komentáre

Roland Edvardsen

Vidím, že tí kobisti si stále nedajú pokoj. Oni sú akosi zaťažení na tento web a akoby ich štvalo, že sa im tu nedarí misionáriť, lebo vidia, že je tu istá, ich prevyšujúca, kvalita. Mne je tých ľudí úprimne ľúto: oni chudáci sa cítia byť súčasťou niečoho veľkého, čo akože zmení svet, zatiaľ čo realita je taká, že "Veľký Moloch" (ak vôbec o nich vie a nejako sa zaujíma - lebo to je skôr nepravdepodobné :-D) musí ísť do popuku z týchto šaškoidných (prevažne) dedkov a babiek s romantickými predstavami o komunizme, z ich zaprdenej bezvýznamnosti. Joj, presne takúto opozíciu by som si želal mať, ak by som bol globo moloch.

Norman

Máš im povedať, že to je iné, Severné Slov(i)nsko. A nechaj ich v tom, že to je kanton Švajčiarska :-) Spojené horské královstvá :)
Aj ja si stále mýlim Litvu a Lotyšsko, ani som si nie istý, ktoré je severnejšie. Veď načo. A švajčiarske kantony nemám ani páru, horko ťažko nemecké bundeslandy.

Čo sa týka švajčiarštiny, ona sa od nemčiny líši najmä výslovnosťou, by som povedal. Tak neviem, mne pripadá naozaj viac odlišná od nemčiny, ako rozdiel slovenčina-čeština. No, možno ako ktorá. A ty si sa už aklimatizoval, takže ten rozdiel možno nevnímaš. Mne pripadá, že aj Nemci majú riadny problém rozumieť švajčiarskym dialektom.

Norman

považujem zbrane doma v tomto čase za dostatočný pokrok v bezpečnosti, za určitý dobrý kompromis. Pre Slovensko a okolie.

mailer

CH- nemčina nie je riadne kodifikovaná. Lebo je iná od mesta k mestu, keď nechcem extrémisticky tvrdiť že od dediny k dedine. Oficiálne platí spisovná nemčina. Rozdiely sú ale menšie ako medzi češtinou a slovenčinou, čo sa mnohým môže zdať prekvapujúce. Ale to je iná kapitola, lebo aj slovenčina aj čeština sú kodifikované. CH-nemčina napr. nepozná tzv. preteritum (forma minulého času). Sám som to zistil a viacerí etnickí švajčiari boli tým sami prekvapení. Zaujímave je, že keď práve Nemec skúša hovoriť CH-nemčinou, tak je to strašný trapas. Horši, ako keď to skúša iný cudzinec. Je to sranda napr. v TV alebo rozhlase. Hlásateľka povie oficiálne správy spisovnou nemčinou a na konci správ povie niekoľko viet a rozlúči sa švajčiarčinou. Sú relácie, ktoré sa výlučne odohrávajú v švajčiarčine. Proste tu má švajčiarčina akosi vyššiu hodnotu ako by človek pripísal púhemu nárečiu.

Má to ale aj výhodu, že človek hneď vie, či má do činenia s niekým z Bazileja, Bernu alebo Zuerichu. Proste človek musí vedieť oboje. Resp. mal by. Niektorí z Bernu tvrdia, že zuerišská nemčina je hrozná. Pochopiteľne aj naopak. Ja, ako neetnický, som niekedy skúmaný, že z ktorého kantonu pochádzam. Keď prezradím, že zo Slovenska, tak často sa stáva, že si to mýlia so Slovinskom. Keď im to vysvetlím, tak to za tri dni zabudnú a opäť si to mýlia. Je to ako mnoho iného dôsledok povojnového vývoja a s tým spojenej propagandy.

Ľubov

Ak porovnávame kúpyschopnosť. Lepšia kuracina stojí do tisícky,na to jednoducho u nás nemá každý.Ani ja ((.
A niečo rozhodne budem potrebovať. Niečo,čím získam čas zavolať mestskú políciu 159 . Možno bude stačiť aj sprej.
Mladíkov pribúda a sú čoraz sebaistejší,treba ale jednoznačne pripomenúť,že iba keď sú v početnej prevahe.

