Psycho somatická kultivácia: Ján Hnízdil

Dávame do pozornosti zástupcu psychosomatickej medicíny. Hlavne tá psycho- časť v tomto podaní prerastá aj do sfér spoločenských. Jedna stará známa téza hovorí, že spoločnosť sa nedá skultivovať, ak sa psychicky neskultivujú jednottliví ľudia. Asi to tak je.

Len tak pre začiatok dve jeho odpovede:

jan hnizdil

Věříte, že se lidé při dalších volbách již nenechají oblbnout sliby jednotlivých stran a politiků?
HNÍZDIL: Od voleb nic nečekám! Problém je v systému liberálně tržní ekonomiky, vládě neviditelné ruky trhu, zkorumpovaných stranách. Ten volby nemohou vyřešit. Ať volíte kteroukoli větší stranu, výsledkem je stejná politika. Vždy vyhraje ČEZ, J&T nebo PPF... Politici jsou figurky. Ten, kdo tady rozhoduje, jsou podnikatelské skupiny. A jestli na sobě má politik tričko ODS nebo ČSSD, je úplně lhostejné. Stranický systém je natolik prorostlý korupcí, že se vůbec reformovat nedá. Doufám, že lidé pochopí nebezpečí, kterému jsou vystaveni.


Může nový systém vzniknout spontánně?
HNÍZDIL: Stejně jako nemoc je informace o tom, že člověk dělá ve svém životě nějakou chybu, tak společenská krize je informace o tom, že ty chyby děláme společně. Je třeba, aby každý reflektoval situaci a začal sám sebe měnit. Já jsem také musel nejdřív transformovat sám sebe. Na lékařské fakultě mě naučili, že každá nemoc má nějakou objektivní příčinu. A já jsem je neustále hledal a nenacházel, než jsem pochopil, že to není pravda. Že nemoc je u naprosté většiny pacientů ztělesněním jejich složité životní situace. Začal jsem rozumět stonání lidí, byl jsem schopný jim ho vysvětlit a poradit, co mají udělat, aby se uzdravili. Pokud to pochopili, změnili své chování, začali se uzdravovat, bez prášků. To byl můj konec na klinice. V tu chvíli mi bylo sděleno, že je sice hezké, jak se věnuji pacientům, ale že nevykazuji body, tudíž jsem ekonomicky ztrátový. Moje místo bylo z úsporných důvodů zrušeno. Nenechal jsem se odradit a šel vlastní cestou. Teď je psychosomatika žádaná. Lidé jí rozumějí. Když to jde v medicíně, musí to jít i v jiných oborech.

zdroj a viac: česká pozice

Ale radšej si pozrite rozhovor:


 

 

 

 
5
Norman

aj toto video - k predošlým poznatkom ešte aj kopa humoru.

Jan Hnízdal u Dušeka

http://www.youtube.com/watch?v=wQgPLMTVfGc&feature=related

 

 

 

Grigoriy

Ten pan Hnizdil je celkom zaujimavy clovek. (S mojou povestnou skromnostou vsak pripominam, ze nepovedal nic, o com by som rovnako detailne ja nevedel: od psychosomatiky a psychopatie az po fungovanie systemu.) Hoci (opat zachvat skromnosti) som si isty, ze by som ho mohol naucit niekolko novych veci.

Nenapadlo Ta ani raz, ze ten clovek hovori presne to, co Ty mne uz roky nevies odpustit: moj nazor, ze je uplne zbytocne proti systemu bojovat, ze nikto nema moznost ho zmenit?

Je milion veci a otazok, ktore by mohli z tej diskusie medzi Duskom a Hnizdilom vyplynut, ale pre ilustraciu aspon jedna: Ak niekto hovori, ze veci mozno zmenit, ak clovek zacne sam od seba, mal by ten, kto take nieco tvrdi, mat k dispozicii aspon jeden priklad, kedy to kdekolvek a kedykolvek naozaj fungovalo - kedykolvek v dejinach.

A milion dalsich veci ... 

P.S. Prepac, ze nie som subordinovany, a podryvam Tvoju autoritu.

Norman

to je známejšia vec,

psychosomatika ako taká je jeho konkrétnejšia vec, aj tu je zaujímavejšia nie teoria (liečitelov a podobných vždy bola kopa, len akých), ale konkretna prax.

Ale hlavne: nik tu nedáva spasitelov - sú to proste linky na zaujímavosti.

A ešte hlavnejšie: vôbec nemyslím, že by Hnizdal nejako "prestal bojovať". On hovoril o metódach, o tom, že systém nezreformuje minister , zvnútra, ale radšej vytvoriť nové štruktúry - a hovoril špecificky o medicíne.

