Prenos pandémie na východnú Európu

Kým Západ rôzne nemožne na jar odmietal vážnosť nového vírusu, neskôr pochopil a zavrel svoje ovečky doma. To jediné pomohlo a zlé čísla sa v Európe znížili.

Ako vieme, v lete neznámo odkiaľ začali padať vety o "druhej vlne" a pred úspešným odizolovaním vírusu mimo Európy došlo znova na otvorené hranice a veselé hromadné slintačky. A to, spätne videné, najmä vo východnej Európe, ktorá na tom bola dovtedy oproti západným krajinám o rád lepšie. Najhoršie tejto prozápadnej propagande prepadlo, ako vždy, Česko, a tak má dnes túto situáciu:

- denne 30 nakazených na 100 000 obyvateľov, čo je viac než na jar v Taliansku alebo USA

- minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstupuje (zrejme toto, čo príde, nechce viesť a vidieť )

- známy parazitológ Flegr pripomína, že rast ťažkých prípadov v nemocniciach a úmrtia majú oproti číslam o raste nakazených prirodzené oneskorenie asi mesiac. Takže, ako povedal, tí čo zomrú, sú už teraz nakazení a nemožno im už prakticky pomôcť

- dnes večer vystúpi v televízii premiér Babiš s "niečím dôležitým"

Toto všetko nebráni celebritkám a rôznym exhibicionistom stále vyhlasovať, že je to vlastne len slabá chrípka. Očividne zvlášť mladší ľudia nevedia, že môžu mať po Covide-19 trvalé následky a v podvedomí sa rozhodli, že sa nechajú infikovať. Samozrrejme, nad týmto "rozhodnutím" škoda špekulovať, nemajú inú cestu, podobne ako molekula v prehriatom plyne nemá šancu sa sama rozhodnúť neudierať do steny nádoby, tak dnešná zgleichšaltovaná populácia v pretlakovom hrnci zvanom civilizácia nemá dostatok vôle, aby robila niečo iné, než im káže ich primitívny nízky inštinkt.

Molekuly to rozhodnúť nemohli, zodpovednosť leží na inštitúciách a ich vodcoch - a tí zlyhali, alebo zámerne poslali pandémiu zas na Východ, do našich krajín. V každom prípade sú vinní - azda to môžem napísať na rovinu a nebude to prehnané - v podstate masovou vraždou z nedbalosti.

 
afinabul

Židi, Nemci, Maďari, Česi, Rakúšania, Švédi, Husiti, Rimania, Kelti, Indoeurópania a Afroeurópania, Afromaďari a Afrošvédi?
-
Som biely Árijec, a prišiel som z východu:
http://www.luzs.cz/deset-obrazu-kroceni-byka.html
PS: inde som to nenešiel

Norman

ten druhý link, tá stránka, hovorí o hermetizme. Ty si hermetik? Ak nie, mal by si to skúsiť, to by ti dalo duševný pokoj, ktorý hľadáš a potrebuješ.
Bez smajla.

Norman

Chcel som ti pomôcť, lebo sa mi nechce veriť, že po česko slovensky nie je lepšia stránka k cyklu s býkom, a vyhodilo mi to toto:

http://ema.blog.portal.sk/detail.html?a=d20ac8493167b083488099ddda6aadaa

Emin blog o premene kocúra v tibetského mnícha.

Tri obrazy pochopenia kocúra.

Lepšie ako obrazy krotenia býka.

( aby sme dodržali kopacie právo, fotá vytvoril náš teraz nepíšúci kámoš Buheh )

afinabul

Ema, to samozrejme dobre chápe, ale od Teba, Norman, stále nechápem premenu SLOVAna na germána, žida, framcúza, portugalčana ... ale hlavne buď šťastný a vyvrhuj totú nadradenosť, aka BLM.

Norman

máš deformovanú predstavu o Slovanstve. Je to tá široko rozšírená predstava, ale ona sama je veľmi úzkoprsá, je silne nepresná, falošná a kvôli tomu si nielen ty, ale všetci, čo ju majú, tak nešťastný.

Náhodný okoloidúci

Spravodajstvo úplne stratilo akúkoľvek vyváženosť. Podľa toho, čo sa na nás valí z médií, ako keby neexistovalo nič iné iba nový koronavírus a covid-19. Prestali existovať úmrtia na rakovinu, prestali existovať infarkty, prestala existovať mozgová porážka. Akákoľvek choroba sa už spomína iba ako rizikový faktor v prípade nakazenia koronavírusom.
O každom jednom prípade úmrtia na koronavírus / s koronavírusom sme informovaní, uvádza sa aj vek, väčšinou starší ľudia. Čo tak doplniť do spravodajstva, koľko ľudí zomrelo, lebo kvôli opatreniam včas nedostali lekársku pomoc, koľko mladších ľudí dnes zomrelo na rakovinu - bez koronavírusu, na infarkt - bez koronavírusu, na mozgovú porážku - bez koronavírusu, na zlyhanie obličiek - bez koronavírusu? V takomto kontexte by úmrtia na koronavírus / s koronavírusom vyzerali úplne inak.
Ja viem, že rakovina, infarkt alebo zlyhanie obličiek nie sú infekčné.
Ale aj tak ľudia túto nevyváženosť vidia a vnímajú, preto frflú, sú nespokojní, búria sa.
Objektívne vyvážené spravodajstvo ako keby bolo nahradené tvrdou agresívnou marketingovou kampaňou farmaceutických a vakcinačných firiem.

Norman

No áno, preťaženosť týmto prehnaným spravodajstvom tu určite je, a takisto je fakt, že ak by situáciu zvládli v apríli a máji, a nepodľahli by tlakom z Ameriky (lebo tá bola "liberálna" voči chorobe), a tak sa to ťahá tak dlho, že to populácia (molekulky) už nie je schopná zvládnuť. Ak by sa to urobilo ako v Číne, máme dnes už pokoj, voľno a bezrúškové i bezinfekčné prostredie.