Pokial chodia na prechádzku popri rieke (stále je to v rozšírenom centre mesta) dve ženy a sú také neopatrné,že nemajú so sebou nič na sebaobranu,môže to skončiť naozaj zle. Deje sa to,nikto o tom nehovorí.

ps. Mailer,trocha mimo témy,ale veľmi by ma zaujímako,aký je rozdiel medzi švajčiarskou a tou "pravou" nemčinou. Dá sa to porovnať prípadne ako rozdiel medzi slovenčinou a češtinou? Dík vopred.

mailer

Je to asi rovnako ako na Slovensku. Resp. je to ťažko porovnať. Ľudia tu asi majú viac zbraní doma. Ale nesmú ich pohotovostne nosiť. Povolenie na toto je asi omnoho ťažšie dostať ako na Slovensku. Vysvetlenie: Ja môžem viesť v aute aj niekoľko zbraní, ale tie musia byť ešte separátne zbalené, s prázdnymi zásobníkmi a munícia oddelene. Pomôže aj to, keď má človek nejakú streleckú športovú licenciu. Neviem, ešte ma policajti v aute so zbraňami nekontrolovali. Človek ale smie tieto transportovať len z domu na strelnicu, alebo k puškárovi a späť. Nesmie sa zaparkovať auto so zbraňami niekde na verejnosti a ísť napr. nakupovať. Dôležité je toto:
Povolenie nosiť zbraň pohotovostne (t.j. nabitú na tele, za pásom a tak) nedostane aspoň v kantone ZH prakticky nikto!! Dokonca ani obchodníci so zbraňami a puškári. Poznám niekoľkých. Ani taký Kuracina by tu Waffentragschein nedostal. Len profesionáli. Tí, čo majú Sicherheitsfirmy musia ale preukázať, že skutočne majú zakázky. Toto je myslím prísnejšie ako na Slovensku.

Dôležitejšie je, že ako to bolo ešte pred 20-25-30 rokmi. Vojaci behali po uliciach s puškami, mali ich doma. Železničné stanice boli často plné ozbrojených vojakov cestujúcich na cvičenia alebo vracajúcich sa. Tento obraz úplne vymizol. Vojakov na staniciach nahradili hnedoidi. Jeden môj známy si vtedy objednal v Nemecku pištoľ aj s tlmičom. Prišla mu to bez akýchkoľvek problémov normálnou poštou. Dnes úplne nemysliteľné. Tlmič je absolútne zakázaný.

Zbraň nadobudnúť je ľahšie ako na Slovensku, alebo v Nemecku. Všetko ostatné je približne rovnaké. Čo je ale charakteristické, je stupeň kriminalizácie v prípade najmenšieho priestupku. Často spojenú s nezákonnosťami. Tam je cítiť tú totalitu. Je tam jasná a zámerná komponenta zastrašovania. Hlavne, keď je človek biely a inak bezúhonný.

Norman

dovolím si pri tej príležitosti pripomenúť, že to len praskajú všetky štruktúry pod tlakom premnoženia holej opice.
Demokracia ako tak funguje len v časoch blahobytu, ale toto premnoženie a pretlak by nevydržal žiaden systém.

A keď o tom lese - ani do lesa sa už nedá vrátiť, lebo fakticky žiaden nejestvuje, pri tomto navršení biomasy homoidov. Ak aj niektorí zatiaľ majú vo zvyšku lesa pokoj, onedlho im tam vtrhnú masy a skončia zle.

Norman

Na Slovensku pandémia nie je, ale je vo svete. Slovensku zatiaľ domček nehorí, ale oheň nie je ďaleko.

A aj keď tá choroba nie je ako ebola, rozšíriť sa rozšírila výrazne. Aj mrtvych je viac, ako po bývalých posledných nákazách novými vírmi. Navyše je stále ešte nepredvídateľná.

