Tlačová konferencia hovorcu ministerstva zahraničných vecí Číny Čao Li-ťiena

Prepis dôležitej tlačovej konferencie, aby sme poznali aj stanoviská Číny.

 

Čínska televízia CCTV - hlavná čínska TV stanica: Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Price uviedol, že americká strana vyjadrila znepokojenie nad ruským útokom na ukrajinskú infraštruktúru a nad následnými civilnými obeťami. Čínska strana však svoje stanovisko jasne nevyjadrila. Ako sa vnímate kritiku čínskej strany zvonku?

Čao Li-ťien: Ľudský život je vzácny. Vždy je smutné a poľutovaniahodné, keď sú civilné obete spôsobené akýmikoľvek okolnosťami. Čína vždy vyzývala na vynaloženie všetkého úsilia, aby sa zabránilo civilným obetiam. Ako si všetci pamätáme, v marci 1999 NATO pod vedením USA bezohľadne uskutočnilo 78 dní nepretržitého bombardovania SFRJ bez povolenia Bezpečnostnej rady. Pri bombardovaní zahynulo najmenej 2 500 nevinných civilistov a približne 10 000 bolo zranených, väčšinou civilistov. Za posledných 20 rokov Spojené štáty podnikli desiatky tisíc leteckých útokov v Sýrii, Iraku, Afganistane, Somálsku a inde, pričom zahynulo najmenej 22 000 a možno až 48 000 nevinných civilistov. Hoci USA majú obavy o obyvateľov Ukrajiny, nemali by najprv vyjadriť svoje obavy aj o civilné obete týchto spomínaných vojenských operácií?

Čína vždy zastávala objektívny a nestranný postoj k otázke Ukrajiny. Od vypuknutia konfliktu sa Čína snaží presvedčiť o mieri a podporiť rozhovory praktickými činmi. Nestranný postoj a konštruktívne úsilie Číny sú všetkým zrejmé a získali si pochopenie a podporu medzinárodného spoločenstva, najmä rozvojových krajín vo všeobecnosti.

Čína poskytla ukrajinskej strane naliehavo potrebné humanitárne zásoby, ako sú potraviny, sušené mlieko pre deti, spacie vaky, prikrývky a rohože odolné voči vlhkosti. Dňa 16. marca americká strana oznámila ďalších 800 miliónov dolárov na zbrojnú pomoc Ukrajine, čím sa celková suma americkej zbrojnej pomoci Ukrajine len tento týždeň zvýšila na 1 miliardu dolárov. Prečítam vám zoznam, ktorý spomenul aj hovorca ministerstva zahraničných vecí USA pán Price.

Medzi najnovšie zbrane a vybavenie, ktoré USA poskytli Ukrajine, patrí 800 systémov protivzdušnej obrany, 9 000 prenosných, vysoko presných protipancierových systémov, 7 000 ručných zbraní, ako sú guľomety a granátomety, a 20 miliónov nábojov do delostrelectva a munície. Toto nie je úplný rozsah jeho zoznamu. Prinášajú najnovšie zbrane pomoci USA stabilitu a bezpečnosť na Ukrajine? Alebo to spôsobí viac civilných obetí na Ukrajine? Potrebujú civilisti na Ukrajine viac jedlo a spacie vaky? Alebo guľomety a delostrelecké granáty? Každý, kto má aspoň trochu zdravého sedliackeho rozumu, by nemal problém urobiť si v tejto veci správny úsudok.

Čínska tlačová agentúra Xinhua: Hovorkyňa amerického Bieleho domu Psaki nedávno uviedla, že USA diskutujú o tom, ako podporiť ukrajinských utečencov. Aký je k tomu komentár Číny?

Čao Li-ťien: Čína je hlboko znepokojená zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou na Ukrajine a odsudzuje správy o civilných obetiach a rastúcom počte utečencov. Najnaliehavejšou úlohou všetkých strán je čo najskôr ukončiť boje, zachovať maximálnu zdržanlivosť, zabezpečiť bezpečnosť civilistov a základné humanitárne potreby a zabrániť vzniku väčšej humanitárnej krízy. Čína prikladá veľký význam humanitárnej situácii na Ukrajine a predložila šesťbodovú iniciatívu. Čínska spoločnosť Červeného kríža už poskytla Ukrajine tri zásielky humanitárnej pomoci. Tretia zásielka sa zameriava na pomoc ukrajinskému Červenému krížu pri záchrane vysídlených detí postihnutých konfliktom.