Áno, referujú o nových infikovaných a opakujú blbo tie čísla o úmrtí a o "uzdravených" ako debili - sám som na to dnes nadával. Rovnako nosia v TV rúšky aj hlásatelia a tam, kde to je už naozaj zbytočné, otravuje to a provokuje. Ale zas málo sa vysvetlilo, že pandémia či epidémia nie je len o úmrtiach, chronických následkoch či o vlastných výpadkov z práce - ale aj o masových výpadkoch doktorov a sestier, kvôli infekcii - a následnom zomieraní pacientov aj na všetky tie iné choroby, čo spomínaš. A o výpadkoch na dôležitých postoch, na určitú následnú paniku - toho sa obávajú tí, čo varujú.

Čo sa týka farmapriemyslu - ten zarába aj dnes dennodenne na teliatkach, ktoré žerú lieky a iné vitamínové prípravky aj bez akejkoľvek štátnej podpory. Nejaká ta nová epidémia im nezaškodí, jasné, ale to nie je hlavný motív za týmto celým cirkusom. Kto má vakcínu? Zatiaľ nik. A všetci ju vyrábať nebudú.
Tie celebritky, čo sa dnes "búria", budú zajtra možno prvé, čo si dajú injekovať vakcínu. A možno si ju aj draho zaplatia, lebo sa o ne možno bude losovať.

Čínania vedia, že nad novými vírmi treba zvíťaziť, lebo aj keď to nie je dnes ebola, zajtra to môže byť naoazj zabiják. A tak sa treba naučiť, ako na to. V Európe, nech sa nikto nehnevá, oficiálna ideológia, ktorá prišla z Ameriky a vládne tu len 70 rokov a je odsúdená na zánik, teda táto ideológia hovorí, že najdôležitejší je boh abraháma a holokaustu a všetko ostatné je druhoradé. Na nič iné nie je spoločnosť schopná sa koncentrovať. Tam je základný dôvod tohto celého chaosu, tejto neschopnosti.
Ale tej neschopnosti sa treba postaviť a nesúhlasiť s ňou, lebo veci sa dajú riešiť.

Náhodný okoloidúci

No, a predstav si 80-ročného človeka uskladneného v domove dôchodcov (domov dôchodcov je pomsta za materskú školu). Zrazu nemôže ísť von, lebo kvôli bezpečnostným opatreniam majú karanténu, úplný zákaz návštev, všetci okolo neho chodia zamaskovaní, doktori chodia v skafandroch, jeho jedinou celodennou zábavou je sledovanie katastrofických správ o koronavíruse a o počtoch nakazených a mŕtvych. Veď z toho by piclo aj zdravého človeka, nieto ešte dôchodcu. Kdesi som čítal o výskume, podľa ktorého je veľmi vážnym rizikovým faktorom sociálna izolácia starších ľudí. Možno dokonca najzávažnejším. Sociálne izolovaný človek je úplne opustený, stráca zmysel života a chuť žiť, nič ho už na tomto svete nedrží. Stres zabíja.

Norman

a koľko týždňov boli domovy naozaj zavreté? Azda si nemyslíš, že tých dedkov zabíja televízia? Veď starobince sú naozaj miesta, kde vírus zabíja a nemožno povedať, že sa to tam s ochranou pred kovidom preháňa. Alebo si to myslíš?

A vôbec máš asi príliš optimistickú predstavu o starobincoch, ak si myslíš, že bez korony sa tam veselo prechádzajú a majú neustále návštevy a že tam nie sú sociálne izolovaní viac, ako počas epidémie. Žiaľ, obávam sa, že sa veľmi mýliš.

Náhodný okoloidúci

Na jar a začiatkom leta som zachytil správy o tom, koľko ľudí bolo nakazených v domovoch dôchodcov, či už priamo dôchodcov alebo personálu. Aj nedávno mali v DD v Humpolci poplach kvôli nakazeným. Ale chýba mi poctivá štatistika, koľkí z tých nakazených seniorov podľahli a koľkí sa z to "vylízali".

Vo vedľajšej ulici máme domov dôchodcov a často som ľudí odtiaľ vídal vonku na prechádzkach, či už samých alebo s rodinou, pokiaľ nejakú majú. Často na invalidných vozíkoch. Zrazu zostali prázdne chodníky. Až nedávno našli odvahu vyliezť von na slnko.

Pre zaujímavosť, práve dnes zverejnila IV článok MUDr. Liptáka práve na túto tému, vyberám jednu jeho vetu: denne zomiera na onkologické a srdcovocievne ochorenia viac ľudí ako zomrelo za pol roka na COVID. A čo je ďalšou veľkou tragédiou, mnohí seniori zomierajú na sociálnu depriváciu- sú od marca ako vo väzení a zomierajú „od žiaľu“.

https://www.infovojna.sk/article/zachrana-topiacich-sa-je-v-rukach-topia...

 

Je to MUDr., takže zrejme vie, o čom hovorí a píše. Ale zrejme nie  je napojený na nejakú lobistickú alebo finančnú skupinu, tak hovorí čo si myslí.

Pre niekoho je to smrteľná choroba, o ktorej by sa ani nedozvedel, že ju prekonal, keby mu nerobili testy, pre niekoho je to ľahký soplík, pre niekoho čosi ako ťažšia chrípka a niekoho to dorazí.

 

Potrebujeme nájsť vyváženú reakciu bez lietania od mantinelu k mantinelu. Aby sme predčasne nestratili rodinných príslušníkov, ale aby sme si ani nerozvrátili spoločnosť hystériou a "opatreniami".

SARS v Číne sa stratil, ale toto je už v celom svete, takže nemáme inú možnosť ako naučiť sa s tým žiť. Na vakcíny sa nespolieham, vzhľadom na správy, ako rýchlo RNA-vírusy mutujú.

Norman

domovy seniorov boli predsa najhoršie zasiahnuté, to sú hlavné prípady úmrtia v Čechách, aj u nás ten Pezinok. Tam naozaj prestáva sranda, domovy sú uzavreté aj počas chrípok a podobne. Samozrejme, že by starci nemali byť uzavretí vnútri, a aj nejaký ten skype s rodinou nezaškodí, a konieckoncov, veď domovy nie sú uzavreté - ale naozaj tvrdiť, že tí ľudia zomierajú teraz na opustenosť, je naozaj prehnané. Okrem toho - tí, čo najviac volajú po uvolnení opatrení sami dodávajú, že nie pre domovy, lebo tam je to naozaj na hrane. Ak sa infekcia rozšíri medzi mladšími, zostanú starobince naozaj zas nútene bez návštev.