Ľubov

Najskôr to bola len blbá nálada,ako Havel nazval atmosféru rozčarovania a apatie v 90 tich.
No bola to priam Krásna doba,popri tom,čo je tu dnes a čo Ty nazývaš špecifickými okolnosťami. Ja to len upresním,ocitli sme sa v regulérnom blázninci.

Demokracia je ten najodpornejší odrb na človeku.Zabíja nás . Je naozaj najvyšší čas vrátiť sa k prirodzenému,hierarchickému poriadku-takému,ako je napríklad v lese.

Alex

Problémom Svedkov Pjakinových je, že si neuvedomujú, že vo vzťahu Pjakin–svedkovia je Pjakin ten, kto vie a chápe viac a oni sú tí, ktorí pracujú pre záujmy toho, kto vie a chápe viac.

Alebo si, Assarhaddon, naozaj myslíš, že pracuješ pre seba a svoje záujmy, keď zobeš z ruky človeku, ktorý dokáže tvrdiť:

"Jediné, co je třeba ještě doplnit, a jde o takovou malou preambuli k událostem z roku 1968, o kterých budeme mluvit, je to, že vstup vojsk Varšavské smlouvy jen o pár hodin předběhl vstup vojsk NATO do Československa. A když Američané vtrhli do Československa, tak už padli do tankové pasti sovětské armády a byli nuceni dát zpátečku."

mailer

Spomenul si elektroniku, dróny a tak. Čo ale povieš na toto video?

https://www.facebook.com/Warlock1110/videos/3469447376420598/

Tam Gates machruje, že ako bude možné v budúcnosti "vakcínami" eliminovať religiózny gén. Nie som si istý, či to video je ozaj pravé. Pozrel som to letmo a nevidieť tam veľmi tomu prednášajúcemu do tváre. Ale aj tak, je hrozné pomyslieť...

Alex

My tu, na Slovensku, máme, alebo sme nedávno mali, pandémiu? To hádam nie...

To, čo tu máme, je pandemický egregor, živený 24 hodín denne, 7 dní v týždni, zanechávajúci za sebou spúšť materiálnu aj morálnu.

Alex

Únia nemala inú možnosť, než prísť so záchranným balíkom, ktorý by sa dal mediálne predať ako "bezprecedentný". Najviac boli pandémiou, presnejšie povedané opatreniami proti pandémii, poškodené práve najslabšie články eurozóny, potemkinovské ekonomiky ako Taliansko a Španielsko, patriace do kategórie "too big to fail, too big to bail." Čiže tie, ktoré, ak by išli ku dnu, stiahli by so sebou celú eurozónu.

Balík má však niekoľko slabých miest:

1. Musia ho schváliť všetky národné parlamenty. Je to síce málo pravdepodobné, ale kto garantuje, že sa niekde nenájde nejaký novodobý Sulík?
2. Väčšina prostriedkov sa bude rozdeľovať v rokoch 2021 a 2022. To je pri tempe, akým sa v súčasnosti mení svet a aký je stupeň zavážnosti problémov, v nedohľadne.
3. Veľká časť balíka, 360 zo 750 miliárd eur, má mať podobu pôžičiek. Táto časť je teda prakticky nezaujímavá, keďže štáty si vedia požičať peniaze aj samé, akurát za mierne horších podmienok ako zo záchranného fondu.

Čiže ako sa v angličtine hovorí: "too little, too late." Eurozóna, a tým pádom aj Európska únia, však nemôže nerobiť nič (to by Taliansko alebo Španielsko povedalo "dovi, dopo, dopi"), takže musí predstierať zachraňovanie a riešenie problémov – a v tejto disciplíne patríme my, Európska únia, k svetovým preborníkom. No a samozrejme netreba zabúdať na obligátne pribalenie ďalšej federalizácie do balíka...

Čo sa týka toho, kto toto všetko zaplatí, odpoveďou je "tí, čo vždy." Čiže ľudia, ktorí držia úspory v eurách (resp. dlhopisoch denominovaných v eurách a pod.).

