komentáre

sandro

S tym uplne nesuhlasim. SZMaci boli uplne prirodzeni ritolezci v kazdom obdobi, aj ked urcite tam boli medzi nimi aj tkzv. saboteri. U pionierov sa este dalo chapat nadsenie deciek, tam boli aj velmi pekne idealy, aj ked mne satka nebola dopriata, ale iskricku som este stihol:) SZM uz ale vyzadoval vazny politrukizmus, ti ludia museli byt aktivni v budovani marxizmu(aj ked... vieme ako sa u nas nastastie veci beru vlazne v kazdom ohlade:) ). Navyse, mladi ludia v 80tych naozaj netusili, ze sociku zvoni umieracik. Staci sa pozriet, co pisali rozni Leskovia a Dzurindovia v tyzdenikoch ako Nove Slovo a to uz nebolo daleko do revolucie.
Inak idem sa pozriet do Moskvy, tak sem hodim report z dalsieho protestu - uz sa vyhrazaju, ze to bude trochu o inom, tak sa na to tesim. Prinesiem nejaky material.

Norman

základný rozdiel je ten, že v Číne je to organizácia fungujúcej krajiny. V ČSSR to bola organizácia ľudí, ktorí, ako každý, už videli, že to nikam nevedie a ich jediným motívom robenia kariéry v SZM bol rýchlo nejaký kariérny postup, kým sa to nezrúti - preto to boli tak morálne deformovaní ľudia.

slaven1

V Číne je Konsomol [1], miestna obdoba SZM, veľmi aktívny. Donedávna, cca februára 2020 dokonca jeden konsomolec, Jiang Chaoliang, zastával pozíciu šéfa strany v provincii Hubei (hlavné mesto je Wuhan).

Samotná organizácia je zaujímavá napr. aj tým, že bola založená v 1920, o rok skorej ako KSČ [3], ktorá vznikla až 1921.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Communist_Youth_League_of_China
[2] https://news.trust.org/item/20200213042304-qcdq7
[3] Komunistická strana Číny

Norman

ako som mohol na toho zabudnúť, to je aj môj obľúbenec.
Ty zrejme vieš, ale musím uviesť, že funkcionár SZM bola zvláštna sorta ľudí, amorálna, skazená, oveľa horšia, ako akíkoľvek starí komunisti husákovskej éry. Bol to doslovne predvoj dnešného "kapitalistického" mládežníckeho odpadu, oni ho doslovne infikovali tým najhorším, čo tu je dnes.

Norman

Človek potrebuje potravu, dennodenne. Nehovorím teraz, aká diéta je najzdravšia, koniec koncov je to aj rôzne podľa človeka. Ale ten, čo vlastní polia, čo má priam monopol na výrobu potravín, na ich distribúciu a ponuku - ten ľudí do veľkej miery ovláda.

Človek má duchovnú podstatu. Nehovorím teraz, aké má to duchovno byť, koniec koncov je to aj rôzne podľa človeka. Ale ten, čo vlastní dogmy, čo má priam monopol na výrobu kultov a tzv. kultúry, na ich masmediálnu distribúciu a ponuku - ten ľudí ovláda absolútne.

A súčasnosť sa tvári, že je to nepodstatné.
A tých, čo na to upozorňujú, označuje za extrémistov, antisemitov, za čokoľvek podobné.

Samozrejme, význam a moc "kultúry" a masmédií, to je dnes už dosť v povedomí. Ale konkrétny chaldejský charakter súčasnej západnej kultúry sa už tak zakorenil, že ho ľudia ako farboslepí nevidia, nevidia jeho problém, nechápu ho ako zdroj mnohého zla. A to je veľká chyba, základný problém.

Truhlík

Ján Figeľ.
Vysoký funkcionár Socialistického zväzu mládeže.
Hlavný vyjednávač pre Prístupové dohody k Európskej únii.
Za odmenu dostal od židov byt v centre Bratislavy a trafiku eurokomisára. Takých submisívnych idiotov tam potrebujú. Typický východniar - kariéra cez mŕtvoly. Spolu s Jánom Čarnogurským hrobár slovenského poľnohospodárstva.
Jeden z hlavných vykonávateľov genocídy slovenského národa.
Jediná jeho pozitívna zásluha je, že vyviedol ako predseda KDH z parlamentu. Vo volebnú noc, zakiaľ exitpoll bol 5,05, tak mrmlal o zodpovednosti. Rozumej koalícii s protikresťanskými a protislovenskými stranami. Pri 4,95 som išiel spokojný spať aj keď voľby ako vždy, dopadli zle.

