Bezštruktúrne riadenie v slovenskej praxi

Našiel som na internete:

Dnes som sa stretla so susedom, je to mlady chalan, ktory minuly rok skoncil jednu z beztvárých stredných skol ,ktore sa po pade komunizmu vyrojili ako muchy a vlastne namiesto vedomosti a zrucnosti ziskal akurat tak maturitne vysvedcenie v odbore, po ktorom na slovenskom trhu prace nie je dopyt.

Chalan je od skoly nezamestnany a chodi pravidelne na urad prace. Samozrejme, ze ho napadlo poziadat uradnicku o rekvalifikaciu, ale uradnicka mu odpovedala, ze momentalne ziadnu rekvalifikaciu neorganizuju a ze v buducnosti planuju organizovat rekvalifikaciu na "opatrovatelku".

Ked sa chlapec opytal, ci budu organizovat nejaku rekvalifikaciu na nejake "remeslo", povedzme stolar, tesar, murar, zvarac, obrabac kovov alebo podobne, dostal jasnu odpoved NIE, a ze s nicim podobnym ani do buducna nech nepocita.

Preco na to narazam? Rekvalifikaciu totizto poskytuju LEN na odbornosti, po ktorych NIE JE dopyt na slovenskom trhu prace, ale cuduj sa svete - na trhu prace v Rakusku, Svajciarsku a Nemecku opatrovatelky pre starych ludi za minimalnu mzdu potrebuju.

Zaujimave, je ze po remeselnych odbornostiach na slovensku dopyt JE, sikovny stolar alebo tesar si bez problemov zakaznikov najde aj na zivnost - ale NIE JE V ZAUJME SLOVENSKEHO URADNIKA A VLADY vychovavat pracovnikov pre Slovensko, ale onuce a upratovacky pre panov v zapadnej Europe a takto tichym nenapadnym sposobom podporovat vystahovalectvo slovakov do zapadnej Europy.

Prosim, vyjadrite sa k veci, vdacna budem za kazdy nazor ....:)

Čo dodať? Krásna ukážka bezštruktúrneho riadenia v slovenskej praxi.

 
Autor: 
Norman

ako to vyzerať nemá.

Za prvé, chalan sa pravdepodobne nezaujíma o zmysel svojho života, lebo nedostal ako malý ani základné vzdelanie v tomto smere. Jeho rodičia alebo okolie z neho nechcelo mať rozmýšlajúceho človeka, ani náhodou sa k nemu nedostalo nič duchovné. Tak robil akúsi "amorfnú" školu.

Za druhé, je pravda že oštrovateľky sú slúžky, ale "murár" či "tesár" sú rovnako sociálne dole. Večná to kultúra Slovákov, robiť sluhov.

Pracovné úrady určite nefungujú - ale mali by? Niekto sa na ne spolieha?Spoliehať by sa mal na iné spolky, lokálne, domáce, možno povedať aj národné, v ktorých by boli dobrovoľne ľudia s rovnakými svetonázormi. Problém je to, že také spoločnosti nejestvujú.

Dotyčný by sa nemal pýtať, čo sa má ešte doučiť, ale to, aké má kontakty, do akej siete sa zapojí. Bez toho ho cudzie siete, siete vydriduchov, ekonómov a právnikov, sekty židov, katolíkov, protestantov alebo moslimov udusia, vysajú, zničia - alebo zahodia ešte pred použitím.

Ale on (resp. za neho jeho suseda) sa ešte pýta - čo mám spraviť, páni veľkomožni, aby som mohol robiť murára, prečo mi to neumožníte?

 

Bol taký nejaký vtip:

Stretol Jano Fera ako ide s dorastajúcim synom a pýta sa ho:

-Kam idete?

-Idem so synom do Prahy.

-A čo tam?

-Idem ho dať do učenia.

-A za čo?

-Za Čecha, nech je z neho pán.

 

 

Práve pre takých ľudí sa skúšali nájsť spôsob, ako by ľahko a rýchlo nadobudli sebavedomie a neboli sluhami nehodných. To celé totiž zväčša nie je problém intelektu, ale problém hrdosti.