Čo bolo, to bolo - alebo z objektivity na subjektivitu

Koncom 20. storočia, v jeho poslednom desaťročí, dosiahol atlantický spolok  výrazný vzrast moci, pretože východný, kontinentálny spolok sa v dôsledku socialistickej ideológie začal rozpadať, až sa rozpadol. Atlantický spolok to aj riadne využil, krytý pláštikom "lásky a pravdy" sa vrhol na choré východné štáty a doslovne im vyžral vnútornosti zaživa. 

To je bod, v ktorom si západný system pripadal ako zlatý boh, v tom čase bol Západ doslovne opitý mocou a blúznil o konci histórie, o svojej dokonalosti a večnosti hodnôt a pravidiel, ktoré ho tvoria. Tieto pravidlá a hodnoty sú vraj očividne objektívne, nemenné a trvalé. Každý sa o tom môže presvedčiť, alebo presnejšie povedané ich štýlom: "iba blázon by o tom pochyboval".

Pamätáte?

Toto bola vtedy a je v podstate až doteraz oficiálna ideológia systému, v ktorom aj my žijeme.

Nemienim teraz analyzovať, čo sa medzičasom reálne stalo, ako systém dozrel, prezrel až miestami zhnil, ako sa ďalej zhoršovala infekcia sionizmom a z nej pochádzajúca gangréna fundamentálneho islamizmu, skolabovanie multikulti, reálna bieda a bezperspektívnosť ako aj výbušná situácia, ktorá teraz vládne. Ja to teraz nemienim robiť, lebo to by mala byť práca oficiálnych ideológov - aby, ak už nie ľudu, tak aspoň svojim pánom vysvetlili, čo sa vlastne deje. Prečo, podľa ich teórie, k tomu došlo? Čo sa spravilo zle a čo sa dá spraviť lepšie? Chceme odpovede.

Nič. 

Ideológovia súčasnej spoločnosti v podstate trápne mlčia, nevedia ani len formálne vo svojom modeli vysvetliť javy, ktoré sa dejú.

Zmohli sa iba na jedno: vyhlásili koniec reality. Vyhlásili, že v tejto dobe sa už nik nedrží pravdy a nahlásili, že vládne doba postfaktická.

Prešli od formálne deklarovanej "objektívnej" ideológie na jej protiklad, na "subjektívny" nezmysel".  Svet je chaos a nič o ňom nemožno presne povedať - asi tak sa ich postoj dá zhrnúť.

 

Toto chcem zdôrazniť. Toto považujem za vyhlásenie kapitulácie celej tejto spoločnosti. Je to podobné, ako keby v socialistickom režime vyhlásili, že Marx bol tupec a Lenin zločinec a marxizmus-leninizmus nahradený nejakou perestrojkou. Je to ako keby katolíci vyhlásili, že Panna Mária nie je svätá a treba sa prestať k nej modliť. Áno, také niečo sa naozaj stalo a stáva. A koniec síce nenasleduje hneď a ani nie je absolútny, ale po strate vlastnej ideológie to už nikdy nie je ono.

To je dobre si uvedomiť, aby ste neskôr neľutovali, že ste to zažili a ani ste si ten prevrat neuvedomili, nevšimli.

 

Pravda, niekto by mohol so mnou nesúhlasiť a pripomínať, že ideológovia sa všetci nestratili a že niektorí držia svoje fundamentálne pozície. Ale to by sme sa bavili donekonečna o jednotlivých prípadoch. Môžete mi veriť, alebo neverte, je to len vaše rozhodnutie. Ja vidím všade mlčanie hlavných, bývalých, zvlášť sionistických manipulátorov, a naopak vidno všade strkanie len druhotriednych poskokov. Vidím úplnú rezignáciu na objektívnosť a všade len podhadzovanie subjektívnosti. Namiesto hľadania reálnych sociálnych príčin sa ponúka na vysvetlenie ako úplne normálna - treťotriedna psychologizácia. Veci sa vraj nemenia preto, že majú ľudia objektívne dôvody na boj, ale vraj preto, že ich niekto oklamal. Nič viac.

