Kvír komunita. Matúš Kostolný dal na web ideologické požiadavky

Aby nás azda niekto nemohol obviniť, že tu nedávame priestor nejakým nie zrovna našim ľuďom, tu dajme ideologické pokyny redaktora DenníkN, Matúša Kostolmého:

Vražda Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha nás núti premýšľať nad mnohými vecami inak. Aj my v redakcii Denníka N sme si uvedomili, že nie vždy sme používali jazyk, ktorý je primeraný a nezraňuje.
Uvedomili sme si, že sme na niečo také neboli pripravení. Preto sme spísali prvé, veľmi stručné pravidlá. Budeme ich časom dopĺňať a vylepšovať. Je to naša snaha nerobiť ďalej chyby a prispôsobiť jazyk situácii.
Ako písať o vražde v Teplárni a vôbec LGBTI+
1.Fotku vraha už nezverejňujeme.
2. Nezverejňujeme ani jeho celé meno.
3. Naopak, mená obetí Juraj Vankulič a Matúš Horváth píšeme celé, neskracujeme iba na Juraj a Matúš.
4. O obetiach nepíšeme ako o mužoch a ani ako o gejoch. Matúš Horváth bol bisexuál, Juraj Vankulič nebinárna osoba.
5. O manifeste vraha píšeme vždy v kontexte, celé znenie nezverejníme.
6. Nepoužívame označenie homosexuál. Pre ľudí LGBTI+ menšiny je to zraňujúce, zužuje to ich identitu na sex. Používajme aj gejské a lesbické páry (manželstvá)
namiesto “homosexuálne páry”.
7. Používame označenie queer, LGBTI+.
8. Nehovorme o LGBTI+ komunite. Nie je to uzavretá skupina ľudí. Nespája ich
spoločný koníček, záujem. Je to veľmi rôznorodá skupina ľudí, s veľmi
rôznorodými špecifikami. Píšme o queer ľuďoch, LGBTI+ ľuďoch alebo menšine.
9. Pri konkrétnych jednotlivcoch používame aj označenia gej, lesba, bisexuál,
transrodová osoba, trans žena, trans muž, nebinárna osoba.
10. Nehovoríme o “zmene pohlavia”, ale o tranzícii.

 

---------------

Z Nadhľadu plne rešpektujeme tieto požiadavky.   Ale predsa len:

1. Nechápem, prečo nechcú zvrejňovať  fotku vraha - asi preto, že je vidno, aké to bolo decko. Skôr by som odporúčal nezverejňovať fotky tých dvoch :(

2. Prečo nie jeho celé meno? Ale dobre, ja ho volám proste Občan K. Alebo len K.

3. Ja by som navrhol aj používať spojenie "Horváth so snúbenicou", ako to bolo u Kuciaka.

4. To je prekvapivé, tieto ich špecifiká. Ale nebol jeden z nich aj filatelista? Aby sme ho neurazili.

5. Manifest nezverejňovať, jeho držanie je trestné - ale napriek tomu všetci odsudzujeme, čo tam je. Úplný návrat totality?

6. Nikdy sa mi nepáčilo používať slovo "homo", lebo je to, ako vieme, aj latinská forma slova človek. Tým nechcem povedať, že to nie sú ľudia, len to slovo už bolo zabraté a tak toto grécke homonymum, teda slovo "homo", už nie je vhodné (príliš kommplikované a príliš mnoho homo? Tak preskočiť)

7. V novinách bola krajšia poslovenčná verzia. KVIR. Veľmi sa mi to páči. Kvir komunita, kvír osoba, kvír problémy.

8. Tu trocha nesúhlasím. Komunita neznamená uzavretá skupina, teda nijak viac, než to naozaj je komunita. Kvír komunita.  KK - nepliesť si s vrahom, ten vraj nebol kvír (ktovie, či vôbec už mal po puberte). 

9. Chýba mi tam nebinárny muž, nebinárna žena. Transrodová osoba - to je nakoniec čo? (používam zámerne neutrálny rod zámena, aby som to neurazil. To by mal byť vlastnne osobitý bod: používanie zámien stredného rodu: "to transgenderové osobô")

10. Tranzícia je príliš všeobecný názov. Niekto by si to mohol zmýliť s hidžrou  alebo alijou. Alebo s transakciou. Dnes si hlásateľka zmylila v life správach "katapultáciu" s "kapituláciou" (vážne, rtvs noviny 19 00, ak nemýlim). 

 
Toľko ku Kostolného pokynom. 
 
 
Roland Edvardsen

Tí sa teda inak zhovaďujú. Inak keby Kostolný mal trochu širší prehľad tak by vedel, že slovo kvír (čudák, divný, iný) naopak značná časť homo odmieta ako hanlivé. Môže to byť vnímané ako slovo neger na označenie černocha, napríklad. :-)

Nebinárna osoba: ďalší novodobý nezmyselný termín, opäť odmietaný aj časťou teplých, lebo je to strašne zmätočný výraz, ktorý môže popierať ich podstatu - orientáciu na fyzické pohlavie. Non-binary môže a nemusí byť trans. Ale je to len (dnes zideologizovaný) náhradný termín pre temperament (ako by povedal Jordan Peterson). Nikto nie je "nebinárny" (v zmysle, že nie som muž, ani žena, či som oboje), ale XX môže mať viac maskulínnu expresiu a XY naopak.