Vítame každú iniciatívu a podnety zo všetkých strán, ktoré môžu pomôcť zmierniť a vyriešiť humanitárnu krízu na Ukrajine. Už ste spomenuli, že americká strana diskutuje o tom, ako podporiť ukrajinských utečencov, a my dúfame, že americká strana čo najskôr vytvorí program a začne príslušné diskusie.

Kríza na Ukrajine priniesla milióny utečencov. Ak to americká strana vedela, prečo to vôbec robila? Americká strana by sa mala hlboko zamyslieť nad tým, čo je hlavnou príčinou súčasnej utečeneckej krízy. Aká je úloha USA v kríze na Ukrajine? Aké sú zodpovedajúce povinnosti a záväzky americkej strany? Ak by nedošlo k vážnej nerovnováhe v regionálnej bezpečnosti, ktorú spôsobilo päť po sebe nasledujúcich kôl rozširovania NATO na východ, ako by sa mohla situácia na Ukrajine vyvinúť do súčasného stavu? Predvídali krajiny, ktoré sa rozhodli rozšíriť NATO na východ, napriek svojmu odporu, ťažkú situáciu utečencov v súčasnosti? Povedzte nám, či práve tieto krajiny by mali prijať najviac utečencov? Nehovorme o 11 miliónoch utečencov, ktorých rodiny boli zničené a vysídlené v dôsledku 20 rokov trvajúcej vojny USA v Afganistane. V dôsledku tohto rusko-ukrajinského konfliktu sa do európskych krajín dostalo už viac ako 2,6 milióna utečencov. Možno povedať, že skutočnou obeťou rusko-ukrajinského konfliktu je Európa. A USA sa stále pozerajú z druhej strany plota a ignorujú svojich európskych spojencov. Keď viceprezidentka USA nedávno navštívila Poľsko a opýtali sa jej, či by USA prijali niektorých ukrajinských utečencov, videli len úškrn a ona priamo neodpovedala. Svet vidí, že USA, ktoré sú pôvodcom a najväčším hýbateľom rusko-ukrajinského konfliktu, zatiaľ zostali v otázke utečencov len pokrytecké. Je to dosť ironické a vypovedá to o mnohom. Ľudia by sa nad tým mali zamyslieť.

Francúzska agentúra AFP: V súvislosti s dnešným večerným rozhovorom medzi prezidentom Si Ťin-pchingom a prezidentom Bidenom minister zahraničných vecí USA Blinken uviedol, že prezident Biden dá jasne najavo, že Čína sa bude zodpovedať, ak bude konať na podporu ruskej agresie. Ak sa Čína rozhodne pomôcť Rusku, USA prinútia čínsku stranu zaplatiť cenu. Aká je vaša odpoveď na túto otázku? Čo dnes večer povie prezident Si Bidenovi? Aké sú očakávania Číny, pokiaľ ide o výsledok tejto výzvy?

Čao Li-ťien: Pokiaľ ide o vašu prvú otázku, v otázke Ukrajiny bola Čína vždy objektívna a nestranná a svoje rozhodnutie urobila nezávisle a na základe podstaty veci. Čína sa vždy zasadzovala za rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti všetkých krajín, dodržiavanie cieľov a zásad Charty OSN, pripisovanie dôležitosti legitímnym bezpečnostným záujmom všetkých krajín, podporu všetkého úsilia vedúceho k mierovému riešeniu krízy a angažovanie sa v presviedčaní o mieri a podpore rozhovorov s cieľom zmierniť humanitárnu situáciu. Postoj Číny je otvorený, spravodlivý, objektívny a nekritizovateľný. V skutočnosti je to v súlade s postojom prevažnej väčšiny krajín sveta.

Niektorí ľudia na strane USA neustále šíria nepravdivé informácie, očierňujú čínsku stranu a vyvíjajú na ňu nátlak. Čína je rozhodne proti tomu a nikdy to nebude akceptovať. Spojené štáty by sa mali vážne zamyslieť nad svojou úlohou v ukrajinskej kríze a nad tým, akú úlohu zohrali, účinne prevziať svoju zodpovednosť a prijať praktické opatrenia na zmiernenie situácie a vyriešenie problému namiesto toho, aby naďalej prilievali olej do ohňa a zhoršovali konflikty.
Pokiaľ ide o stretnutie hláv štátov USA a Číny, ktoré ste spomenuli, hlavy štátov Číny a USA udržiavajú komunikáciu rôznymi formami. Pokiaľ ide o túto komunikáciu, verím, že ste už videli správy, ktoré zverejnila čínska strana. Prezident Si Ťin-pching si s prezidentom USA Joeom Bidenom vymení názory na vzťahy medzi Čínou a USA a na otázky spoločného záujmu oboch strán.

