Čoskoro v každej dobrej realitnej kancelárii

Jewyorský startup v oblasti architektúry AI SpaceFactory dostal od NASA cenu za kokón. Nie je obyčajný, ale multiplanetárny.

Idete na Mesiac a s vami sa ako v klasickej výletníckej pesničke vezie 3D tlačiareň. Dorazíte do cieľa, vyprintujete kokón a žijete. Mars - detto. Volá sa to Marsha a z popisu jej funkcií sú pozoruhodné dve: má zabezpečiť udržateľnosť existencie ľudí na inej planéte a má vytvárať prostredie humanity.

Je zarážajúce, že človek, ktorý preukázateľne nedokáže udržateľne existovať na veľkej, príjemnej a bohatej planéte, to chce cez nejaký opičí startup docieliť mimo Zeme. Ešte zarážajúcejšia je snaha vytvoriť "prostredie humanity". Hypsterské kreatúry z IA SpaceFactory tam zjavne idú zaviesť preľudnenie, zničujúce vojny, emočnú nestabilitu spojenú s krutosťou a celkovým kreténskym správaním, demokraciu, genderovú ideológiu a mainstreamové médiá. Aj boj proti fašizmu, boj za práva menšín, boj proti oxidu uhličitému, ocenenia pre rapperov a niekde v rohu kokónu aj pomníček Kuciakovi (a jeho snúbenici, samozrejme).

Alebo si architektonickí startupisti predstavujú pod pojmom humanita niečo iné? Čo to len môže byť?

Celý bizarný startup má jedno malé plus. Kokóny sa budú dať použiť aj na Zemi, keď už bude (z geologického hľadiska čoskoro) vyzerať ako Mars.

Len či bude dosť kokónov pre všetkých.

Tie vyvolené sa označia...hm, akože je to v Starom zákone? 

 
Norman

hej. využitie na Zemi bude oveľa viac pravdepodobné. Pokiaľ sa plyny uvoľňované z arktických ľadov naoza prejavia, bude menšia časť ľudstva žiť v kokonoch. Väčšia časť nebude.

slaven1

"Ach jaj, tieto rendery by mali zakázať ako patenty, ktoré su iba na výkresoch. Takýchto animácii naserie každý študent 3D dizajnu do rana plný kýbeľ," je citát, všeobecne sumarizujúci vesmírne úspechy druhej strany Atlantiku.

VR video je presne ten technologický stupeň, na ktorý majú USA mozgové kapacity. Prosto tupá holý-úd-ska propaganda. Obrázky, videá, filmíky, pesničky, počítačové hry pre 30-ročné deti.

Hej, presne tak. Je to niečo typu "pristátie Apollo 11 na Mesiaci", ktoré "pristálo na Mesiaci" jedine vo filmovom štúdiu Stana Kubricka.

Inými slovami, "humanitu" indženíri USA nikdy na Mars nedostanú. Mimo Zeme bude človek najskôr kráčať vďaka Číne alebo Rusku, skorej všetkého Rusku.

Rusi pripravujú koncom roka tretí test ich novej modulárnej rakety Angara, ktorá je schopná v maximálnej konfigurácii vyniesť na obežnú dráhu náklad s hmotnosťou okolo 35 ton (Protón zvláda okolo 6 ton).

Pre neskôr narodených pripomínam, že práve neexistencia silnej rakety, schopnej vynášať ťažkú váhu, bránila ZSSR uskutočniť ich program pristátia na Mesiaci. S vyvíjanou raketou N-1 plánovali vynášať nosnosť okolo 90ton. Odpáliť ju skúšali celkovo 4-krát, no neuspeli ani raz.

Mimochodom, na modifikovanom raketovom motore RD-181, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre N-1, doteraz lieta druhá strana Atlantiku do vesmíru (vrátane NASA).

Video je z 2016. Bolo spravené ešte pred tým, než Roskozmos pod seba prebral Rozogin. Tak dúfame, že nebude pričasto strkať do sofistikovaných prevodníkov organizácie rôzne suché konáre.