Nikolaj Patrušev: Rusko chcú zmeniť na Moskoviu - rozhovor o Západe a Ukrajine

Na aké kroky Západu sa pripravujú v Moskve a akou politikou im môžu čeliť? Generálny tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaj Patrušev poskytol rozhovor pre Argumenty a fakty.

 

Turbulentná situácia


Vitalij Cepľajev: Ako hodnotíte situáciu vo svete na začiatku roka 2023?

Nikolaj Patrušev: Je mimoriadne zložitá a turbulentná. Mnohé krajiny v rôznych regiónoch sveta sa nachádzajú v stave vojensko-politickej, hospodárskej, sociálnej a duchovnej krízy súčasne. Dúfajme, že tento rok dôjde k pozitívnym zmenám.

Nedávno ste uviedli, že vedenie západných krajín nerobí nič pre zlepšenie situácie nielen vo svete, ale dokonca ani vo vlastných krajinách. Môžete to vysvetliť?

Západní politici nemajú žiadnu moc a možnosti zmeniť život vo svojich štátoch k lepšiemu, pretože už dlho nie sú nezávislými osobnosťami. Všetci majú za sebou väzby na korporácie, lobistov a nadácie. Už to ani neskrývajú. Existujú veľmi čerstvé príklady. Ako sa zistilo, desiatky poslancov Európskeho parlamentu sa ocitli pod kontrolou štruktúr G. Sorosa a Európska komisia na príkaz jednej z najväčších amerických farmaceutických spoločností na svete vytvorila množstvo korupčných schém na nákup vakcín za desiatky miliárd eur. Je zrejmé, že skutočná moc na Západe je v rukách klanov ovládajúcich zdroje a nadnárodných korporácií.

Máte na mysli Rockefellerovcov a Rothschildovcov?

V skutočnosti existuje oveľa viac takýchto korporácií a klanov. Podľa neoficiálnych údajov tak celkové príjmy 500 najväčších spoločností na svete dosiahli v roku 2021 takmer 38 biliónov USD. Väčšinu nadnárodných spoločností tvoria korporácie so sídlom v USA. Ich príjmy dosiahli približne 16 biliónov USD a čistý zisk 1,8 bilióna USD.

Majetok niekoľkých nadnárodných spoločností prevyšuje HDP väčšiny svetových ekonomík a fondy, ktoré vytvorili na svoje ďalšie obohacovanie, sa vyhlasujú za nadnárodný mechanizmus riadenia ľudstva. Sorosova nadácia sa stala takmer hlavným svetovým centrom pre plánovanie a realizáciu "farebných revolúcií".

 

Dvaja herci v jednej hre


Hovoríte, že ani americká vláda nerobí autonómnu politiku?

USA sú v skutočnosti len schránkou pre konglomerát obrovských korporácií, ktoré ovládajú krajinu a snažia sa ovládnuť svet. Pre korporáty sú dokonca aj prezidenti USA len štatistami, ktorých možno odstaviť ako Trumpa. Všetky štyri atentáty na amerických lídrov sú spojené korporátnou stopou. Nie je náhoda, že čoraz viac Američanov vyhlasuje, že republikáni a demokrati sú len dvaja herci v jednej hre, ktorá nemá nič spoločné s demokraciou.

Americká vláda, ktorá je spojencom veľkých podnikov, slúži záujmom nadnárodných korporácií vrátane vojensko-priemyselného komplexu. Agresívna zahraničná politika Bieleho domu, bezbrehá agresivita NATO, vznik vojenského bloku AUCUS a ďalšie sú tiež dôsledkom vplyvu korporácií. Projekt amerického rozpočtu na rok 2023 je najlepším dôkazom plánov Washingtonu rozpútať nové vojny na úkor blahobytu vlastných občanov. Polovica z 1,7 bilióna dolárov plánovaných výdavkov federálnej vlády je určená na obranu - viac ako 850 miliárd dolárov. Len na pokračovanie bojov na Ukrajine a predĺženie konfliktu sa plánuje 45 miliárd dolárov. 

