O privatizácii

Iste si spomínate, aspoň vy starší, ako to bolo hneď po prevrate v novembri 1989. Celý čas sme čítali a počúvali o privatizácii ako o všelieku na všetky ekonomické problémy. To isté teraz zažíva Bielorusko. Jedným z hlavných bodov programu protilukašenkovskej opozície štedro sponzorovanej Západom je práve privatizácia štátnych podnikov.

Čo je podstata privatizácie? No, tak trochu idealisticky napísané, národ celé roky a desaťročia niečo budoval, výsledky sa tiež delili pre celý národ a zisk išiel do štátnej pokladnice a budovali sa zaň cesty, nemocnice, školy, bytové domy a tak ďalej. A pri privatizícii ide o to, aby sa zisk, ktorý predtým išiel do štátnej pokladnice, presmeroval na súkromný účet privatizéra. To je pravý zmysel privatizácie. A zahrňme do toho "kreatívne účtovníctvo", čiže daňové úniky a "záchranné balíčky" a neopodstatnené "investičné stimuly" platené zo štátneho rozpočtu aj za cenu zadlžovania štátu na generácie dopredu.

A ešte iný pohľad. Ak chce niekto podnikať, prečo si nevybuduje svoj vlastný podnik, ale snaží sa privatizovať štátom vlastnený podnik? Pre toto: pri budovaní vlastného podniku by musel vybavovať všetky možné povolenia a prehrýzť sa cez neskutočné množstvo byrokracie. A to nejaký čas trvá a niečo to stojí. Pri privatizácii už hotového štátneho podniku toto všetko odpadá. Privatizér príde na hotové. Môže prevziať aj kompletné dodávateľsko-odberateľské väzby a nemusí ich od základu vytvárať. Aké pohodlné. Zvlášť vtedy, ak sa cez spriaznených politikov podnik v hodnote miliónov a miliárd dá sprivatizovať sa smiešnu symbolickú cenu. No neberte to.

A ak ide o zahraničného vlastníka, ktorý už v nejakom odbore podniká u seba doma, tak buď má u nás nižšie náklady alebo sa u nás snaží privatizovať s cieľom náš domáci podnik doviesť ku krachu alebo jednoducho zatvoriť, aby nerobil konkurenciu podniku v jeho domácej krajine. Na Slovensku sme to videli X-krát.

A ešte jedna dôležitá vec. Podstatou kapitalizmu je vraj konkurencia, hospodárska súťaž. Že proti konkurencii sa bojuje tak, že podnik ponúkne lepšie služby a výrobky. Teoreticky.

Čo však v prípade, že si konkurujú štátne a súkromné podniky? Nič nekazí obchody tak ako konkurencia. A preto súkromník proti konkurencii nebojuje tak, že ponúkne lepší tovar a služby. Súkromník proti konkurencii štátneho podniku bojuje tak, že sa ho snaží kúpiť. Čiže sprivatizovať. Aby mu nekazil kšefty. A toto je ďalší zmysel privatizácie.0
Luko

A pridám fakt, že tí dnes najväčší "privatizéri" zahrajú pár "faulov" na poddodávateľov, alebo materálove zdroje firmy a potom si rovno kúpia banku (alebo nutný podiel v nej), ktorá "náhodou" všetkých úveruje. Čo by sa zdržiaval, nie?

mailer

.

vrbovčan

Len tu to nemá význam. Treba ísť na iné fórum.

Norman

diskutovať treba ísť tam, kde všetci súhlasia.
Akonáhle nesúhlasia, treba odísť a hovoriť, že to tam nemá význam. Predsa sa nebudeš baviť s ľuďmi, čo majú iný názor, ako ty.

vrbovčan

tam, kde sa diskutuje bez osobných útokov.

Norman

Myslíš, že naši nepriatelia na teba nepoužijú "osobný útok"? A aký iný? Budú biť naše deti plyšovými macíkmi?

mailer

.

Ľubov

Mozno niekedy bolo,ale netusim kde. My sme vsetci velmi zranitelne bytosti,lebo si omylom myslime,ze nase ego,to sme my.

No tak sa nezhodneme,niekedy sa to stava ... Mala som x konfliktov ,posledny bol
kvoli Husakovi. Vysumelo to,lebo ide teraz o viac.

Roky si vsimam Jana Kozaka,znalca sanskritu .Vsetko poznanie sme uz mali,ale stratili sme ho,lebo sme si prestali vazit slova.A tak nevieme,ze grecky pojem Diabolos povodne znamena Rozdelovac,ten co celok deli na male kusky.
Rozdelit vsetkych a potom ich po jednom zozrat.O to tu ide. A este ceresnicka nakoniec,mystici hovoria,ze stare duse sa prejavuju cynizmom.Mne sa zda,ze cynikov je tu dost.)). Vrbovcan,uz sa nenaduvaj .)),radsej pis ,po svojom.

nové