Čo sa týka Petra Liptáka - to je ten aktivista, čo sa pýšil, že berie úplatky. Nech sa nehnevá, je to typická attention whore. Jeho slovo nemá žiadnu váhu, občas mu na FB priamo zopakujem, že je nezodpovedný.
To že je to Mudr, to vôbec neznamená že vie, o čom hovorí, NEBLAZNI. Môžeš ho spoznať aj osobne, robí občas tie svoje demonštrácie - teraz vlastne asi ani nie, aspoň trocha rozumu mu zostalo.

Pozri, na Slovensku sme sa na jar od pandémie odizolovali, ale vo svete asi nie sú všetci hlupáci či klamári. Teraz máme už údaje - je to zlé alebo dobré? To je relatívne. Znova zopakujem - každý z tých štátov, čo sa k tomu stavali laxne, potom v panike pritvrdzovali a zavádzali rúška. Zrejme sú všetci hlupáci - len Mudr Lipták a Mdr Bukovský s preškrtntým rúškom sú - teraz, dočasne - experti.

Ešte k tej spoločnosti - tá už rozvrátená je a terajšie ťahanice sú len využívané, aby sa korporácie zbavili jedovatého fikívneho kapitálu. Tam je umelá hystéria - v kričaní, ako nám opatrenia "rozvrátiahospodárstvo" Ako - tým, že ľudia budú v krčmách menej slopať a menej lietať na dovolenky? Veď tým sa hodnoty práve šetria, nestrácajú..

Čo sa týka Číny, tá je ˇpredsa tiež v tomto svete a ako vidno, má inú šancu. Aj my ju máme. A jednou z tých možností, na ktoré sa spoliehajú všade na svete, aj na Západe aj na Východe, je vakcína, ktorá by zabránila najhorším veciam. Ja viem, mikročipy, Bil Gates a zárobky farmafiriem. Asi preto ju Rusi vyvinuli a už ju používajú.

Ale o Korone je asi škoda sa na Slovensku baviť, pretože tu tá pandémia neprepukla naozaj a aktivisti ako Lipták, Rostas, Mazurek a viacerí iní preto žiadnu chorobu nevidia. A čo ako navrhujú? Prestať nosiť rúšku a nechať sa infikovať? To má byť lepšia verzia proti vakcinácii, teda proti kontrolovanämu kontaktu len s časťami víru oni odporúčajú všade rozšíriť nový, živý silný rýchlo mutujúci vír. Eeeej, do boha, chlapi. No nič.

Náhodný okoloidúci

Našiel som to, ten spomínaný výskum o zlom vplyve sociálnej izolácie na priebeh koroňe.
Výskum robil Giuseppe Liottta z Rímskej univerzity a skúmal práve Lombardiu, tam na to prišiel.
Článok v zrozumiteľnom jazyku v máji uverejnil Osel.cz. Ja viem, že voči Oslovi máš výhrady, ale autor tohto článku, aj keď máva občas kvetnatý prejav, drží sa faktov.
https://www.osel.cz/11185-tri-paradoxy-stavajici-pandemie.html
Na konci článku sú uvedené použité zdroje.
Predpokladám, že Rímska univerzita je dostatočne reľevantný zdroj.

Norman

To, že sociálna izolícia zhoršuje zdravotný stav je vážna pravda. Aj v tom článku spomínaný "taliansky paradox", že postihnutý bol viac sever, sa dá okrem iných dôvodov -väčšie napojenie na svet, tam na sever proste tá infekcia vnikla na prvom mieste - teda sa dá vysvetliť tým, že kým na juhu kašlajúci či inak ľahko chorý dôchodca zostal doma a žena či dcéra mu uvarila čaj a iné byliny, na severe dôchodca utekal do nemocnice a TAM sa nakazil Covidom.
Ešte presnejšie povedané - na severe Taliani žijú zrejme izolovanejšie doma, ale rovnako ba o to viac sa stýkajú s ľuďmi na ulici - na juhu sa stýkajú s rodinou a susedmi.

Nesúhlasím samozrejme s tou poslednou časťou článku ohľadne Švédska. Švédsko za prvé nemá v ničom dobré výsledky, takže nemožno ani tvrdiť, že ich má pre to, že ľudia neboli frustrovaní a izolovaní.
Napríklad je tam časť:
"... Například sousedními Dánskem, Belgií, Francií, Španělskem, které jsou se Švédskem na ekonomicky odpovídající úrovni, a jejichž vlády tvrdá restriktivní pravidla zavedly. V těchto zemích lze celkový počet případů, i celkový počet mrtvých, považovat do jisté míry za více méně podobný"

To je explicitná lož. Švédsko má troj až viacnásobný počet mrtvych, ako okolité krajiny. Okrem toho AJ Švedsko restriktívne opatrenia zaviedlo - len oneskorene. A aj ekonomicky zaznamenalo to isté "prepadnutie", ako iné krajiny - švédsky model je KATASTROFA, v ničom neuspel. Aj premorenie je o ničom, lebo imunita zrejme trvá len dočasne.

Ale aby sme sa vrátili ku starobincom a citlivým ľuďom vôbec - určite by v starobincoch sa nemali rušiť návštevy dlhodobo a absolútne, ale nájsť nejak metódu. Ale že ich treba akosi izolovať - to žiaľ hovoria a zhodneme sa všetci.
A aj propaganda v TV by mala byť iná, menej stresujúca. Je vidno, že ľuďom proste vypovedávajú nervy. TV by mohla viac ukázať, aké sú reštrikcie v zahraničí, aby si ľudia nemysleli, že to u nás alebo v Čechách či kde len niekomu preskakuje - mali by viac vedieť, ako sú na Západe, keď treba, izolované štvrte (španielsko), ako je kde zákaz vychádzania a podobne. Potom by chápali, že je im ešte dobre a neškrabali by si to.
Tak ale ... súčasné masmédia a telací prestitúti v nich, Rezník a jeho ideológovia, o súkromných ani nehovoriac ... škoda sa opakovať, ich neschopnosť sa prejavuje aj takto, že stresujú ľudí aj v relatívne v podstate mimopolitických témach. Aj bez akéhokoľvek dôvodu.