A to napriek tomu, že samotné USA a ich poskokovia sa nezvratne prepadajú do dlhovej diery. Američania majú štátny dlh vo výške viac ako 31 biliónov dolárov. Dlh Anglicka vo výške 2,4 bilióna libier sa stal najvyšším od druhej svetovej vojny a prekročil 101 % hrubého domáceho produktu. Japonsko s verejným dlhom takmer desať biliónov dolárov vytvorilo svetový rekord v pomere dlhu k HDP, ktorý bol viac ako 2,6-násobný. Lenže krajiny, ktoré sa považujú za pánov sveta, tieto dlhy nezaplatia.

Západ sa dostal k prosperite a dosiahol svetovú nadvládu prostredníctvom koloniálnych výbojov. Takto sa dnes správajú nadnárodné spoločnosti, ktoré uprednostňujú zvyšovanie svojho kapitálu odčerpávaním zdrojov z iných krajín. Využívajú pritom svoj vlastný systém vymývania mozgov más, aby svetovej populácii vnútili myšlienku akýchsi pravidiel, ktoré sami vymysleli a ktoré nie sú v súlade s medzinárodným právom.

 

Globálne koristníctvo


Naozaj sa domnievate, že korporáty majú významný vplyv na lokálne politické a sociálno-ekonomické procesy po celom svete?

Presne tak. Na jednej strane zavádzajú nové technológie prostredníctvom priamych zahraničných investícií a zvyšujú produktivitu. Lenže obyvateľstvo nemôže využiť tieto výsledky, pretože spoločnosti trvalo vytláčajú lokálnych producentov a stávajú sa monopolnými výrobcami. Tým, že vyvážajú väčšinu svojich ziskov do zahraničia, pripravujú krajiny o možnosť zvýšiť svoju národnú prosperitu.

Vnútroštátna právna úprava na vyriešenie tohto problému nestačí. Súčasná medzinárodná právna regulácia ekonomických aktivít korporátov sa vytvára v záujme samotných korporácií a za ich priamej účasti. Každá zmena v prospech národných záujmov je torpédovaná.

Vo svete, ktorý sa zásadne mení, je cieľom korporácií udržať systém globálneho vykorisťovania. Na čele stojí elita podnikateľov, ktorí sa nespájajú so žiadnym štátom. Pod ňou sa nachádzajú takzvané rozvinuté krajiny sveta, ako aj "zlatá miliarda". A potom je tu zvyšok ľudstva, opovržlivo nazývaný "tretí svet".

Podľa tejto logiky Rusko zrejme nemá v tejto hierarchii závideniahodné miesto.

Pre našu krajinu nie je na Západe vôbec žiadne miesto. Rusko dráždi množstvo svetových mocností tým, že má bohaté zdroje, obrovské územie, inteligentných a sebestačných ľudí, ktorí milujú svoju krajinu, jej tradície a históriu.

Nadnárodné korporácie sú nervózne z ruského svetonázoru a ideologickej odlišnosti od krajín kontrolovaných západným kapitálom. Cieľom korporácií je obohacovanie a rozvoj konzumnej spoločnosti. Na druhej strane, Rusko obhajuje rozumnú rovnováhu medzi duchovnými a morálnymi hodnotami a sociálno-ekonomickým rozvojom.

V tejto súvislosti sa Západ usiluje oslabiť našu krajinu, rozkúskovať ju, zničiť ruský jazyk a ruský svet. Už dávno si osvojili technológiu podkopávania svojich súperov zvnútra a ich rozdeľovania na malé štáty. Takto sa správali aj predtým, keď napríklad Londýn na konci prvej svetovej vojny rozbil impériá a rozkúskoval na ich desiatky krajín. Takto sa to robí aj dnes. Výrazným príkladom je Juhoslávia. Štát, ktorý mal na medzinárodnej scéne svoj nezávislý hlas, je rozdelený na šesť častí.

 

Čo znamenajú udalosti na Ukrajine?


Koncom decembra sme si pripomenuli 100. výročie vzniku ZSSR. Aký vplyv mal podľa vás rozpad ZSSR v roku 1991 na politiku USA a ich spojencov?