Ten jeden zo zastrelených, čo sa identifikoval ako nebinárny, bol očividne riadne ideologicky osprostený. Bol to len obyčajný viac zženštilejší homosexuál (bottom), ale kvôli ideologizácii a trendovosti si musel hovoriť "nebinárny", asi tak. To isté aj niektoré dievčatá bývajú viac chlapčenskejšie, sám si na viaceré pamätám (čo sa nechceli maľovať, nosiť sukne a radšej chodili hrať s chalanmi futbal, než by sa hrali s bábikami a pod. V Amerike mali na to výraz tomboy). Teraz sú kdejakými "kostolnými" klasifikované ako nebinárne - a mnohými potom aj nasmerované k nezvratným medicínskym procedúram.

Inak ten manifest sa dá niekde nájsť na webe? Čítal to už niekto?

Norman

Som raz dal oko do googlu, a teraz do ulozto - ale nepovaľuje sa to len tak, som nenašiel. A ináč to hľadať nemienim. Ale hlavne - teraz je z toho "teroristický čin", takže, počul som v správach, aj vlastnenie toho zdrapu na počítači by vraj mohlo byť trestné.
Na to, aby som si prečítal niečo, čoho sú tony na amerických servroch, veru nepotrebujem dávať debilom žiadnu zámienku. Pritom pri Breivikovi, ktorý bol iný formát, po tom jeho manifeste nešli ani formálne - na západe vedeli, že zákazmi a hrozbami len dvíhajú záujem, naopak ignorovaním sa text prirodzene a rýchlo prepadá do pekla zabudnutia. Ale u nás nie - u nás asi kvír mládenec z Púchova takto poradil. On sa vyzná v masmediálnej mechanike :) (ten manifest nechcú mať úplne verejne dostupný, zrejme aby každý nevidel, ako veľmi bol ten chalan vlastne len psychicky chorý, strateny a že je to nepolitický prípad. Preto ho tak absurdne taja).
.
Tu treba tunajšej drobnej skupinka pripomenúť alebo poučiť - oni nejdú naozaj po nejakej opozičnej scéne - oni si ju vytvárajú. Teraz budú naháňať naivných ľudí, ktorí škaredo zažartujú na úkor kvír komunity a smrti. Takto to má NAKA ľahšie - ich obete nudú bezbranní laici, a pre policajné a politické vedenie taká práca vyzerá rovnako dobre, ako keby sa pokúšali zavrieť Mazurka. Ale treba si dať bacha a nedávať im zámiemku a ľahkú šancu (to je isté, ako oceľová rúra)

Politická polícia NAKA nepotrebuje nikoho žalovať a zatvárať - oni len chcú mať nejaký základný materiál na štvanie proti opozičným stranám, aj národných aj socdem.
Aj my nie sme ich priamy cieľ. Ale my sme navyše ako korytnačka skombinovaná s ježkom - Bránik už overil, že z nás nič nevytlačia, len sa popichal. Majú mnoho iných ľahších obetí. Tak to bolo za komunistov, tak to bude i teraz až na veky vekov, amen.
.
ps. ale ak niekto má ľahký link na ten manifest, tak ten sem môžete dať. (ja to neskôr zmažem)

Roland Edvardsen

Na FB som čítal, že niekde na webe to má byť, ale nedá sa dať na to link (na FB). V Nku i na Postoji z toho vyťahujú pasáže, ale bolo by zaujímavé vidieť, čo z toho nevytiahli, napríklad.

Tatko Krajčík teraz dal rozhovor u Kotlebu. Vraj neverí, že to jeho syn spravil. No neviem, argumentácie typu "potom prišiel za mamou, že nech mu uvarí čaj, že ho škriabe v hrdle. Urobili by ste to, keby ste mali na pláne takúto šialenosť?", nie sú presvedčivé. To práveže často tak býva, že (sebe)vrahovia v daný osudný deň pôsobia kľudne a vyrovnane. Myslím, že verzia Juraj K. bol magor, čo reálne vraždil (čo chce tatko poprieť - a to je pochopiteľné a bežné u najbližších príbuzných, takáto reakcia) a zároveň aj zaplatenie spravodajských služieb a manipulácia páchateľa sa navzájom nevylučujú. https://www1.pluska.sk/krimi/prehovoril-otec-strelca-juraja-19-zamockej-...

