Mars Marťanom

Uplynulo len niekoľko hodín od pristátia sondy Perseverance na povrchu Marsu a už sú tu prvé zrážky s domorodcami, zatiaľ len vo forme ich protestov. My na Slovensku máme dostatok skúseností so zahraničným zasahovaním do našich vnútorných záležitostí, tak držme Marťanom palce, aby ich oprávnený boj proti votrelcom bol úspešný.

 

Obrázok som našiel na Twitteri, nepátral som po pozemskom autorovi. Je predsa jasné, že autorom je vozidielko Perseverance.

Náhodný okoloidúci
Norman

nem pomôžu transparenty, ale kladivo a šroubovák.:)

Ľubov

Obávam sa,že Tvoje varovanie marťanom prišlo neskoro. S Marsom má ktosi už svoje plány,neprejde deň,aby sa niečo neobjavilo ,ďalšie info.

http://skafander.sk/index.php/produkt/tricko-spacex-falcon-heavy/

Norman

Hej, to sú asi tak všetky plány s Marsom - zarobiť na tričkách:-)
Lebo ľudstvo môže mať s Marsom asi také plány, ako jazvečík vyskakujúci na vysoku svietiacu uličnú lampu. Nikdy ju naozaj nedočiahne. Nemá na to inteligenciu, nemá na to schopnosti, nemá na to zdroje.
Marťania sa nemusia báť.

Ľubov

https://www.space.com/spacex-starship-first-mars-trip-2024

Dávam to sem,aj keď viem,že tieto exo veci zaújmajú málokoho od nás.
Spomenula som si na film Posledný muž na mesiaci ,bol o programe Apollo a hlavny rozprávač a sprievodca bol E.Cernan. Lety na mesiac skončili američania spoločne s rusmi (rusi mali program Lunochod tiež rozbehnutý),no akoby uťal.Však oni vedia prečo.

Preto ma prekvapuje ,čo sa zrazu deje okolo Marsu. Krúti sa okolo neho ale aj Čína.SpacesX pomaly predáva permanentky.

ps https://www.tarak.cz/posledni-clovek-na-mesici/ ešte raz,ak by si chcel niekto pozriet Houston bližšie a akí sú kozmonauti sympaťáci

Náhodný okoloidúci

Mars nie je možné "terraformovať", môžu na nom byť nanajvýš tak jednotlivé čiastočne sebestačné základne. Jeho terraformácii zabraňuje nízka gravitácia, ktorá neudrží atmosféru a dostatočne silné magnetické pole. A čo urobí tretinová gravitácia s organizmom, ktorého milióny rokov trvajúca evolúcia prebiehala pri vyššej gravitácii? Rastliny, vodná háveď od planktónu po ryby a suchozemský hmyz by to v pohode zvládli, vyššie vyvinuté suchozemské živočíchy nie. Jediná možnosť ako terraformovať Mars je zvýšenie jeho hmotnosti a gravitácie na úroveň blízku pozemskej, ale radšej vyššiu, lebo je ďalej od Slnka. Čiže - snívajte ďalej, tento sen sa ale nikomu nesplní.

Dusanbe

tie jednotlivé základne:
https://www.youtube.com/watch?v=8HZ4DnVfWYQ

Inak, na celej tej Elonovej Marťanskej fantasmagórii je asi najzaujímavejšie to množstvo relatívne technicky zdatných "entuziastov", ktorí to berú úplne vážne...

Ľubov

Áno,celé to blúznenie s kolonizáciou Marsu mi pripomína jarmočnú atrakciu,aj s predajom tričiek a mikín.
Možno je to len trik na odpútanie pozornosti,možno reklama na niečo celkom iné:VK spomínal ,že Muskove portfólium má široký záber,od vodíkových technológií,ělektromotorov,a umelej inteligencie až po úplnú elektromobilitu a elektronický predaj potravín.
A nemusíme si nič nahovarať,mladým sa to bude páčiť.

ps. Ešte malá spomienka na začiatky,keď bol progres čistý ako pohár vody.-). Keď bola škola základ života.-)
https://www.cesky-jazyk.cz/citanka/jan-neruda/jak-lvove-bijem-o-mrize-pi...

Norman

tak rozmýšľam, že pre lepšiu pointu tej básne je naozaj lepšie preložiť "hrdobec" ako "hovnivál".
Hovnivál bije v sračkách o mríže ... a zostáva v nich..

ps. to video s ruským kolchozom sme tu už predsa mali, asi ste chýbali - všetci sme to ocenili - len aby ste vedeli, prečo je teraz už ticho :-)

Dusanbe

si aj myslel, že to tu už bolo, len tá pointa v závere - že je to kolónia na Marse, ma motivovala dať to k téme.
Hrdobec preložiť ako hovnivál - geniálne - význam slov sa čase naozaj mení, obávam sa, že prichádzajúca doba bude naozaj smerovať stále viac k tejto interpretácii prekladu.

