Ad absurdum

Nemecké úrady zaradili Slovensko medzi rizikové krajiny pre šírenie nových mutácií nového koronavírusu a nariadili slovenským vodičom nákladnej dopravy preukazovať sa pri vstupe do Nemecka testom na ochorenie COVID-19.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa zhrozil. I neváhal a obratom priamo kontaktoval svojho nemeckého partnera Heika Maasa. A keby len to. Požiadavky Slovenskej republiky boli včera v Berlíne nemeckej strane dokonca oficiálne komunikované diplomatickou nótou. "Žiadame o upustenie od požiadavky na preukázanie sa 48-hodinovým testom pre vodičov nákladnej dopravy pri vstupe do Nemecka. Toto opatrenie bude spôsobovať obrovský problém, pre našich vodičov je prakticky ťažko realizovateľné a je veľmi pravdepodobné, že spustí reťazovú reakciu aj u ostatných krajín," uviedol Korčok.

Heiko Maas sa roztriasol ako Merkelbaba, akurát že od smiechu. Slovensko, táto svetová veľmoc v testovaní, odmieta nechať testovať kamionistov. Lebo to vraj "bude spôsobovať obrovský problém".

Slovenská republika dotiahla svoju reputáciu podkarpatského blázninca do úplnej dokonalosti.

 
Roland Edvardsen

Testovacia "superveľmoc", ktorá vynašla "atómovku" (povie už niekto koľko nás vlastne stála?) aktuálne najhoršia na svete, čo do počtu úmrtí na covid na obyvateľstvo. Prečo vidím jasnú koreláciu medzi prvenstvom v počte mŕtvych a existenciou vážne psychicky narušeného premiéra s diktátorskými maniermi? Korelácia sa síce nerovná kauzalita, ale v tomto prípade by mohlo byť Slovensko skvelou prípadovou štúdiou o korelácii medzi psychopatmi v premiérskej funkcii a zvládaním covidu. Sme dnes unikum, to je očividné.

Náhodný okoloidúci

Úplne neuveriteľné, čo si to ten Flégr dovoľuje, tvrdiť, že nový koroňavírus má podľa jeho názoru s 99% pravdepodobnosťou laboratórny pôvod. Lebo to isté od začiatku tvrdia aj vyznavači konšpiračných teórií, priaznivci dezinformačných webov a širitelia hoaxov. Bude mať Flégr zakázaný prístup do médií?

Detektívka, ktorá nemá koniec. Tak by sa dalo označiť to, že ani rok od vypuknutia pandémie nepoznáme pôvod nového koronavírusu SARS-CoV-2. Tento týždeň skupina desiatich vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) opustila Čínu. Experti nepotvrdili, že sa ochorenie covid-19 prenieslo zo zvierat, zároveň odmietajú teóriu o úniku z laboratória. Český evolučný biológ Jaroslav Flegr je ale na 99 percent presvedčený, že pandémiu mohol spôsobiť nešťastný únik z wuchanského Virologického ústavu. Naši odborníci to nevidia tak jasne.

https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/experti-nezistili-povod-koronavirusu-...

 

Žeby predsa len mala pravdu Soňa Peková?

A čo keby tak inšpekcia po skončení práce vo Wu-chane priletela do Marylandu do laboratórií Fort Detrick? Len tak, na kávičku.

Norman

To, že vírus mohol vzniknúť v laboratóriu, to hovoria od začiatku takmer všetci, ako serióznu možnosť. V tom Peková určite nie je výnimočná, nie je to jej teória.

Ale v čom okrem toho by mala mať inak pravdu?
V tom, že do leta (2020) tu vírus nebude?
V tom, že na Vianoce (2020) tu vírus nebude?
V tom, že keďže nemôže poprieť, že vírus tu je, tak tvrdí, že to už je ale nový vírus?
Výborne. No úplne typická čecháčkovská lož. Čiže ak budeš mať napríklad problém s plesňou v byte, niekto to prestrieka, ale pleseň tam napriek tomu bude - tak ti vysvetlí, že to je ale už iná pleseň.

Tá ženská je ukážka kecálkovstva, proti nej je aj Kotleba expert na covid.