Pokiaľ ide o podrobnosti komunikácie medzi oboma hlavami štátov, odporúčame vám, aby ste ich sledovali. Správy zverejníme v primeranom čase.

Reportér Bloombergu: Čo sa týka telefonátu medzi prezidentom Si Ťin-pchingom a prezidentom Bidenom, myslí si Čína, že existuje nejaká možnosť, aby čínski a americkí lídri mohli spolupracovať na zastavení vojny na Ukrajine?

Čao Li-ťien: Myslím si, že obe hlavy štátov budú počas rozhovoru určite diskutovať o medzinárodných a regionálnych otázkach, ktoré ich zaujímajú, samozrejme, vrátane otázky Ukrajiny. Stretnutie hláv oboch štátov je pre obe strany dôležitou príležitosťou na výmenu názorov na otázku Ukrajiny. Počkajme si na výsledok tejto komunikácie.

Korešpondent AFP: Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že ruské jednotky sa dopustili vojnových zločinov, keď úmyselne útočili na civilistov na Ukrajine. Tento názor včera zopakoval aj minister zahraničných vecí USA Blinken. Už ste spomenuli, že Čína si je vedomá ničenia a civilných obetí na Ukrajine. Obáva sa Čína, že tieto obete spôsobili ruské sily? Ak je to možné, mohli by ste sa vyhnúť skúmaniu možných civilných obetí spôsobených činmi USA v minulých konfliktoch?

Čao Li-ťien: Čo sa týka civilistov, v týchto dňoch som na to odpovedal už mnohokrát. Čína určite ľutuje civilné obete.

Neviem, čo máte na mysli, keď sa stále zaoberáte touto otázkou. Chcel by som si tu tiež požičať vašu otázku, aby som vám na oplátku položil otázku. Ste novinárkou agentúry AFP a myslím si, že ako významné európske médium, významná tlačová agentúra, by ste sa nad tým mali zamyslieť aj vy ako novinári. Prečo Američania, pôvodcovia ukrajinskej krízy, očierňujú a diskreditujú Čínu namiesto toho, aby sa zamysleli nad európskou bezpečnostnou dilemou, ktorú spôsobila cieľavedomá expanzia USA a NATO na východ? Prečo USA nepočúvali výzvy expertov vrátane Kissingera, že "Ukrajina by sa nemala stať ohniskom konfrontácie medzi Východom a Západom"? Prečo sa USA nezamýšľajú nad vlastným pokrytectvom, keď rozdúchavajú oheň na Ukrajine a potom sa naň pozerajú z druhej strany? Vy Európania na to nemyslíte? Američania sú schopní rozšíriť NATO, prečo nepošlú vojská na podporu ukrajinského ľudu? Nezabudli ste, však? USA ako prvé evakuovali z Ukrajiny civilistov a zamestnancov veľvyslanectiev a konzulátov. Zamysleli ste sa nad tým, že USA nedajú za Ukrajinu ani jedného vojaka? Zamysleli ste sa niekedy ako európske médiá nad tým, prečo sa Európa zmenila na bojisko? Prečo sa Európa zmenila na bojisko, na arénu veľkých mocností? Prečo sa Ukrajina stala pešiakom a obetným baránkom v hre veľmocí? Nemali by ste sa ako novinári hlavných európskych tlačových agentúr opýtať aj americkej strany?

Posledná vec, ktorú by USA mali urobiť, je hádzať špinu na nezúčastnenú stranu, akou je Čína. Takýto podlý čin USA odhaľuje slabosť srdca americkej strany, jej zlomyseľnosť a skutočný zámer využiť ukrajinskú krízu.

Agentúra Reuters: Čínska lietadlová loď Shandong v piatok prekročila citlivý Taiwanský prieliv za americkým torpédoborcom, uviedli pre agentúru Reuters zdroje oboznámené so záležitosťou. Je to náhoda, že prechod prišiel len niekoľko hodín pred summitom USA - Čína?

Čao Li-ťien: Táto záležitosť, o ktorej hovoríte, nemá nič spoločné s ministerstvom zahraničných vecí, však? Sám ste povedali, že ide o náhodu.

