Čestné slovo klamára
To je kriku. Tetke Merkelovej americká NSA odpočúvala od roku 2009 jej Nokiu a neskôr zrejme aj „špeciálny“ Blackberry – asi tak špeciálny ako Haiderov VW Phaeton, pripravený odrovnať svojho majiteľa. Čo už len také hodné odpočúvania mohlo domestifikované poslušné zvieratko Merkelka srstiť do mobilu, keď nemá nárok na jediné samostatné rozhodnutie. Keby sa začala pätiť a nerešpektovať svojich pánov, jej žiariaci mobilček by ju mohol akurát tak zaradiť medzi nepohodlných lídrov, ktorí náhle utrpeli onkologické ochorenie. Ale odpočúvať, čo tetka klábosí? To má NSA v Európskej únii dôležitejšie úlohy...
...ktoré nám mediálna korporátna žumpa radšej prekryje morálnerozhorčeným kokošením sa nad odpočúvaním mobilov vo vlastníctve zopár európskych šašov. Kto však čítal pozorne, nemohol si nevšimnúť, že nervozita účastníkov bruselského summitu EÚ je úprimná – a určite ju nespôsobilo znepokojenie nad zásahom do súkromia Frau Merkel. Čo to teda je? No čo iné. Peniaze. Európsky parlament už pred 48 hodinami vyzval, aby bol Spojeným štátom americkým s okamžitou platnosťou zakázaný vstup do globálnej finančnej databázy v Belgicku pre dôvodné podozrenie, že tam špicľujú finančné toky v Európskej únii – a nebojujú proti terorizmu, ako uviedli pri žiadosti o vstup do databázy. Poslanci EÚ odhlasovali, aby mal Washington zmrazenú možnosť sledovať medzinárodné platby. Dôvodom je závažné podozrenie, že zneužívajú dohodu, ktorá im umožňuje obmedzený prístup do databázy SWIFT. Namiesto „obmedzeného prístupu“ ťahajú z databázy informácie, na ktoré povolenie nedostali. Hlasovanie nie je, samozrejme, záväzné a USA / NSA si z neho nemusia starostiť. Aby boli USA zbavené možnosti rýpať sa vo SWIFT databáze, musela by im to zakázať Európska komisia. Tá momentálne – a teraz zbystrime pozornosť – „čaká od USA písomné ubezpečenie, že USA dohodu s EÚ rešpektujú a nemá v pláne prístup USA zakázať.“ Nikým nevolení tajtrlíci v čele Európskej únie, ktorej sme občanmi, čakajú na písomné čestné slovo klamára... a podvodníka a vraha.
"Celý svet sa výrazne zmenil. Len z časopisov môžem čítať o elektronických čítačkách a tabletoch. To isté platí pre Facebook, Google, Twitter a veľa ďalších vecí, ktoré sa stali bežnými ako hybridné motory a elektroautá.
Rodina mi hovorí, že by som Bratislavu ani nespoznal: v meste vyrástlo veľa nových budov a ľudia vyzerajú inak, menej socialisticky.
Na pozadí týchto zmien môj osobný svet stagnuje: je len malý rozdiel medzi väzenskou kolóniou na maďarskej hranici, kde som strávil prvú časť svojho trestu a mojim súčasným väzením na českých hraniciach. Ľudia sú tiež takmer rovnakí: každý z nich má svoje vlastné myšlienky a vlastný nešťastný osud.
Sledoval som, ako moja krajina prosperovala z lacnej pracovnej sily pre monopoly. Príjmy ľudí sa takisto zdvihli. Ale zvýšili sa aj ceny tovarov a bývania. Život v mnohých slovenských mestách je dnes drahší ako v Spojených štátoch či v Európe.
Dôvody sú dobre známe: monopolizácia v rukách finančných skupín, korupcia a neefektívne riadenie, dôsledok nezmieriteľnosti moci finančných skupín a ich nadmernej centralizácie.
