Celospoločenské referendum proti Matovičovej vláde

Skepsa voči voľbám je  oprávnená, referendum v pomeroch režimu, aký vládne aj na Slovensku,  je celkom vykastrované. Ale  ... či práve preto ...

Tie metódy, ktoré sa nazývajú "demokratické", nedávajú naozaj moc do rúk ľudu. Ale sú to jediné metódy, ktoré má k dispozícii široká slušná spoločnosť stredného prúdu - tak ich zrejme treba použiť.

Teraz sa pripravuje na Slovensku (1) petícia  za zvolanie (2) referenda za  usporiadanie(3) predčasných volieb. Sú to až tri kroky, takže som skeptický, čo sa takej dlhej akcie týka, a či  môžu naplniť záverečný ciel.

Ale - už prvý krok je nielen o referende, ale je to zbieranie podpisov proti súčasnej vláde. Viaceré opozičné politické strany sa do toho pustili, takže otázka už neznie, či sa do toho dať, či vynaložiť tú prácu, ale otázka je, či tú požiadavku o referendum podpísať, alebo nepodpísať. 

Popravde, neviem si predstaviť, ako by to normálny človek mohol nepodpísať. Ako by našinec nevyužil túto príležitosť dať najavo svoju nespokojnosť s vládou?

Aj keď je človek skeptický voči konečnému presadeniu volieb, a ešte viac voči neskorému času, kedy by také riešenie prišlo, aj tak je táto podpisová akcia okamžite prejavom vôle ľudu. Nezávisle na konečnom riešení, ktoré asi dopadne inak. Treba si uvedomiť, že ak sa nazbiera mnoho podpisov za referendum, už len ten počet môže zlomiť väz tejto vláde neschopných blbečkov.

Ak sa nenazbiera - aj to bude poučenie.

Ak sa nazbiera - referendum potom musí prebehnúť. Ak bude neúspešné, bude to ďalší dôkaz, že mechaniku referenda treba zmeniť a zvýšiť tak možnosti priamej demokracie.

Ak bude úspešné - a ak by potom vláda nevypísala predčasné voľby, vypísala by sama nad sebou rozsudok za vlastizradu. Ak ich teda nevypíše - tiež dobre.

 

Všetko k referendu, hárky a adresa: https://www.referendum2021.sk/ 
Roland Edvardsen

To referendum má význam. Nie v zmysle, že sa ním priamo podarí ukončiť túto vládu a vyvolať predčasné, keďže pravdepodobnosť nás nepustí, ale tým, že môže tú vládu ukončiť nepriamo. Bude to ďalšia forma tlaku na psychopata a jeho nohsledov.

A hlavne, Matovič v minulosti chcel vládnuť práve prostredníctvom referénd a ankiet, na tom výrazne staval. A teraz to budú oľanisti spochybňovať a zhadzovať? Ďalšie pokrytectvo.

Treba si spomenúť na predošlé referendá. Áno, s výnimkou jedného, neboli úspešné v tom zmysle, že by sa dostavil žiadaný počet ľudí, avšak boli úspešné v tom, že živili istý čas istú spoločenskú tému, ovplyvnili diskurz a následne aj politiku. Príklad môže byť napr. referendum za rodinu, nech už si o tejto akcii myslíme čokoľvek, ktoré následne zmenilo rétoriku a plány niektorých strán (napr. aj takej SaS, ktorá prestala potom hovoriť o adopciách rovnakopohlavnými pármi).

vrbovčan

Otvorí to celonárodnú kampaň na zvrhnutie vlády. Píšem zvrhnutie. Lebo bez ohľadu na demokratické ústavné postupy môže táto kampaň paralerne s postupom popísaným Normanom vyústiť v celonárodné hnutie na zvrhnutie vlády formou protestov, štrajkov a iných nátlakových akcii. Stačí len, že aj tí váhaví zistia, že väčšina je už v pohybe a netreba stáť v kúte a zapojiť sa.
Inak si myslím, že Matovič bude robiť obštrukcie. Napríklad sa bude pokúšať svojvoľne pripísať k zákonne vypetendovanému referendu nejaké iné otázky, aby vyprovokoval ním roky popudzovaných fanúšikov proti Ficovi. Napr. otázku o legálnosti niektorej z politických strán, alebo inú somarinu. No proste ten chlap v záchrane svojej kože vybudí nenávisť ľudí jedných voči druhým a voči jemu na neúmernú úroveň. Treba si udržať chladnú hlavu. Viď. jeho posledný status s adresami väzníc a v nich zavretých svedkov protištátnych aktov z nedávnej minulosti.