Nuž, títo noví ideologickí poskokovia druhej triedy často ani nič iné nedokážu. Kým pred rokmi hlavná ideologická trúba Sme ponúkala aspoň povedzme teórie o budovaní kapitalistického blahobytu - ktorý určite príde, len treba počkať, tak dnes je odkázana len na surrealistické mekotania Havrana a jemu podobných. Kým ešte pred pár rokmi boli oponenti označení za nacistov a tí vyhlásení za historicky zničenú politickú silu, tak dnes v hlavnom ideologickom plátku Denníku N bývalý kovaný  marxista, eštebák a dnes neomarxista Ivan Kamenec vyhlasuje, že debatiť s vodcami "extrémistov" je "neúčinné", a že sa treba zamerať ... na psychologické pôsobenie na mladú, ešte teda neskúsenú a slabú nastupujúcu generáciu. Tomu hovorím zúfalstvo, tomu hovorím rezignácia na svoje predošlé rádoby nedobytné postoje. Tomu sa povie defetizmus pred novými vodcami a novými silami. Tomu sa povie zbabelosť.

A hneď vo vedľajšom článku rovnako stará známa marxistická sociologička Oľga Gyarfášová vyhlasuje, že to s Kotlebom "sa vtedy podcenilo". Nuž, súdružka sionistka, aby si si nemusela namáhať svoje dva židovské mozgové závity, rovno ti poradím, že tak, ako ste vtedy podcenili, že sa ĽSNS dostane do parlamentu, aj teraz to všetci "podcenujete" ak neveríte, že sa Kotleba v dohľadných rokoch veľmi pravdepodobne stane súčasťou vlády, a možno aj jej predsedom. Alebo to azda nie je tak?

Všetky súčasné ideologické výplody ukazujú aj dalšie posunutie: kým ešte v nedávnej minulosti sa oficiáli zaprisahávali, že cieľom je dialóg a bez neho nič nepôjde, a len tak neoficiálne bránili všetkými možnými prostriedkami akejkoľvek diskusii, dnes už aj oficiálne odmietajú hovoriť s vodcami a s inými rozumnými ľudmi zdravých síl národa a spoločnosti. Oficiálne. Lebo veď aj načo, že, je vraj postfaktická doba, nemá to zmysel.

Robia neuveriteľnú chybu. Robia síce len to isté, čo mocní sfetovaní silou a konzumom robili vždy aj v minulosti, znova a znova, ale aj tak by ju v informačnej dobe azda už robiť nemuseli. Ale robia ju. A ponesú zodpovednosť, tak ako v minulosti. Nie všetci, žiaľ, to nie - ale mnohí. Na tomto zákone sa nikdy nič nezmení.

Pláštik postfaktickosti im naozaj nepomôže. Nepomôže ani ich zdegenerovanej ideológii, ani im osobne.

 

 

 

 

 

 

 

 
0
Jeshitake Kakakashu

Je to zvláštne. Napriek tomu že sa s Normanom v niektorých jeho názoroch nezhodujem, aj mne už niekoľko dní chodí po rozume presne táto „postfaktická téma“. Zrejme úroveň mediálnych drístov dosiahla hladinu, na ktorú aj názorovo odlišní ľudia dostávajú rovnakú alergiu!

„Namiesto hľadania reálnych sociálnych príčin sa ponúka na vysvetlenie ako úplne normálna - treťotriedna psychologizácia. Veci sa vraj nemenia preto, že majú ľudia objektívne dôvody na boj, ale vraj preto, že ich niekto oklamal.“

Ako nádherný príklad „úvahy“ štvrtotriedneho filozofa publicistu (odvodené od slova cista – nádor -> rozumej verejný nádor :-D) uvediem nasledovné :
http://aktualne.atlas.sk/slovensko/spolocnost/komentar-mariana-balazsa-p...

Už len samotný životopis tohto ideologického akrobata by mal stačiť na to, aby zaliezol do hlbokej diery a pohyboval sa po Bratislave iba kanalizáciou.

Nie, ON SA POVAŽUJE ZA MAJITEĽA PRAVDY!