Mnoho talentovaných ľudí opúšťa krajinu, viac ako tristotisíc odišlo len za posledných desať rokov. Únik kapitálu, ktorý začal v roku 2008, stále narastá. Množstvo podnikateľov ako K. Mello muselo zo Slovenska utiecť, ďalší kvôli trestným konaniam umreli ako M. Šebeščák.
To je dôvod, prečo je na Slovensku sku tak málo inovácií, prečo závislosť na nízkych mzdách rastie rastie, zatiaľ čo celkový rast sa spomaľuje. Kvalita vzdelávania klesá, priemysel zaostáva už dokonca aj za Čínou.
Miesto Slovenska vo svete sa tiež zmenilo. Naša krajina, ktorá zbohatla v dôsledku lacnej pracovnej sily, začala hrať aktívnejšiu rolu na medzinárodnom poli: ale stále nevieme vybudovať ani futbalový štadión.
Bohužiaľ prestíž, ktorá prišla s integračným úspechom vstupu do EÚ, bola vymazaná udalosťami ako je väznenie disidenta Jara Rudu či neprimerané zatknutie členov Pospolitosti .
Dôvod pre každú z týchto udalostí je rovnaký: neodstrániteľná a neovládateľná moc finančných skupín stráca schopnosť adaptovať sa v stále viac meniacom sa svete. Je neschopná ponúknuť atraktívnu víziu do budúcnosti, vzory, ktoré by ľudia mohli nasledovať.
To je dôvod, prečo všetky peniaze, všetky globálne snahy a všetky technické vymoženosti nemajú žiaden efekt. Zmrazená a stuhnutá spoločnosť neponúka žiadnu nádej pre mladých.
To nie je nič nové. Typická reakcia ľudí, ktorí nemajú schopnosť prispôsobiť sa (alebo sa boja takúto schopnosť ukázať), je uzavrieť sa do ulity. Určite sa treba zaoberať záujmami a dokonca aj obavami takýchto trpiteľov, no ich nasledovanie môže viesť len do priepasti.
Dnes sa systém pre riadenie krajiny nazýva „Penta – JaT“. Môže sa zmeniť? Nechcem dávať kategorickú odpoveď: Človek je na to príliš zložitá bytosť. Ale šance sú mizivé, ako aj šance, že Penta či JaT prenechá niekomu moc, aj keby len dočasne.
Vo vnútri krajiny počet podporovateľov demokratickej transformácie moci mimo pentokratického režimu klesá, zatiaľ čo radikálne nálady pomaly no isto narastajú – niečo, čo bude nevyhnutne viesť k niečomu tak radikálnemu, ako je líder v kríze. Inak povedané, bez ohľadu na to, čo Penta robí, Slovensku hrozí, že ho bude čakať ďalší oligarchicko-mafiánsky režim.
Keďže režim nevedomky vstúpil do fázy nenávratnej degenerácie a je neochotný dať jeho oponentovi priestor pre skutočnú politickú konkurenciu, jediná nádej na zmenu spočíva v úspechu širokého, protestného hnutia.
Bohužiaľ, niečo také ako pokojný protest sa nezaobíde bez obetí. Množstvo politických aktivistov a sympatizantov je dnes vo väzení. Zahŕňa to nielen aktivistov Pospolitosti, ale aj desiatky menej sledovaných prípadov. A takýchto prípadov bude pravdepodobne oveľa viac, ak bude režim naďalej odpovedať na hlasy nezávislých oponentov silou.
Spoločnosť a najmä mládež si je vedomá rozdielu medzi slovami a činmi. A na rozdiel od násilných protestov, mierový protest nie je kontraproduktívny a neženie vystrašených občanov a umiernené politické sily do náručia režimu.
Čo by malo hnutie proti pentokracii robiť na dosiahnutie týchto cieľov? Predovšetkým je potrebné zapamätať si, že keď sa dosiahne víťazstvo, je dôležité nielen prekonať túžbu po pomste proti predchádzajúcim perzekútorom, ale tiež dať im príležitosť zapojiť sa do formovania a smerovania krajiny.