Náhodný okoloidúci

Článok je z mája, čiže 4 mesiace starý, odvtedy sa veľa vecí zmenilo a "vykvasilo".
O opatreniach na ochranu zraniteľných by sa dalo dlho diskutovať a nič nevyriešiť. Ale keď vidím, ako zmätočne sa to rieši, vôbec sa nečudujem, že ľudia sú z toho nervózni, snažia sa to obchádzať a vymýšľajú vtipy, ako že koronavírus pozná hodiny, lebo útočí len po 22:00, koronavírus vie merať vzdialenosti, takže 199 cm je ešte riziková vzdialenosť, ale 201 cm je už v poriadku, takú diaľku vírus neprekoná, že nevesta a ženích musia byť počas svadobnej noci od seba vzdialení 2 metre, že z bezpečnostných dôvodov už pri pôrode nemôže byť nielen otec, ale ani matka, a tak deti bude opäť nosiť bocian atď...

Pokiaľ ide o dočasnosť imunity po prekonaní covidu - ak sa po niekoľkých mesiacoch stráca a slabne, aká potom asi bude trvanlivosť imunity po očkovaní, keď už dávno sa vie, že imunita po očkovaní je v prípade niektorých chorôb menejcenná v porovnaní s imunitou po prekonaní choroby? Budú nás každé tri mesiace nútiť do očkovania? Veď za ten čas budú všetky vakcíny zastaralé a neúčinné. Kým sa vyrobí vakcína z aktuálnej mutácie vírusu, zasa prebehne niekoľko mesiacov a vakcína bude zastaralá už v čase uvedenia do výroby. Ale pre výrobcov a predajcov vakcín to bude najlepšia zlatá baňa akú si mohli predstaviť. A nové experimentálne RNA-vakcíny predstavujú veľké bezpečnostné riziko.

Ešte k tej sociálne izolácii.
Pred dávnymi rokmi som čítal jednu popularizačnú knihu s biologickou tematikou. Autor okrem iného písal o výskume zdravotného stavu britských vojakov - odvedencov. Všeobecný predpoklad bol, že chalani z dediny, ktorí celú mladosť vyrastali na čerstvom vzduchu a pracovali okolo domu a na roli, budú zdraví a silní a že chalani z miest budú slabí a dengľaví. Ale figu borovú - chalani z miest sa držali v pohode, lebo všetky možné choroby prekonali už v detstve, lebo stále žili v širokom okruhu ľudí a iných deciek, zatiaľ čo chalani z dediny, ktorí žili izolovane v úzkom okruhu ľudí, boli stále chorí a "odpísaní", v boji nepoužiteľní.
Presne na tento príklad som si spomenul, keď som pred chvíľou čítal článok na Aeronete o tom, že cieľom izolačných opatrení a zatvárania škôl je zabrániť prirodzenej imunizácii detí, aby výrobcovia vakcín neprišli o kšeft. Ja viem, že Aeronet je konšpiračný bulvár, ale veľa tam uverejnených článkov má racionálne jadro. A nezabúdajme, že konšpiračná teória je len predčasne uverejnená nežiadúca pravda.

https://aeronet.cz/news/jiri-kobza-z-spd-se-zastal-ministra-zdravotnictv...

Psychológovia už teraz bijú na poplach, že decká kvôli mobilom a sociálnym sieťam strácajú schopnosť vytvárať zdravé prirodzené medziľudské vzťahy. Izolácia doma kvôli vírusu a vyučovanie cez internet to ešte zhoršia, vyrastú nám celé generácie duševných a citových mrzákov.

Norman

a aj keď náš nik nerozsúdi, aj tak by sme k niečomu doospeli.
Žiaľ, so vtipmi sa naozaj nedá diskutovať. Ak si niekto robí srandu z určenia orientačnej vzdialenosti, prípadne z obmedzení vstupu na oddelenia, ak tam (otcovia) nie sú nevyhnutní - zrejme naozaj vec neberie vážne - asi sa tí vtipkári cítia nielen neinfikovateľní, ale asi nedokážu tému ani pochopiť. Vtip sa dá spraviť z čohokoľvek, na to sú experti zo slniečkarskeho Zomri a podobných, ich metódou je zosmiešňovanie všetkého, čo sa im nepáči - od politikov až po teda medicínske opatrenia. Anarchia naša budúcnosť :) Aj v USA to teraz beží, maskovaní čierni anarchisti na uliciach - ale tipni si, ako dopadnú :)

Imunita po očkovaní je možno "slabšia", ale zato je aj lacnejšie získaná. Preto sa voči kiahňam očkovalo a nenechalo sa to premoriť. Čo myslíš, ako by premorené kiahňové ľudstvo vyzeralo? Skús sa zamyslieť, v čom je ten rozdiel. Ja viem, pľúca nevidno a tak si mladí neuvedomujú, že majú podobne zjazvené pľúca po Covide. Ale príde čas, keď sa im to prejaví.

Ty si bol zástanca premorenia od začiatku, ale ako vidíš, ľudstvo vyvíja vakcíny (dokonca aj Lipták je za očkovanie, ask je v konfikte s protiočkovacím hnutím, a to je Mudr, že :)

Čo sa týka "sociálnej izolácie", tam sme sa zhodli - ale problém je, ako uvádzaš, že si očividne odporcovia izolácie vždy zvolia sami, koho označia za izolovaného, frustrovaného. Raz sú to tí v meste, lebo tam nemajú rodiny, a teraz zas tí z dediny, lebo zas nemajú kontakty mimo dediny ... to je problém takýchto rôznych teórií ad hoc. Ja som uznal, že frustrovaní a osamelí sú na tom určite horšie - len žiaľ, ako pšeš, asi ťažko povedať, ktorí to vlastne sú. Proste tí, čo sú viac chorí :)

Čo sa týka konšpiratívnych teórií - kedže táto nadávka je používaná proti celej slobodnej tlači, ja ju nikdy paušálne proti nikomu nepoužívam. Proti Aeronetu, ktorý som si cenil a doteraz visí na titulke medzi prvými (vpravo dole) ale som mal v poslednom čase výhradu, že podlieha inej častej a horšej chorobe nezávislých médií - za každú cenu chce byť bombastický, šokokujúci a čítaný. To robí ekonomický tlak a ani nezávislé média tomu nie sú schopné odolávať a deformujú sa. U nás sú to okrem mnohých, ktoré zanikli, napríklad aj "úspešné" Hlavné Správy - to hovorím už dlhodobo, lebo je to pravda.
Ale to neznačí, že tam nemôže mať dobrý materiál. Pozriem...