Zacitujem z „myšlienok“ (prepáčte za výraz) sociálneho debila:
„Falošné správy sa úspešne šíria kvôli svojej jednoduchosti i akejsi magickej príťažlivosti. Fakty už nehrajú rolu. Vo svete demagógie, populizmu a štvavej politiky mizne aj civilizovaný dialóg.“

Jednoduchá otázka – kto šíri falošné správy? V spoločnosti, kde médiá sú v rukách oligarchie? Prečo ľudia neveria PRAVDE ktorú šíria?

Čo sa táka sociálnej psychológie a mediálnej manipulácie mám toho určite viac prečítané, ako tento (znovu prepáčte za výraz) kozojeb. Tvrdím, že aj mediálna manipulácia má svoje limity. Ak masírujem 25 rokov verejnú mienku sociálnym darwinizmom v štýle „každý nech sa postará o seba“, ak životné minimum a minimálna mzda sú stlačené na hranicu biedy, potom je prakticky nemožné presvedčiť obyvateľov o morálnosti akceptovania migrantov s nákladmi 1500 € na solidaritu s jedným „utečencom“. Ak nemáme elementárne seriózne údaje o ich etnickom zložení a dôvodoch migrácie, ak sa títo „migranti“ už pri vstupe do EÚ chovali ako zvieratá a ich útoky na hranicu niekto evidentne organizoval, po ich výčinoch po príchode je priam nemožné si vytvoriť ku násilnému „remigrovaniu“ za pomoci kvót presvedčiť obyvateľstvo o solidarite s týmito násilne sa chovajúcimi obeťami násilia.

Nemusíte byť spravodajskí experti, aby ste po zhliadnutí záberov
https://www.youtube.com/watch?v=xtbFV7MEaGM
https://www.youtube.com/watch?v=e4TkICsiiEg
https://www.youtube.com/watch?v=xtbFV7MEaGM
a porovnaní s informáciami v čase „pravdivej politiky“ pána Balazsa objavili organizáciu a organizátorov týchto nepokojov.

Pokochajte sa na účinkovaní médií a „ľudskoprávnych aktivistov“!
https://www.google.sk/search?q=Hungary+migrants+riots&biw=1280&bih=602&t...

afinabul

V dňoch 2-3.7.2016 sa konala konferencia v Ukrajinskom Kyjeve na tému Intermarium. Dostali sme pozvánku a s veľkým očakávaním sme pozvanie
prijali. Akciu organizovali naši kamaráti z civilného oddielu Azov.
https://pospolitost.wordpress.com/2016/07/07/sp-na-konferencii-v-kyjeve-...
Stano Pičev, šef Múzea SNP
http://nadhlad.com/comment/20431#comment-20431

Norman

Stará Pospolitosť (a iní) majú pozitívne postoje a linky k časti ukrajinských radikálov - myslím, že aj tu na Nadhľade o tom bola reč. Môj názor bol a je, že je to klasické kupovanie si a infiltrovanie nezávislých radikálov. Chalani sú mierne povedané naivní a nevedia, čo robia (okrem tých niektorých medzi nimi, čo žiaľ vedia čo robia:(

Aký je tvoj názor? Dáš tu link a nič k tomu.

Ľubov

v súčasnosti áno,platí to.Ale dovolím si tvrdiť,že už dlho nebude,pretože so stúpajúcimi preferenciami sa k strane Naše Slovensko bude hlásiť čoraz viac ...povedzme,osobností.
A medzi prirodzeným odpadom sa budú objavovať skutočne hodnotné nové tváre.V toto dúfam a preto podporujem Kotlebu.Potrebuje 20% a potom,nech ho Boh ochraňuje,ak nás oklame.Samotný nevýrazný Mičev-úbožiak,ktorý bude favoritom médií.Tým je povedané všetko.

Norman

reč je o starej Pospolitosti, teda nie o kotlebovcoch LSNS. V tomto majú rozpor, majú aj iné rozpory - a to sa vlastne pýtam, ako to medzi nimi vyzerá.

