Referendum o odstupe vlády nemá zmysel

Súčasnej vláde treba povedať otvorenú pravdu, treba umožniť ľudu, aby sa vyjadril.

Ale nemá zmysel organizovať žiadne referendum. Určite nie, kým je na referende kvóta 50%.
A aj preto nie, že referendum je vec pomalá a zafungovala by tak najskôr za pol roka. To je príliš dlho.

Spisovanie nejakých petícii po webe tiež moc prínosu neprinesie. Nebolo tomu tak doteraz, a ani nebude. Ak chce niekto založiť novú politickú stranu (Juraj Draxler) nech tak urobí a nech si takto nezisťuje svoju popularitu. Lebo, ako vidíme, nič moc.

Všetky tieto akcie majú jednu nebezpečnú vlastnosť - ventilujú nazhromaždenú nespokojnosť obyvateľov. Do stratena, bezcenne. Na rozložení moci nič nezmenia podpisy na webe, nič nezmení nejaká viera, že bude referendum. Referendum nebude! Bodka. A ak by aj bolo, ľudia neprídu. A ak by aj prišli, nič nebude nasledovať.


Iné možnosti

Ľudia majú aj iné možnosti, ako vyjadriť odpor vláde a režimu. Jedna z najznámejších, ale aj skutočne fungujúcich, je pasívny odpor. Veď viete, India, Gándhi.
Ale pozor - nedajte sa oklamať tým, čo vám nahovárajú masmédia, že pasívny odpor je kráčanie davu, ktorý sa nechá fackovať a mlátiť ako ovce. Nie - pasívny odpor je neviditeľné (preto "pasívne") kopanie do molocha, ktoré je síce malé, ale zabolí ho (preto sa to volá "odpor" a nie napríklad "súlož" ). Malý odpor vo veľkých počtoch.
Ako príklad "plošné testovanie". vyskúšali sme, vidíme, že nemá žiadnu cenu. Ale súpravy sú nakúpené a na ich predaji Magorič takmer iste tak či onak zarába. Preto - pasívny odpor znamená neísť do tých komisií, nieto ešte ako dobrovoľník, nepodporovať to, pretože to je na škodu národného zdravia. Pri podobných príležitostiach môže každý jeden zaujať postoj a spraviť rozhodnutia - pasívne tu znamená to, že je to bez toho, aby svoje postoje vysvetľoval, že by svoje činy deklaroval, ako politické. Môže si niečo nahrať a niekam poslať, alebo môže niečo aj odložiť do mrazáku.
Je jasná Gándhiho myšlienka? Aktívny je ten, čo ide s bubnom na zajace, pasívny je ten, koho akcia vyzerá ako prirodzený náhodný poryv vetra.


Nedeklarovanosť

S explicitným zbytočným deklarovaním spočíva aj ďalšia choroba spoločnosti - mávanie svojou zástavočkou. Prečo, preboha? Je jasné, že Slovensku sa stalo to, čo sa občas stáva kdekoľvek - do čela vlády sa dostal neschopný a navyše blázon. Treba sa ľudovo spojiť a zhodiť ho. Všetci. Liberáli s konzervatívcami, ľavičiari s pravičiarmi, nacisti so židmi a kresťania s pupúšmi.  Vyhodiť špinu a spraviť nové voľby. To sa nerobí referendom, to sa robí oknom.

Nedajme si nahovárať, že sa tak stane neskôr, po referende, po petícii, po schôdzi, po pandémii .... Nedajme si zobrať z ruky nabitú zbraň. Ak v šachovej partii, v ktorej máte drobnú pozičnú výhodu, povymieňate mnohé figúrky, nezostane vám z tej šance nič. Treba si výhodu nechať a čakať, manévrovať, premeniť ju len za ešte väčšiu.

Nevymeňme našu reálnu prevahu za prázdne reči o bezcennom referende. Jediné, za čo sme ochotní ju vymeniť, je Magorovičova hlava.

 

Ľubov

Opakovane by som tu spomenula "sviečkovú demonštráciu" o 16. stej v nedeľu pred Prezidentským palácom ,tie úvodzovky sú iba na zvýraznenie textu,nič sarkastické,naopak,je to taký soft úvod,alebo prológ,kde organizátor vezme aj svoju mamu a deti. Tak píše. A dostalo ma aj to,ako radí, "vezmite si každý dva kahance a prípadne do igelitky ďalšie,aby ste mohli dať kahanec aj tomu,kto nemá." .-) No,toto nemá nič s ambasádou,toto píše niekto,kto pozná našu každodennú realitu až príliš dobre. Igelitky,áno,to je naozaj autentické.

Norman

Ale v texte spomínajú revolúciu , komisiu ...
A načo dva dni pred 17. robia svoju ? Hneď človeka napadne, že je to také rozbíjanie. Vedomé či nevedomé.

horyslav

sviečková je overená, tam pôjdu aj starší ľudia, deti, skrátka, hlavne veriaci. v akom počte, to bude ovplyvnené zapojením sa farárov. ide zrejme vyskúšať, čo na to polícia, či použije nejaké donucovacie prostriedky a aké. ak by k nejakým stretom došlo, stačí pár fotografií, rozvíri to verejnú mienku, v utorok účasť rozhodne vyššia. ak nie, mnohí ľudia sa zbavia nerozhodnosti a strachu pred represiami. tiež to môže zvýšiť v utorok účasť.
je to síce z ich strany kaukul, ale nemyslím že ide o nejakým stratégom premyslenú vec, lebo by nedávali vyhlásenia v zmysle ako si písal. to môže akcii dosť uškodiť. ukazuje to skôr na to, že už tam majú nasáčkovaných nejakých týpkov čo si chcú variť svoju politickú polievočku.

