Bruselské bunraku

Keď už to vyzerá, že eurobyrokratický Mordor narazil na dno politickej tuposti, nikým nevolení komisári, s usilovnou pomocou administratívy USA, spáchajú ďalšiu politickú obscénnosť. Stal sa ňou Energetický summit EÚ-USA. Hlavnými postavičkami  bruselského bunraku, ktorý termínovo len o chlp minul prvoaprílový Deň bláznov, boli polodementná baronessa Ashtonová v roli komisárky pre zahraničnú politiku a bezpečnosť EÚ a  alkoholik Guenther Oettinger, momentálne komisár pre energetiku EÚ. Administratívu USA reprezentovali Európou posadnutí geniálni Aškenázovia - minister zahraničných vecí USA Kerry (vlastným menom Kohn) a reprezentant ministerstva energetiky USA Dan Poneman. Témou bolo - čo iné. Ruský zemný plyn.

Kým sa účastníkom summitu varila na ruskom plyne večera, vyprodukovali blábolivé komuniké. "Udalosti na Ukrajine (rozumej ozbrojený štátny prevrat) posúvajú do popredia problém energetickej bezpečnosti a potvrdzujú nevyhnutnosť posilnenia energetickej bezpečnosti Európskej únie. EÚ a USA sa zhodujú v tom, že otázka energetickej bezpečnosti členských štátov EÚ a ich priateľov a partnerov (rozumej nikým nevoleného ukrajinského Jaceňjuka, s ktorým Kerry a Poneman zdieľajú členstvo v Košer Nostre) je spoločným problémom a je potrebné zvážiť nové formy spolupráce pri jeho riešení. Summit silne podporuje snahu Ukrajiny o diverzifikáciu dodávok zemného plynu (ktorej riziká by malo znášať chudobné Slovensko) atakďalej atakďalej."

Vrcholným číslom summitu však bol Kerryho spíč. V súvislosti s novou cenou za zemný plyn pre Ukrajinu, zosúladenou s trhom, vyhlásil, že žiadna krajina nesmie využívať podmienky dodávok a cenové podmienky ako nástroj zasahovania do záležitostí iných štátov. V rokovacej miestnosti nebol nikto príčetný, kto by sa nahlas rozosmial a spýtal sa táraja Kerryho, či takýmto zasahovaním nebola práve zľava, ktorú mala Ukrajina od Ruska na zemný plyn a ktorú Rusko zrušilo práve preto, aby nezasahovalo. V postrevolučnom Kyjeve sa prechod na normálne trhové ceny paradoxne nestretol s pochopením a astenický Jac, liebling aškenázskej sliepky "Fuck the EU" Nudelmanovej, sa najnovšie vyhráža arbitrážou.

Kerryho hromženie, že "žiadna krajina nesmie využívať podmienky dodávok a cenové podmienky ako nástroj zasahovania do záležitostí iných štátov", znie zvlášť pikantne v súvislosti s návštevou prezidenta USA Obamu v Saudskej Arábii, kde bol len pár dní pred bruselským energetickým summitom pobozkať prsteň vládcu vzorovo demokratickej krajiny, v ktorej napríklad ženy nesmú riadiť auto.

Saudskoarabský ropný kráľ najskôr Obamovi oznámil svoje podmienky v súvislosti so Sýriou a Iránom, a potom  posilnil americké zásoby zlata.

 

Bruselské táranie o tlačení plynu na Ukrajinu reverzným chodom sa priamo týka Slovenska, a to v dvoch rovinách: technickej a finančnej. Kompresorová stanica vysokotlakového prepravného systému vo Veľkých Kapušanoch (mimochodom  najväčšia v EÚ) , ktorým k nám prúdi zemný plyn a ktorá je pre reverz nevyhnutná, nie je majetkom eustreamu, ale Gazpromu - ergo Ruskej federácie. Treba preto postaviť novú. Premiér SR oznámil, že Slovensko takúto investíciu vo výške asi 5 miliónov eur neplánuje z dôvodu, ktorý sa už týka tej druhej - finančnej časti. Vzhľadom na katastrofálnu platobnú disciplínu Ukrajiny (Ruskej federácii dlhuje za plyn astronomickú sumu) nemá Slovensko najmenšiu istotu, že dostane zaplatené.

Našťastie, bruselskí komisári stále nemajú takú moc, aby Slovensko preklasifikovali zo štátu na charitatívnu organizáciu.

 

 Bonus

Pepe Escobar: The US-Russia Ukrainian deal

 

Autor: 
téma: 
region: 
Buheh
:)
Prasiatko
Ema, prosím to je z akej reči to "bunraku"? :O
Ema

Len časom vypadlo skouhorsko.

Tu máš energetický summit v štýle bunraku:

Baronessa Ashtonová: (v pozadí drn drn na šamisen)... sme od tých nééédemokráátóóóóv Rusóóóov energeticky tak vééľmííí zááávislííí...óóchchch, prečo nie sme ráááččččej záááávislííí do najdéééémokratickejšíííích Úúúúsáááá...

Minister zahraničných vecí Kerry (v jarmulke): ... nebóóój sa úúúbohááá Euróóópáááá, zabalííííme náááš bridlíííícovýýýý plýýýn do škatúúúúúľ a pošléééme vááám postééé réééstantéé...

atď.

Le Bleu
"Našťastie, bruselskí komisári stále nemajú takú moc, aby Slovensko preklasifikovali zo štátu na charitatívnu organizáciu." No, uvidíme..
Le Bleu
"Ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Jurij Prodan si však myslí, že Slovensko blokuje projekt reverzného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. „Momentálne máme vážne otázky so Slovenskom. Žiaľbohu, prakticky nie sú riešené zo slovenskej strany. Oni nás nechcú pustiť spolu so slovenskými expertmi na územie slovenskej kompresorovej stanice Kapušany, aby sme si mohli pozrieť technickú dokumentáciu a fyzicky prezrieť plynovody,“ povedal podľa ukrajinskej tlačovej agentúry Ukrinform minister Prodan.Slovenská spoločnosť Eustream s vyjadreniami ukrajinského ministra nesúhlasí. „Nezaznamenali sme žiadny záujem navštíviť slovenské plynárenské objekty ani kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch. Akékoľvek tvrdenia opačného charakteru sú jasným výmyslom,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan."http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/313897-ukrajina-naliehavo-pyta-plyn-zo-slovenska/ A ja si to teda len tak asi sedlácky predstavujem, ale to by akože mal byť ten plyn tlačený z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a zároveň zo Slovenska na Ukrajinu? Mimochodom, Ukrajinci "vraj" zase už čerpajú z technického plynu. Tá krajina je podľa mňa už odpísaná, ekonomicky, a teda aj sociálne atď. Ako postupne aj my všetci ostatní.