I když budou řvát...

Ako sa chaos stupňuje, vyliezajú do médií v našom regióne podivné kreatúry. Jedna z nich sa prezentovala - v duchu hesla "svoji svojim" - na českom mediálnom hnojisku seznamzpravy.cz. Ide o Štěpána Křečka, poradcu českého premiéra, inak takto podnikateľa, investora a, samozrejme, filantropa. Pôvodný titulok rozhovoru s Křečkom (nomen omen) znel: Ekologové a památkáři nesmí bránit našemu rozvoji, říká poradce premiéra. Po dodatočnej úprave je tam teraz nejaký blábol o úradníkoch. Kto chce, celý rozhovor s tým mentálne skripleným čudom, ergo ekonómom, je na tom linku. Nižšie vyberám časti, kde Křeček vyjadruje odhodlanie budovať ako tí najhorší komunisti v 50. rokoch a odstaviť občiansku spoločnosť.

Takže tento radí premiérovi údajne demokratickej krajiny:

Ekologové a památkáři nesmí bránit našemu rozvoji (použila som pôvodný titulok)

Hostem Ptám se já byl ekonomický poradce premiéra a hlavní ekonom ve společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
 
Ujíždí Česku vlak, řekl byste to stejně?
Přešlapujeme bohužel na místě, chybí nám vize toho, jak udělat z České republiky jedno z nejbohatších míst na této planetě. Pořád vylepšujeme obory, ve kterých jsme se proslavili, ale chybí nám tady nějaký velký posun dopředu. Když jedna garnitura s něčím přijde, ta druhá to pak zase vrátí zpátky. To je problém, velké projekty se za čtyři roky prostě nestihnou.
 
Vláda zřídila výbor pro strategické investice, co bude dál?
Já bych nejprve chtěl vyřešit, kde na ty plány vzít. Naše země směřuje do situace, kdy stát pokryje mandatorní výdaje. Bude potřeba vytvořit jiný rozpočet, možná mimo státní, který bude získávat peníze na ty plány. Přál bych si, abychom navázali na naše úspěchy v automobilovém průmyslu. Jestli tady máme možnost těžit lithium, tak jednoznačná volba jsou továrny na baterie. Měli bychom využít spojenectví se Spojenými státy a Tchaj-wanem a získat nějakou továrnu na čipy. (…) Já sám vidím také možnost růstu ve stavebnictví. Máme problém s bytovou výstavbou. Přitom by stačilo tak málo, vyčlenit zemědělskou půdu na stavební pozemky. Bydlení by pak bylo výrazně dostupnější. Nemůžeme být skanzenem s pozemky, které nic nenesou. Ty budovy by měly daleko větší ziskovost. Nesmíme se bát výškových budov, nevím, proč je Praha tak pozadu.
 
Co jste si jako poradce premiéra řekl v momentě, kdy jste viděl tu výzvu těchto silných organizací? Jestli jste zvedl telefon a zavolal jste dalším kolegům ekonomickým poradcům a řekl, kolegové, pojďme okamžitě vymyslet, co konkrétního uděláme?
Moje přesvědčení je, že se musí získat politická odvaha a i přes odpor aktivistů a památkářů to protlačit. I když budou řvát a říkat, že tady se to nesmí zastavět, být tak vysoké. Abychom se stali ekonomickým tygrem, je to důležitější, než jestli se pokazí nějaký ráz. Je to tak paradoxní, že dnes bojují i ekologové s památkáři mezi sebou. Tyto organizace nesmí bránit našemu rozvoji.
 
Takže našemu ekonomickému rozvoji brání ekologové a památkáři dohromady?
Ano. Úplně nejhorší ze všeho jsou archeologové, protože když se někde najde nějaká kůstka, vše se na půl roku zastaví. Neměli bychom tak snadno ustupovat. Jestli tam ta kůstka odpočívala stovky nebo tisíce let, kdyby se to náměstí opravilo a zalilo se to betonem, ta kůstka tam pár stovek let ještě zvládne. Jsme příliš měkcí, ztrácíme čas na hloupostech.
 
A tohle říkáte premiérovi?
Jsem mladý, tak si můžu dovolit být radikálnější. Chci tam tu energii vnášet jako mladý člověk.
 
Mocné průmyslové organizace zmiňují, že Česko zaspalo v rozvoji energetiky, zejména v transformaci k nízkoemisním zdrojům. Co s tím může a má udělat ještě tahle vláda?
Já jsem přesvědčen, že realistické řešení spočívá v tom, že přebudujeme uhelné elektrárny na plynové. Je to rychlé a ekologičtější, v zásadě ta plynová elektrárna se dá postavit do pár let.
 
