Američania opúšťajú Afganistan

Odchod US amrády z Afganistanu vyvoláva u mnohých úvahy o vojenskej neschopnosti moderných technických armád ovládnuť krajiny tretieho sveta. Vec je ale viac o sociálnej neschopnosti krajín Západu ponúknuť týmto krajinám akceptovateľnú perspektívu. Ponúkajú im len koloniálny status.

Jediná domáca sila v Afganistane, ktorá spolupracovala s USA, bola vrstva, ktorej bol sľúbený blahobyt modernej byrokracie. Tá teraz zostáva opustená a hrozí jej, že domáce ľudové sily (Taliban a podobne) ju tvrdo potrestajú za kolaboráciu. Bude to proste odporný masaker.

 

Explicitný odchod USA z tejto stredázisjkej krajiny zodpovedá ich celkovému stiahnutiu sa zo sveta. Treba si uvedomiť. že Amerika je naozaj na druhej strane planéty. Jej aktivity na euro-ázijskom kontinente sú reálne drahé - ak sa nezaplatia korisťou, ktorú tam nahrabú, nie je ich možno udržiavať. To sa týka priamych vojenských misií, ale aj jemnejších politických zásahov.

Preto Amerika mala vždy tendenciu viesť izolacionalistickú politiku. Zmenila to len v časoch, keď sa Európa oslabila a viedla bratrovražednú Prvú svetovú vojnu, a neskôr Druhú. Podobne to bolo na Ďalekom Východe, kde Japonci boli dlhé roky vo vojne s Čínou a Amerike nebolo možné odolať nezmocniť sa takej oslabenej koristi. Ale geopolitika má svoje zákony - roztiahnutie sa po svete potrebuje veľa energie a kovboji sú teraz ako na gume sťahovaní naspäť domov. 

Zostanú len kolaboranti. 

 
Dusanbe

"Farebné štáty americké" - už o pár rokov bude obyvateľov USA bielej rasy menej ako 50%, pokles sa oproti starším predpovediam prekapivo zrýchľuje:

"Whites are expected to fall below 50% nationally by 2045,"

https://www.rt.com/usa/531896-census-diversity-white-decline/

Norman

Útek Západu z Afganistánu sa stále zrýchľuje a začína naberať naozaj charakter (krvavej) grotesky. Očividne utečú všetci, aj ambasády, Američania sú proste politickí dementi. Vždy boli, a aj zostali.
https://www.rt.com/news/531908-canada-troops-afghanistan-embassy/

Truhlík

Odchod USA je nielen z Afganistanu ale z celej strednej Ázie.
Postsovietske štáty berie pod seba Rusko.
Afganistan s Pakistanom Čína. Pravda bez dohody Moskvy s Talibanom to nepôjde.
Z Afganistanu utekáme ako krysy. Už druhý raz. Tento raz sme ho rozjebali ešte viac.

horyslav

ja by som sa na to tak nepozeral, ako sa prezentuje všeobecná mienka. uznávam, že tlačí aj ekonomika, ale to nie je rozhodujúce, kedže amíci uvažovali opresune do Tadžikistanu a Uzbekistanu. niekde v článkoch som zachytil infá o jednaní s vládami zmienených krajín. (Rusi si to ale ustrážili.) naďalej si držia kontrolu nad ropnými poliami v Sírii. ani Afriky sa nemienia vzdať a posiľujú tam svoju prítomnosť. takže nie je to ani tak o peniazoch, lesov majú dosť, papieriky si natlačia a skorumpovateľnosť elít afrických krajín je všeobecne známa ich charakteristická vlastnosť.
teraz je na to zaužívaný pojem, hybridná vojna. rozbitie severnej Afriky spustilo imigračné vlny a Európa má problémy, nielen ekonomické, ale hlavne sociálne. prestala poslúchať svojho veľkého brata. viedla reči ako európska armáda, na báze svojich zbraňových systémov, o nezávislej ekonomike ako veľký štvrtý hráč sveta, ai. amíci videli čo to spravilo s EÚ, to isté sa snažia implantovať aj v západnej Ǎzii. Síria, Irak, Afganistan... cieľovou krajinou tejto hybridnej vojny ja ale Rusko, ktoré musí oddolávať zvýšenému tlaku islamizácie. z môjho pohľadu nejde o žiadem úprk z Afganistanu, všetky alternatívne média píšu o zanechaných zbraniach. a nejde len o ručné zbrane, ide aj o letectvo, ktoré sa dostáva do rúk Talibancov, obrnené vozidlá či raketové systémy. ekonomika Afganistanu v rozklade, okrem ópiovej. tranzitné cesty cez bývalé ázijské sovietske republiky a Rusko. a očakávaná ďalšia imgračná vlna. a schytá si to hlavne Európa, lebo európania sa pomaly začali preciťovať z masírovania o vojnových utečencoch a čoraz viac poukazovali, že ide o ekonomických emigrantov. tak nech sa páči, ďalšia vlna budú vojnový imigranti a európania stíchnu, budú mať príležitosť znovu vítať úbohé imigranské rodiny. a Merklerku už pohotvo nahrádza v rétorike kanceláska nádej, Baerbocková, ktorá znovu otvára tému kvôt.
ešte stále si myslíte, že amíci nezvládli Afganistan?... môj názor, urobili to, čo urobiť chceli a v podstate nepodchádzajú, len sa presúvajú do inej krajiny... ktorá ďalšia to bude?!

Norman

"urobili to, čo urobiť chceli"
Tomu never.

A ešte detail: peniaze si natlačíš, ale tanky a lietadla nejazdia na papieriky.

Truhlík

Zbrane Talibanu bol len úplatok aby ich nechali odísť.
Utekáme z Afganu jak krysy. Pripomína to útek Američanov zo Saigonu. Vrtuľníky zo strechy US ambasády.
Trump to nazval najväčšou porážkou v dejinách. Zjavne prehnané ale nie ďaleko od pravdy. USA prehrali (a my s nimi) nielen vojensky ale aj politicky a to v celej strednej Ázii, v Sýrii a Iraku sa len odľahčí keď odtiaľ zmizneme čím skôr.
Kde je 300 tisícová nami vycvičená a vyzbrojená afgánska armáda ? Kde je trilión dolárov, čo sme tam dali ?
Nadžíbulláh sa po odchode SA udržal tri roky a nebyť slabosti Ruska bol by tam podnes. Pravda ale my sme museli podporovať Taliban. Teraz sa musíme naučiť zomierať doma.

nové