Kotleba nemusí oklamať, ale môže ľahko sklamať. Jeho osobný profil je prirodzene, ako u každého z nás, limotovaný a daný. Podľa jedného Parkinsonovho zákona každý stúpa až dovtedy, keď už nestačí na svoju funkciu, až za túto hranicu. Ináč povedané a aplikované na LSNS to znamená, že to, čo fungovalo dole, nie je funkčné hore, nemusí byť. Najlepšie by bolo, ak by si vystačil so starými aspoň morálne overenými ľuďmi, ale v tomto je limitovaný ešte viac, zrejme aj kvôli svojmu predošlému prístupu. Mať okolo seba tím je špecifické umenie a kedysi si zrejme ani moc nemohol vyberať. Okrem Uhríka tam moc nevidím.

Znova pripomínam pravidlo, že skôr, ako sa noví ľudia dostanú hore sa tí predošlí horní ľudia prezlečú do nových myšlienok. Nie je to dobré, je to horšie riešenie a je to samozrejme vrcholne nespravodlivé - ale tak to bohužiaľ je. Vidno to aj na vývoji v Smere a podobne. Každý múdry v ňom už pochopil, že národ potrebuje národnú stranu. A že národne zákonite zahrňuje aj hodnoty sociálnej harmónie, rovnováhy..

Našťastie od politikov netreba veľa očakávať, stačilo by málo : a tak je aj Kotleba stále to lepšie riešenie. Posledný prieskum im dal 11%, sú už tretia strana v poradí - hm, je nejaké miesto, kam by slniečkári mohli odísť? Pretože azda nechcú žiť v takom zlom štáte, v slovenskom štáte.
Odporúčam im Saudskú arábiu alebo Jemen - to super multikulti, tá exotika, tá rafinovaná perverzita, tie drogy, to náboženstvo mieru, neďaleko najväčšia demokracia na blízkom východe Izrael - no nebude im tam lepšie, ako v krajine xenofóbov a rasistov?
Príjemné biely deň prajem. Vlastne storočie.

Ľubov

A pri tej príležitosti,nie len Tebe ,milý Norman,ale aj ostatným súčasne tak starosvetsky krásneho Ježiška,lebo práve nemyslím na politiku,ale na iné .

Dúfam,že si pochopil,že všetky tie darčeky a knihy,ponožky a voňavky máme naozaj od Ježiška a nebudeme naivne veriť,že nám to kupujú nejakí dospelí :))

Murkoslav

Srandy kopec. Ten vodca Slovenskej pospolitosti Jakub Š. nezaprie svoj semitský pôvod. To má byť akože vodca SP ? S čiernou bradou a obrovskou dierou v uchu ? To je riadna fraška.

balu

no...
anno dacumál som sprostredkúval medzi SP a maďarskej MNA. 6-7 rôčkov tomu bude iste. Spoločný pochod z Komárna do Komáromu a pod. Viezol ma zo Senca Sýkora, vtedajší Vodca SP, bolo tam plno policajtov Ivana hneď zastavili, bolo všetko v pohode. . A za SP v Komárne viedol reč ... Jakub Š. - ktorý mi už vtedy smrdel. 6-7 rokov tomu. Aj SP aj MNA to mysleli úprimne, píčo (jakub) si myslel že si na tom niečo vybuduje. Hovoril pekne, spisovne a tak. "Ak to ináč nezvládaš, postav sa mu do čela". Ale kurva som bol plný ideí a vyzeralo to tak dobre.

Neviem chuôpci i dzevčatá. Kúsok nato MNA odsabotovali znútra a v tom čase sa zakladala NSĽS a oddelila od SP. Ani nikto nepoloží otázečku, prečo vznikla "kotlebova nsls". Niečo robia lepšie, aj "organické okolnosti" sú iné. Predtým v Maďarsku vznikala Garda, by the way. Organicky a ľavou zadnou to rozdrobili.

Summa. Keď niečo chcú zničiť, idú nato znútra, MNA to nezvládla a SP hej, asi sa preto aj zmenili, nevým. Keby som mal volebné právo na Slovensku, tak som Kotlebovec. Ale výte tutaj šecci, že som Uhor. Beriem to za jednu a hlavne svoju vlasť, mondokujte tuna kludne aj slovensky :-) jak ste to ajtak robili furt :-) aj za nemcú aj za madarú, aj za čechú

Norman

No teda fuj.
Ale moc som nepochopil - kto je teda dobrý a kto zlý? :) To sú večné problémy, manipulácie a zrady...

