádherní,ale trocha introvertní psy.
A keď si už bol tam, trocha mi chýba ešte jeden postreh.Áno,nespomenul si stožiar.
Ako vidiečan (tiež bez irónie) som zvedavá,ako na Teba zapôsobil.30 metrov,to je asi 11p. panelák,vysoký je teda dosť. A potom aj vlajka musí mať primerané rozmery.A či veje vo vetre?
Predsa len, v pohľade na národnú zástavu vejúcu vysoko nad hlavami je niečo patetické.
Prečo inak by si Američania pri počúvaní svojej hymny "či ešte plápolá vlajka s hviezdami nad domovom statočných a slobodných"držali ruku na srdci?

Norman

no, na ten som zabudol. On ani nepôsobí tak vysoký, ani sa mi nechce veriť, že 11 poschodi. Je to proste hrubý stĺp, človek pri ňom ho prehliadne aj vlajku tam hore (aspoň teda posudzujúc podla seba :).

Ľubov

Aby som nezabudla,dnes bude Norbert Lichtner na IV hovoriť o svojej tohtoročnej augustovej ceste po západnej Európe,tak si tipnem,že to bude z Anglicka ,určite Nemecka aj Belgicka.
Asi tuším,čo povie.