Aha, hneď v úvode ten vtip o 22 hodine (nemusím vysvetľovať, že bar plný ožranov do rána je naozaj semenište infekcie, viacej, ako ten otvorený do desiatej - ak v tom niekto nevidí rozdiel, tak to sorry)
No, narýchlo som to prebehol. No poviem to tak, s miernym humorom, môžem? Je mi ľúto, že nákaza, nie nariadenia, ale nákaza spôsobila, že dedinské zábavy do rána v piatok nebudú. Je mi to ľúto, že sa peniaze nepresunú od ľudí ku krčmárom.

(pozri, viac to rozoberať nebudem, lebo si to nepísal ty, ale VK a nechcem to teraz riešiť s tebou, lebo vy sa potom na mňa hneváte, že som na vás sprostý a že tu nemôžete diskutovať. A oprávnene, lebo sprostý by som mal byť na VK - ale ani na toho sa nehnevám, to je ako ten z toho českého Protiproudu, Hájek, alebo narcis Rostas - im proste už dlhodobejšie začína zajebávať. Beriem to ako súčasť (ich) života. Skúsili - ale nejak nevydržali :)

Náhodný okoloidúci

Úmyselne som písal, že naočkovaná imunita je v NIEKTORÝCH prípadoch slabšia, lebo každá infekcia je iná.
Pravé kiahne sú extrémny prípad. To isté tubera, ale to je bakterióza. Na druhej strane - pamätám si, ako sa mamičky vždy snažili dať dokopy súrodencov s osýpkami, aby ich ten zdravý dostal od osypaného, prípade aj od susedovych detí. Teraz by sa to pokladalo za trestný čin šírenia infekčnej choroby. A pritom imunita získaná prekonaním osýpok v detskom veku je doživotná a matka ju potom cez materské mlieko prenesie aj na svoje deti, u ktorých vďaka tomu osýpky majú slabší priebeh. Naproti tomu očkovaním získaná imunita vydrží oficiálne len 10 rokov a aj očkovaný človek ich môže dostať a v staršom veku to už nie je banálna, ale vážnejšia choroba. Príkladom je môj švagor, ktorý si ich ako vyše 30-ročný dosť odtrpel.

A čo sa týka krčiem, keby ľudia pili toľko alkoholu ako ja, krčmy by skrachovali :D lebo ja som úplný abstinent a nemám dôvod obhajovať pijanskú kultúru. Na druhej strane krčmy sú aj miestom socializácie, udržiavania spoločenských väzieb. Keď sme boli s kamarátmi na výlete a pokazilo sa nám auto, išli sme do krčmy a tam nám chlapi od piva poradili dobrý servis aj s odťahovkou. Ale pravdu majú aj čitatelia v diskusii na AE, že teraz už do krčiem, teda vlastne do podnikov chodia aj rodiny s deťmi, napríklad v nedeľu na obed. Alebo len tak, počas rodinnej prechádzky si sadnúť a niečo zjesť. To sa v typickej prefajčenej krčme nedalo.

No a umierneným zástancom umierneného premorenia som preto, lebo vírus tu už je, je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa ho podarí úplne odstrániť (tak ako zmizol SARS), účinnosť a trvanlivosť očkovania je kvôli náchylnosti RNA-vírusu k mutáciám sporná až pochybná, takže jediná dlhodobo udržateľná možnosť je naučiť sa s ním žiť ako s každou inou infekciou.
A vieš o tom, že koroňa občas napáda aj mozog? Na druhej strane množia sa dôkazy, že poškodené pľúca sa dokážu zregenerovať.
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/poskozene-plice-pacientu-s-cov...

Norman

Prečo by kiahne boli "extrémny prípad"?
Nový vírus s neznámym nepredvídateľným vývojom, ktorého predošlí korona príbuzní mali 50% smrtnosť, nie je extrémny prípad?

To s osýpkami a ich vedomým nakazením u detí je známe a predpokladám, že sa to tak robí aj dnes a nik za to nie je zavretý. Je to vlastne forma očkovania, prečo nie, u vyskúšanej choroby. Proti vedomej nákaze od dieťaťa k dieťaťu by boli asi tí, čo dnes protestujú proti očkovaniu detí. Ale k dnešnému očkovaniu detí sa nevyjadrujem, pretože sa mnoho v posledných rokov zmenilo, ale viem, že nik nedokáže byť tak blbý a všetko pokaziť, ako dokážu byť priemyselné chemické firmy (farma firmy).

No, ja a každý samozrejme chápeme, že krčmy, divadlá a podobne sú miesta socializácie - nuž ale keď tá "socializácia" je práve nebezpečná, tak to sa nedá vyriešiť inak, ako sa nesocializovať. Teba trocha uvoľniť ten stádovitý reflex:)

K premoreniu - mám obavu, že nejestvuje "umiernené" premorenie. Ako nejestvuje umiernené tehotenstvo alebo umiernená smrť.
Prečo by sme sa mali naučiť žiť so zlom? Ja mám dojem, že na tom trváš len preto, lebo si kedysi zaujal tento postoj. Žiť sa dá iba s niektorými vírusmi, nie so všetkými a ani s týmto nik nechce žiť - aj teória premorenia vlastne počíta s tým, že vírus nenájde dosť nových nositelov a stratí sa. Teda očkovanie-imunita - len za priveľkú cenu.