Roland Edvardsen

Toto mi teraz pristálo na monitore: https://www.hlavnespravy.sk/uz-spekuluju-ako-zabranit-referendu-2021-klu...

Oni chápu tomu, čo som popísal vyššie: že aj v prípade "neúspechu" ich môže to referendum oslabiť. Aspoň tých 350 000 podpisov (a čím viac, tým lepšie) sa dúfam vyzbiera. Ja som inak ešte nikdy nepodpisoval žiadne referendum. Teraz však budem nielen podpisovať, ale aj dávať podpisovať iným. Treba zamakať https://www.referendum2021.sk/

Luko

Pripusťme, že všetko klapne, petícia, kampaň, referendum, zvrhnutie vlády, ... To bude krok č. 1.
Krok č. 2 musí logicky nasledovať - predvolebná kampaň, nové voľby, zostavenie vlády a konečne bude dobre :-)
Kto nám to dobro má priniesť, koho si mám predstaviť ako dobrú vládu? Čo (kto) je v aktuálnej ponuke?
Ja to svetlo na konci tunela nevidím - nie a nie, aj keď sa snažím. Na väčšinovú vládu tu nemá nik a kvalitnú koalíciu si nedokážem predstaviť.
Tak mi vlejte trocha optimizmu do žíl a rozšírte mi môj zahmlený obzor, prosím.

Roland Edvardsen

Žiaden optimizmus ti netreba liať do žíl. Dobrá vláda nevznikne po tejto, teda nejaká taká podľa našich predstáv. Však vidíme tých ľudí a možnosti aké sú. Ale nateraz mne osobne bude bohato stačiť vidieť Matoviča a Oľano na dne. Treba sa týchto šialených jakobínov čo najrýchlejšie zbaviť - to je priorita. A potom môžeme riešiť ten zbytok, keď to bude aktuálne.

A nie, reči typu, "ale však po Matovičovi príde niečo horšie" neberiem. Za prvé, to predsa nie je vôbec isté. A za druhé, Matovič je duševne chorý človek s kriminálnymi a tyranskými sklonmi - tam teda nie je o čom. Riešiť tu nejaké ideologické odchýlky, to by bolo podobné ako riešiť, či bol Caligula v kontexte doby konzervatívny alebo liberálny, taký alebo onaký. Podstatné je, že to bol magor a zločinec, ktorého sa treba čo najrýchlejšie zbaviť. Optimizmom či optimistickou perspektívou je nateraz pre mňa vôbec len možnosť, že tento rok už tento človek nebude premiérom a Oľano nebude vládnuť a politicky sa prepadne.

iris

.

Roland Edvardsen

To tvrdím nielen ja, ale dokonca ľudia, ktorí s ním spolupracovali a boli v strane: https://www.youtube.com/watch?v=6ZgxZ5VlhoA&t=74s

A na základe čoho ty chceš tvrdiť, že Matovič je normálny a nemá kriminálne a sadistické sklony? Na základe pozorovaného? No, pozorovanie práve potvrdzuje to, čo píšem ja. Ten človek sa pohybuje v politike 10 rokov a od začiatku s reputáciou psychopata. Ty vieš vôbec o tom, že nahratím Prochádzku sa spáchal trestný čin a Matovič z toho vyviazol len preto, lebo tvrdil, že mu nahrávku "ukradli"? Tak má niekto, kto pácha trestný čin kriminálne sklony alebo nie?

A nechápem, prečo tu riešiš Fica? Fico bol už za svoje zlyhania potrestaný - už nikdy nebude premiérom a rozpadla sa mu strana. Jeho neprajníci by mali byť už spokojní, ale nie sú a stále ho posadnuto naháňajú. Mňa teraz zaujíma spravodlivosť ohľadne Matoviča, ktorý si nezaslúži byť premiérom. A Fico bol stále lepší premiér ako Matovič, nech už by si nakradol neviem koľko. Predstav si, že existujú aj horšie veci ako kradnutie. A tie dnes do politiky priniesol práve Matovič.

iris

.