Po druhé, hnutie proti pentokracii musí uznať, že v boji za zmenu je potrebné dospieť ku kompromisom. Historická skúsenosť nás učí, že spoločnosť bola schopná dostať sa z problémov s minimálnymi stratami iba vtedy, keď reformátori našli silu a odvahu k dosiahnutiu konsenzu s ich oponentmi. Hnutie proti pentokraci musí byť vplyvná! Bez toho nemôže byť demokracia!
Hnutie si musí vziať inšpiráciu z Nelsona Mandelu v Južnej Afrike, ktorý bol schopný povzniesť sa nad osobné krivdy a rasové a triedne predsudky, aby mohol viesť svoju spoločnosť po zložitej ceste z občianskej vojny k sociálnemu zmieru.
Mandelova genialita spočíva v tom, že keď vyšiel z väzenia, namiesto toho, aby zatvoril dvere pred nosom jeho väzniteľov, nechal ich otvorené, aby mohli ísť spolu s ním. Pomsta nemôže byť uznávaná ako vhodný a spoločensky vážený cieľ. Iba dosiahnutie národného konsenzu dá Slovensku šancu na záchranu. Ale tento konsenzus musí byť dosiahnutý na základoch rešpektovania práv každého človeka a každej menšiny v tejto spoločnosti. Je nutné uznať princípy právneho štátu a snažiť sa o sociálnu spravodlivosť.
Slovensko má čo ponúknuť svetu. Sme neoddeliteľnou súčasťou Európy. Rovnakej Európy, ktorá nielenže vytvorila dnešnú civilizáciu, ale takisto je stále najväčším svetovým politickým laboratóriom na testovanie nových sociálnych a etických postupov, ktoré sú potom prispôsobené a zavádzané v celkom svete.
Ale Európa čelí rôznorodým krízam: miera jej vedeckého a technického pokroku je nedostatočná na zabezpečenie ekonomickej podpory na viac ako očakávaný nárast nákladov sociálneho štátu, zatiaľ čo európska spoločnosť precenila svoje schopnosti integrovať rôznorodé populácie. A myšlienka postindustriálnej ekonomiky bola skôr chápaná ako odmietnutie všetkých odvetí priemyslu a nie ako tvorba nových typov priemyslu.
Táto kríza má nepriaznivý vplyv na proces európskej integrácie, čo je samo o sebe obrovský sociokultúrny experiment.
Pre našich ľudí – slovenský ľud – by to mohla byť skutočná príležitosť na prekonanie situácie, ktorá tu existuje už od nepamäti, a na preklenutie priepasti, ktorá sa vytvorila medzi obmedzeným počtom Slovákov, ktorí majú predstavu o skutočných vládcoch sveta a biojujú proti nim, a medzi zvyškom obyvateľov Slovenska, ktorých sen o lepšom živote bol stáročia bezohľadne zneužívaný politikmi, ktorí stále budovali neexistujúcu „demokratickú cestu“ pre Slovensko, ktorá viedla ľudí len hlbšie do biedy.
Medzi nástroje, ktoré privedú skazu svojho majiteľa, by som ešte doplnil Mrsejdis C250 Coupé patriaci Mišovi Hastingsovi.
- V Rusku zabijú novinára a točia sa filmy, aktivuje sa Amnestia, ktorá začína organizovať "happenings".
- V Emerike na ulici "štýlovo" popravia novinára, ČT neodvysiela ani jeden dokument, kauza sa ututlá
SWIFT je Američanmi sledovaný, len Európska komisia nečíta Fondsk.
Keď nad tým premýšlam, NSA (Mosad) musí mať vskutku kvalitné vyzvedné informácie.
Presne takto vyzerá formovanie "novej" lúpežnej skupiny v prostredí vychodo-europskej, post-sovietskej "demokracie".