Dodalo im to odvahu. V bývalom Sovietskom zväze vzniklo pätnásť nových subjektov medzinárodného práva. Samozrejme, žiadny z nich sa svojím vplyvom nemôže porovnávať so ZSSR, s výnimkou Ruskej federácie, ktorá si zachovala svoju stáročnú medzinárodnú prestíž, je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a zohráva kľúčovú úlohu vo svete pri obrane svojich národných záujmov. Takže v plánoch Západu zostáva pokračovať v rozbíjaní Ruska a nakoniec ho jednoducho vymazať z politickej mapy sveta. Ešte aj dnes kričia z plných pľúc, že Rusko nesmie zostať jednotné, musí byť zahnané do rámca Moskovie 15. storočia. Na to neváhajú urobiť čokoľvek, vrátane vymýšľania falošných dejín našej krajiny, pričom na ňu prenášajú zodpovednosť za útlak iných národov, čo Rusko nikdy nerobilo.

Dianie na Ukrajine bolo vo Washingtone naprojektované tak, aby sa vypracovala technológia rozdelenia a postavenia jedného národa proti druhému. Milióny ľudí majú zakázané hovoriť svojím rodným ruským jazykom, čo ich núti zabudnúť na svoj pôvod. Západ v záujme svojich ambícií prakticky ničí ukrajinský ľud, núti aktívnu generáciu umierať na bojisku a zvyšok obyvateľstva ženie do chudoby.

Udalosti na Ukrajine nie sú stretom medzi Moskvou a Kyjevom, ale vojenskou konfrontáciou medzi NATO a predovšetkým Spojenými štátmi a Veľkou Britániou s Ruskom. Inštruktori NATO sa boja priameho kontaktu a ženú ukrajinských chlapcov na istú smrť. Pomocou špeciálnej vojenskej operácie Rusko oslobodzuje svoje regióny od okupácie a musí ukončiť krvavý experiment Západu, ktorý sa snaží zničiť bratský ukrajinský národ.

,Ale vo svete je Rusko naopak obviňované zo zaberania ukrajinského územia a útokov na jeho infraštruktúru...

Nie sme vo vojne s Ukrajinou, pretože z definície nemôžeme nenávidieť obyčajných Ukrajincov. Ukrajinské tradície sú blízke obyvateľom Ruska, rovnako ako dedičstvo ruského národa je neoddeliteľné od kultúry Ukrajincov. Upozorňujeme, že ukrajinčina je na Kryme zachovaná ako jeden zo štátnych jazykov. V mnohých mestách naďalej pôsobia ukrajinské kultúrne centrá a ukrajinské spevácke a tanečné skupiny. Na juhu Ďalekého východu vzhľadom na veľký podiel prisťahovalcov od Stolypinovej éry značná časť obyvateľov považuje kultúru ukrajinského národa za svoju rodnú kultúru.

A čím skôr si občania Ukrajiny uvedomia, že Západ bojuje proti Rusku ich rukami, tým viac životov sa zachráni. Mnohí si to už dávno uvedomujú, ale boja sa o tom hovoriť zo strachu z odvety. Západ nemá v pláne zachraňovať životy ľudí na úkor vlastného obohatenia a iných ambícií. Američania, Briti a ostatní Európania zároveň často vytvárajú ilúziu, že chránia civilizáciu pred barbarstvom.

Prítomnosť USA v Afganistane sa neukázala ako boj proti terorizmu, ale ako vytvorenie mnohomiliónových korupčných schém a niekoľkonásobné zvýšenie produkcie drog. Ako sa ukázalo, náhle stiahnutie Američanov z tejto krajiny malo veľa spoločného so sústredením sa na Ukrajinu, kde podľa ich odhadov úspešne prebiehala príprava kyjevského bábkového režimu na útok na ruské ciele. Mimochodom, potvrdil to aj americký minister zahraničných vecí Blinken, ktorý povedal, že ak by americká armáda neodišla z Afganistanu, Washington by nemohol vyčleniť toľko peňazí pre Ukrajinu. Okrem toho sa časť vybavenia stiahnutého z Afganistanu presunula do Európy, najmä do Poľska, čo Európanom umožnilo militarizovať kyjevský režim.

Dňa 24. februára minulého roka Rusko označilo za ciele špeciálnej operácie práve "demilitarizáciu" a "denacifikáciu" Ukrajiny. Ste stále presvedčený, že sa tieto ciele podarí dosiahnuť?