Roland Edvardsen

A ty odkiaľ vieš, že si povolanejšia na diagnostiku duševných porúch než ja? Ty vieš, čo všetko som študoval? Myslíš, že si lepšia pozorovateľka ako ja a máš lepší odhad na ľudí? Inak mám aj dve známe, ktoré študovali psychológiu, napríklad. Hádaj aký majú názor na Matoviča? Samozrejme, robiť diagnostiku na diaľku by sa nemalo, ale z pozorovaného si človek názor môže spraviť. Ale však dobre - neviem či je duševne chorý, nemám jeho zdravotný záznam, ale vidím, že sa správa tak akoby bol. Stačí? O Matovičovi ako bláznovi sa vyjadrujú aj ľudia z jeho blízkeho okolia. A teraz nemyslím len tých, s ktorými sa dostal do konfliktu či Oľano opustili (ako Ritomská, Vandák a iní). Mám aj insidera, ktorý sa pozná s poslancom z Oľano. A v zákulisí je Matovič ešte horší, ako to čo vidíme na obrazovke. A to je už čo povedať.

Ty máš rešpekt pred verbálnymi odsúdeniami? Potom čo si nazvala Fica zločincom, megazlodejom? :-)

Matovič nie je horší, ako tí pred ním? Na základe čoho tvrdíš, že to tak je? Čo je prosím ťa normálne na tom, ako sa správal napr. nedávno u Macrona? To ktorý predošlý premiér takto predtým zhovaďoval Slovensko pred cudzincami? A vlastne, nechce sa mi tu vymenúvať všetky Matovičove prešľapy, amorality a zločiny. To by bolo totiž nadlho a mám dojem, že si ho asi dobre nesledovala a nie si informovaná.

A prečo by každý nespokojný mal ísť do politiky? Politika nebola a nikdy nebude pre každého. A dá sa tiež robiť rôznymi spôsobmi.

Norman

neviem, do akej miery sleduješ dianie na Slovensku, alebo či sa tu zdržuješ dlhšie. Lebo ak nie, a asi nie, tak toho vieš málo.

Matovič mal psychiatrický kolaps (ináč sa to nedá nazvať) nejak v 2017 tom, keď odmietol chodiť do parlamento, lebo sa mu nejaký muž v parku prihovoril ... pritom sa rozplakal. On plače často - lepšie povedané sú to také záchvaty sebaľútosti, kedysi by to nazvali hystéria. Mal ix výstupov-hádok v parlamente, cirkusov, až bitiek - keď bol poslancom. To sa všetko vie, dá sa to vidieť. Ja som náhodou v tieto dni videl nejaké jeho videjká, v TV talkshow (banášová) keď bol čerstvý poslanec (2010) - jeho spôsob rozhovoru, šker a tak ďalej - on je naozaj pacient. Mal som svojho času príležitosť s ním pohovoriť aj osobne, a rozpoznám magora z očí do očí, samozrejme sa rozčuloval ako deb. Máme aj my svoje skúsnosti, nie sme mimo. Okrem toho sa hovorí, že sa chodieva liečiť do Rakúska. Ver nám - ak je niekto z politikov psychoš, nedovyvinutá osobnosť, tak to je Matovič. Ak by si sa ním zaoberala viac, čo od teba nik nežiada, ale ak by si sa ním čo len trocha zaoberala, tak by si to videla aj ty.

Nebol by som si istý, či nie je vrah. Je veľmi blízko prípadu Gaulíder. A pri covide on sám označuje iných za vrahov - svojich ministrov. Prípad Lučanský spadá pod neho, hlavne preto, že rozpútal štvanie a kriminalizáciu ľudí. Lučanský bol tým zabitý, Kožucha vypustili pred pár dňami, z človeka troska. Vaski, starý chudý muž, z kolúznej väzby vyšiel tiež ešte chudší ako trieska. KONCENTRAK je šuvix proti tomuto, čo sa dnes deje na Slovensku. Na podnet politickej štvanice Matoviča.

