Finančná bomba, ktorá roztrhne EÚ

Včera sa skončilo "rokovanie" vodcov štátov EÚ o finančnom balíku, pomocou ktorého majú štáty EU prekonať krízu údajne spôsobenú pandémiou.

Rokovanie trvalo pár dní, čo niektorí označujú za "dlho" - v skutočnosti to bolo najbleskovejšia predstaviteľná dohoda a tých pár dní bolo len otáľanie na oko. V hre boli také cifry, že sa nedalo pochybovať, že sa všetci bleskovo dohodnú. A tak sa aj stalo.

V hre boli cifry - ani sa neoplatí napísať, že cifry peňazí, pretože to, čo sa rozdávalo, si nezaslúži ani ten pojem "peniaze". Dosť často sú peniaze len jednotky a nuly a ich funkcia spočíva len v označení, kto ich má a kto nie. Ale to, čo sa bude rozdeľovať teraz, už nie je ani to - pretože to je len jedná veľká tsunami. Tento balík miliárd, ktorý doslovne z ničoho stvorili bruselskí talmudisti, rozvráti verejné financie všetkých krajín, do ktorých smeruje. Aby bolo jasné, o čom je reč - predstavme si krajinu ako určitý orchester, ktorý hrá podľa nejakých pravidiel. Tóny sú často falošné, melódia hrozná, sia zvuku slabá - ale podľa toho skuvíňania sa spoločnosť hýbe. A teraz do takého niečoho príde klaksón zo zaoceánskej lode a začne svoje mohutné a nekončiace hučanie. Niečo ako siréna protileteckého poplachu. A neprestáva. Všetky ostatné zvuky a sú prehlušené a strácajú svoju hodnotu. Informácia sa stratila, zavládol iba jeden tón. To presne teraz Brusel spravil s európskou ekonomikou.

Aby bolo úplne jasné absurdita tohto činu - táto pôžička je odkiaľ? Z Marsu? Alebo aspoň z Ameriky, alebo Číny? Nie, je to aj formálne samo pôžička. Vyťahovanie samého seba za vlasy z bahna. Za tie peniaze nik nemôže nič reálne kúpiť, ani na vnútornom trhu, lebo spôsobia len ohromnú vlnu inflácie.

Historicky by sa to, čo teraz robí Brusel, dalo prirovnať k povestnej menovej reforme v ČSSR v roku 1953, ktorá zo dňa na deň zmietla do kanála všetky úspory ľudí. Nie je to vynález komunistickej totality, nejaké podobné veci sa diali aj v iných krajinách na Západe - a niečo podobné idú spraviť znova aj teraz.

A podobnosť nie je len v dobách historicky blízkych, podobné triky siahajú aj do doby priam mytologickej. V starom Egypte vyhlásil poradca faraóna, biblická mytologická postava, žid Jozef, že bude vraj sedem rokov biednych, a tak zbrojná moc má zhromaždiť všetko obilie. Keď potom prídu biedni občania, treba im dať pôžičku - odkúpiť najprv za ich zem a dom, potom za ich dobytok a otrokov a potom budú musieť predať do otroctva aj svoje vlastné deti. A tak sa slobodní občania stanú otroci kráľa. To je vracajúci sa motív tej knihy. To hovorí Biblia, údajná náboženská kniha, podľa ktorej očividne stále žije atlantická spoločnosť. Je to návod, ako ekonomicky zotročiť obyvateľstvo a sionisti sa ho držia a sú na tento návod nepokryte pyšní.

Bomba

Po tom, ako toto šialenstvo zmetie finančný poriadok v jednotlivých štátoch, celá EÚ vybuchne. Aj keby sa ako chcelo, toto sústo jednotlivé štáty nebudú schopné primerane odôvodniť, zdokladovať, nehovoriac vracať. V pomeroch nekonečných jednotiek a núl jednotlivých štátov Európy zavládne chaos a EÚ sa tentoraz doslovne rozletí.

To sa dá považovať za určité pozitívum tohto balíka, je to proste samovražedná bomba - na následky ktorej žiaľ bude trpieť každý obyvateľ Európy. Ak vám ale niekto bude tvrdiť, že to majú plutokratickí dirigenti dobre premyslené, neverte tomu. Majú len jednu hlúpu biblickú víziu, ich mokrý sen o tom, ako im bude celý svet dlžný a bude na nich pracovať, poslúchať. Ale nemajú to vôbec premyslené, takže je to ešte horšie, oni sa len slepo riadia náboženskými bludmi.  