Norman

to bolo predsa v tej komédii so Sovákom,
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hrdobec

Ľubov

sme sa dostali ,celkom prirodzene .-) https://www.youtube.com/watch?v=xFV_HXsAnyg&t=13s&ab_channel=JardaSvoboda

Áno,prešlapujeme,ale Jan Neruda za to nemôže,žil v dobe,keď mohol byť hrdobec
Pozrela som si : 1845 prvá železničná trať Praha-Olomouc
1878 prvý automobil v Čechách

1909 prvý úspešný let cez La Manche atď,je toho oveľa viac.

Dusanbe

to si musím zopakovať klasiku, vidím.
To som už zabudol.

Ale viem, že Hliník má v Humpolci pomník
https://www.i60.cz/clanek/detail/9085/moje-leto-2014-setkani-v-humpolci?...

No jo, Jára Cimrman a spol.

Ľubov

Treba uznať,že české filmy zo školského prostredia sú klasikou,Hujerovci a Hliník sú nesmrtelní.

sandro

Umela gravitacia nie je az taky problem. Existuje vela projektov, samozrejme aj od Muska. Su to vsak naozaj fantazmagorie a nezmysly. Z krasnej modrej planety vytvarame sialenym tempom MARS a zaroven sa snazime osidlit neobyvatelny MARS vzdialeny 100 milionov km. Ludia ako Musk by mohli tejto planete neuveritelne pomoct, ale on radsej zarobi miliardy na trivialnom odrbe s BTC(lebo je tak velky ze moze) a zostroji potom z toho nejaku raketku.

Náhodný okoloidúci

Ak máš na mysli rotujúce základne a využitie odstredivej sily ako náhrady gravitácie, tak to je niečo iné a nemám v to veľkú dôveru, pevnú zem pod nohami nič nenahradí.

Gravitácia je podľa mňa funkcia hmoty a hmotnosti - nemáš hmotu, nemáš gravitáciu. A tie slávne teoretickmi často zmieňované častice gravitácie "gravitóny" sú podľa mňa len taký nepodložený myšlienkový koncept, alebo presnejšie povedané odrb. Na spôsob Kahudovych mentiónov, častíc myslenia.

Norman

tejto planéte nemajú ako pomôcť - oni vedia len ťažiť. Nie sú zdroje na spalovací pohon, tak uviesť do užívania ešte iný. Štáty konečne pochopili, že im lety k mesiacu či dokonca ďalej nie sú na nič, ani na vedecký pokrok nie, bolo to len sproste - a tak tú hračku pre miliardárskych pred-pubertiakov rozprúdi zo "súkromných zdrojov". Zo súkromných len čiastočne, lebo využíva štátny knowhow a zariadnia riadenia letu (z Hustenu) a podobné štátne veci. TO je jeho jediné umenie "podnikatela" - privlastniť si obecné.

A presne ako hovoríš, kecajú o urobení Zeme z Marsu, a pritom robia Mars zo Zeme.

Ináč tento mierny pozdvih kozmooptimizmu, naozaj vlastne už len mierny, je nič proti tomu, ako pred pár desaťročiami všetci blúznili o osídlovaní iných hviezd, galaxiíí a mrakov galaxií. Teraz už vedi aviac, už blúznia len o Marse. Čím je človek tupejší a menej vie, tým viac blázni.

Dusanbe

zväčša neuvádza v nadšených ódach na Muskov súkromný vesmírny bussines, že dostal nejakých 5 miliárd dolárov od štátu na prvých asi 5 skúšobných letov !
Boeing detto, len o niečo menej.
Takže také je to súkromné podnikanie.
A teľce už nadšene kvičia o obrovskom zlacnení letov na ISS, oproti ruskému Sojuzu, keď zožerú čísla starostlivo pripravené Muskovým Public relations and marketing oddelením....

Truhlík

Iný vesmírny motor existuje už aj dnes.
Nie som taký múdry ale rád pozerám ruského blogera Konanychina.
https://www.youtube.com/watch?v=PtPsGVvhUdw
A hovorí zaujímavé veci. O nezmyselnosti projektu Elona Maska ale aj o zastavených projektoch ako Silbervogel (za Hitlera), jeho pokračovanie americký Dyna Soar, NERVA, Jupiter Icy Moons Orbiter. JIMO Američania zastavili v 2005 a peniaze dali Elonovi na tie jeho nezmysly. Teraz v decembri Trump narýchlo podpisoval nový projekt po tom ako Rusi vytiahli, že idú stavať v železe Vesmírny ťahač.
Samozrejme kolonizácia planéty bez vlastného magnetického poľa je nezmysel. Starship nikdy k Marsu nepoletí s ľudskou posádkou. Starlink je iná vec. Ale aj tam Elonovi nejak nejdú termíny. Starlink môže mať strategický význam v sledovaní hyperzvukových ruských rakiet. Ktoré už lietajú.