Roland Edvardsen

Ja ani neviem o čom tu akože chceme diskutovať? Rovnako ako viem napr. rozpoznať, že má niekto depresívny stav, alebo je pod vplyvom alkoholu, tak na základe pozorovaného môžem tvrdiť o nejakom človeku, že nebude psychicky v poriadku.

Norman to ešte detailnejšie rozpísal - uplakanosť, nervové záchvaty na verejnosti (možno si niektorí spomenú na besné hulákanie v parlamente v tričku Fico chráni zlodejov), neustále nejaké konflikty, tupé a úplne zbytočné klamanie pred kamerami (20 miliónov za pád Radičovej vlády), exhibicionizmus aký v slovenskej politike predtým nemal obdobu, atď, atp. A hlavne, Matovičovi naozaj stačí pozrieť do tváre, do mimiky. To skrátka vidíte, že ten človek je chorý.

Prepáč, iris, ale tvoje komentáre akurát svedčia o tom, že ty nevieš o kom píšeš a skoro vôbec si toho človeka nesledovala.

Norman

poznáme z verejného života kopu ľudí, čo chcú byť vpolitike a nedostanú sa tam. Ako prvý ma napadá Chmelár - vzdelaný politológ - a nedostal sa tam, aj keď tomu obetoval roky. A podobných, len menej príkladných, sú desiatky. To hovoríš, Iris, ako by to ľuďom niekto núkal.
Asi tak, ako by si chudákom v Rumunsku povedala, že majú podnikať, aby boli ako Rockefeler, alebo aby neboli chudobní. Tak to nefunguje. Do politiky, ale ani do masmédií, ktoré vlastne robia-formulujú politiku, nikoho nevpustia, predsa neveríš na rovnosť šancí?

Matovič napríklad mal čierne peniaze a tie vrazil do Sulíka svojej propagandy. Bez miliónov do politiky nelez. Iris, máš voľné milióny dolárov? Nie? Tak sa spýtam suseda.

My sme tu len chytrejší, ako Doc. Mgr. Eduard Chmelár Phdr - dopredu vieme, kadiaľ cesta nevedie. Robiť šaša pre masy? Aj ak by sme náhodou pre to mali talent, čo by nás to stálo zo súkromia a podobných hodnôt? A bol by to väčší prínos, ako naopak sa snažiť radšej pochopiť, v čom robia všetci chybu?

Netvár sa, že to nevieš: politiku aj tak nerobia ti sráči v parlamente, ale lejú ju plutokratické médiá. Skúsili sme túto cestu - ale na to je slovenská politická scéna naozaj nezrelá. V tomto tu naozaj nie je ŽIADNA demokracia, ani najmenej. A prestáva už aj aká taká sloboda. Viac sa tu momentálne robiť nedá - a emigrovať inam veru už nebudem, heh, veru nie, ani za boha.

Ja sa kvôli ľuďom určite nestrhám. Ak bude možnosť, čírou náhodou, ľahko vopchám palicu do kolesa, až sa to celé, slušne povedané, rozjebe na franforce, milá Iris. Taký som ja, takpovediac gentleman.
Ak nebude možnosť, budem sa kľudne pozerať, ako sa to rozdrbe samé.

Dusanbe

- už z toľkých strán sa mi donieslo /a nie len sprostredkovane/, že v otázke zlodejín ide len o zmenu účtov, že mám bohužiaľ naozaj opodstatnené pochybnosti o Tvojom názore.

Sulíkove nákupy, fond hmotných rezerv - všetko beží po starom, SME rodina chce meniť zákon o verejnom obstarávaní - dosiahnuť podstatné zvýšenie limitu ceny pre priame zadanie - bez verejného výberu !
Matovičove testy...

Hromadná a arogantná výmena všetkých lukratívných pozícií a dosadzovanie hlava-nehlava neodborných ľudí - ale hlavne a jedine svojich.
Však oni robia všetko úplne naopak ako sľubovali vo voľbách, a robia to nehanebne spôsobom, aký by si SMER nikdy nedovolil - pretože bol pod drobnohľadom a paľbou médií !