Náhodný okoloidúci

Ja si pod pojmom "racionálne duchovno" viem predstaviť duchovne založeného človeka, ktorý ale neverí v nadprirodzené sily, duchov, deduška na obláčiku, "deus ex machina" a podobné záležitosti, má však porozumenie pre iných ľudí, aj pre prírodu. A nie je to oxymoron, duchovne založený v tomto prípade môže byť človek, ktorý nie je zaťažený hrabaním majetku a peňazí, či už tak žije úmyselne alebo aj neúmyselne, keďže je to jeho prirodzenosť.

Norman

Zmenil som termín "racionalizmus" na "realizmus". Je to vo vývoji, je to návrh, jedna z viacerých možností.

A zmenil som aj ilustračný obrázok.

Norman

heroickosť treba, ja to nazývam nordicum.
Ale zas, treba si povedať, že Maliarik nie je dobrý vzor, lebo nič nedosiahol. Nie?
Ani my síce nič nedosiahneme ... ale to preto, že nám nik neukázal, ako na to :-)

Predpovedať vojnu, to je takmer zaručená pravda. Vtedy to tak bolo. O vojne hovorili skoro všetci, o prvej aj druhej, ale nepomohli si - historické sily a zákony boli nemenné. Vtedy teda varoval pred vojnou každý, podobne ako dnes už "skoro každý" varuje pred ekologickým "zosuvom" - a aj tak to nepomôže.

Norman

že to samozrejme poznáš, len si sa v jednej vetičke vyjadril, že KDH bolo "úspešné" - a myslím, že bez akýchkoľvek väčších analýz sa ľudia zhodnú, že KDH je naopak história konkrétnych praktických prehier, celej reťaze ...

Možno povedať, že KDH sa pokúsilo spojiť kresťanské(katolícke) povedomie s tým, čo ty si označil za "anglosaský liberálny neokonzervatizmus". Ale nech už spájali domáce kresťanstvo s čímkoľvek, očividne sa im to nepodarilo.

Ak by od zajtra začalo na Slovensku sláviť úspechy akékoľvek kresťanské hnutie, bolo by to nie kvôli práci KDH, ale napriek tomu.

A dodám konkrétne, že KDH je vlastne len zopár mien a až donedávna sa v KDH pohybovalo jedno, ktoré dosť vysvetľuje otravu danej strany: Lipšic.
(ale tak aj ostatným možno pripomenúť, či sa neboja, že za svoju podlosť sa budú smažiť v pekle: Čarnogur, Mikloško, Palko .... to všetko sú ľudia so zlyhaním charakteru )

Norman

Ten prvý bod je zabalené vyjadrenie, ktoré obsahuje hlavne kritiku tzv. židovstva. Prirodzene, aj jeho odnoží.

Samozrejme, že ja oceňujem úlohu domácich duchovných hnutí, kresťanstva - len vlastne neviem, ktorého, kedže si kresťanstvá často naprosto protirečia.

Ľubov

Bol to evanjelický kňaz a veľmi zaujímavý týpek,možno iba donkichot,nech si hovorí,kto ,chce,čo chce,mal odvahu,takú kresťanskú,tak si ju predstavujem. A presne táto odvaha nám dnes chýba.
https://sites.google.com/site/janmaliarik2016/proroctva-jana-maliarika

Roland Edvardsen

Ja som to myslel v tom zmysle, že práve KDH prinieslo do slovenskej politiky práve ten anglosaský, liberálny neokonzervativizmus, o ktorom som písal - a z neho potom vyvierali aj strany, ktoré prakticky (hoci sa formálne mohli hlásiť ku kresťanstvu, ale nijak zvlášť ho neriešili) boli takmer čisto neo-liberálne ako SDK, potom SDKÚ (čo už mali s kresťanstvom alebo konzervatívnosťou takí Mikloš alebo Radičová, že?), neskôr aj Prochádzkova Sieť, aj sračkomety ako OKS, detto. Neskôr tu vznikli aj populistické varianty ako Oľano (Matelko bol pôvodne volič a podporovateľ KDH) a Sme rodina (práve s cieľom uchmatnúť aj voličov národných a sociálnych strán). A mnohé persóny, ktoré začínali v KDH sa časom roztiekli do týchto rôznorodých strán. KDH bol istý počiatok, korene boli práve v tom západnom disente, kde boli aj havlisti a podobní. Politické kresťanstvo je teda na Slovensku ťažko deformované, z istej významnej časti, otrávené - a vyviera z neho liberalizmus, slniečkárstvo, postupne. To je niečo, čo mnohí konzervatívni kresťania majú problém priznať, boja sa nepríjemnej pravdy.