I keď uznáme, že je dosť skeptický, čo sa týka stavu, to hej, kto nie je, ale on nešíri akýsi defétizmus a neutočí na ľudí, ktorí volia iné cesty. To by inak začal kopať do toho českého zakladatela psychosomatiky, čo ho spomínal, namiesto toho, aby sa sám vydal tou cestou. Alebo inou pozitívnou cestou.

 

PS. Výnimočne ti odpúšťam, že si hneď nezačal pluvať a rozoberať, aký je kto naivný a sprostý, a ako je zbytočné, že čokolvek robí. Ale nech sa to už neopakuje. Za trest pozri desaťkrát video z titulky Príbeh vašeho zotročenia http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SHu-WfWPvgY, ale len pasáž 6:30 - 7: 20.

 

Grigoriy

Vies, Norman, aj ked sa Ti mnohokrat zdalo, ze na Teba utocim, v skutocnosti som Ti vzdy chcel len pomoct, aby si sa prebudil - moje diskusie s Tebou boli vzdy jedna laskava terapia. Ocividne Ti to doteraz nepomohlo, a preto teraz skusim sokovu terapiu.

Analyzou Tvojich textov som uz davno prisiel k presvedceniu, ze si dusevne chory clovek. Mas problemy s koncentraciou (v ludovej reci si prispaty aj pripeceny), zijes v zajati sebaklamov a iluzii, postradas aj tu najmensiu mieru schopnosti sebareflexie.

Dakujem Ti, ze si mi dal odporucanie desatkrat si pozriet 50 sekund z toho videa. Som zhrozeny tym, ako verne sa Tebe podarilo vystihnut moj zivotny pribeh, a nastavit mi zrkadlo.

Mozno by Tebe pomohlo, keby si si aspon patkrat precital toto:

"Predpovede sú dosť háklivá a neistá vec. A špeciálne vtedy, ak sa týkajú ... budúcnosti.

Ja nemienim robiť žiadne predpovede. Kto prešiel okruhom raz, dvakrat, en krát - už žiadne predpovede nerobí - len opisuje, čo videl.

Z historie všetci poznáme veľmi dobre dohnitie mnohých sytémov. Vlastne všetkých systémov - až na jeden. Na ten dnešný, veľkolepý kapitalizmus, ktorému zlí ujovia predpovedali dohnitie, ale on naopak, ukončil históriu a bude tu večne.

Ámen, aleluja, nech žije Jahve a všetci jeho otroci.

 

Ups, sorry, trocha som neovládol svoje nadšenie, ešte raz prepáčte.

Konieckoncov, systém predsa len.. aj keď neodhnil .. nejaké tie drobné krízy... ktorých vinou nie je on, ale len a len zlí ľudia, za sebou má. Preto vieme, čo bude nasledovať. Takmer isto.

Nuž, za čem iščo bukvy?

Sranda bude, nemajte obavy. Len treba usmerniť toky, aby si ju užili najmä tí najviac veselí. Ok?"

Cele je to jedna citankova ukazka dusevne choreho cloveka. Vezmi len tento chory vykrik:

"Ámen, aleluja, nech žije Jahve a všetci jeho otroci."

To je nieco podobne, ako keby v rannej spicke v preplnenom trolejbuse medzi Petrzalkou a Starym mestom niekto zrazu vykrikol: "Vsetci na kone, a do utoku!!"

Darmo by sa potom snazil vysvetlit, ako to on myslel, faktom zostava, ze nezvladol tlak civilizacie, a drblo mu z toho.

Dalsou vecou je ten Tvoj vyrok "Nuž, za čem iščo bukvy?"

Vies kolkokrat som ja uz tuto debilnu frazu videl na slovenskych diskusnych forach?! Spolu s dalsou:"Kde jen udelali soudruzi chybu?"

Pouzivaju to ludia maznavi, infantilni a afektovani, ludia ktori postradaju schopnost prist s niecim vlastnym, niecim originalnym, ludia, ktorym chyba ta schopnost vtipu, ktora musi byt vrodena, a neda sa naucit. Ja, ked nieco take len citam, hanbim sa este aj za pisatela, lebo ten sa ocividne nevie hanbit.

 

 

Norman

je jasné, že ty chceš každému len pomáhať - bez irónie. Mesiansky komplex je na webe bežná vec a treba tých ľudí brať vážne. Ale každý musí vidieť, že sa tomu musím brániť. A okrem toho, prichádzaš s trivialitami.

Napríklad:

Dusevne chory - nuž, nikdy som nechcel byť normálny, a každá výchylka sa dá označiť za chorobu. Pravda, ty si k tomu dospel "analýzou textov", takže nie sú duševne choré moje texty, nie ja? To je niekedy rozdiel.

Problemy s koncentraciou - ach, to môže byť ... dokonca som asi aj neospravedlnitelne lenivý.