Roland Edvardsen

Ono je hlavne nezmyselné porovnávať 12 rokov vlády Smeru, kedy sa za také dlhokánske obdobie jednoducho kauzy nakopia, s 10 mesiacmi súčasnej vlády. Samozrejme, že ešte toľko nerozkradli, keď sú tam krátko a musia sa ešte učiť. Ale za to už stihli narobiť za takú krátku dobu kopec ťažkých finančných strát. A to, že zadržiavajú peniaze potrebné na pomoc ľuďom je svojim spôsobom obdobné, ako keby kradli.

Ja sa teda Smeru a smerákov nezastávam (v tom sa iris tiež mýli), ale reálne táto Matovičova vláda, a to covid-necovid, ide proti bežným ľuďom a znižuje ich životný štandard a ochranu spôsobom akým by si to Smer nedovolil. To sa aj tak hovorí, že smeráci síce kradli, ale sa aspoň ako tak podelili s ľuďmi. Títo naopak len zdierajú. https://nazory.pravda.sk/dnes-pise/clanok/577264-krajniak-a-sulik-proti-...

A to ešte neotváram tému rozvratu právneho štátu a spravodlivosti, prípad Kolíková a iné. To sú ďalšie veľké čierne body tejto amatérskej a gangsterskej vlády.

Roland Edvardsen

Ak by napr. vznikla koalícia Hlas, SaS, Sme rodina, ako to niektorí predpovedajú (a nič nie je isté) +- nejaká ďalšia z vládnych alebo mimoparlamentných strán, bol by stále pokrok oproti tomuto marazmu. Prečo? Práve preto, lebo by sa to premiešalo a otupilo isté hrany aj v spoločnosti.

Bola by to ideologicky nám vyhovujúca koalícia? Nie. Ale bola by nejako výraznejšie horšia od tejto? Tiež nie. Táto koalícia beztak nie je nijako konzervatívna či pro-národná. V zahraničnej politike zrádzame V4 (a to smerácke vlády by toto nerobili) a v štátnych rezortoch sa presadzujú kdejakí slniečkoví mimovládkari a pro-americkí jastraby tak či tak (viď Smatana, Orlovský, Goda a iní, ktorých si Matovičova vláda pestuje a dosadzuje na významné posty).

V takomto prípade by to bolo aspoň symbolické zlyhanie Kuciakovskej revolúcie, kedy bude časť "žaľudích" strán nakoniec donútená ísť do paktu s politikmi Smeru (ex-Smeru). A to bude mnohých zmrdov inak bolieť - alebo sa budú musieť inak vykrúcať a zmeniť rétoriku. Nech sa len všetci sklamú a vyfarbia.

Luko

..., že niečo horšie si už ťažko predstaviť. Nechcel som, aby to vyznelo tak, že "tak si radšej nechajme Maťka...". Občas sa mi podarí vyjadriť sa tak, že výsledné znenie uletí od môjho zámeru (kecám, celkom často). Keď to napíšem, zdá sa mi to jasné, jednoznačné. Že to uletelo inam spoznám až z reakcií. Tak dík a teraz k veci.

Isto treba tento jestvujúci chliev vyčistiť, dokonca by som nebol ani proti Héraklovmu postupu pri čistení chlievov kráľa Augiáša, (máme predsa Dunaj, celkom dobrý prúd). Je mi však ľúto NÁS (občanov), pretože jeden hnoj prúd odplaví a druhý prinesie. Augiáš mal tridsaťročný hnoj a nám na to isté množstvo stačí rok (podaktorí smelci tvrdia, že štyri, ale už neverím). Tebou naznačená koalícia má naozaj šancu vzniknúť, ale na výrazné zlepšenie nášho postavenia nie. Neviem sa zbaviť podozrenia, že Pellegrini je skrytý liberál a sociálnu politiku robí len na oko. So Sulíkom si bude dobre rozumieť a potom pápá zdravotníctvo (to Kálavskej stratifikácia bol len ľahký vánok), dôchodkové zabezpečenie, takmer "bezplatné" školstvo, ...
To som mal na mysli, keď som sa pýtal - kto potom?

Roland Edvardsen

To je ten základný problém: že to čo Matovičova banda prezentuje ako nejakú spoločenskú "očistu" je v realite len likvidácia konkurenčnej "mafie" a jej náhrada za inú, lipšicovskú, t.j. ešte horšiu. No tak Matovič zlikviduje slovenskú smerácku oligarchiu, alebo ak chcete "mafiu". A čím ju potom nahradí? Cudzincami a cudzineckými agentami? To nie je také čierno-biele, ako to predstavujú matovičovci.