K tomu ma ale napadá aj jeden príspevok, čo som výnimočne dal na Prop, ale je v podstate o dôležitej téme, tak ho dám aj sem.

-----
Myslím, že je čas povedať, že väčšina tých bývalých skinheadov , nacionalistov či neonacistov o veci naozaj moc nevie, a ani nejako inštinktívne netriafa klinec po hlavičke. Tieto hnutia boli často manipulované štátnymi fízlami a slúžili len na vytváranie obrazu nepriateľa.

A ešte aj dnes tento ich imidž a dnešné správanie bránia presadeniu sa pozitívnych myšlienok v širšej verejnosti. Nemyslím nikoho konkrétne, myslím všeobecne tu určitú penu, ktorá neustále jestvuje a robí škodu.

Títo „neonacisti“ sú odchovaní propagandou, ich pravidlom je, že robia presne to, čo im systém hovorí, že TO je nacizmus. V princípe teda podliehajú zdegenerovanej ideológii režimu, len vo svojom pubertálnom proteste sa radia na „zlú“ stranu.
To je dnes už primálo.

Ja tých chalanov v minulých rokoch nejak neodsudzujem, nemohli vedieť viac a nemali nič lepšie – dnes sa ale každý taký magor musí spamätať. Tak, ako sa učili „bojovať“, musia sa naučiť aj hovoriť a hlavne rozmýšlať. Ak si naozaj myslia, že Nemci prvej polovice 20. storočia vedeli, ako na to, musia si uvedomiť, že to boli inteligentní a rafinovaní ľudia, a že stavali na bystrom a zdravom národe.
Ak si nekto z nich napríklad myslí, že základom vývoja spred už skoro sto rokov bolo naozaj chodenie nejakých ozbrojených skupín po ulici, tak je naozaj blbec.

------

https://www.protiprudu.org/nacizmus-a-alternativna-pravica-v-mieri-so-se...
je to aj zaujímavý článok, myslím

balu

zareagovať na poznámku ohľadne Jakuba Š. A potom som sa trochu chaoticky (varené víno a potom aj nevarené... zrejme som trochu prepískol) odbočil na pravdepodobne riadený rozklad organicky vzniknutých hnutí, ako na Slovensku SP a anno v Maďarsku MNA či Garda. A ešte plno iných. Rozklad MNA je učebnicovo profesionálne zvládnuté dielo, národne orientovanú nemalú časť obyvateľstva oddrenážovala Jobbik do vopred vykopaného koryta a bolo. A potom zrazu predák Jobbiku, najkrvilačnejší "neonácek" Csanád Szegedi zistí, že on je vlastne žid... Podľa mňa práve založením strany sa "kotlebovci" vyhli osudu MNA. A včil sú v parlamente, takže ja osobne si myslím, že boli bystrejší ako MNA. A už dávno nehajlujú v osadách, vyrástli a podľa mňa sa celkom úspešne ujali novej výzvy robiť vážnu, "dospelácku" politiku.

No dobrí sme my, a zlí hentí čo s nami nesúhlasia, ná né? :-)

S tým, ako to s ideológiou v tých vyholených makoviciach funguje súhlasím s tebou. Presne tak: aj ten obraz o tom ako vyzerá a čo robí nácek im do hlavy vštepuje systém, takže vlastne sú tiež súčasti súkolia. A potrební, lebo bez nich by Židňanská nemohla vymýšlať svoje choré protiústavné zákony. Lebo ten zákon je v prvom rade proti NÁM, inteligentnejším a preto potenciálne nebezpečnejším. Tých trulkov môžu pochytať za hocičo ak by chceli.
-----------
Nie, ja som stále maď. občan, mal som len dlhodobý a potom trvalý pobyt. Ani som sa nepohol a žil som v 3 krajinách :-)

Norman

to vcelku viem, že my sme tí dobrí, len som sa chcel dozvedieť, že kto ešte :-)

To s tým Szegedim, to je teda tiež neuveriteľná story.

Čo sa týka inteligencie - no hej, tá je nebezpečná, ale zas ... ja si myslím, že tí druhí im nakoniec viac papulu natrhnú, ako my. :)
Čiže je ceľkom zbytočné, aby na nás míňali energiu :-))