Ľubov

ako Ty. Ale,navyše,a to je taká moja slabôstka.-),myslím si,že pár stoviek sviečok,bude aspoń malá pozornosť
pre duše našich predkov( čo sa tak neospravediteľne odfláklo v tomto roku 31.10.)
Verím v silu tradície a rituálu, plameň sviečky k tomu bezpochyby patrí.
Napokon,ak hovoríme o organizátoroch protestu 17.11.,veď tam ich je niekolko,okrem iných ĽSNS, aj Ultras slovanisti dali o sebe vedieť na facebooku,ale aj ďalší,veď chvalabohu..

sandro

Ked pocujem ''svieckova'', tak sa mi jezia chlpy. Mam to spojene s akousi privilegovanou elitou, ktora vedela, ze je chranena. Nieco ako terajsi demontranti ''za slusne Slovensko''. Su velki demonstranti a zaroven vedia, ze sa im nic nemoze stat.
Inak ten film, ktory si linkovala som este nepozrel, ale cez vikend sa chystam.

Luko

To nie je o strachu všeobecnom, všade rozšírenom (nekonečné pôžičky, strata zdravia a zamestnania, budúcnosť detí, ...).
Je to o strachu mojom vlastnom, vnútornom. Začínam sa báť vlastnej únavy z celého tohto cirkusu okolo mňa, pripadám si stále viacej vyčerpaný z neustále rastúcej hromady protichodných názorov a "právd". Girlandy falošných hrozieb a nádejí sú rozvešané všade, kam sa pozriem, čo otvorím k prečítaniu. Nikde nič pozitívne - to je ubíjajúce. Ako moja stará mať vraveli - 100x nič aj vola umorilo - a mne sa zdá, že zo všetkého najviac mi chýba práve to "niečo pozitívne", ale nič také sa nedeje. Či je to politika, rozpočet, koncepcia (aspoň strednodobá, ktorá by nás niekam viedla), ..., nič.
Začínam si uvedomovať, že pohodu a radosť si viem vykúzliť len za zatvorenou bránkou do ulice, len doma s rodinou. Som snáď jediný, ktorému už dnešný spôsob života ide riadne na nervy? Aj keď príde niekto na návštevu (pokec, večeru, pohárik - prosto v dobrom rozmare a dobrými úmyslami), reč sa časom celkom isto zvrtne na Covid, politiku okorenenú podvihnutým obočím s Matovičom na perách, Brusel, alebo na nestíhanie, splátky, choroby.

(Asi si viem trochu predstaviť reakcie na tento môj "výlev", ale pohlo ma k tomu pojednanie o referende a iných možnostiach.)

slaven1

Funkčné referendum má zmysel, apriori. Je to také, kde treba na jeho vyhlásenie zozbieranie 50tis podpisov (Švajčiarsko má 10 mil. občanov) a ktorého výsledok je závezný bez nejakých minimálnych 50% kvót na účasť (kto sa unúva a príde, ten rozhoduje).

Tona Nagua

a tak ísť s bubnom na zajace vo svojom živote už nevolím, radšej tej prirodzený poryv vetra ale zase nie náhodný a tak aj referendum mi nepríde tiež hneď účinný lebo je za tým mnoho ALE.
Proste ľudia sa rozhodli ísť a netreba špekulovať pretože Matovič nie je vhodný aby zastával tú pozíciu, ktorú si vydobyl kritizovaním, šaškovaním, kupovaním si dôkazov proste v tele Matoviča sa zahniezdila úchylná sila a ten čas treba skrátiť, pretože úchylná sila v ňom je veľmi nenažraná, tyranská, podlá, živiaca sa utrpením iných.
Od počiatku je tu vojna medzi silami stvorenia a silami ničenia. Mnohí zo strachu nechcú rozlišovať tieto sily. Niektorí zase rozlišujú ale idú nato akosi divne a minú sa a výsledok sa môže stať ešte horším.
Strach sa bojí byť si vedomý. Uvedomenie vždy hľadá svoju hľbku.
Sme tu aby sme zdokonalili silu našej vôle, vytvorili jednotné pole a našli slobodu. Všetko ostatné je rozptýlenie, ktoré môže uškodiť tomu zámeru "vyhodiť Matoviča z okna".
Vôľa musí byť silnejšia ako sklony k samosabotážam. Tiež emócie majú tendenciu byť sebadôležité a zle vysvetľujú pocit, takže jednotlivec môže byť následkom a nie príčinou. Preto sme asi aj v tomto bode a nedochádza k poznaniu príčiny. Emócie bývajú často navrhnuté okolo obranných mechanizmov ega.
Slovenský ľud zabudol na nezlomného ducha a tak duch ochorel. Aj duch môže ochorieť. Len nezlomného ducha možno rozvíjať, ktorého nemôže nič ovládnuť.

nové