Inak nie celkom rozumiem tomu, že sa stále píše, že Pellegrini je liberál a slniečkár, zatiaľ čo o Matovičovi zase neustále, že je konzervatívec. Až mám dojem, že niekto tu zámerne vytvára istý falošný obraz. Ja som si nevšimol, že by Pellegrini obhajoval napr. islam a bagatelizoval problém migračnej krízy, ako to svojho času robil cigánofil Matovič. Tu sa neustále hádže nejakými termínmi ako liberalizmus, konzervativizmus, slniečkárstvo, ľavica, pravica, pri politikoch, ale akosi nikto nevie potom už jasnejšie povedať na základe čoho je ten ktorý politik alebo strana takto označovaná.

Alebo sa stretávam s argumentáciou, že nebuď za pád tejto vlády, lebo je aspoň nominálne konzervatívna a nahradí ju liberálnejšia. Ale v čom je táto vláda konzervatívna? Akú konzervatívnu či dokonca vlasteneckú politiku má presadzovať? V čom má byť konzervatívnejšia napr. oproti predošlej? V otázke potratov? Však ani v tej nič nepresadili a pokusy obmedzovať potraty boli aj u minulej vlády (aj Dankova SNS sa toho chytala). A okrem toho čo ešte? Lebo ja už len vidím rozbíjanie V4 ako istej konzervatívnej geopolickej hradby voči Bruselu, podliezanie USA a dosadzovanie do štátnych rezortov mimovládkových slniečkárov a pro-amerických jastrabov (Naď, Smatana, Orlovský, Goda a pod.).

Takže z môjho pohľadu nejaká vláda Hlas-SaS-Sme rodina nie je nijako "liberálnejšia" ako vláda Oľano-SaS-Sme rodina - žaludi. Áno, PS by tam mohlo urobiť nejaký rozdiel, ale PS predsa chcel do vlády zobrať aj Matovič, dokonca sa vyjadril, že mu je ľúto, že sa nedostali (A Biháriová by radšej išla s Oľano, ako s čímkoľvek, čo je korporátnymi médiami, ktorými sa riadi, prezentované ako Smer 2). Ten argument "podporuj túto vládu, lebo je konzervatívnejšia" patrí k tomu asi najviac falošnému zo všetkých argumentov na obhajobu tejto, fakt mimoriadne zlej, vlády.

Luko

... na tom, že prúd vody vynesie jednu špinu, ale prinesie druhú (možno horšiu). Ostatné detaily sú podľa mňa "čo človek, to iný názor". Zjednotiť názory môže (aj nemusí) len dobrá vízia, ktorá tu nie je. Zasa to bude improvizácia sprevádzaná amaterizmom a prospechárstvom (a zapredanosťou) k situáciám, čo práve doba prinesie. Prístup k nim je, samozrejme, rozdielny z viacerých strán, teda či bude lepšie si vo svojich predstavách nedokážem vykúzliť. Nech už bude budúci "zlepenec" akýkoľvek (z dnešnej ponuky).

Roland Edvardsen

No hej, neviem kto vidí svetlo na konci tunela. Vždy môže byť aj horšie, teoreticky. Kto to rozsúdi? Treba riešiť prítomnosť. A prítomnosť mi teraz hovorí, že treba popracovať na páde tejto vlády. To nemusí automaticky zaručiť lepšiu budúcu vládu. Ale za pokus to teraz stojí.

Truhlík

Nie je žiadne svetlo na konci tunela a ani nebude. Pokiaľ tu bude tento režim.
Od roku 1998 je každá vláda horšia ako tá predchádzajúca.

Roland Edvardsen

Od r. 1998 nie je každá vláda horšia ako tá predchádzajúca - len sa striedajú menej horšie s viac horšími. :-) A ľudia rýchlo zabúdajú, tak majú často pocit, že najhoršia vláda je práve tá, ktorá je teraz u moci. :-)

Ľubov

Začínajú obštrukcie ,Slovenská pošta je proti referendu .-). Prečo smajl ? Lebo je to také tragické,až to je smiešne. Extrém sa na hrote noža mení vo svoj opak.
Ak mám záujem podpísať petičný hárok,kam mám ísť,aby papier neskončil v koši? No,pošta je to posledné miesto,kde ísť s obálkami.

