Druhá vlna definitívne nie je ako prvá vlna

Choroba Covid-19 je pandémia, lebo sa rozšírila do celého sveta. Už teraz má na svedomí 1,2 milióna obetí, čo je síce len kvapka v mori mnohomiliardovej populácie, ale je to aj tak jedna z najvýraznejších epidemických chorôb.

Základný fakt:

Epidémie prichádzajú a odchádzajú. Aj pred objavením antibiotík sa morové epidémie vyzúrili a zmizli, aj rôzne vírusové epidémie, často aj bez vakcín, nakoniec zmizli. Napríklad známa tzv. španielska chrípka z roka na rok prestala byť masovo fatálna, a aj keď jej stopy nachádzali nejako do 50-tych rokov (20. storočia), už dávno predtým prestala byť nebezpečná. Pokiaľ viem, bez nejakej modernej vakcinácie, bez nejakého plošného premorena. Proste prirodzený vývoj daného vírusu.

Ako je na tom SASR-CoV-2?

Urobil som podla dát ECDC 5 grafov svojím spôsobom zobrazujúcich - indikujúcich jeho úmrtnosť, tu pomer denne infikovaných k počtu denne zosnulých.


Vysvetlenie grafov:

Čierna línia sú denné úmrtia, zelená línia sú denne zistení novo infikovaní. Ich pomer (počet úmrtí k počtu infikovaných) udáva určitú úmrtnosť, v tomto prípade IFR (infected fatality rate). 

Samozrejme, tento pomer je závislý od spôsobeutestovania, na množstve testov, atď, atď. Je to predmet sporu, toto číslo sa porovnáva s IFR chrípky, ktoré ale je tiež ťažko objektívne zistiť. Toto sú tie večné spory, čo sa ťahajú verejným diskurzom - nás to ale teraz nezaujíma, lebo my to nejdeme porovnávať s inými chorobami, a ani nejdeme presne obhajovať presnosť týchto meraní. Ideme toto IRF len porovnávať so samým sebou v čase, pozrieť sa na časový priebeh.

A nie je to žiadna veda, je to jasné na prvý pohľad.

Kým v jarnej prvej vlne bol počet mrtvych v danom grafe vysoký, v druhej vlne je menší. Počet infikovaných bol, naopak, v prvej vlne nižší, ale v druhej vlne je mnohonásobné vyšší.

A tak to je nielen pre všetkých päť tu uvedených krajín, ale v princípe všade, minimálne v Európe je takýto jasný rozdiel v úmrtnosti medzi jarou a jeseňou. A samozrejme, nie sme jediní, čo si to všimli.

 

 

 

Vidíte - vo všetkých grafoch je pomer zelenej línie k čiernej na jeseň presne opačný, ako na jar.

 

Čo to znamená?

Rozdiely v testovaní a iných skresleniach? Nie, to nie sú zásadné faktory, nie v takomto rozsahu. Ten pomer je objektívne zmenený.

 

Dôvody sú principiálne dva:

1. S chorobou Covid-19 sa dokáže medicína lepšie vysporiadať. Je viac prostriedkov k dispozícii, ale aj skúsenosti so spôsobom fungovania choroby, s komplikáciami, ktoré prináša. Toto je objektívna vec, ktorá znižuje úmrtnosť, ale znižuje zrejme aj ostatné negatíva choroby.

 

2. Vírus mutuje a jeho prejavy sú výrazne slabšie. Toto tvrdenie je momentálne len hypotéza, lebo zrejme v tomto čase žiadna zdravotná či vedecká inštitúcia toto nemá oficiálne overené.  A zdá sa, že túto možnosť ani nechcú propagovať. Napodiv, lebo pred časom i Flegr ľuďom vysvetloval, že každý vírus selekčnou logikou stráca časom agresívne formy a prežívajú tie neškodnejšie.

Zníženú úmrtnosť (IFR, CFR, celkovú umrtnosť) či proste zníženú nebezpečnosť vírusu v tejto druhej vlne treba sledovať a brať do úvahy. Treba tomu prispôsobiť spoločnosť. Tak, ako bolo na jar nebezpečné podceňovať nový typ vírusu, tak by bola chyba teraz nereagovať na skúsenosti a pravdepodobné zmeny.

 

Varovanie zostáva, že vírus môže naopak zmutovať aj do agresívnejších foriem (čosi sa píše, že niečo také majú teraz v Španielsku). 

Takisto zostáva upozornenie, že miernejší vírus neznamená automaticky menej spoločensko-ekonomických problémov. Miernejší vírus sa ľahšie šíri a horšie eliminuje, vytesňuje. V prípade zmeny vlastnosí choroby problémy spôsobí aj to, ak spoločnosť bude reagovať po starom a neprispôsobí sa novým faktom. 

Na záver ešte znova zopakovať zhodnotenie reakcií ľudskej spoločnosti na pandémiu Covid-19, zvlášť na Západe:

1. Spoločnosť sa správala prevažne vrcholne iracionálne, a to ako vedenie v mnohých štátoch, tak aj široká verejnosť. Neschopné a kontraprouduktívne sa prejavila väčšina inštitúcií reálneho kapitalizmu

2. Bolo by dobré, ak by sa mohlo zhodnotiť, že došlo k nejakému poučeniu, že spoločnosť nabrala ako praktické skúsenosti s pandémiou, tak aj určitý zdravší rešpekt voči prírodným faktorom. To sa ale takmer nestalo

3. Napriek porazeniu pandémie v prvej vlne, Západ (Európa) prehral v druhej vlne. To považujem za jednoznačný fakt a ani akékoľvek konečné zlepšenia v budúcnosti tento fakt zbytočnej prehry už nezmenia. 

Ergo - treba dúfať, že vírus zmutoval či mutuje k miernejšej forme. Je to určite pravdepodobnejšie, ako to, že sa podarí naučiť opice lietať.

Ale keď príde iná horšia pandémia nabudúce, alebo ešte nejaká iná vlna tohto typu vírusu, je ľudstvo stále nepripravené a môže to dopadnúť naozaj nepríjemne. 

 
0

nové