Prispaty aj pripeceny - fakt, väčšinu času som prispatý a pripečený. Možno som aj objektívne blbý, určite som a to v mnohých smeroch. Vôbec sa tej predstave nedesím, skôr naopak. Blbým patrí svet a kľud...

V zajati sebaklamov a iluzii - Ach, kiež by si mal pravdu.

Postradas aj tu najmensiu mieru schopnosti sebareflexie - no, sebareflexie nikdy nie je dosť, ale teba skôr hnevá, že postrádam najmenšiu mieru "inýchreflexie" , a najmä "tebareflexie". )

Čo sa týka zvyšku - to je už len kritika tunajších písačiek. To ma vôbec nezaujíma. Toto je experiment, ja neuznávam žiadne formalizmy, naopak. Nezaujíma ma hodnotenie mojich rýchlych reflexií, od preklepv, gramatiky, štýlu až po umelecký dojem, naozaj nie. A čo sa týka konkrétne kritiky od teba - len jedna otázka: ako si prišiel na to, že tých 50 sekúnd videjka je, ako si napísal  "vystihnut moj zivotny pribeh, a nastavit mi zrkadlo" ?? Človeče, to bolo na vypustenie pary, to bol všeobecne pochopitelný gag o reálnosti životov NÁS všetkých, o zbytočnosti strácania času blbosťami. Veď ten druh humoru pochopí aj malý chlapec. Respektíve, každý dospelý.

Ja viem, vzťahovačnosť, paranoja, neschopnosť chápať všeobecne známe kultúrne znaky, axiomy komunikácie. Musíš poznať "jazyk", aby si chápal komunikáciu. Ale stop, nebudem tu predsa ja analyzovať teba :) Vlastne ... hej, JA ti chcem pomôct, ináč by som nezabíjal čas.

 

PS Vidíš, ako ti ale moja rada pomohla, zas si v normále. Som rád, že si na linke. A bude lepšie.

 

N

ale niečo sa mi na ňom nepáči.  Neverím mu, podobne ako Assangovi (a RT:) )

 Môj pocit( získaný čítanim, nie pozeraním) - pripravovaní na nasledujúce vystúpenie " zástupcov ľudu, bojovníkov za slobodu, demokraciu, pravdu, lásku......."  Aby  neboli starosti, kto najbližšie vystúpi na tribúny pred davom štrngajúcim kľúčmi, prípadne inými kovovými predmetmi.

Norman

Ale zas - veru, niekedy sa človek lepšie posúdi sledovaním, ako čítaním textov.

On dokonca niekde spomína občiansku spoločnosť, "ako ju chcel Havel" - to som radšej vynechal, brrr...

Ale - buď je to jeho slabosť, alebo sa tak jednoducho kryje. Sú aj takí :)

 

Norman

Ešte som pozrel na stránku, nimi propagovanú, http://neo2011.cz/

Majú tam aj takéto veci:

NECHCEME:

Neslušnou, nespravedlivou, neefektivní a nefunkční správu země

Selektivní uplatňování práva pro vyvolené

Aby politické strany utrácely stamilionové částky z veřejných zdrojů na své kampaně

Veřejnoprávní média v rukou parlamentních stran

 

CHCEME:

Důsledné uplatňování práva a pořádku

Zásadní změnu Ústavy, která povede ke slušné, efektivní, spravedlivé a funkční správě země

Zastavit drancování veřejných zdrojů

 

 

hrôza, také stále dosť naivné ....

 

Ale na Halíkovom blogu  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-havlik.php?itemid=16250 som okrem iného objavil toto:)

Zkuste se také na chvíli na vše kolem nás podívat z většího odstupu, chcete-li nadhledu.

 

Je to náš človek :)

Buheh

čo nie ste neomylní, mávate často správny pocit. Len tak ďalej, N.

 

Presne tak, títo opálení, dokonale sa ovládajúci guruovia sršiaci energiou a sebaistotou smrdia.

 

Pritom skutoční hrdinovia tohto sveta sme skôr utiahnutí, takí celkom obyčajní a skromní.

Norman

Možno je to predsa len človek.

Grigoriy

Mlcal, a blbym sa zdalo, ze je to preto, ze ide o mudrca.

Kedykolvek vsak otvoril hubu, mudrci vedeli, ze ide o blbca.

Buheh

že nielen že sme nenápadní a skromní, ale od nadutých blbcov, ktorí sa považujú za inteligentov, či dokonca intelektuálov, sa líšime okrem iného tým, že sa vieme tešiť zo života a srandy. Skrátka, robiť si prču, a to najmä zo seba samého.

Kto sa berie príliš vážne, je mrzák, nech na prvý pohľad vyzerá akokoľvek úžasne. To je to, čo Ti možno, milá N, vadí na tých Assangeoch a iných mentálnych breivikoch.

Riekol Veľký Buheh a začudovane strčil prst do diery na ponožke.