Ľubov
Truhlík

Najhoršia vláda za posledných 100 rokov bola Dzurindova kresťanských demokratov 1998-2006. Stačí si pozrieť napríklad demografickú štatistiku.
Áno. Fico mal nejaké plusové záchvevy ako keď prinavrátil Slovensku SPP od kriminálneho žida Chodorkovského. Ale to bolo všetko. Po prehratých prezidentských voľbách mu preplo a už bol len opitý správca kolónie. Dotoval protislovenské mimovládky a podobne. A naháňal fašistov. Také boľševické. Len smiešne od agenta imperializmu.
Že Matovič je blázon nepochybujem. Ale v princípe je v čom iný ako Fico ? Teraz sa Matovič ozval proti dostavaniu Severného Potoka 2. Ale ruský plyn začal kradnúť Fico.
Hovorím, tento režim musí padnúť tak ako padol komunistický.

Roland Edvardsen

No už som o tom písal. Fico kadečo domrvil, obzvlášť pri poslednej svojej vláde, ale Matovičova vláda ide, pokiaľ ide o cudzinecké otrokárstvo, ešte ďalej. Rozbíja V4, kde Fico aspoň držal lajnu.
A sám si napísal, Matovič je na rozdiel od Fica regulérny blázon. To znamená, že má posunuté hranice a môže napáchať ďaleko väčšie škody.

Truhlík

Fico zas fantazíroval o jadre. To bolo tiež proti V4.

Roland Edvardsen

A ak by sme aj boli v nejakom jadre (ak to neboli len nejaké rétorické cvičenia Fica, aj pre mainstream), podrážal by Maďarsko a Poľsko spôsobom akým to dnes robí Matovičova vláda? Dával by voľnú ruku pro-americkým jastrabom a rusofóbom, ako to dnes robí Matelko?
Mne stále Ficova vláda vychádza ako tá umiernenejšia v týchto smeroch, než tá Matovičova.
Každopádne, ja patrím k ľuďom, ktorým záleží aj na estetike a považujem za veľkú chybu ju bagatelizovať. Narušený primitív, ktorý neustále vyvoláva škandály a hanbu, aj pred cudzincami, a máločomu rozumie, je jednoducho absolútne neprijateľný ako premiér. A je mi už jedno akého je formálne ideologického razenia.

Norman

Hej, to je koncept, ktorý je ťažko vysvetliť, lebo to slovo je príliš privlastnené zmekčilosťou a postmodernistickým úpadkom. Mal by si sa zamyslieť, či ho nenahradiť niečím pohodlnejším - napríklad "duchovnosťou" - a máš postarané. Je bez debaty, že človek ako Matovič, ale aj Krajčí, su ľudia bez duchovna. A je to. Estetika je duchovno - kto si myslí opak?

Norman

Jadro bol koncept, kde by sa centrum EU presunulo, obrazne povedané, z Brusela do Berlína.
Nebudem znova písať, aké to má výhody, aké by boli argumenty za. Bol to pokus o skutočnú emancipáciu krajín V4, nie o jej rozbitie.

To len pre informáciu, pre pochopenie, ako to bolo pozitívne videné. Samozrejme, chápem, že mnohým aj tento koncept pripadá vadný - ale ja si myslím, že naopak, je ten najreálnejší a najlepší. Skoncentrovanie Strednej Európy, aby nemusela robiť dlhšie slúžku Amerike alebo Rusku.

Truhlík

Takto som Fica nepochopil.
Fakt je, že s Hitlerom sa dalo skôr dohodnúť ako s Bruselom. Len tá Merkelová to akosi kazí.
A čo na to Nemci ? Národný socializmus oni neexportovali. Lenže nie som si istý s tou ich terajšou ideológiou. S tou zmeskou tingltangl, Kalergi, Titanic, antiatom, ...
Ešte je tu aj averzia k susedom. Nazvime to aj historická skúsenosť. Dať sa namotať na motúz s názvom Spasenie sveta.