Neonacistickí zločinci, ktorí v posledných rokoch vyčíňali na Ukrajine, budú nevyhnutne potrestaní. Je však možné, že tí najodpornejší budú zachránení svojimi manipulátormi, aby ich mohli použiť v iných krajinách, vrátane organizovania prevratov a podvratných úloh.

Narážate na udalosti v Afganistane, kde USA vyhlásili vojnu terorizmu a potom sa z nej celkom neslávne stiahli?

Nielen v Afganistane, ale aj v iných regiónoch. Sami vytvorili teroristické organizácie ako al-Káida, Taliban alebo ISIS, aby dosiahli svoje ciele, a potom proti nim bojovali. Zinscenovaním likvidácie teroristických vodcov, ako bol Usáma bin Ládin, sa vycvičilo a vyzbrojilo sto nových.

Takáto schéma bola zdokonalená počas porážky nacistického Nemecka. Po roku 1945 Američania, Briti a nimi kontrolované západonemecké orgány informovali o denacifikácii svojej okupačnej zóny v Nemecku, pričom nacisti zachránení pred trestom boli využití na vytvorenie ozbrojených síl Nemecka, ako aj americkej a britskej spravodajskej siete, a to aj na tajné operácie proti socialistickému táboru.

CIA, ktorá sa do roku 1948 nazývala Úrad strategických služieb USA, vo veľkej miere využívala bývalých zamestnancov Abwehru a Hitlerovho Ríšskeho bezpečnostného riaditeľstva na vytvorenie nových nemeckých spravodajských služieb.

V povojnových rokoch Američania aktívne zapojili nacistických zločincov do vývoja nových zbraní vrátane zbraní hromadného ničenia a ich nosičov. To isté platí aj pre využívanie japonských vojnových zločincov, ktorí vyvíjali a používali chemické a bakteriologické zbrane.

 

Potenciál ľudstva ešte zďaleka nie je vyčerpaný

 

Vráťme sa k téme vplyvu nadnárodných korporácií na politiku rôznych krajín. Tvrdíte, že je takmer neobmedzený. Aké metódy majú podľa vás k dispozícii nadnárodné spoločnosti?

Tieto metódy sú najcynickejšie. Niektoré z nich sú pokusy s nebezpečnými patogénmi a vírusmi vo vojenských biologických laboratóriách, ktoré sú pod dohľadom Pentagonu. Bezohľadne sa podieľajú na morálnom a mravnom rozklade spoločnosti. Západ zvládol zombifikáciu ľudí pomocou masovej propagandy a teraz sa snaží používať kognitívne zbrane a ovplyvňovať každého človeka pomocou informačných technológií a neuropsychologických metód. Zavádza neoliberálne a iné hodnoty, z ktorých niektoré sú vo svojej podstate v rozpore s ľudskou prirodzenosťou. Konajú vedome a vo svojom kruhu sa netaja tým, že agenda LGBT je nástrojom na postupné znižovanie počtu "nadbytočných ľudí", ktorí nezapadajú do rámca povestnej "zlatej miliardy". Ešte včera sa propagovali GMO bez ohľadu na zdravotné dôsledky takýchto výrobkov, dnes sa ženy vyzývajú, aby nemali deti, aby bojovali proti klimatickým zmenám. Zahraničná veda navrhuje, aby sa ľudia hodnotili podľa uhlíkovej stopy, ktoré po sebe zanechávajú. Merajú a počítajú ľudstvo rovnakým spôsobom, ako kedysi nacistickí vedci merali lebky pri hľadaní kritérií na rozdelenie "vyšších" a "nižších rás".

To je dosť bezútešný obraz, ktorý ste vykreslili. Akoby bol koniec ľudstva už za rohom...

Potenciál ľudstva ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Existujú štruktúry na pozitívne ovplyvnenie situácie. OSN a Bezpečnostná rada OSN. Organizácie ako SCO, BRICS, ASEAN a ďalšie získavajú na popularite. Západ sa však o ne nezaujíma. Anglosasi sa posadnuto snažia tlačiť svetové spoločenstvo k myšlienke, že tieto inštitúcie sú prežitok, a že je potrebné žiť podľa pravidiel, ktoré vymysleli. Tí, ktorí nesúhlasia s ich hegemóniou, sú označovaní za "darebácke štáty", "teroristické štáty" alebo štáty, ktoré predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Západné krajiny si nevšimli, že sa postupne samy stávajú menšinou a stratégia sily a hrozieb vo svete ich unavila.

