Demokracia v praxi - jedno percento ovláda väčšinu

Bohatí sa každým rokom stávajú bohatšími a chudobní chudobnejšími. To sú výsledky, ktoré zverejnila organizácia Oxfam.

Konkrétne to znamená aj to, že spoločné bohatstvo najbohatšieho jedného percenta ľudí (vyše 70 miliónov osôb) bude vyššie ako v prípade zvyšných 99 percent svetovej populácie.

Bohatstvo najbohatších 80 ľudí, 80 oligarchov, je väčšie, ako spodnej 3,5 miliardy ľudi, teda väčšie, ako celkový majetok poloviny ľudstva.

V prvom rade tu bije do očí abnormálna deformita systému, ktorá sa navyše neustále zhoršuje. Táto tendencia ku katastrofickému vývoju bola známa od začiatku vlády plutokratického systému, a už v 19. storočí bolo vidno, že systém sa jej nedokáže ubrániť a zatiaľ vždy skončila "krízou", čiže zrušením pravidiel, ožobračením populácie a násilnosťami, ničením, prevratmi a vojnami.

Treba si navyše uvedomiť, že majetok tejto úzkej menšiny je v každom slova zmysle nedemokratický, to znamená, že nie je akokoľvek spoločensky kontrolovaný, verejnosť nemá žiadne informácie, ako sa tieto zdroje zajtra použijú a už vôbec to nemôže ovplyvniť. Tento majetok je dedičný, čiže nežijeme v žiadnej demokracii, ale v dedičnej despocii na úrovni stredovekej monarchie. Túto vetu mnohí z vás pokladajú za obrazné vyjadrenie, ale je to naopak jediný možný presný spôsob definície súčasného systému, keď odložíme falošné ilúzie a ružové farbičky. Je to dedičná despocia - a aj keď sa demokratom pri tej predstave zdvíha žalúdok a nechcú ju akceptovať, je to presne tak.

Navyše je konkrétna súčasná vládnuca vrstva -zas po zrelej a chladnej technickej úvahe a formulácii - prevažne zložená z geneticky podmienených sociopatov a jej svetonázor je založený na primitívnych predstavách a reflexoch puštnych kmeňov spred tisícročí, čiže na živočíšnom rabovaní a vyciciavaní sveta do poslednej kvapky krvi, a to sveta ľudí aj prírody.

Happy new year 2015.

 

Autor: 
téma: 
Buheh

ako jedno také provizórne riešenie: kým nemáme vymyslený lepší systém, tak teda dobre, ostaňme pri starom, ale urobme aspoň reset. Ako keď nám v počítači po pár rokoch začnú vindovsy haprovať a počítač spomalí, bo je zahmyzený kadejakými hlúposťami. Vtedy najlepšie pomôže systém preinštalovať. Tak aj v tomto prípade: nech teda hoc aj všetko ostane tak ako je, ale akurát začnime zase všetci od nuly. Všetky plusy aj mínusy zrušiť a začať pekne na rovnakej štartovacej čiare, šikovní aj menej šikovní. Všetok majetok znárodniť a rozdeliť rovným dielom a šup, hajde podnikať a zarábať.

Viem, súkromné vlastníctvo je v kapitalizme posvätné. Lenže aj fungujúci trh a férová súťaž sú posvätné. Klasici kapitalistickej ekonómie niektorí odvodzujú súkromné vlastníctvo od boha a podobných hovadín, ale tí ostatní viacmenej konštatujú, že súkromné vlastníctvo tiež nie je nič iné než len ďalší ekonomický nástroj, pomocou ktorého spoločnosť riadi svoje fungovanie. A z toho vyplýva logický záver: aj tento nástroj má zmysel používať len vtedy a tak, aby bol na prospech spoločnosti ako celku.

Buheh

ešte k tomu Tvojmu textu: napísal si to veľmi presne.

Buheh

ktorú si vlastne nazačil aj Ty.

Tak akosi automaticky nám podsunuli (100 x opakovaná lož), čo väčšina ľudí berie ako samozrejmosť a ani o tom neuvažuje, že

kapitalizmus = demokracia.

Toto však nielenže nie je pravda, ale tieto dva pojmy sú dokonca priamo v rozpore. Samozrejme, demokracia je širší pojem – kým kapitalizmus sa týka ekonomiky, demokracia zahŕňa aj iné oblasti. Ale ak hovoríme o tom, kde sa tieto dva termíny stretajú, o vláde ľudu v hospodárskom živote, potom si položme otázku: o akej vláde ľudu (demokracii) je reč v systéme, kde kapitalista rozhoduje o svojej firme, o svojom majetku sám a absolútne?