 

Slovensko

Slovensko je jedna krajina z tých politicky najmenej vyspelých. Ale aj keby na tom bola o niečo lepšie v tomto smere, aj tak by nemala šancu tento príval zvládnuť. Kým veľkí hráči sa takmer iste medzi sebou dohodli, ak si udržať či kúpiť skutočné hodnoty, Slovensko s "peniazmi" nebude môcť spraviť nič seriózne a trvalé, nebude miesta, kde by mohlo "investovať" - ako o tom brblú treťotriedni hlupáci Čaputová, Matovič, Heger, Sulík, Remišová, naši europoslanci, zástupcovia podnikatelov či odborov. Nastane iba jedno - ruvačka o kosť. Podnikatelia sa už teraz vyhrážajú, že ak nedostanú miliardy, prepustia desaťtisíce či státisíce zamestnancov. Odbory naopak už dnes plánujú štrajky. Nastane triedny boj v pravom slova zmysle.

Na čele, ako vieme, máme psychického instabila, ktorého už nechcú ani anglosionistickí mafiáni. Je dosť možné, že bude zhodený a proameričania sa tu na Slovensku pokúsia na rovinu nastoliť čosi ako polovojenský režim. Nie že by na to mali moc - ale medzi slepými môže ešte aj jednooký zdochýňajúci kôň narobiť masaker. Kedže Slovensko nemá ani desať spravodlivých, ani sedem statočných, ba ani toho jedného nejakého štefánika, muža s inteligenciou a silou, vidím najbližší vývoj pre jeho obyvateľov zas dosť čierne. Ale treba to brať ako školu života. Per aspera ad astra. (Pardón, preložené do súčasnej hatlaniny: No pain no gain). To vždy platilo a bude platiť. I keď sa v súčasnosti zrejme celkom zabúda na dvojzmysel tohto porekadla – nikde sa tam nespomína, na koho má byť tá aspera cielená - na seba či na iných?

Pravidlá

Vytvorenie tohto fiktívneho balíka a jeho pustenie do obehu znamená, že ekonomisti už zas celkom vzdali svoje vlastné pravidlá hry. Oni najlepšie vedia, že sú fiktívne, a občas prehodia figúrku mimo pravidlá, to robia neustále - ale teraz to je ako nasadiť osem nových dám na šachovnicu. Pásikových. Dalo by sa to vidieť pozitívne ako prejav toho, že vládnuce vrstvy rezignujú pomaly na svoju ekonomickú antirealistickú šialenosť. Toto je akýsi ich posledný zúfalý pokus. Sami mu ale už neveria. Kým sa obyvateľstvo bude najprv ruvať o fiktívne prachy, a potom prípadne o suchý chleba, ekonomisti zdrhnú na nejakú svoju archu. Podľa ich bláznivých chaldejských predstáv to môže byť jedna krajina, i keď tá ich vyvolená "demokracia na kopci", sa tiež už rozpadá a potápa. Aj preto robia hlúposti, lebo už nemajú kam pohodlne a zaručene zaliezť.

A hlavne nie všetci. Pretože tu netreba rozoberať tých, čo si pripadajú najviac mocní. Tých je menej a sú ďaleko. Nás sa bude viac týkať ten zástup lokálnych pomocníkov, ktorí budú strácať velenie, budú strácať svoje jednotky a nuly na kontách. Nastáva obdobie opustených frustrovaných gangstrov, naučených na svoju lokálnu moc a túžiacich si ju zachovať. Toľko k tejto historickej udalosti vybalenia čarodejných peňazí proti reálnej pandémii. Nepochybujem že sa dočkáme aj iných iracionalít, ale táto je historická. To je leto 2020.

 

 

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/557962-v-ohrozeni-je-60-tisic-p...

0
slaven1

Soták pravdivo, čo sa na nás valí https://www.youtube.com/watch?v=t6uf-HxkjMI

V Brezne ťa život núti myslieť a konať rozumovo.