Neviem, čo konkrétne ste povedali o lodi Shandong. Myslím si však, že loď Shandong má rutinné výcvikové opatrenia. Nemali by sme to spájať s komunikáciou medzi hlavami štátov USA a Číny. Myslím, že ste pravdepodobne príliš citlivý. Obávam sa, že citlivý ste vy, nie Taiwanský prieliv.

Reportér AFP: Je Čína spokojná s oficiálnym vyhlásením Severnej Kórey, že v krajine sa nevyskytujú žiadne prípady zápalu pľúc, v súvislosti s novým výskytom zápalu pľúc v blízkosti čínskych hraníc so Severnou Kóreou? Žiada Čína od KĽDR, aby dodržiavala stratégiu nulového odbavovania s cieľom chrániť čínskych obyvateľov? Uvažujú obe krajiny o ďalšom posilnení kontroly hraníc?

Čao Li-ťien: Bežná cestovanie a obchod medzi Čínou a Severnou Kóreou boli do určitej miery ovplyvnené epidémiou. Myslím si, že tieto problémy sa budú postupne riešiť, keď epidémia pominie. Nemám informácie o situácii v Severnej Kórei, takže sa môžete obrátiť na príslušné orgány.

Reuters: Reportér AFP sa pýtal na civilné obete, nechcem sa pýtať na váš názor, chcem len potvrdiť, že podľa čínskej vlády väčšinu civilných obetí, ktoré čínska strana odsudzuje, spôsobila ruská armáda alebo ukrajinská armáda?

Čao Li-ťien: Obávam sa, že by ste sa na to museli spýtať ruskej strany, však? Musíte sa opýtať ukrajinskej strany, však? Podieľa sa na tom Čína? Ak sa ma spýtate, môžem vám jasne povedať, že postoj čínskej strany je veľmi jasný. Nie je potrebné, aby ste sa týmito otázkami bezdôvodne zaoberali.

Reportér agentúry Reuters: Prezident Zelenskyj hovoril s politikmi z viacerých krajín, naposledy v nemeckom parlamente. Zaujímalo by ma, či ho Čína plánuje pozvať na podobný prejav?

Čao Li-ťien: Nie som si vedomý takejto dohody.

(Prepis TK bol zverejnený v Renmin Ribao)


Dusanbe

Zbežný, ale vcelku asi dosť objektívny rozbor budúceho vývoja Rusko - Čínskych vzťahov:
https://www.rt.com/russia/552142-russia-ukraine-china-benefit/

Inak, o výsledku posledných americko-čínskych jednaní je stále veľa nejasností, myslím,
že Čína bude v praxi realizovať politiku, "Aby bol vlk sýty aj ovca celá" - nepôjde do absolútnej otvorenej konfrontácie s USA, ale inak bude pomáhať Rusku v maximálnej možnej miere - čo je práve v záujme Číny, pravdaže.
Myslím, že aj ten analytik v spomenutom linku, to opisuje nejako tak.

Ema

je podporovať západnú sebastrednosť. Intelektuálna subnorma, ktorou Západ momentálne disponuje v politike, armáde, ale aj biznise, to rada počúva - a následne robí samé zlé rozhodnutia.

USA a NATO nie sú schopní sebareflexie a privádzajú svet do katastrofy. Z odpovedí hovorcu čínskej diplomacie je to jasné. Čo ešte viac treba?
V Číne vo všeobecnosti platí, že kto nie je schopný sebareflexie, patrí medzi nepoužiteľný odpad. Je to ideová schéma, ktorá je na Západe plnom infantilnej nezodpovednosti a trápnych výhovoriek niečo úplne cudzie.

U nás sme mali možnosť vidieť infantilnú nezodpovednosť u kreténov z vlády a parlamentu, ktorí pretlačili zmluvu o darovaní dvoch vojenských letísk Pentagonu a poniektorí už mekotali - a ostatní ešte len budú - ako oni za nič nemôžu, netušili, nevedeli... Ešte bude témou, akou mierou to prispelo k eskalácii situácie a vojne na Ukrajine. Tresty nebudú mierne, ide o zločin proti mieru.

Norman

Potupná zmluva o odovzdaní dvoch letísk Amerike z 9. februára 2022 výrazne prispela k vypuknutiu ozbrojených bojov na Ukrajine.

Bol to ďalší argument vojenskej prevahy vojsk USA, ktorou povzbudzovali Ukropov k zvýšenému ostrelovaniu Donbasu -  a následnej reskcii Ruska.

Práve v čase, keď napätie na Ukrajine bolo maximálne, Američania zámerne rýchle pretláčali túto zmluvu, preto sa s ňou tak absurdne ponáhlali.

