Covid-19 september - tento raz grafy o smrti

Grafy s údajmi o druhej vlne, porovnávajúce súčasný jesenný stav s priebehom na jar, ukazujúce, že v miere infekcie už Európa jar prekonáva, tu boli uvedené a sú jednoznačné.

Kedže ale jestvuje určité falošné uspokojenie, že to je len infekcia, ale nehovorí to o chorých a mŕtvych, dám sem aj zopár kriviek s počtami mŕtvych. V stave ku 25. 9. 2020. 

Pripomínam, že mŕtvi nie sú jediný dopad pandémie, trvalé zmrzačenie či vôbec dlhodobá choroba a podobne sú tiež jej súčasťou (a ako sa vyjadril Flegr, ak preťažený vodič sanitky spôsobí autonehodu s následkami, sú to tiež obete pandémie).

(technické veci ku grafom ako v predošlom článku.) 

 

1. Denné prírastky úmrtí s Covidom-19. Vedú prirodzene veľké krajiny, India, USA, Brazília 

2. Denné prírastky mŕtvych prepočítaných na počet obyvateľstva. Tu sa predral do čela Izrael. 

 

3. Nie denné, ale sumárne počty mŕtvych. Sú to vlastne dáta ako z 1. grafu, len inak zobrazené. Vidno, že USA, Brazília, India a Mexiko sú krajiny s najväčším počtom mŕtvych v celom priebehu pandémie.

 

4. Tiež sumárny pohľad na počty mŕtvych, tentoraz prepočítané na počet obyvateľstva. K prvým miestam sa tak pridalo Španielsko. Ale Španielsko malo mnoho prípado v prvej vlne, a až donedávna tento desivý počet nezdvíhalo. 

5. Sumárne počty mŕtvych v krajinách V4 a Švédsku. Je tu vážne ešte niektokto chce obhajovať tzv. švédsku cestu?

Za povšimnutie ale stojí aj dvíhanie sa kriviek u štátov V4 na konci, v septembri - to sa tieto štáty vydali tak trocha tou liberálnou mengele švédskou cestou. Ale ako vidno, majú čo doháňať. Mimochodom, patríte medzi tie tisíce, čo kvôli tomu zomrú? Nie? Ste si istí? A čo vaši rodičia, matka, otec? Manželka, manžel? Ani deti nie? Naozaj nik z nich nezomrie, alebo je vám to jedno, proste prírodný výber - veď už sú starí alebo chorí, nie?  

 6. Keďže Švédsko sa vysporiadalo s prvou vlnou tak zle, že sa nezmestí do mierky pre iné štáty,  máme tu sumáne počty mŕtvych s Covidom-19 len pre krajiny V4.
Ako vidno, Poľsko celý čas stúpalo, ale začiatok stúpania počtu mŕtvych pre Maďarsko a  Česko v posledných týždňoch je tiež už evidentný. Slovensko stále na minime - čo je buď štatistická odchýľka, alebo zázrak, alebo neevidovanie starcov zomierajúcich doma, po dedinách, bez testovania. Alebo je to odraz nadľudského zdravia horalov tatranských - možné je všetko, veriť sa dá v hocičo.
 
Kedže ale ľudia na Slovensku nepozerajú do sveta, nepoznajú jazyky (usudzujem aj podľa prejavu prezidentky Čaputovej, ktorej angličtina je napriek desaťročiam v medzinárodnych mimovládkach a intenzívnej výučbe teraz v úrade - ktorá je proste hrozná, ako svedčí aj prečítanie jej prejavu v OSN) - teda ľudia na Slovensku žijú v príjemnej nevedomosti a nemajú predstavu, prečo sa to, čo sa deje, volá pandémia. 
 