Norman

ale to sú skôr korporatívci (kapitalisti). Soták (či ako sa volá) - ani toho nemám rád, neverím mu a jeho motívom.
I keď v pohode, zatiaľ odkrývajú zlé tendencie. Pesimistické postoje vítané.

V Brezne som robil na brigáde. Hej, žiaľ, väčšina ľudí nevie, ako vyzerá taká "výroba". Namiesto Osviečimu majú decká chodiť tam.

horyslav

Norman, aký máš pohľad na osobu zlínskeho podnikateľa T. Baťu, samozrejme, v kontexte tej doby a ako by si hodnotil takéto konanie v súčastnosti... vďaka

Norman

Sú rôzne verzie jeho histórie. Nie som žiaden expert, ale vidím to tak, že Baťa zbohatol na výrobe čižiem pre armádu ešte v prvej vojne. Takže jeho prípad je, ako väčšina "podnikatelov", založený na štátnych zákazkach.
Na druhej strane to bol zrejme realista a chápal integritu komunity. V tomto prípad Baťa určite predbiehal väčšinu podnikatelov tej doby, aj dnešnej. Takže môj postoj k jeho prípadu je skôr pozitívny. Podobne ako k niektorým iným javom tej doby.

Lenže to je minulosť. Baťova firma bola zoštátnená v CSSR, a jej dediči už neboli to isté, čo zakladateľ - ale aj keby to tak nebolo, aj tak by tento moderný kapitalizmus kasínového typu Baťovu firmu zničil. Dnes také podnikanie už zrejme nie je možné, bola by to výnimka, nie je to cesta. Dnešné podobné komerčné úspešné firmy či osoby, napríklad Musk alebo Google a podobne, sú úplne iné - ich úspech je o inom. Baťov príklad je dnes v podstate bezcenný a nebude sa opakovať. Aj vtedy to bola výnimka. Dnešní podnikatelia sú v inom postaveni, a tí naši sú proste jednoduchí zlatokopi - nič iné ich nezaujíma.

Alex

Únia nemala inú možnosť, než prísť so záchranným balíkom, ktorý by sa dal mediálne predať ako "bezprecedentný". Najviac boli pandémiou, presnejšie povedané opatreniami proti pandémii, poškodené práve najslabšie články eurozóny, potemkinovské ekonomiky ako Taliansko a Španielsko, patriace do kategórie "too big to fail, too big to bail." Čiže tie, ktoré, ak by išli ku dnu, stiahli by so sebou celú eurozónu.

Balík má však niekoľko slabých miest:

1. Musia ho schváliť všetky národné parlamenty. Je to síce málo pravdepodobné, ale kto garantuje, že sa niekde nenájde nejaký novodobý Sulík?
2. Väčšina prostriedkov sa bude rozdeľovať v rokoch 2021 a 2022. To je pri tempe, akým sa v súčasnosti mení svet a aký je stupeň zavážnosti problémov, v nedohľadne.
3. Veľká časť balíka, 360 zo 750 miliárd eur, má mať podobu pôžičiek. Táto časť je teda prakticky nezaujímavá, keďže štáty si vedia požičať peniaze aj samé, akurát za mierne horších podmienok ako zo záchranného fondu.

Čiže ako sa v angličtine hovorí: "too little, too late." Eurozóna, a tým pádom aj Európska únia, však nemôže nerobiť nič (to by Taliansko alebo Španielsko povedalo "dovi, dopo, dopi"), takže musí predstierať zachraňovanie a riešenie problémov – a v tejto disciplíne patríme my, Európska únia, k svetovým preborníkom. No a samozrejme netreba zabúdať na obligátne pribalenie ďalšej federalizácie do balíka...

Čo sa týka toho, kto toto všetko zaplatí, odpoveďou je "tí, čo vždy." Čiže ľudia, ktorí držia úspory v eurách (resp. dlhopisoch denominovaných v eurách a pod.).

"Hodnota papierových peniazov sa nakoniec vráti k ich skutočnej hodnote – nulovej."
— Voltaire (1729)

Alex

Podľa správy Deutsche Bank zaznamenali sledované kategórie aktív od začiatku roka do konca júla nasledovné zisky a straty (v USD):

1. striebro: +35 %
2. zlato: +30 %
...
42. (predposledné miesto) akcie európskych bánk: –35 %

nové