Náhodný okoloidúci

Ja viem, že laboratórny pôvod vírusu predpokladá veľa ľudí, Peková je len jedna z nich, ale ona aj vie zdôvodniť, prečo si to myslí. Bolo zaujímavé sledovať, aká zúrivá snaha o cenzúru takýchto názorov sa po jej verejnom vystúpení rozbehla, koľko vedcov zrazu malo potrebu dokazovať prirodzený pôvod, čo sa ale doteraz nepotvrdilo, ako ukazujú výsledky terajšieho vyšetrovania priamo vo Wu-hane.
Pokiaľ ide o samotnú Pekovú, ona nie je odkázaná na tvrdenia iných virológov, má vlastné laboratórium, sama môže sekvenovať DNA aj RNA , a navyše ako povedala v prvom zverejnenom rozhovore pre TA3, koronavírusom sa venuje veľkú časť svojej profesionálnej kariéry. Takže prepáč, kapacita je ona a nie Ty :P
A ak tvrdí, že teraz sú to iné koronavírusy, tak to si nemusela cucať z prsta, zistila to práve na základe svojich vlastných laboratórnych analýz. Môže prečítať genetický kód rôznych mutácií vírusov bázu po báze, porovnať ich, dať si ich na časovú os, prípadne to hodiť do počítača, a presne určí, ktorá mutácia mohla vzniknúť z ktorej a ktorá takto rozhodne vzniknúť nemohla. Je to v princípe tá istá metodika, ktorá sa používa napríklad na porovnanie rôznych haploskupín mužského chromozómu Y pri tvorbe rodostromov. Genetici vedia určiť, ktorá haploskupina je východisková a ktorá je potomok, vedia určiť, že R1a a R1b majú spoločný pôvod spolu s R2 v R, ale tiež, že G2 alebo I1 rozhodne z haploskupiny R nevznikli a majú iný pôvod. V tomto je jej prirovnanie k plemenám psov celkom výstižné. Takže nechápem, čo sa na tom nedá pochopiť.

Norman

ona len je formálne odborníčka, to je všetko. Jej tvrdenia vyznievajú dosť všeobecné, proste si to myslí, ako mnohí iní.
Odpor voči nej bol vyvolaný tým, že patrí k zľahčovačom problému.
Pritom ja osobne tiež patrím k tým, čo hovoria, že pandémia mohla odoznieť po dvoch-troch mesiacoch, ako v Číne. A v tých, čo verili, že by vírus mohol zmutovať do menšej škodlivosti.

Ale nejako sa to nestalo, skôr naopak. Ok, my všetci sa teda snažíme ďalej sledovať , čo sa bude diať - ale Peková reaguje rečami o tom, ako sú nové mutácie vlastne celkom iný vírus. Vyznieva to vrcholne nedôveryhodne, nemá na to žiaden racionálny dôvod či dôkaz, vlastne aj forma tých vyhlásení svedčí, že sú to z jej strany len také prázdne bonmoty. Je to len mediálna exhibicionistka. Nechápeš, že ona žiadne výsledky nemá - a ani mať nemôže? Že teda len klame, proste niečo trieska do priestoru, ako Švejk.

Laboratórií sú tisíce až milióny, prečo tie neberieš ty ako autority? Aha, chápem, selekčný výber, podľa viery. Veď dobre, ale prečo veriť práve tejto osobe tvrdiacej, napriek tisíckam iných laboratórií, že niekto tu vypúšťa zámerne nové druhy coronaviru?
Aký to dáva zmysel?

sandro

Kazdy mame velmi obmedzene moznosti na overenie nejakych vysoko vedeckych tvrdeni. Ale ked clovek pouzije slova variant, strain, mutation a trochu sa pohrabe na webe tak zisti, ze naozaj existuje vela vedcov a vela roznych nazorov. V mediach ale rezonuju ale najma tie, ktore nezastava nasa vedkyna Pekova(ona je Slovenka, narodila sa a vystudovala gympel v Prievidzi).
Ked sa ako laik snazim pouzit racio, tak mi vychadza, ze rychlost re-infekcie populacie, ktora v jednom momente uz aj vyzera ako premorena(vid. Svedsko, Cesko..) je neuveritelna. V podstate skor ako sa stihne premorenie dokoncit, uz sa zacina sirit nova vlna na zaciatku retazca. Na to by nejaka mutacia, v ramci terminu ako to pozname, proste nestacila. Naschval vsak nedavam nikde k tomuto nejake mudre stanoviska lebo fakt je to vsetko na vode.. V tomto momente sa clovek musi riadit rozumom a zdravym instinktom a vyhodnocovat najma konkretne lokalne kroky. Napriklad ist sa ako zdravy clovek postavit do radu s chorymi na plosny test bolo skutocne idiotske a uz sa to aj potvrdzuje.