A i za situace, kdy s Ruskem máme takové vztahy, jaké máme, takže je možná trošku problém mít dostatek zemního plynu?
Plyn není žádný problém. Do dvou let Američané spustí tolik nových těžebních systémů, že pokryjí celou evropskou spotřebu. Takže toho plynu na světě bude obrovské množství, že nebudeme vědět, co s ním, bude to levný zdroj. My potřebujeme jenom natáhnout ty trubky a máme tady vystaráno na desítky let dopředu za skvělé ceny. Já vím, že tady je nadšení pro jádro, takže dovedu si představit, že i z nějakých historických důvodů můžeme zkoušet projekty modulárních reaktorů, ale tam je potřeba říci, že to bude dlouhodobá záležitost. Může se to po cestě několikrát předražit. A potom ten výsledek je nejistý. Vidíme, jak se to jádro buduje jinde, takže za mě realistická cesta jsou plynové elektrárny a pilotně můžeme zkoušet jádro.
 
Zmiňoval jste lithium, také ho opět zmiňují i průmyslníci v těch svých návrzích a říkají, že by bylo dobré, aby tady byla i továrna na výrobu baterií. Dokáže v tomhle vláda něco udělat?
Máme tady rozpracované dvě velké investice na továrny na baterie a musíme udělat vše pro to, aby tady ty investice skončily. Musíme být lepší. Nesmíme dopustit, že se budou znovu hádat u Plzně, jestli to tam vůbec chtějí. Musí vědět, že je to národní zájem. My musíme být tvrdší, doba neustálých diskuzí musí jednou skončit. (…) Chápu, že lidé v té lokalitě budou mít nějaké negativní externality, tak jim za to zaplaťme.
 
A pokud bude velký odpor místních, tak to tedy ignorovat, nebo zaplatit?
Dejme jim kompenzace, že to budou chtít.
 
Co vám na to říká premiér? Půjdeme proti vůli ekologů, památkářů, místních?
Nikdo z politiků nechce konflikt. Nejsem politik, tak můžu být tvrdší a jsem v tom velice upřímný. Vidíte, že tyto zájmové skupiny nemám v lásce, ale poslední slovo má mít vláda. Někdy dojde i na podpásové údery, že v nějaké lokalitě vypustí vzácného broučka. Musí existovat obrana, stát nemůže neustále ustupovat.

---

Toľko novinky z Česka. S istou mierou zlomyseľnosti možno konštatovať, že tam majú medzi ekonómami ešte väčších kokotov ako my na Slovensku. Tento Křeček je očividne napojený na stavbársku loby, rovnako ako škrečok Štefan Holý, bývalý podpredseda vlády za stranu cholerického mamľasa a primitíva Kollára, s ktorým mal spoločné aj to, že mali u prdele protipandemické opatrenia - škrečok pendloval za famíliou do Anglicka a mamľas sa pandemicky kurvil.

Truhlík

Plyn není žádný problém. Do dvou let Američané spustí tolik nových těžebních systémů, že pokryjí celou evropskou spotřebu. Takže toho plynu na světě bude obrovské množství, že nebudeme vědět, co s ním, bude to levný zdroj.
Toto ma fakt dostalo. Predstavuje si to ako Hurvínek válku.
Otázka znie :
Sú v USA plynové polia podobne ako v Kuvajte, Iráne a v Rusku ?
Odpoveď znie :
NIE SÚ !
Šťastnú cestu Českej republike do pekla s takýmito Hurvínkami. Jára Cimrman objavil neexistujúce plynové polia.

Janko Hrasko

Ten magor (=terminus technicus) zjavne počítal s tým, že Rusko sa zrúti, západ ovládne jeho zdroje a bude ich rabovať. T.j. budeme ďalej na ruskom plyne, len za neho budeme platiť niekomu inému, ideologicky správnemu.

Len mu zatiaľ nikto nepovedal, že tento plán nevyšiel. Resp. všetky podobné informácie pokladá za prokremeľskú propagandu a preto ich automaticky ignoruje.

Jozef Novak

To je vskutku dychvyrážajúce.

Truhlík

Definícia liberálneho fašizmu. Druhá, ktorú poznám po H.G.Wellsovi.
Zoznam prezentácie “aktívnej príslušníčky progresívnej časti ľudstva.”

1. ktorá aj vo verejnom prejave používa vulgarizmy alebo idiotizmy ako interpunkčné znamienka
2. ktorá sa prednostne riadi vlastnou situačnou morálkou
3. ktorá geneticky podmienené pohlavie považuje za premenlivé podľa nálady a duševného stavu
4. ktorá manželstvo muža so ženou a ich tradičnú rodinu označuje za prekonaný spoločenský inštitút
5. ktorá prežíva a ponúka nekontrolovaný pôžitok z jedla, alkoholu, drog a rôznych extrémnych sexuálnych praktík ako realizáciu ľudského Bytia
6. ktorá podporuje cenzúru iných názorov a nepohodlných kritických otázok
7. ktorá nálepkuje a spoločensky zosmiešňuje svojich názorových oponentov
8. a ktorá pomocou dezinformácií a popierania faktov šíri paniku a hystériu o ľuďoch, spoločenskom zriadení aj budúcnosti planéty

https://www.hlavnespravy.sk/monika-pamela-drzte-sa-dorota-nvotova-obhaju...

Jozef Novak

Zaújmalo by ma skade to deficicina Libero, Alwais, Pampers... fašizmu pochádza. Všetko vymenované poukazuje výhradne na Demokratizmus.

nové