Náhodný okoloidúci

Kiahne sú naozaj výnimočný extrémny prípad a je ťažké porovnávať ich s koronou. Neviem, či sa aj pri kiahňach vyskytovalo 80% bezpríznakových prenášačov tak ako pri novej korone. Odstrániť očkovaním sa ich podarilo asi preto, lebo vírus kiahní tak nemutoval, je to DNA-vírus a tie sú oveľa stabilnejšie ako RNA-koronavírusy. Odvolám sa na wiki - smrtnosť kiahní bola 25%.
Zábery z počiatkov "pandémie" v Číne, ako tam odpadávali ľudia, som aj ja videl, ale zo žiadneho iného štátu žiadne také zábery neprichádzali, tak je otázka, či to naozaj spôsobila korona. Konšpirátori totiž tvrdia, že práve takto sa u citlivých ľudí prejaví zasiahnutie žiarením z 5G internetových vysielačov. Pričom práve vo Wuhane sa tieto vysielače mali prednostne inštalovať, možno to mala byť "výkladná skriňa" 5G internetu.
A nikto nevie, koľko naozaj bolo obetí na životoch v Číne. Odporcovia čínskeho systému tvrdia, že to boli ťažké desaťtisíce, oficiálne zdroje udávajú niečo vyše 3000 obetí. Čítal som na jar, že vo Wuhane polícia údajne zatĺkala dvere a okná obyvateľom, aby ich udržala doma, čím ich v podstate odsúdila na smrť hladom. Čína má výrazne odlišné chápanie morálky, pre Číňanov je najdôležitejšie "nestratiť tvár". Neviem, či to všetko okolo výrazných rozdielov v udávaných počtoch obetí a o väznení tisícov ľudí doma bez zásobovania jedlom je pravda alebo len protičínska propaganda. Ak je to pravda, je to prijateľná cena za zvládnutie (?) nákazy?

Pokiaľ ide o to "umiernené premorenie", zle som sa vyjadril. Správne by sa to dalo nazvať "pozvoľné kontrolované premorenie". Teda presne to, čo robili naše mamy s nami, keď niekto v okolí dostal osýpky, o tom sme písali vyššie. Medzi očkovaním a kontrolovaným premorením je podľa mňa dosť veľký rozdiel.

No a prečo by sme sa mali naučiť žiť so zlom? Si presvedčený, že ten vírus sa podarí úplne odstrániť zo sveta? Ja nie. To nie je lokálna epidémia nákaza, už je to v celom svete. Účinnosť neotestovaných vakcín bude aká? Si ochotný nechať do seba pichať neotestovanú experimentálnu RNA-vakcínu alebo opičie vírusy? Čo ak nežiadúce účinky budú vážnejšie ako samotná choroba? Ruská vakcína Sputnik V funguje na inom princípe, v podstate predstavuje druh kontrolovaného premorenia, vyvolá krátkodobé príznaky a je založená na osvedčenej technológii. Neviem, ako majú byť konzervované západné vakcíny, či nie náhodou ich štandardným spôsobom, čiže jedovatou ortuťou a karcinogénnym formaldehydom, ruská vakcína sa má konzervovať zmrazením.
Takže či už sa nám to páči alebo nie, je možné, že nakoniec nebude iná možnosť ako švédska cesta. A nemysli si, že mám rád choroby. Aj ja som radšej, keď som v poriadku, choroby ku šťastiu nepotrebujem.

Vieš, z toho, ako je mediány priestor zaplavený správami o korone, mám čím ďalej taký dojem, že ide predovšetkým o marketingovú kampaň výrobcov vakcín a zástupnú tému, ktorá má podobne ako hystéria okolo LGBTI odviesť pozornosť od dôležitejších celospoločenských tém. A navyše už je tu obchodná vojna výrobcov vakcín.
Spôsob informovania vytvára dojem, ako keby nikto nikdy nezomrel, ako keby ľudia začali zomierať až keď sa objavil nový koronavírus. Ako keby ani v domovoch dôchodcov nikto nikdy nezomrel, až teraz. Pritom bývam nejakých 300 metrov od domova dôchodcov a viem, ako často tam jazdili sanitky. Takmer denne, a to dávno pred koronou, aj keď neviem, koľkí z tých, čo u nich za tie roky bola sanitka, zomreli a koľkí sa dali do poriadku.

Celé roky až desaťročia je známe aj to, že starí ľudia zomierajú na zápal pľúc. A často ho dostanú práve v nemocnici, keď tam ležia s niečím iným. Len predtým to boli bakteriálne a možno aj kvasinkové zápaly pľúc, teraz ich vystriedala korona. A nevieme, koľko ľudí zabila práve pľúcna ventilácia. V GB štatisticky významne poklesol počet úmrtí s koronou, keď obmedzili používanie ventilácie. Predsa len násilné vháňanie vzduchu do poškodených pľúc pod tlakom jemnému pľúcnemu tkanivu asi neprospeje. A k tomu riziko zvýšené riziko bakteriálneho zápalu spôsobeného práve zavedením ventilácie.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Pneum%C3%B3nia#Z%C3%A1pal_p%C4%BE%C3%BAc,_...
Keď už píšem o zápaloch pľúc, známe je už aj to, že pľúca nepoškodí samotný koronavírus, ale skôr prudká reakcia imunity na jeho prítomnosť, "cytokinínová búrka". A práve tam sú rezervy v liečbe aj v prevencii.

Norman

Nehnevaj sa, buď je ruská vakcína vakcína, alebo to je "kontrolované premorenie". To tvoje rozdelovanie medzi ruskou a západnou vakcínou je to isté, čo hovoria západníci - len naopak.
Ale aspoň Aman dostal odpoveď, ako sa proruské a protivakcinačné postoje vyrovnajú s ruskou vakcínou. Len pochybujem, že sa takáto odpoveď, že ruská vakcína vlastne nie je vakcína, sa dá akceptovať.