Norman

My nechceme zrekonštruovať vírus, ale mechaniku moci. To sa dá, respektíve musíme mať predstavu o tom, ako funguje moc. Odpovede na otýzku Cui bono, všetko musí mať nejaký zmysel.
Myšlienka, že virus pôvodne "zmutoval" v laboratóriu či bol dokonca zámerne niekde vypustený dávať nejaké také ciele. Vypúšťanie "nových vírusov" už moc zmysel nemá. Iba ak ten, čo si spomenul - že nastáva premorenie a pandémia upadá. To ale nenastalo, k premoreniu majú všetky krajiny ešte ďaleko.

Čo sa týka Pekovej: po Pekovej naozaj nik neštekne, a ani ona sa už neozývala. Len keď sa poukazovalo na falošnosť jej predpovedí, tak ako urazený človek začala hádzať nejaké nepodložené vety. Pokiaľ viem, tak ani netvrdila, že to nejako analyzovala, alebo tak. Proste je to (ďalší) človek v alternatíve, ktorý je u mňa úplne out. Preto ma prekvapilo, že sa jej NO zastal ako človeka, ktorý by mal mať nejakú autoritu. Neverte falošným prorokom, ľudia, už ich naozaj bolo veľa.

Ešte k tým ľuďom, čo išli na test: mnohí naozaj museli. Okrem toho účasť na teste nič zle nerobí, takmer som tam minule zašiel aj sám, keďže tam nebola žiadna rada a ja som človek veľmi zvedavý :) Ale nebol ani dôvod, a aj žena mi zakázala, tak to sa nedá. Ale naopak ona musela ísť už ix krát a s ňou miliony, fakt sa to nedá obísť, podľa zamestnania. Toto by som ľudu nevyčítal.
A čo sa týka vakcíny - tá v princípe funguje, takže by som tých učitelov neodsudzoval, ako dnes nechutné komentáre na HS. Vakcína neobsahuje mikročipy, môže byť ale riziková, ale vakcinácia je principiálne normálna vec, zvlášť v krízovej situácii, a ľudu už nič iné ako táto cesta nebude zostávať - dobrovoľne - tak nech hurá antivakcinisti po webe radšej držia zobáky.

Náhodný okoloidúci

O Pekovej dlho nebolo počuť preto, lebo zrejme nemá vo zvyku vypisovať statusy na fejsbúku, robí si svoju laboratórnu robotu a a pre médiá sa vyjadrí len vtedy, keď ju o to priamo požiadajú. Nemám z nej dojem, že by sa sama tlačila pred kameru.
Znova pripomínam, že ona predpoklad predpokladaného umelého pôvodu vírusu vyslovila práve preto, lebo jej to vyšlo ako jediné logické zdôvodnenie príliš veľkého rozdielu jeho RNA v porovnaní s RNA iných koronavírusov. Jednoducho pozbierala dáta, porovnala ich a až potom vyslovila záver, vedomá si toho, že je politicky výbušný, lebo si vyžaduje odpoveď kto to bol a prečo. Ale porovnaj jej prístup s tým, akú štvanicu proti nej rozpútali jej odporcovia. Ich cieľom bolo vyvrátiť je tvrdenie, čo už samo osebe predznamenáva riziko selektívneho výberu dát a možnosť podvedomej alebo aj vedomej manipulácie s ich spracovaním a interpretáciou, len aby vyšiel požadovaný výsledok - vyvrátiť jej tvrdenie. Jej prístup sa mne osobne zdá vedecky poctivejší, aj keď sa možno mýli. Často však má pravdu práve ten, kto nájde odvahu ísť proti prúdu. Lebo o pravde sa nehlasuje, pravdu treba dokázať. Teraz však žijeme v časoch, kedy sú fakty a pravda tvrdo potláčané a zadupávané pod vplyvom "inklúzie" a "politickej korektnosti".