"Hodnota papierových peniazov sa nakoniec vráti k ich skutočnej hodnote – nulovej."
— Voltaire (1729)

Norman

ja alebo my tu niečo podávame, nemám už chuť presviedčať každého, kto nerozumie a nechce rozumieť.
Pjakin je podľa môjho názoru len jeden z mnohých bulov, nič zaujímavé. Suchopárny hochštapler. A teraz čo, zmeň ty názor, nie ja.
Nick si si vybral ty sám, samozrejme že je nenormálny. Tak sem nepleť Mustafu a prestaň škemrať.

Argumenty na čo? Na to, že máš svoje modly, napríklad toho Pjakina? To je presne sektárska myslenie, som ti tu napísal minule celú prednášku o tvojich "proroctvách". Ale škoda času zadrbávať s ľuďmi, ako si ty.

Norman

aj tak by ma zaujímalo, ako je to reálne v CH, či sú ľudia trocha viac ozbrojení, alebo nie.
Ono tie Alpy sa naozaj ľahšie bránia. Dokonca aj Tatry v tomto smere mali dobrú funkcionalitu - pri dnešnej elektronike a drónoch je to už ale asi iné - stále však platí, že konflikty budú hybridné a ľudská sila a ozbrojenosť bude mať svoj význam.

mailer

Cela problematika je omnoho pestrejšia. Tu sa nedá o tom veľa písať. Môžem ale ubezpečiť, že by z niektorých detailov mnohým vlasy dupkom stáli. Aj keď viem, že aj medzi "nami" je dosť apriórnych odporcov zbraní (napr. matka môjho priateľa nezniesla pohľad ani na striekaciu detskú pištoľ), je dôležité si uvedomiť, že viaceré chápadlá tej hydry sú veľmi aktívne v tomto smere. Že sa jedná o tú istú hydru, ktorú poznáme z iných oblastí. S tými istými cieľmi. Možno raz príde k tomu, že napíšem sem o jednom CH- špecifickom probléme (o povolení zbraň pohotovostne nosiť) a to v súvislosti s jedným very powerful nadbielym etnikom.

mailer

EU prinútilo CH sprísniť zbraňový zákon jednou smernicou pod hrozbou vylúčenia zo Schengenu. Ľudia mali možnosť sa k tomu vyjadriť zákonnou cestou s využitím tzv. Vernehmlassung. Urobil som to aj ja. Niekoľko dní som potil môj viacstranový príspevok, v podstate protest. V návrhu zákona bolo okrem hlavnej, principiálnej absurdnosti, možno povedať až chrapúnstva (v preambule), aj množstvo technických nezmyslov. Proste v EU je časť prakticky anonymných neomarxistickoliberálnych svíň špecializovaná na postupné programové odzbrojovanie obyvateľstva. Pochopiteľne oni písali tú smernicu. Ten ožran Juncker možno ani nevedel čo podpisuje. Dodatočne sme sa dozvedeli, že kompetentní naše protesty ani nečítali.

To chrapúnstvo bolo, že sa v preambule argumentovalo, že sprísnenie je nutné v dôsledku parížskeho moslimského teroraktu, ktorý bol spáchaný strelnými zbraňami. Náš argument bol, že keby bol v čase spáchania atentátu vo Francúzsku liberálnejší zbraňový zákon, tak z tých zastrelených mohla dnes časť žiť. Možno polovica. Pretože v tom dave mohlo byť pár chlapov ozbrojených a mohli zneškodniť tých atentátnikov. Takto tam boli tí ľudia kompletne bezzbranní. Ako stádo oviec. Príchod polície po pol hodine je smiešny. Toto bolo kompletne odignorované.

Technických nezmyslov tam bola kopa a viaceré z nich sú dodnes nejasné, hoci sprísnený zákon už platí. Napríklad zrazu je zakázaný zásobník na mojej voľakedy armádnej puške len preto, že sa doň zmestí viac ako 10 nábojov. Napriek tomu, že je uznaná ako športová zbraň a ako taká je upravená na poloautomat, teda nie je už "full auto", akým pôvodne bola.