Aby som ale nevyznel negatívne a pochmúrne: ako hovorí vývojový biológ Flegr, každá epidémia pominie. Buď sa vyselektuje vírus do menej agresívneho typu, alebo hostiteľ získa imunitu, alebo hostiteľské etnikum vymrie v dostatočnej miere, a tak aj epidémia. Táto epidémia Covid-19 znamená pre ľudstvo vlastne dar, aby sa mohlo pripraviť na horšie. V Číne tak aj naozaj robia, snažia sa zorganizovať veci tak, aby komunity boli čo najviac sebestačné. Nuž, pochybujem, či o tom naši západní  tzv. politici vôbec počuli a či by vôbec mali predstavu, ako by sa to dalo zorganizovať aj tu, v dokonalom systéme demokracie. No ale, to už je o inom.
 
0
buko

Som prekvapeny ze nadhlad sa dal na cestu hysterickeho kriku o smrtiacej pandemii ruka v ruke s mainstream mediami, na ktore inokedy hladi velmi kriticky.

Grafy s absolutnymi cislami su manipulativne - a ak sa tym datam da vobec verit (zomrel "s Covidom" alebo "na Covid"? Je tam zaratana aj kazdorocna epidemia chripky?) tak pekne vidime ze ziaden exponencialny narast sa neudial a to bez ohladu na to ako prisne - ci benevolentne krajiny riesili opatrenia.
Zaujimave ze virus takmer nijako nepostihuje kontinent Afriky, kde maju zrejme zazracnu imunitu, lebo inak by asi k nam prenikli informacie o mrtvolach leziacich na uliciach o ktore sa nema kto - vzhladom na hygienicke, medicinske a socialne zvyklosti v tychto krajinach - postarat.

Bolo by zaujimave u viest pocet umrti v kontexte s inymi chorobami - srdcovo-cievne, rakovina, cukrovka - a tu by uz ten pocet mrtvych nevyznieval vobec fatalne, ale skor usmevne.
Je uz dostatok dokazov ze ochorenie ak zabija, tak iba naozaj rizikove skupiny 80 a viac rocnych polymorbinych starych ludi,obeznych, a ine rizikove skupiny.

Toto nie je pandemia ktora nas ide plosne vyhubit ci zdecimovat (ako som si aj ja myslel na zaklade informacii v januari az marci 2020) - je na case priznat si to a upravit svoje vystupy na zaklade tychto novych faktov a informacii.

Mozme sa bavit na etickej urovni - co vsetko je potrebne a nutne spravit aby sme tieto rizikove skupiny co najviac ochranili a vyliecili, ale nahovarat si tu ze nas ide pozabijat nejaka globalna pandemia a preto musieme byt vsetci opat pol roka zavreti doma je absurdita a medicinsky nezmysel.

A ci je COVID dar pre ludstvo? No v kazdom pripade je to pekna prilezitost ako hodit vsetko to zle v kapitalizme na COVID a spravit restart bez vojny a bez toho aby sa centra moci a financii museli obavat nejakeho kolapsu.
A to nie je konspiracia - to presadzuje sam zakladatel vlajkovej lode globalneho kapitalistizmu - Svetoveho ekonomickeho fora
https://www.weforum.org/agenda/2020/07/covid-19-the-great-reset/

Norman

Ak si si doteraz nevšimol, tak to tu mesiace nesleduješ.

Niečo je vysvetlené v tomto článku:
http://www.nadhlad.com/content/pandemia-globalna-moc-alternativa

Nadhľad je hlavne slobodný portál, určite sa neriadi tým, čo kto napíše, ale drží sa ako najlepšie vie faktov. Práve naopak, UMELA anarchistická hystéria o tom, že je všetko v poriadku, ktorá je v NIEKTORYCH alternatívnych médiach, je manipulovaná globalistami.

Ale odpoviem na konkrétne body:
-"Grafy s veľkými číslami sú manipulatívne"? Na čom je založená táto tvoja výpoveď???

- Chrípka s týmto nemá nič spoločné, prečo by som ju mal spomínať? Samozrejme, každý deň zomierajú tisíce a tisíce ľudí na iné choroby - ale čo to mení len na jednom písmene z faktov okolo Covidu? Hlavne stále nechápete rozdiel medzi ustálenými javmi a potenciálnou veľkou pandémiou.