Či sa tento vírus bude dať odstrániť zo sveta? Nuž, nie som si istý, ale keď sa dali (prakticky) odstrániť kiahne a iné veci, tak prečo nie tento? Samozrejme, aj viry sú rôzne, ale ide o princíp - prečo hneď od začiatku byť defétistický a hádzať flintu do žita, keď aj tu aj v Číne sa ukázalo, že to ide? A keď sa aj neodstráni, tak aspoň treba vedieť to zvládať, takže treba veci riešiť. To ako keby niekto prišiel, a poznáme takých, a povedal - so záplavou hnedoidov sa nedá bojovať, proste to tu všetko premoria, treba sa s tým naučiť žiť.

Prosím ťa, to o Číne, tie hlúposti o pribíjaní okien a dveri a tým odsúdení na smrť hľadom, o nezásobovaní - tomu veríš? To bola ta najúbohejšia protičínska propaganda našich nepriateľov. Ja neobdivujem ani Rusov, ani Číňanov - ale vieme, kto proti ním šíri propagandu, tak ju azda nebudem slepo používať a opakovať ju, nie? Zvlášť, keď k našej debate nemajú akúkoľvek logiku - azda iba to, že ja opakujem, že Čínania to dokázali, normálne a civilizovane to dokázali, aj my sme to už v máji dokázali, špeciál my na malom Slovensku, to je jasný dôkaz, že to ide.

Náhodný okoloidúci

O Číne a Číňanoch si nerobím ilúzie a tie tvrdenia o zatĺkaní okien a dverí mi tiež pasujú skôr do kategórie tvrdení o vyhadzovaní novorodencov z inkubátorov Saddámovymi vojakmi. To isté platí aj o videá s rôznymi čínskymi lekármi a výskumníkmi ako disidentmi odhaľujúcimi "pravdu" o čínskom režime. Zrejme za doláre. Ale na druhej strane, východní Aziati, aj keď štatisticky majú najvyšší IQ, sú smutne preslávení svojou krutosťou, bezcitnosťou a stádovitosťou na spôsob biorobotov. Takže mentalitu na to, aby to robili, teoreticky majú. Teoreticky. To však neznamená, že to naozaj robili. Aj ja so sebou nosím všetko potrebné na vykonanie znásilnenia, to však neznamená, že som nejakú ženu znásilnil.

Čo sa týka vakcín, nikto nevie, ako sa bude vírus ďalej vyvíjať. Začalo to správami o ťažkom priebehu infekcie a hromadných úmrtiach, teraz sa ukazuje, že 80% pozitívnych testov sú bezpríznakoví prenášači alebo "majitelia" už mŕtveho vírusu. A to ani nie za rok. Žeby vírus až tak zoslabol? Alebo to od začiatku bola len propaganda?

Jeho úplné odstránenie? Bol by som rád, keby sa naplnil Tvoj optimizmus a život sa vrátil do zabehaných koľají, ale zatiaľ nič nenasvedčuje takémuto vývoju, pri zohľadnení jeho rýchlosti mutácie, ktorá môže prekaziť plány na očkovanie, a dlhej inkubačnej doby. Očkovanie zastaralou vakcínou dokonca môže zhoršiť priebeh, lebo telo síce začne vytvárať protilátky, ale proti starej verzii vírusu, zatiaľ čo nová bude veselo úradovať. Aspoň to tvrdili nejakí virológovia.
Aj naša firma bola na jar dva mesiace zatvorená kvôli chýbajúcim zákazkám a prevencii a ľudia boli doma s kráteným príjmom, s výnimkou tých, ktorí udržiavali firmu a technológiu v prevádzkyschopnom stave. A ani teraz nejdeme naplno, takže mňa osobne sa to tiež priamo týka. Ďalšie uzavretie by firmu mohlo položiť.

A Tvoje prirovnanie s hnedoidmi nie je namieste. Oni predstavujú oveľa väčšie riziko ako vírus. S tým si imunita poradí a aj v spoločnosti je vôľa potláčať ho, ale hnedoidi majú za sebou ťažkú mašinériu s neobmedzenými finančnými zdrojmi a slniečkárskym krytím.

Norman

Možnosť prekonať vírus aj s bežnými prostriedkami dokazuje priebeh v Číne aj prvá vlnav Európe - počty infikovaných boli zrazené, koeficient rastu R0 bol pod 1.
To sú nepochybné fakty.
A samozrejme, vakcíny, či iné lieky, pripadne aj iné prirodzené faktory, vírus ešte (pravdepodobne) zrazia. To nie je môj optimizmus, to je oficiálne stanovisko všetkých organizácií, napojených do problematiky.

Tie argumenty o slabej či nepresnej vakcíne a podobne poznáme všetci - ale to sú reči všeobecne proti vakcinácii. Samozrejme, všetko má riziká a nebezpečie zneužitia - ale nie sme anarchisti, protivakcinisti zo zásady. Určite je lepšie či menej nebezpečné zniesť vakcínu, ako žrať tie tony liekov, ako to robí populácia doteraz dennodenne.

Hnedoidi - určie nie je isté, či vírus predstavuje menšie riziko, ako hnedoidi. Ale o to nejde, čo je viac - oboje je rovnako neakceptovateľné len tak, lebo sú tu. Je to v princípe dosť analogické.

Ľubov

Presne nad tym rozmyslam,co to s nimi urobi,ale nejde len o to,ze nebudu v poradku psychicky,ide predsa aj o vzdelanie. Spominam na nasho ucitela zemepisu,mal taky grif na nas. Vyvolal dvoch ziakov k tabuli,mali sme v rukach ukazovatka a boli otoceni chrbtom k mape . On zrazu skrikol napr. Casablanka a ten,ktory sa otocil prvy a spravne ukazal mesto na mape,si mohol ist sadnut. Ten druhy ale dostal ukazovatkom po ruke.O tretej rano som si opakovala africke staty.-D.
A to bol "len" zemepis, velmi vazne brala svoj predmet aj ucitelka hudobnej vychovy napr.,nespominam si na jedineho slabeho ucitela. A slovencina? Ta bola nieco posvatne.
Uz druhy rok su traja kamaratovi synovia v skolskom veku doma,on ich matematiku a take "muzske" predmety uci,ale sam je slaby vo vetnom rozbore napriklad,chlapci na to samozrejme kaslu,maju 10 a vzdy,ked ich otec odide,okamzite zacnu hrat pc hry.