Dusanbe

nemusí sledovať hyperzvukové rakety.

Bude podľa mňa skôr súčasť toho Pentagonom vysnívaného jednotného integrovaného inteligentného internetového imbecilného bojiska - keď bude všetko, ale úplne všetko v americkej armáde pripojené on-line na servery velenia a taktiež prepojené navzájom.
Čiže nejaká ďalšia "misia" bude na generálnom štábe prebiehať ako počítačová akčná bojová hra.
V ktorej môže taktiku a okamžité reakcie dokonca určovať "umelá inteligencia".
Pretože pre Rusov nie je problém dať dole niekoľko komunikačných či špionážných satelitov nepriateľa - ale ak bude mať vesmírna komunikačná sieť 7 500 či 35 000 uzlov - vyradiť ju z činnosti nad územím bojiska už možné zrejme nebude.

Pre Pentagon nie je problém zašmajchlovať akcie, ktoré by svetovej verejnosti príliš klali oči pod nejakú podnikateľskú adventúru - viď prípad Glomar Explorer, kedy sa bohatý miliardár "rozhodol" ťažiť podmorské konkrécie. Vypadalo to na fantastický biznis, dodnes si pamätám článok o tomto perspektívnom novom odvetví, ktoré otvára excentrický boháč Howard Hughes v časopise Technický magazín, aj s ilustráciami.
Už sa dokonca ja delilo morské dno - aby sa niečo ušlo aj vnútrozemským štátom...

Išlo o vytiahnutie potopenej ruskej ponorky a prístup k šifrovacím kódom a ruským jadrovým raketám:
https://en.wikipedia.org/wiki/Glomar_Explorer

Nestavil by som ani deravý groš na to, že akcia Starlink neskrýva aj takéto možné využitie Muskových satelitov.

Náhodný okoloidúci

Proti takému množstvu komunikačných "družičiek" pomôže jedine elektromagnetický pulz, či už nejako odvysielaný zo zemského povrchu alebo ako séria jadrových výbuchov na úrovni ich obežnej dráhy. Alebo dostatočne výkonný laser. Netreba ich rozbiť, stačí ich vyradiť. Neviem, aká je doba jedného obletu okolo Zeme, ale budú to len hodiny.
Jedna "družička" váži 277 kg, čo je celkom dosť, ale nie sú nezničiteľné.

Ľubov

https://www.mountainproject.com/photo/110479546/olympus-mons-vs-mt-everest

Planéta má približne o polovicu menší priemer ako Zem a pritom sa na Marse nachádza najvyšší
vrch v slnečnej sústave,22 000 m vysoký Olympus. Na obrázku grafické porovnanie.

Náhodný okoloidúci

Výškový rozdiel medzi Mount Everestom a horou Mons Olympus sa dá ľahko vysvetliť .
Himaláje sú pásmové pohorie a začali sa dvíhať, keď sa približne pred 50 miliónmi rokov India ako bývalá súčasť južnej pevniny Gondwany na svojej tektonickej platni presunula k Ázii, narazila do nej a na mieste stretu boli do výšky vytlačené Himaláje. Tie však stále obrusuje erózia - striedanie teplôt, mráz, vietor, možno aj obrusovanie hornín snehom, aj keď možno to znie nedôveryhodne, v nižších polohách a na úpätiach aj vodná erózia. Naproti tomu Mons Olympus je už na pohľad typický stratovulkán, čiže vznikol z vyliatej lávy, navyše na mieste s tretinovou gravitáciou, s atmosférou 100-krát redšou ako je pozemská, ktorá nedokáže niesť väčšie zrnká prachu, a tiež bez vody, z čoho vyplýva, že erózia na Marse je oveľa slabšia a pôsobí pomalšie. Čiže všetko je to vec rozdielov vo veľkosti, hmotnosti a gravitácii planét. Spôsob vzniku pohoria môže mať vplyv na pevnosť a súdržnosť hornín. Okrem toho rast pohoria na mieste zrážky tektonických platní je v milimetroch za rok, zatiaľ čo pri vylievaní lávy a sopečných výbuchoch sú to možno centimetre alebo aj metre za rok. Je to súťaž medzi rýchlosťou rastu hory / pohoria a rýchlosťou erózie.