-rozdiel v rastoch epidémie je výrazne odlišný práve podľa toho, ako riešili opatrenia - pozrel si si vôbec predošlé články alebo články kdekoľvek inde? (aha, ja viem, je to všetko lož)? A rast nakazených, ak rastie, je zásadne vždy exponenciálny, bez ohľadu na to, o akú konkrétnu nákazlivú chorobu sa jedna.

-Afrika nemá ani laboratória na testovanie covidu, ani organizačný potenciál na štatistické zisťovanie( okrem Južnej Afriky a Arabov). Preto okrem týchto krajín nie sú reálne dáta.
Ale zaujímalo by ma vysvetlenie opačné, tvoje, - to znamená že po celom rozvinutom svete sa umelo simulujú a faľšujú čísla, len v Afrike sa to globalistom nedarí? Alebo prečo ju akože falzifikátori preskočili? Asi Afričanov nepotrebujú oklamať ale nenapadlo ich, že sa o tom zdraví v Afrike dozvedia aj Európania?

- počet mrtvych v kontexte s inými dôvodmi? Už som spomenul vyššie, samozrejme, že ľudia zomierajú aj na iné príčiny, ale aj keď už rezignujem nad tým, že nechcete pochopiť nebezpečenstvo lavínovíteho rastu pandémie, tie doterajšie úmrtia na Covid nie sú vôbec "úsmevné".

-žijete mnohí naozaj v myľnej a nechutnej predstave o tých nad 80 (?!!!), chorých a podobne. Je to vaša psychologicky úniková fikcia pred strachom. Ale hej, keď ste teda viacerí prišli na to, že táto pandémia zdá sa nejde vyhubiť celý svet, ale len ten odpad v starom veku, tak vám dosť nechutne otrnulo.

-pozri, ja som dal len grafy a priebehy určitých celosvetových meraní. Ak máš návod, ako to vyriešiť, choď na ten Krízový štáb, aspoň ten slovenský, určite budú radi. Reči na webe o tom, že opatrenia "sú zbytočné, lebo sú zbytočné" - nuž, na Slovensku to tak zatiaľ vyzerá, ale ja nemienim presviedčať tých, čo padajúc z mrakodrapu na každom poschodí si hovoria "zatiaľ je to dobré".
Ja dokonca ani nepredpovedám, čo všetko sa stane, ba ani nad tým nezalamujem rukami, ba dokonca ani nevarujem - každá vážne prírodná epidémia je tak trocha aj test, ten skutočný selekčný filter a ja sa kľudne pozerám na to, ako zle ľudstvo reaguje (napríklad také USA). Ak bude na Slovensku niečo podobné - nie len kvôli chorobe samej, ale znásobené aj anarchiou a následnou hystériou - no tak tiež nebudem plakať. Národ mal šancu, nie je to prvá, ktorú nepochopil.

To, že kasínový kapitalizmus potrebuje neustále krízy a resety, je samozrejmá pravda, ktorú už vie aj posledné decko na ulici. Na to ale nepotrebuje ten kapitalizmus žiadne pandémie, nie je schopný ich urobiť. A načo aj - proste vyhlási krízu a je to presne to, čo mu vyhovuje. Napríklad v roku 2008 proste vyhlásil krízu a bolo, teraz to mohol takisto spraviť, nepotrebuje takéto zámienky. A ak by to aj robil, vyzeralo by to celkom ináč.
Ale povedzme, že covid je ekonomický humbuk. Tak si teraz dáme dole rúška, budeme sa oslintávať a veseliť a tak odrbeme globalistov a všetci budeme šťastní? Kontá v bankách a akcie na burzách sa nepohnú, budú ďalej rásť a takto nad globalistami zvíťazíme? Tak nejako? Alebo čo navrhuješ?

Ľudia, spamätajte sa. Nie kvôli vírusu, ale kvôli tejto naivnej predstave o globalistických mafiách.

buko

Ahoj, dik za reakciu - len strucne.