Norman

V každom prípade boli reči o "jadre" pokusom o emancipáciu. Možno neskoro ... ale tak teoreticky to bola cesta ... nehovorím, že to Smer tiež takto správne chápal.

Nuž, dnešní Nemci nie sú žiadni tvrďáci, ale o to viac sú V4 s nimi kompatibilní. Ale podstatné je iné - proste ak si máme vybrať kultúru, tak je to silná samostatná kultúra regionu, časti kontinentu. Bez ohľadu na historické mená.

Tak ale zas - nádej bola, že je to možné. Asi to ale tak nie je a drbnutí európania sa ako v roku 1914 stále chcú biť medzi sebou, či už naostro alebo aspoň na studeno, ekonomicky. A v podstate je to čoraz horšie - kým pred sto rokmi sa darilo mať ešte silnú myšlienku jednoty, dnes sa každý kohúti lokálpatriot ide pokakať na svojom malom zasratom smetisku a veľkodušné zjednocujúce myšlienky sú zakázané.

Truhlík

Už som dávno nebol v Nemecku.
Naposledy mi v Prusku hovorili ako skôr rozumejú východoeurópanom ako Wessis.
Ale keď ich toto nezobudilo tak už je s nimi amen. Alebo to s nimi máme spoločné v jadre ?
https://www.youtube.com/watch?v=s9d87JjYHuk

Norman

hej, to videjko sme tu mali svojho času. Nuž, to niekoho v Nemecku netrhne, lebo to počúvajú nielen teraz, ale už 75 rokov. Tri generácie koncentrovaného vymývania mozgov. Ale aj tak si myslia svoje.

Ja tu vlastne vidím dve veci: jedno je geopolitický priestor, kde je nejaká republika BRD, Rakúsko ale aj Švajčiarsoko, ktoré majú určitú kultúru spoločnú či podobnú s našou, s V4 majú historický osud spojený s našimi krajinami a asi aj budúcnosť. To je prvý faktor, pri ktorom by bolo omylom to ignorovať, škoda to ignorovať.

Druhá vec je samotná stredoeurópska sila, kultúra, tradícia, ktorá sa ťažko pomenuje, ktorá podľa mňa siaha tisíce až desaťtisíce rokov dozadu - a tá je v tomto storočí právom či neprávom spájaná s "germanizmom", predtým to bola stredoveká "rímska ríša" a zajtra to bude známe pod iným menom. Toto je ešte dôležitejší faktor - nie kvôli nutnosti jeho zachovania, ale naopak, kvôli tomu, že ten faktor sám je zdrojom sily a každý si to zbytočne sťažuje, kto to nepozná a nežije týmto svojím prirodzeným štýlom.

Ľubov

Už je to dávnejšie,čo som počula názor,že Slovensko je Oko draka. Myslí sa geograficky. Našla som túto mapu,nie je podrobná,ale Karpaty zhora naozaj vyzerajú ako drak
https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Carpathians_dem.jpg
Našu spoločnú identitu a Ducha krajiny ovplyvňuje topografia iste viac,ako pripúšťame.
Jednoznačne,nikto mimo tohto nášho priestoru ( myslím Karpatský oblúk a všetku tú rozmanitosť v jeho vnútri)
sem nepatrí...

slaven1

Z HS:

..a najnovšie „sa opustil“ aj štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus (SaS), ktorý chce odoprieť občanom ich doterajšie právo na referendum.

Dúfame, že nová vláda, ktorá z referenda vzíde, ho následne aj sfunkční (zníži hranicu potrebnú na jeho vypísanie a zruší minimálnu účasť na jeho platnosť).

Truhlík

Ja by som najprv vypísal referendum s otázkou - Ste za vstup do NATO ? Každému tu jeho medecínu.
Až potom by som menil kvórum.

Norman

Ste za vstup do NATO?
mala byť v referende, ale ten Mečiarov poskok túto otázku zrušil.
Dobre si to pamätám?
Mečiaristi dodrbali všetko, čo dostali do ruky.

Norman

Klus je stále len poskok bez vlastnej vôle. Treskne niečo prestitútom o nákladoch na referendum - a nie že by ho za to alternatíva nemala naháňať - ale sú to len prázdne kecy.

nové