Preto Čaputa zmluvu podpísala ešte ten ďeň, keď ju odhlasoval parlament - aby na Ukrajine mohli zomierať deti. Prerto tá marha si išla "nohy dolámať", aby to rýchlo pre svojich americkch vrahov podpísala.

 

Nezabudneme, Čaputa, národ nezabudne. A môžete nás postrkať aj do basy, všetkých nás nezatvoríte, ani národ nevymeníte Ukrajincami. Naopak, masový útek Ukrajincov by vám mal byť poučením, priam biblické heslo - ako sme my, tak aj vy budete!

A to hovorím o tom lepšom konci.

No, lepšom, ako pre koho. Lebo v tomto prípade aj mrtvi hovoria. Čaputová, že ti nie je hanba.

Ema

že sa nemusíme báť pri zapojení Slovenska do vojny s Ruskom, pretože budú vytvorené humanitárne koridory. Bolo to povedané úplne vážne.
Neviem síce, kam do psej riti Slováci utečú, každopádne koridory budú.

Toľko pre nás NATO spraví. Dúfajme, že to nie sú len plané sľuby.

Norman

niekomu sa konflikt asi stále zdá malý, a rozšírenie na Slovensko, prípadne Poľsko, čo len nejakým tým bombardovaním, by uvítali. Ja som tu písal už dávnejšie, a opakujem to stále, že Slovensko je ideálna obeť na toto (s Poľskom by sa to mohlo škaredo zvrtnúť).

So Slovenskom by to zostalo stále ako teraz s Ukrajinou, či by sa nejaký blbý "článok 5" v NATO zmluve použil, je otázne - v každom prípade taká "pomoc" by bola "do miery, akej prislušná strana môže pomoc poskytnúť".
1. Kľudne je možné, že v prípade, že by Rusko vrhlo nejaké rakety na nejaké naše letisko, by došlo vo svete k zúrivým opisom, ako sme okupovaní (aj keby tu nebol jediný Rus, okrem teda Malorusov (tzv. ukrajincov). Tak by sa viedla virtuálna infovojna, a po nejakom čase by nás oslobodila maďarská armáda. Tá by potom dočasne garantovala naše práva a slobody.

2. Pravda, mohlo by to dopadnúť aj inak. Slovensko by teda bolo formálne v konfikte, pričom nakoniec by Európa ekonomicky skolabovala a podpísala všetko Rusom, a Slovensko by im vrazila priam do náruče. Rusko samozrejme žiadne posraté, pardon, nebudem vulgárny, poviem to slušne, Rusko by žiadne pojebané Slovensko nechcelo a nepotrebovalo, tak by ho ale pro forma, aby sa nepovedalo, prenechalo svojmu dobrému priateľovi - maďarskej armáde. Tá by potom dočasne garantovala naše práva a slobody.

Ako vidíme, výsledok by bol v každom prípade rovnaký. Osud, karma, princíp "kinoautomat".
(neviete, čo je kinoautomat? Hm, pre soplákov - to bolo niečo ako BlackMirror Bandersnatch. Stále nič? No tak nič (veď gugliť vie aj generácia Z).

Drobná kolateral škoda v globálnom šachu. Jedna figúrka zo šachovnice dole.

Ema

To už nie sú nejaké lágre pre utečencov, to už nie sú nejaké koncentráky, kde sa nešťastníci koncentrujú, to už sú vypimpované HOTSPOTY. Fajn, že máme globish, v ktorom sa pre staré úkazy nájdu nové výrazy - a hneď sú iné.

Zatiaľ je v "hotspotoch" čo jesť. Keď lysavý pĺž Naď priamo zapojí Slovensko do vojny, bude nutné presúvať aj tieto koncentráky. Nebude dosť autobusov a nafty, a tak sa bude mašírovať pešo. A o hlade. Tak ako ostatné civilné obyvateľstvo Slovenska, ktoré pomašíruje humanitárnymi koridormi po vlastnej osi a bez toho, aby ich po trase čakali stolíky s občerstvením ako na Tour de France.

https://www.ta3.com/clanok/231295/rusko-a-ukrajina-patria-medzi-sypky-sv...

A tak si bude môcť generácia Z užiť naživo dejepis - kapitola druhá svetová vojna, na ktorý nemali čas, pretože pod lavicou sledovali pejzbúk a tiktok, aby nevypadli zo sociálnych vzťahov.

Norman

len hrstka subjektov pod angloamerickou huráá doktrínou.