Pokiaľ ide o to, čo píšeš v odseku "Myšlienka, že virus pôvodne "zmutoval" v laboratóriu či bol dokonca zámerne niekde vypustený dávať nejaké také ciele. Vypúšťanie "nových vírusov" už moc zmysel nemá. Iba ak ten, čo si spomenul - že nastáva premorenie a pandémia upadá. To ale nenastalo, k premoreniu majú všetky krajiny ešte ďaleko.", možno by bolo presnejšie napísať, že vírus prirodzene tak oslabol, že hrozilo upadnutie pandémie. V takom prípade by malo zmysel vypúšťanie nových mutácií s cieľom udržania pandémie a mediálne hystérie s politickým cieľom, ktorým je Švábov "veľký reset". Merkelica sa k "veľkému resetu" otvorene hlási, a nie je sama spomedzi vplyvných papalášov, a treba priznať, že Nemecko má dosť veľký vplyv na to, čo sa v Európe bude diať. "Veľký reset" nie je nič iné ako eufemizmus pre digitálny koncentrák.

sandro

Ved ja v podstate suhlasim s vlacsinou co pises. Takisto moja zena chodila na testovanie lebo musela. To ale neznamena, ze to nie je idiotsky napad. Ja som bol na plosnom teste raz lebo som musel kvoli mensej operacii a hned sa mi potvrdilo to, co som kritizoval. Clovek sa vychriachal a vykaslal v miestnosti iba par sekund predtym ako som tam vosiel a kde som mal urobit to iste aj ja. Pochopitelne, ako to uz u mna byva zvykom, po vyhodnoteni jeho testu ho okamzite poslali von a tam som si vypocul(stal som obozretne vonku a necakal som s ostatnymi vnutri), ze je pozitivny. On ze ano, ze ma priznaky. Tak super, hovorim si a okamzite som sa nahlasil na PCR test, nakolko som prisiel do rizikoveho kontaktu s pozitivnou osobou. Takto som im to aj reprodukoval. Takze tu rozhodne s tebou nesuhlasim, ze sa tam nic zle nedeje. Ja, ktory nemam potrebu socialneho kontaktu a uplne si vystacim s rodinou, som si tam zazil zrejme najrizikovejsi kontakt pocas pandemie a to dokonca vedome - vedel som, ze sa to tam stane:)
Este k Pekovej, ona predsa zdovodnila preco si mysli, ze to je umelo vytvoreny virus a mal som pocit, ze ju dost povzbudil rovnaky nazor drzitela Nobelovej ceny a objavitela virusu HIV https://www.lidovky.cz/svet/drzitel-nobelovy-ceny-montagnier-nadale-tvrd... (zmenena cast virusu v casti, kde to priroda nerobi) a o.i. aj uviedla, ako jednoducho sa dnes uz cca 15 rokov v labakoch daju podobne virusy modifikovat - toto je aj pre laika velmi zasadna informacia a odvtedy to nezavisle potvrdilo vela virologov - nedavno Klempa v nejakej relacii v Sro. T.zn. ako nosic sa zoberie vysoko nakazlivy a takmer neskodny virus a do neho sa ako ''vedlajsi produkt'' namiesa SARS.. Alebo Ebola. Ja mam naozaj tendenciu verit, ze Gates tie predpovede nedava z rukava. My co sme z IT vieme, ako funguju najvacsie antivirove firmy a preco su tak uspesne v lieceni:) Rovnako to funguje s potlacanim terorizmu. Tu je odpoved na otazku Cui Bono velmi jednoducha a kludne to moze byt podobne aj v pripade biologickeho (anti)viru.

Norman

Celý čas, od začiatku v októbri, tu plošné testy zásadne kritizujem, a dôvody zaznievajú všade, aj to, čo píšeš, že sa tam ľudia nakazia jeden od druhého. To hore som sa len skratkovite vyjadril, že v princípe, ak tam nie sú cudzí ľudia, tak v princípe by to nemusel byť problém - ale plne súhlasím s tebou a so všetkými, že v reáli je plošné testovanie vážny problém. Aj nakazenie, aj falošný pocit negativity, aj rozhýbanie spoločnosti ako také, aj vyhodené milióny, aj kradnutie tých peňazí.

Norman

Je to ako s rodokmeňom psov, to všetci poznáme. Od vlka sa šíria rasy, ktoré sú mu podobné, potom čoraz menej. A potom je tu ratlík - no , a k tomu aj odborník sa môže vyjadriť "To už ani nemá nič z vlka, to je úplne nový druh".

Asi tak nejako sa podľa mňa Peková vyjadrila, nič viac.