- absolutne cisla pre jednotlive staty naozaj o nicom nevypovedaju, ved tie staty maju predsa rozny pocet obyvatelov, roznu hustotu obyvatelstva a demograficku skladbu.. mas tam prepocty na pocet obyvatelov - preco si ich nepouzil vsade?
- ja netvrdim ze sa falsuju cisla, skor ze sa to cele prehana.
- s chripkou ze to nema nic spolocne? Ved je to z podobnej rise RNA virusov - aj sa podobne prenasa. Obe mozu byt pri tazkom priebehu smrtelne.
- nie rast nakazenych, ale rast smrtelnych pripadov je na tych tvojich grafov linearny - co je normalne pri chorobe ktoru zatial neviem efektivne liecit
- okrem toho ze je linearny - tak je jednoducho nizky - tie poctu su jednoducho nizke - ten virus nezabija plosne, nedecimuje. Prepac ale cisto pragmaticky - ak ma niekto 100kg nadvahu - tak sa mu tazko dycha aj zdravemu a zachranit ho pred akutnym respiracnym ochorenim je medicinsku naozaj obtiazne. Rovnako polymorbidny 85 rocny pacient s rakovinou - tam uz imunita nefunguje ako by mala a hocico ho skoli?
Ako z tohto mozes dedukovat ze som otrnul? To su proste fakty a denne umieraju kvoli takymto dovodom tisice ludi. Ale len s prichodom korony sme sa rozhodli tychto ludi za kazdu cenu ochranit a predlzit ich zivot (uz aj tak dnes v znizenej kvalite) .. dokedy?

Ja napriklad nie som uplne OK s tym aby Matovic na tlacovke po mne ziapal ze som mu to pokazil, ze som to posral len preto ze si odmietnem na prazdnej ulici dat rusko, alebo ze moje dieta nezoberu do skoly a do skolky lebo "otca kona brata pes" mal pozitivny test na koronu. A podobne nezmyselno - chaoticke opatrenia. A na zaklade toho vyhlasenie nudzoveho stavu, ktory vyrazne obmedzuje (a v prenesenom vyzname ozobracuje) takmer vsetkych.
Cize ak sa chces nechat obmedzit a ozobracit od tejto nekompetentnej vlady tak pripustam - ze ti takato situacia moze vyhovovat. Mne vsak nie.

Este co sa tyka grafov - tak tu robia predikcie na zaklade dat z US statistik a pekne vidno ze "druha vlna" sa akosi nekona, napriek tomu ze pocet "pozitivnych" cize nakazenych stupol.
https://viz.covid19forecasthub.org/

a toto je oficialny text WHO k COVID19
Ochorenie spôsobené koronavírusom (COVID-19) je infekčné ochorenie spôsobené novoobjaveným koronavírusom.
Väčšina ľudí, ktorí ochorejú na COVID-19, bude mať mierne až stredne závažné príznaky a zotaví sa bez osobitnej liečby.
SPÔSOB ŠÍRENIA
Vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, sa prenáša hlavne prostredníctvom kvapôčok, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo vydychuje. Tieto kvapôčky sú príliš ťažké na to, aby sa udržali vo vzduchu, a rýchlo padajú na podlahy alebo povrchy.
Infikovať sa môžete vdýchnutím vírusu, ak ste v tesnej blízkosti niekoho, kto má COVID-19, prípadne dotykom kontaminovaného povrchu a následným dotykom očí, nosa alebo úst.

Nevidim nejaky rozdiel medzi spravanim sa v chripkovom obdobi pocas epidemie alebo ak sa nechces nakazit beznou nadchou a tymto novym virusom.

Norman

Ku grafom: sú samozrejme robené aj ku počtu obyvatelov, všade je to ozančené, je to vysvetlené v predošlých článkoch, ale dá sa to pochopiť.

Keď sa hovorí o Covide, môžeme hovoriť o hocičom, samozrejme, aj o kiahňach, ale prečo by sme museli? Prísť a spýtať sa - a spomína sa tam španielska chrípka? - nuž všetko sa všade nespomína. Keď bude článok o autíčkach, nebude sa tam hovoriť o vláčikoch, aj keď aj tie majú kolieska.

