Čo je to ten "extrémizmus"?

Je síce pravda, že ma akosi nenapadlo počítať to, a preto to môžem dnes naozaj len odhadnúť, ale zdá sa mi, že len za posledne dva týždne som buď počul alebo čítal slovo extrémizmus približne 12 000 krát.

Som z tých, ktori vždy chcú ísť do koreňa vecí, a preto ma už niekoľko dni omíňa otázka, čo to ten extrémizmus vlastne je.
Kedže sa definície tohto slova rôznia v závislosti od doby, miesta aj autora, zaujímalo by ma, či existuje nejaka objektivna a univerzálne prijatelna definícia, tak, ako sa napríklad v astronómii definoval svetelný rok.


Zvlášť by ma pritom zaujimalo aj to, kto, kedy, kde a komu dal pravo definovat extremizmus alebo čokoľvek iné.
Existuje vari nejaka zvolená alebo dokonca Bohom určená autorita s mandátom o takejto veci rozhodovať?

Z kontextu počutého aj čítaného som však dokázal približne aspoň vydedukovat, o čo asi môže ísť.
Kedže ľudia o tom hovoria takmer vždy s odporom, zhnusenim aj strachom, predpokladám, že ide o vec mimoriadne  diabolskú, nehumánnu, zločinecku,  a tým aj odsúdeniahodnú.
Tak som vydoloval zo svojej pamäte najväčšie zločiny vykonané na ľudstve za posledne desaťročia, a vyšlo mi, že toto sú najvacsi extrémisti nášho sveta:

- USA a Izrael za zabitie státisícov a devastáciu životov miliónov ľudí v Afganistane, Iraku, Líbyi, Syrii, Libanone a v Palestine,

- lavicovi aktivisti za zaplavenie Európy, Severnej Ameriky a Austrálie prisťahovalcami z krajín tretieho sveta,

- skorumpovaní politici, ktori svojou zločinnou chamtivosťou zničili väčšinu krajín a životy ich obyvateľov,

- bankári, ktori uvalili všetkých obyvateľov tejto planéty do otroctva úžery a dlhu, a v procese svojimi praktikami spôsobili nezvratne škody na životnom prostredí celej planéty,

- v neposlednom rade však je extrémistická aj všetka chamraď, ktorá si mysli, že žije len preto, aby mohla žrať a kopulovať, pričom žije v presvedčení, že niekto iný má povinnosť venovať svoju vitálnu energiu na zabezpečenie takéhoto parazitického života.


Pripúšťam pritom, že iní ľudia na základe iných životných skúsenosti a inej úrovne ich vedomia, mohli dospieť k inej definícii extrémizmu.
 

 


( ilustračné foto na titulke: americký idol v centre Washingtonu, prezident Lincoln s fašistickými symbolmi)

lincoln fascii

Prasiatko
Grigoriy, aké symboly má tá socha? Myslíš tie zväzky prútov "fasces" - o ktoré si opiera ruky? Iné nič nevidím!
Grigoriy
nie je odomňa, ale asi máš pravdu. 
Norman
sú fašistické zväzky, zväzky prútov, fasces http://en.wikipedia.org/wiki/Fascist_symbolism. Lincoln ich má pod oboma rukami, ako vidíš. Je Lincoln (alebo inštaláteri sochy) fašista? Alebo fašizmus americký z preloma 20 storočia bol ok?  
Prasiatko
Veď ja ťa plne chápem. Mysleli sme obaja to isté :) Je slaboduché od médií tento i budúce roky kričať na Ľudovú stranu Naše Slovensko, že sú neofašistami. Čo sú potom mocipáni Pentagonu a Elyzejského paláca, či ich kamarát Katarský emir ? Skutky ich vzudšných vojsk v Líbyi vypovedajú, že ano..sú to korporátfašisti. (ok, Katar tam mal len pozemné sily) Ešte ti poviem, srbskí žoldnieri sa v 2011 nechali najať do Qaddáfího vojsk, keď ešte vyzeralo, že útok kontrarevolučných pod falošnými vlajkami Tripolis zvráti, podobne ako Husajn ustál situáciu začiatkom 90-tych rokov. Keď v horúcom lete došla správa o udalostiach v OSN a že ZLONATO ide fakt importovať do Líbyie slobodu bombami a fosforovými zápalnými bombami (zakázanými medzinárodnými dohovormi) - to si  mal vidieť, ako opreteky Srbskí žoldnieri dezertovali. Nechcelo sa im skapať v beznádejnom boji. Tak to vyzerá, keď sa nejaký štát oprie o tých, ktorým ide o peniaze, nie o ideu.
Kojokok
Mne sa zdá, že extrémista je ten, čo nevyhovuje mocným a sú naňho extrémne napálení, pretože môžu naňho extrémne doplatiť. Preto vyvíjajú extrémnu aktivitu na jeho zničenie.