Predstavujem si,ako by tuto situaciu riesil jeden z najlepsich svetovych pediatrov Josef Svejcar ,vzacna dusa
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1997/cislo-3/osmdesat-let-m... riesenie je jedine,navrat sukromnych uciteliek,nemam lepsi napad.Rodicov to bude stat dalsie peniaze, tato forma doucovania.

afinabul

Spravodajstvo úplne stratilo akúkoľvek vyváženosť.

Náhodný okoloidúci

My všetci tu dobre vieme, že už nemáme spravodajstvo, už máme len propagandu. To len zo zvyku používame eufemizmus "spravodajstvo". Ja som mal na mysli "spravodajstvo" len vo vzťahu k téme tohto Normanovmu článku.

Ľubov

Kriedovo biela tvar a usta zovrete do tenkej ciary,skôr do britvy. A to si nechcem predstavit jeho vnutorne organy. Nebol to Matovic,akeho pozname,bolo to stelesnenie strachu.

Kde su tie lanske snehy,ked rozkvital ,uz nerozkvita. Upirik chradne a paradoxne,jedine,co by ho mohlo zacranit,je utek z politiky.Do bezpecia nejakeho zariadenia.

Nie,nemame dôvod sa z toho tesit,taka radost je pre hlupych, zlych a pomstychtivych.

Pozrela som si vcerajsi prejav Babisa,https://www.infovojna.sk/article/video-epidemia-je-spat-vyhlasil-babis-a... potrebovala som sa pozriet na niekoho pricetneho. Dobre,tak ja zase zacnem umyvat klucky liehom.

Norman

včera som výnimočne zapol podvečer TA3, či nebude niečo podrobnejšie či live z kotlebu, a teda narazil som na tú tlačovku.
Úplne, ako hovoríš. Za prvé je úplne nelogické a samo o sebe šialené jeho obviňovanie Fica a Pellegriniho. Ale jeho telesný výzor, ako píšeš, jasne svedčí o tom, že sa neovláda.
Plus upozorňujem na to urážanie Haščáka - no neviem, to si ten miliardár azda nenechá bez žaloby.
Plus upozorňujem na vyjadrovanie sa o Mečiarovej žene - to bolo proste nechutné a rovnako na žalobu (ak už nie od nej alebo starého, tak azda boli nejakí, čo ho ešte nedávno ťahali do politiky, tak nech konajú na obranu ani nie Mečiara, ale jeho manželky. Matovičovu Pavlínku nik neurážal v priamom prenose na VLADNEJ tlačovke, že je špinavá zlodejka - reč bola vždy len o tej firme).
Ale to zrejme už asi zrátal všetko Blaha.

Len by som dodal, že to možno nie je len o tom, že sa zas Matovič psychicky rozpadá a je hodný tak pri najlepšom nejakého súcitu, ale v takýchto okamžikoch začínajú byť tieto typy nebezpečné a kopajúce, zúriace. On je zurvalec, veď to sa už x krát prejavilo.
Akonáhle sa mu začne nedariť, tak vybuchne, tak ho naozaj drbne.
Naozaj, ja by som ho kľudne tam na tom mieste nechal, dočasne, ale on je naozaj proste blázon.

Dik za link.
Pripomínam, že si Babiš vyžiadal čas v najostrejšom čase o 20 00 v CTV1, takže to nie sú len nejaké jeho slová pri káve, tak mimochodom.

Roland Edvardsen

Bilancia po pol roku je jasná: totálny úpadok. Matovič vedel, že na to nemá, on sa s tou rolou premiéra ani nevžil, je to pre neho neprirodzené a vnútorne ho to ničí.

Ja som dnes za predčasné: jednoznačne. Oľano je reálne nebezpečné zoskupenie. A žiadna strana tu tak nezgenerovala politickú kultúru a nepoškodila politické zmýšľanie národa ako práve táto Matovičova sročka. Ak sú taká SaS či PS nevhodné či až nebezpečné pre svoju ideológiu, Oľano je hrozbou pre samotné základy právneho štátu. A Matovič zahnaný do kúta bude ako besné zviera. Stále nemajú navolených tých prokurátorov, aj keď už dávno to mohli mať z krku. Dobre vieme prečo. Matovič sa neuspokojí dokým tu nezavedie súdnictvo a prokuratúru z 50-tych rokov.

Radšej mať predčasné, kde by to teraz vyhral umiernený Hlas. A kluďne nech zloží vládu aj so Sulíkom, čokoľvek, aj niečo kvázi liberálnejšie, bude dnes lepšie pre Slovensko, ako stalinistická sekta Oľano s Caligulom na čele. Áno, také je to zlé, vážení.

Ľubov

ide o to,koho tam chcu nasadit namiesto neho... nech sa este podusi vo vlastnej stave,o nas sa predsa rozhoduje aj tak v novembri v SSA.

Roland Edvardsen

Hej, dúfam, že už je odpísaný, aj oligarchiou a globalistami, pre svoju totálnu labilitu. Bola to skrátka chyba v matrixe, aj to sa občas stáva.

Ale on sa bude brániť a len tak to nenechá. A môže pritom vypustiť ešte kopec hnoja. Bude sa snažiť kriminalizovať svoju politickú konkurenciu, hlavne Pellegriniho (viď aktivity ex-oľanáckej kompy okolo "izraelských krabičiek", k tomu to od začiatku smerovalo. Toto je ich). On, úbožiak, to už vníma tak, že musí dodať lúze nejaké veľké skalpy, aby mu dali ešte šancu. Pamätáte si ako odstrelil Druckera tou vilou na Floride? To je presne klasický Matovič: využíva svoje ťažko "poctivo" zarobené milióny na kupovanie kompro-materiálov, aby tak ničil politickú konkurenciu. Prochádzka, Hlina, Drucker, Smer...Kisku možno zničil tiež on. Matovič nemá obdobu v slovenskej politike a musí byť zničený: totálne.

Ja už sa divím tomu Sulíkovi (ktorému nedávno dourážal aj fľandričku Cigánikovú) a Kollárovi, že sa ho ešte stále držia. Chlapi, majte už rozum a dôstojnosť a pustite ho k vode. Čím skôr, tým lepšie.

nové