To, koho covid zabíja, a koho mrzačí, je samostatná téma. Grafy som znova vytiahol, lebo sa čísla jasne začali meniť, tak nech si ľudia ale aj ja urobíme predstavu, ako to naozaj je.
Ak sa máme baviť o tom, že si chorí za to môžu sami - to v určitom zmysle platí o každej chorobe. Rakovinári, diabetici, určite sa málo hýbali, fajčili, veľa pili, priveľa alebo primálo sexovali, žili osamelo alebo naopak sa príliš združovali - dôvody si lekári vždy nájdu. Prosím ťa ... to čo píšeš, že aj tak majú život v mizernej kvalite - zaujímal si sa o to, kto všetko bol chorý na Covid a ako to znášal? Troška empatie, aspoň zo slušnosti ... no.

Čo sa týka Matoviča - s tým mi daj pokoj. No práve, hovorí z vás zlosť, ako vás Matovič urazil (mňa nie, lebo mňa uraziť on teda nemôže). Lenže ja s Matovičom nič nemám, dokážeš to akosi rozlíšiť? Ale dám vážne radu: skúste už vy všetci odlíšiť svoju kritiku voči konkrétnym opatreniam, od akejsi všobecnej "argumentácie", že covid je zásadne a jednoznačne vlastne neškodný vírus.

Ja konieckoncov tiež nie som profi epidemiológ a ani lekár: dávam sem len grafy a robím určité MATEMATICKE predpovede a pandémiu sledujem ako sociálny fenomén. Sledujem, ako to sociálne nezvláda Matovič, ale ako to rovnako nezvláda aj rôzna tá banda už ani nie alternatívy (Bukovský ani Lipták neboli a nie sú žiadna alternatíva, len šašovia), ale teda ako to trápne hovadí táto pseudoalternatíva.

V US sa druhá vlna nekoná, lebo ešte neprekonali žiadnu prvú. Počet mŕtvych trocha klesol, prirodzene. Ale to sme prebrali či prebralo sa inokedy, pri všetkej úcte, to opakovať znova nemám čas (aj keď si vás všetkých, čo sem chodíte, cením. všetkých desiatich :-)

vrbovčan

Môžem Ti ich vymenovať. Plus Ty.

Norman

tu v diskusii je to ideálne,
ale autori mi nejako ušli.
To bude asi tým, že som im neplatil :-(
Holt, musím to nahradiť sám, to povedzme zvládnem - ale úroveň potom pôjde príliš hore :-o

Dnes bol súd s Ruskom, je niečo nové v tvojej oblasti?

Ľubov

Mne sa najviac pozdava ist stredom,cize,vyhybat sa ludom. Alebo to niekomu nevyhovuje.-) ? Ak pockame tri-styri tyzdne,budeme vediet viac. Konecne by sme sa mohli dostat blizsie k odpovedi na otazku,v ci prospech... v ci prospech je kovid ozajstny a aj vymysleny?

Obcas ma napadne dost sialena myslienka,ze mozno aj v nas (prospech),ale nechcem provokovat.

Norman

ja si osobne mylím, že ten vírus sa naozaj časom oslabí a bude v podstate neškodný, aj vakcíny ho dostanú.
Dovtedy odporúčam našincom naozaj sa nakazeniu vyhýbať. Je to otázka času, ako ináč.
A tí, čo prídu na mizinu - nuž kritizovať konkrétne opatrenia, nepaušalizovať. Je naozaj chyba, že ani náhodou neprišli doteraz konkrétne na to, ako sa to šíri najviac na Slovensku.
Ale alternatíva by mala zásadne prejsť z tej naivnej pozície, kde teraz je, späť na svoju pôvodnú:
vírus nie je maličkosť, nejako musel vzniknúť, niekto je zodpovený a podobne ...

Ľudstvo ma horšie problémy, covid nás naozaj všetkých nezabije, keď už, tak iba jednotlivo, napríklad iba mňa---

Čo sa týka peňazí - tie proste nie sú a nebudú, ako hovoril Markovič.

nové