 

Moc v ľuďoch


Ako sa ruské vedenie chystá prispôsobiť svoju stratégiu týmto výzvam?

Naša krajina je na ceste k vybudovaniu silného, moderného a nezávislého hospodárstva, aby dosiahla hospodársku suverenitu. Rusko má na to všetky zdroje. Potrebujeme kultúru ich využívania, starostlivý prístup k našim pokladom - nielen prírodným, ale aj nehmotným. Ruský obchod musí byť národne orientovaný. Súkromný kapitál, ako aj orgány by mali myslieť na dlhodobý rozvoj krajiny.

Finančná nezávislosť Ruska je dôležitá, rovnako ako technologická suverenita. Máme dosť vlastných Lomonosovov a Kulibinov. Problémom je odhaliť ich. Je potrebné nielen rozvíjať vedu a vzdelanie, ale oživiť skutočný kult vedca, inžiniera, pracovitého človeka. Mladá generácia by sa mala inšpirovať myšlienkami tvorivej práce v prospech našej vlasti, a nie sedením v kanceláriách západných korporácií.

Nezničiteľná sila Ruska spočíva v našom ľude, ktorého prednosťou sú okrem iného rôzne názory na život, multietnicita a multikonfesionalita. Je dôležité pochopiť, že máme jedinečnú a osobitnú kultúru, že Rusko nie je Európa, nie je ani Ázia a už vôbec nie je "protizápadné". To je mimochodom náš základný rozdiel. Pre Rusa nenávisť z definície nemôže byť zjednocujúcim faktorom. Len ľudia zo Západu, ktorí nás otvorene nazývajú protivníkmi, sú plní nenávisti. Mali by si však pripomenúť svoje neúspešné vojenské operácie vo Vietname, Afganistane a iných krajinách... Vzhľadom na vznik nových vojenských hrozieb je pre nás dôležité mať také ozbrojené sily a bezpečnostné služby, aby si protivníci Ruska ani len nepomysleli, že by s nami mohli bojovať.

 

 

Truhlík

K tomu dodám len návrh nositeľa Nobelovej ceny za mier Lecha Walesu na likvidáciu 100 miliónov Rusov.
Ďalší humanista s humanitárnym bombardovaním.

Norman

Zhrňuje to úplne všetko. Tu vidno, že v Rusku sú, ba doslovne tam vládnu ľudia, ktorí do veci vidia a sú pragmatici - na rozdieľ od tých rôznych ruských "teoretikov" rozprávačov, čo tu sleduje či sledovala naša-slovenská proruská spoločnosť.
Prirodzene, je pravdepodobné, že vedia aj vidia viac, ako my tu zdola. Ale základy problémov sú jednoduché a tak môžu byť jasné každému kľudnému človeku.

Ema

a tak - kto má čas a náladu - je tu Pepeho Escobara All Quiet (Panic) on the Western Front

https://vk.com/@pepeasia-all-quiet-panic-on-the-western-front

Truhlík

Už posledný Davos nebol o ekonomike ale o politike. Môžu teraz pripravovať kulehy ako zvrátiť prehru proti Číne a Rusku. Výsledok je neistý, lebo v tom sa vyznajú.
Tu sa Fico vyplakáva nad masmédiami. Vtedy keď mal moc, mal to spraviť ako Orbán v Maďarsku. Teraz čo sa čuduje, keď mobilizovali tú pizdu Sámelovú. Tá už bola nasadená za kresťanských demokratov na presadenie halucinoidnej reality.
https://www.youtube.com/watch?v=EYrGmfH8R2c
Tečie im do topánok.
Predčasné voľby nebudú pokiaľ si americká ambasáda nebude istá výsledkom.

Norman

Sámelová je pizda, ktorá sa spolu s niektorými podobnými pohybuje nielen na hrane, ale už vo sfére v hlbke Marianskej priekopy. Tma a chlad.
Žiaľ, je ich tam veľa aj z minulosti, je to doslovne zápcha, proces feedbacku a očisty na Slovensku proste neprebieha.

nové