Impresie pri páde

Včerajšie RTVS správy:

- polovica pekární bude možno musieť zavrieť (ceny energií, zvyšok zdražie, čo budú ľudia jesť?),

- mnohí lekári možno prejdú na priamu platbu pacientov (ako v obchode s topánkami - chceš, tak zaplať od 10 do 200 eur, ak nie, zdochni)

Dnešná Pravda:

- vajíčka, 10 kusov stoja vraj ako kura (vyše 4 eura)
- koho možno povolať do armády (armáda hľadá nové zálohy)
 
Vieme, pandémie, vojny, aj to, čo sa nehovorí ("vyžrali ste planétu a energia, dostupná ľudstvu, nie je a nebude") - dobre, ale ani to všetko neospravedlňuje tento kolaps na Slovensku.
Nuž, ale pripomeniem, že som negatívny pád Slovenska predpovedal už minulý rok a zdôrazňujem to nie preto, že to dokážem "vypočítať" (dá sa to odhadnúť relatívne ľahko, indície boli a sú dosť jasné), ale hrdý som na svoju úprimnosť či vnútornú odvahu predpovedať aj tak svinskú budúcnosť.
Takže už sa vezieme, rozvodnená rieka zachytila spoločnosť a prakticky všetci sa vezú v búrlivom koryte. Niektorí to síce stále nezistili, holt bude viacero takých, čo sa utopia bez toho, aby vedeli, čo sa vlastne deje.
 
V podstate sa tie veci dopĺňajú. Nedostatok peňazí bude tak veľký, že sa zúfalci budú prihlasovať do armády, tá ich skôr či neskôr pošle niekam, kde časť z nich skape, zvyšok sa vráti a obesí tu zopár tých , čo ich tam vyslali  či toto všetko dopustili.
Hech, taká jednoduchá predstava, žiadne zložité analýzy netreba - ak máte vypestované podvedomie.
Nikoho nepresviedčam, nikoho nevarujem, nedávam žiadne návody - len to opakujem, aby som si sám na to zvykol. Treba sa takto "otužovať", potom veci menej bolia. A zaznamenávam do archívu tie včerajšie správy - asi sme naozaj práve v tieto dni prekonali Rubikon a nabrali voľný pád.
 
Ako to bolo v tej židovskej knihe, biblii? V sobotu boh rozhodne, či na Slovensku je ešte "desať" spravodlivých, alebo na to hodí oheň a síru. Lebo pre nejakých 30 % oprávnených voličov sa zázraky robiť neoplatí.
 
 
 
slaven1

Ako "robí hlúpeho" politická elita hovoriaca po slovensky vieme. Vidíme to v prevedení "vláda blázna Matoviča". Do zaujímavej polohy dobačovali v nemeckom štáte Durínsko ("dura" je po rusky hlupaňa). V Hlupákove spravili Ministrom spravodlivosti hlúpu, nevzdelanú ženu bez politických skúseností s Africkými koreňmi. Prečo? Norman, poď prvý, potom dám moje vysvetlenie.

https://www.mdr.de/nachrichten/thueringen/polizei-denstaedt-ministerin-b...
https://rmx.news/germany/german-green-party-replaces-its-own-white-male-...

Norman

Nie všetko má svoj špecifický dôvod, proste majú už veľa černošiek v polícii :-)
Tak ale táto je jasná, ešte horšia, ako Kolíková.

slaven1

Moja teória. Bude vychádzať z toho, že títo "zelení" sú klasické kádre: vyžierať verejné zdroje bez zodpovednosti za čokoľvek.

Aké je situácia v Nemecku z pohľadu predchádzajúceho ministra spravodlivosti: máš nízke vzdelanie, húliš, ekonomika padá (štrukturálna kríza spojená s vyčerpaním modelu ekonomického rastu - alias objektívny proces nezávislí od úradníka), máš v krajine plno krimigrantov od 2015, ďalšie tisíce prišli tento rok, krachujúce podniky, nespokojní už aj "pôvodní" bieli Nemci, plno zbraní na čiernom trhu z Ukrajiny...

Vidíš, že sa blíži krach, tak včas balíš. Ako sa vraví, auto treba predať keď funguje.

Keďže žiadny z tvojich vyžratých straníckych kolegov nie je kamikadze (mŕtvy si peniaze neužiješ), potrebuješ nejakého tupého koňa, ktorým je ľahké manipulovať a je navyše maximálne neprípustné ho kritizovať. Načrieš do svojej členskej základne a vuala.

Nemecko ide (zase) do kytek (spolu s nimi i my), tak potkany opúšťajú loď.

Norman

Teória tupého koňa je veľmi vhodný popis situácie. Áno, to indikujú takéto prípady.

Ešte sa mi páči tento pojem:
"vyčerpanie modelu ekonomického rastu".
Je to taký pekný eufemizmus, klasický, politická ekonómia, možno pôvodom marxistcký. Predpokladá, že "model ekonomického rastu" sa po čase vyčerpá ... a nahradí sa iným. Ako by sme tých modelov mali stále dosť k dispozícii.
V princípe je to tak, že nejaké modely vždy máme, ale terajší "model rastu" je založený na fosílnych nekonečných zdrojoch, tie sa vyčerpávajú doslovne, a nový "model rastu" proste nie je k dispozícii. Dosť dlho nebude.
Už som to tu opakoval niekoľkokrát, a budem zas: Ľudstvo samotné nevytvára civilizáciu, len ju pretvára a udržuje pri živote fosílnymi palivami a bez nich nemá k dispozícii žiaden vhodný "energetický metabolizmus".
Proste, "vyčerpanie modelu ekonomického rastu" znie "jemnejšie", ako vyčerpanie fosílnych zdrojov :) Vyčerpáme si model, ale blbé, že iný nemáme (teda nemáme podobný. Samozrejme že máme napríklad model prvotopospolnej spoločnosti doby bronzovej :-) Lenže tá uživí tak 5% súčasného ľudstva )