Toto je jedna z fundamentálnych lží tohto systému, na ktorej potom stojí všetko to ďalšie seno pre prežúvavce.

Sinuhe

vedel by som si predstaviť, že by som sa prihlásil do politickej strany, ktorú by si založil :-)

Buheh

lenže založiť stranu, to by mi u manželky asi neprešlo. Minule som to skúšal, ale keď som chcel, aby mi schválila kandidátku, tak bolo zle nedobre, ani sa na ňu nepozrela. Vraj som už starý na nejaké kandidátky.

Dusanbe

"Musíme nechať budúcnosť na spasiteľov.......Svetlom do tmy privolávame filantropických miliardárov so srdcom a volíme ich za ministrov a prezidentov. Už nečakáme na nové idey, vízie a hnutia. Čakáme na Batmana."

http://blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/2015/01/07/hore-hore-ku-hviezdam/

Buheh

ale ešte je tu Motorola. Nádej ešte žije.

Norman

Čo to znamená, "riešenie"?
Zas jedno zo slov, ktoré mýli už svojou nedefinovanou existenciou.

"Riešenie" je informácia, ktorú máme vybrať zo zadania, z hádanky. Riešenie nie je metóda, ako to ovládať a smerovať, riešenie je vedieť, kde to je, kam to smeruje a kam to dopadne.

Metóda ovládania nejestvuje, riešenie je poznanie.

Ľubov

Riešenie je len jedno. Boj. Chodíme okolo toho ,ako okolo horúcej kaše.Znamenalo by to čo? Vzdať sa života a na to sme už príliš zbabelí.Hydra v Bruseli je zatiaľ v bezpečí.Hydra v médiách tiež.Stádo vystrašených oviec ich nedokáže ohroziť.

Norman

Máš bezpochyby pravdu, s plnou vážnosťou.
Ale boj je široký pojem.

Napríklad v knihe Môj boj sa spomína, že to ich hnutie nebude ako ostatné, zákerné a skryté, ale bude otvorene jednať v identifikovatelných uniformách.
Preto ja nacizmus odmietam. Otvorene a priamo? Nie, to nie je rozumné, na to nie je už doba. S bubnom na zajace - tak sa tomu hovorí, že. Nacizmus nie je dobré hnutie :)

Vieš, povieš "boj" a utečie nielen polovica zajacov, ale aj polovica polovníkov.
Na vojne sa žiaden boj nespomína. A, treba dodať, ani náhodou sa nespomína žiadne zabíjanie. Na vojne máš iba "palebný sektor" a "palebnú silu". Použiješ svoju palebnú silu na svoj palebny sektor.
To je všetko. Nič viac. Jednoduché.

A to treba spraviť.
Samozrejme, myslím to obrazne, naozaj nejaké strielanie je to posledné, čo pomáha. Palebná sila je rôzna vec. Každý nejakú palebnú silu ma a aj nejaký palebný sektor by si mal nájsť, alebo by mu ho niekto mal ukázať. Podstata myšlienky je ale vedieť ju použiť, vedieť ju použiť efektívne a nešpekulovať, či to niekomu neurobi bobo. Áno, urobí to bobo - ale toho si netreba všímať.

Boj, to znamená riziko, kto z koho. Sektor - to je jednoduchá bezriziková záležitosť.

Prepáč, že som akosi z dôvodu určitej skúsenosti trocha upresnil tvoju myšlienku - aby nedošlo k omylu.

Buheh

Zerohedge.com píše (preklad AC24.cz):

"Litevský ministr obrany Juozas Olekas tohle úterý na tiskové konferenci ve Vilniusu odhalil publikaci 100 stránkové brožury. Kniha „Jak se chovat v extrémních situacích nebo např. ve válce“ se zaměřuje na vzdělání občanů země v tom, co dělat v případě invaze.
...
Kniha jako prostředky odporu proti cizí okupaci doporučuje demonstrace a stávky nebo „alespoň horší výkon práce než normálně.“ Rovněž občanům radí jak využít sociálních médií k zorganizování odporu a jak pomáhat při inscenování kybernetických útoků proti nepříteli."

Tak si myslím, že by nebolo zlé aj u nás mať brožúrku o tom, ako sa správať v prípade cudzej okupácie.

Zaujímavý je napríklad bod "alespoň horší výkon práce než normálně". To by mohol byť tiež jeden variant toho boja, o ktorom hovoríte. Keby sa mládež zamestnaná na rôznych office plantážach totálneho ekonomického okupanta masovo začala v tomto smere vlastenecky angažovať...

nové texty