Mne sa nepozdávajú také osoby v alternatíve, ako je ona. To su spáči, ktorí, kedže náhodou majú papier v oblasti, ktorá sa stáva stredom záujmu, vstanú ako zombie a začnú hovoriť jazykmi (Peková na jar). No a ako sa zaplietajú do nezrovnalostí, klasicky pridávajú a pridávajú.
To je môj názor, nedávno o nej písali aj na HS a v mojich očiach vyznela, nuž, nebudem ju porovnávať už s Kotlebom, to si Kotleba nezaslúži, mne sa jeho autentické video ako sa liečil, aj s vodkou, páčilo, teda Peková mi pripomína už Matoviča, čo je naozaj zlé.
Proipomínam, že (hlavne, čo sa týka jej výrokov o "novývh vírusoch") väčšina odborníkov virológov to vidia úplne ináč, ako ona - tak mi ju nedávajte ako vedeckú autoritu. Takých sme už videli, bez smajlíka.

kali

„Ja mam naozaj tendenciu verit, ze Gates tie predpovede nedava z rukava.“ Upresním to, boli to skôr prognózy o ktorých nehovoril len Gates ale celá vedecká obec v danom obore. Ono už som to tu raz písal, netreba byť nejaký génius aby sa vedelo, že keď je človek nahustený do tak neprirodzeného a nezdravého prostredia ako je velkomesto kde je v neustálej interakacii s cudzími ľuďmi, prijma nekvalitnú stravu, pije chemizovanú vodu a dýcha viac smog jak vzduch, navyše denno denne stojí všade fronty jak taký dobytok kde každý na každého prská, je len otázka času kedy sa začne šíriť nejaké relatívne závažnejšie ochorenie potencionálneho epidemického charakteru. Už teraz sa hovorí o bakteriach rezistentných na atnibiotika, a možno za nejakých pár rokov keď sa bude zomierať na angínu tu niekto obviní mňa z nejakej konšpirácie...
A čo sa týka toho velkého resetu (kde kto s tým dnes argumentuje) tak prečo z nejakej širšej a dlhodobejšej perspektívy je potrebné proti nemu bojovať? Ako do teraz to bolo fajn ale po velkom resete príde peklo a pravé otroctvo? Ako neni principialne jedno či budete priviazaní na hrdzavej reťazi s jedným bacharom alebo zavretý v striebornej klietke s dvoma bacharmi? Alebo či to náhodou nebude možno lepšie lebo bude rásť počet tých čo nebudú mať čo stratiť a s tým úmerne rastie šanca prevratu, revolúcie, vzbury, k zmene systému... alebo si možno ďalšie budúce generácie tak zvyknú na ten digitálny koncentrák, ako tie súčasné na dnešný bankový a korporatny koncentrák.

sandro

Ved v pohode. Naozaj toto nie su nejake nosne temy, na ktorych stoji moje denne uvazovanie. A myslim, ze ani tu na Nadhlade sme nikdy az tak nesli v tychto veciach na krv, uz samotny nazov portalu to naznacuje. Len mam pocit, ze aj Pekovej hlas zaznel a treba ho registrovat. Spozornel som najma vtedy, ked sa na zaklade jej teorii z nicoho nic zacala trestne stihat nejaka jej sprenevera penazi pred 10 rokmi. Ak pride na argument reakcia v tejto podobe, tak spozorniem vzdy. Vtedy som si ju aj viac preklepol. Faktom je, ze sa naozaj velmi rada pocuva a je rada stredobodom pozornosti. V poslednej dobe ma ale tiez vyrusuje jej pridavanie a nasledne retro-zdovodnovanie predch. predpovedi ohladne virusu. Gates a vakciny nie je vec zalozena len na predpovediach a prognozach, ale aj na toku penazi jeho nadacii do vyskumu a vakcin. Je mojim pravom minimalne pochybovat o tom, ze mu ide v prvom rade o globalne dobro ludstva a Zeme. Proste tomu neverim lebo ten clovek je business oriented do poslednej svojej bunky.

Janko Hrasko

> Slovenská republika dotiahla svoju reputáciu podkarpatského blázninca do úplnej dokonalosti.

Pokiaľ Korčok postupoval podľa inštrukcii od tej party, čo chce vybudovať cordon sanitaire medzi Nemeckom a Ruskom, tak to celkom dáva logiku. Na to treba vytvoriť dôvod, a prečo nezačať drobnými roztržkami?

No ale ešte niečo iné som chcel: fascinuje ma, ako rýchlo dokáže Nemecko zavrieť hranice, keď chce. Ešte pred pár rokmi to bolo jednoducho nemožné a vo veľkom kritizovalo každého, kto ukázal, že to možné je.

nové