Bola to proste demonštrácia tichým pochodom nadobudnutej sily neoliberálneho fašizmu v rámci EU, ktorá CH neskutočne buzeruje, hoci CH v EU nie je. Pochopiteľne s pomocou domácich zradcov otvorene dotovaných Dedkom (Operation Libero). Títo sa nám rehocú do ksichtu a otvorene vyhlasujú, že budú ďalej spoločne s EU pracovať na obmedzeniach.

Ale aj v USA sú tlaky na odzbrojenie. Napríklad vo Virginii to guvernér (pochopiteľne demokrat) otvorene vyhlásil. Došlo tam aj k vzbure. Neviem ako sa to vyvinulo.

Inak proti tej slávnej horespomenutej EU smernici protestoval jediný člen EU - Česi. A Česi pracujú aj na tom, aby sa ústavne zakotvilo právo brániť sa so zbraňou. Toto dnes vôbec nie je triviálne. Napríklad v Kanade sa môže človek brániť so zbraňou proti lupičovi, až potom, keď sa takpovediac najprv nechá zastreliť. Boli už prípady, keď usvedčení lupiči úspešne žalovali majiteľa nehnuteľnosti, že po nich vystrelil. Brániacemu sa nepomohla žiadna argumentácia. Proste typický neomarxistický swap morálneho kritéria vzťahu útočník / obeť.

Assarhaddon

Tvoj problém je, že iba svoj pohľad vidíš ako jediný správny.
Pjakin je pre Teba bulo, lebo Ťa osvietila Tvoja múdrosť, učiť sa nechceš, lebo Ty už všetko asi vieš. Ja mám vyšinutý nick, lebo tam nie je Mohamed, Kareem či Mustafa, možno Jožo, Irena alebo Tadeáš. Nemáš argumenty tak vyťahuješ detinské sprostosti.

Norman

Hej, v článku sa jedná len o preukaz na tieto nie skutočné strelné zbrane.
Napriek tomu je to určitá a jediná reálna forma, ako sa občania Nemecky môžu vyzbrojiť - vybavovať normálny zbrojný preukaz (Waffenschein ) je asi v Nemecku dosť ťažké. Tak si ľudia, aspoň pre dobrý pocit, vybavujú tieto náhrady. Napriek tomu to odzrkadluje to znepokojenie a to, že sa o tom hovorí.

U nás sú plynové pištole povolené, ak nemýlim, a tak to bolo aj v Nemecku, bežne sa tam predávali. Je to ale "zbraň" o ničom, je to neefektívne a asi naozaj nebezpečné z pohľadu reakcie oponenta. To mi príde pre praktickú sebaobranu lepší sprej.

mailer

Ospravedlňujem sa, že som si až teraz pozrel ten článok vo Welt.de. Mimochodom, je to hnusný mainstream. Už ten obrázok klame, lebo je na ňom malorážková športová pištoľ značky Hämmerli, čo je totálne zavádzajúce, lebo reč je o malom Waffenscheine, ktorý oprávňuje na kúpu a nosenie poplašniaka, sprayu resp. signálnej pištole!!! To nie sú zbrane v pravom slova zmysle. Na ten malý Waffenschein sa vzťahujú tie čísla v článku. Ale aspoň tu ľudia vidia, že ako sú už veci ďaleko, keď v Nemecku už aj na takéto prkotiny treba povolenie!

Ešte k tomu obrázku: Tá pištoľ sa pred niekoľkými rokmi používala aj pri olympijských disciplínach (dnes je v móde Pardini) a to výlučne jednoručne a nie hrozivo obojručne ako silnejšie vojenské a policajné zbrane. Je to pre väčšinu nepodstatný detail, ale ukazuje, že mainstream klame a zavádza kde len môže. Oni to už inak ani nedokážu.

Stránky