Norman

Myslím, že tu to vidíš akoby naopak.
Kresťanstvo, a vôbec náboženstvo, je jedna z najsilnejších politických síl, ak nie TÁ najsilnejšia.
To platí všeobecne, aj u nás, napriek rôznemu dlhoročnému ateizmu a marxizmu a podobne.
Ale KDH, ako konkrétna strana, ktorej táto sila patrila, urobila všetko najhoršie, ako mohla, a tak to aj dopadlo.
Tie strany, čo spomínaš, nečerpajú z rozbitej KDH, z úspechu KDH, ale naopak, z jej neúspechu. Len si berú potroche z toho religia, ktoré KDHákom vypadlo z rúk a leží voľne na ulici.

Je to hlavne preto, že túto "duchovnú" techniku, si mocní strážili a Slováci s ňou proste nikdy sami nerobili a nevedia s ňou robiť.
(len aby bolo naozaj jasné - keď napíšem, že je jasné, že s tou technikou Slováci nevedia robiť, to neznamená ani náhodou, že ja by som vedel, že ja viem, ako sa to robí. Podobne ako keď napíšem, že niekto nevie šoférovať nákladiak, keď vidím, ako leží rozbitý vedľa cesty na boku, to neznamená, že ja by som to vedel odjazdiť lepšie)

Roland Edvardsen

KDH je svojim spôsobom najúspešnejšie politikum. Tá strana s týmto názvom je síce už nevýznamná a zmenšená, ale množstvo jeho metastáz prežíva vo viacerých stranách, aj teraz vládnych (Oľano, Sme rodina, časť žaludov a iné).

Roland Edvardsen

Kto nechce byť vo vláde? Tomu sa ťažko dá odolať. Hej, Bugár je toxický. Ale tiež platí, že koalíciu neprežila žiadna strana, ktorá bola so Smerom: HZDS, SNS, Híd, Sieť - všetky pokapali (či sa scvrkli do nepodstatnosti).
Ficovi reálne šiblo po Kuciakovi, to je dosť vidieť. Ale on už si dnes uvedomuje jednu jasnú vec: Smer už nikdy nebude vo vláde. A preto už nemá dôvod ani akokoľvek šetriť Pellegriniho. Žiaden dohodnutý rozchod sa nekonal. Je jednoducho koniec a ide tu už len o to, aby sa čo najviac straníkov postavilo za neho, ak dôjde k trestnému stíhaniu jeho osoby, aby to nejako uhral na politické prenasledovanie lídra opozícia (čo v reáli aj je pravda) a stála za ním čo možno najširšia strana.

Truhlík

Postoj vieš lepšie charakterizovať ako ja ale konzervativizmus je u mňa len jeden a potrat je vražda.

Roland Edvardsen

Postoj je práve dobrá ukážka importu anglosionistickej formy konzervativizmu, zaobalenej do kvázi-alternatívnej formy.

Povedzme ľudia ako Kotleba, Taraba, Slovenská pospolitosť a iné, sú viac domácou formou, kontinentálnym konzervativizmom (ktorý viac či menej chce nadväzovať na isté ľudácke formy či prvky) a ktorý by tu mohol, teoreticky, spolupracovať s neprogresivistickou ľavicou (Smer, Hlas).

Naproti tomu Postoj, a ľudia ako Hanus, Daniška, Majchrák a pod. chcú presadiť to, čo sa dá nazvať anglosaskou formou, takého viac individualistického (liberálneho), konzervativizmu (thatcherizmus, reganizmus a pod.). A toto je prepojené, z podstaty, aj s istým odporom k 1.SR (napríklad) a inklináciou k čechoslovakizmu a čechoslovakistom a kaviarnikom typu Hríb, Šebej, Zajac, skrátka Týždeň (kde má Postoj korene). A zároveň tieto korene vedú aj k tomu, že budú skôr politicky spolupracovať s liberálmi, než s ľavicou, hoci aj konzervatívnejšou (ako je u nás Smer).

Postoj je dobrá ukážka, že aj konzervativizmus môže byť toxický a že treba rozlišovať medzi rôznymi politickými konzervativizmami a mať aj vyššie priority než sú potraty a iné témy okolo rozmnožovania.

Truhlík

Bugár je ako kobra. Koalíciu s ním nikto neprežil. Tentoraz už ani on sám.
Fico mal možnosť v 2016 neísť do vlády. Dnes by bol premiér.
Ficovi po prehratých prezidentských voľbách šiblo. Neviem prečo si myslel, že bojom proti "fašizmu" nahradí všetko. A došiel o všetko. (no skoro o všetko)

Truhlík

KDH je cudzí implantát. Mocensky presadený. Žiaľbohu nie celkom mŕtvy.

Stránky