Roland Edvardsen

https://www.youtube.com/watch?v=0gtGI6BSMDI

No neviem, nemám z toho dobrý pocit. Zvláštna, veľmi zvláštna mi príde reakcia otca. Keby moje dieťa spáchalo samovraždu a ešte bolo obvinené z takejto vraždy + do toho takýto mediálny cirkus a kontext, tak si neviem predstaviť, že by som zakrátko na to mal nervy takto niekde vystupovať a takto sa prezentovať.

Norman

ja som napísal, a nič na tom texte neskôr nezmenil, že vtedy bola ako hypotéza aj akcia profíkov.
Ale priebeh toho večera, to, že sa vrátil domov a podobne, kamerový záznam, to (takmer) jednoznačne vyvracia, že by Juraj K bol nejako unesený a spáchal to niekto iný. Aj tá zbraň od nich z trezoru ... celé to zapadá do profilu Juraja K., ktorý mal tohto sveta dosť.
To, že si za únik našiel radikálnu ideológiu, je už len náhoda. Mohlo sa z neho stať ľahko čokoľvek iné.
Zbytočné opakovať, že to je ničiaca vec ako pre jeho rodinu, tak aj pre čokoľvek, s čím prišiel do styku. Všetko to (nechtiac) diskredituje.

Roland Edvardsen

Kotleba robí ďalšiu chybu, ak sa pokúša tento prípad napasovať na prípad Lučanského, pri ktorom naozaj stále ostáva veľa otázok otvorených. Tu je pomerne isté, že vraždil mladý a plánoval to už dlhšie (napokon videli sme aj jeho fotky pred Teplárňou). Sám tatko povedal, že mu zobral zbraň z trezora (on vraj nevie ako - no jednoducho, sopliak vedel kód). A v liste na rozlúčku vraj aj písal, že vraždil a chce vraždiť. Hej, inak vraj slušný, bezproblémový chlapec....jeho spolužiaci hovoria trochu odlišný príbeh (o jeho radikalizme vedeli, vraj ho však často "maskoval" vtipom). To, že mal psychické problémy je očividné, keď tu boli myšlienky na samovraždu (a nemusel mať pritom zároveň aj diagnostikovanú poruchu - hoci diagnostikovanie, to je kapitola sama o sebe, nechcem tu písať litánie).

Skrátka, Kotlebovi opäť hrozí, že dopadne ako pri tých čipoch a zjaveniach sv. Jána. Národné a alternatívne sily nepotrebujú pri tomto robiť z chalana nevinného - len sa popália. Treba len jasne pomenovať, že za tragédiu nesie zodpovednosť amerikanizmus, debilná americká kultúra zabíjania a amerikanizovaná forma hollywood neo-nacizmu, ako to pomenoval i Nadhľad.

Norman

Kotleba zasa raz zaťahuje národnú scénu do bahna. je úplne jedno, či to robí vedome či nevedome - keby mu to prikázali z ohradenej ambasády, nemohol by to robiť ináč.
Je jasné, že chalan bol klasický suicidný prípad. Takých je zrejme vela, ale proste bol jeden z nich. Otec vzbudzuje ľútosť, ale holt určite mal chalan smolu, že mal k dispozícii zbraň. Ja som za voľnejšiu politiku voči zbraniam, občania zbrane budú potrebovať - ale v tejto neurotickej kultúre tí tínejdžri naozaj situáciu nezvládajú.
Z tohto prípadu jasne politika odchádza - Juraj K. bol sám obeť spoločnosti, tí dvaja samozrejme tiež. Ale samozrejme - máme tu teraz vytvorený "teroristický čin", a budeme mať jasný tlak na zavedenie tvrdšej "vojenskej totality". Fakty o strielaní sú úplne druhotné.

sandro

Obaja ste to napisali vycerpavajuco presne.
Inak, je zvlastne, ake embargo je na info, ze aj Kostolneho zena spachala pred casom samovrazdu.

sandro

Je to prirodzene, rodic odmieta prijat fakt, ze jeho dieta je vrah. Zvlast v case, ked o to dieta prave prisiel.

Truhlík

Tento svet ovládajú duševne chorí šialenci. Kvír nekvir všetko jedno. Aj tento Kostolný.
Norman máš ty pravdu. Aj tak to dopadne. A veľmi skoro.
Tento Kostolného manifest je čisté šialenstvo. Tu to už vyčistia len isiláci. A kresťansko-demokratické hovadá to podporujú. A taká pekná Európa to bola. Rôznorodá, kultúrna.

Ema

To znie dobre.

Norman

v podstate výborné slovo.
(etymologicky bude mať spoločný pôvod aj s tým anglickým queer (compare with German quer (“diagonal”)))
Kverulant je blbeček, čo sa snaží robiť veci naopak a zavadzia.

Ináč typické:
Queer, in the sense of "gay" or "non-heterosexual", has gone in and out of use as a pejorative and as a self-identifier a number of times.
Kolísanie, každé slovo, čo si pre seba menšina vyberie, sa prirodzene stane po čase "nadávkou" - hlavne vtedy, ak ona sama trpí komplexom menejcennosti, resp. je objektívne menejcenná.