Epidémia Covid-19 trvá oficiálne len mesiac

V Číne prebehla epidémia už viacerými fázami, v určitom zmysle aj dosiahla svoj záver. Aspoň tak to ukazujú dáta, zobrazené vo svetových médiách.

 

1.Počet infikovaných v Číne a vo svete [img]/sites/default/files/pictures/corona_infektie.jpg[/img]

 

2. Úmrtia v Číne a vo svete

 

 

3. Počty aktuálne chorých a vyliečených v Číne /sites/default/files/pictures/corona_vylieceny.jpg

 
 
Všetky grafy ukazujú, že maximum dosiahla epidémia po dvoch týždňoch, v ktorom čase dochádza k obratu a po mesiaci sú už nábehové krivky naozaj takmer ustálené na novom stave. Priebeh nákazy vo všetkých fázach bol teda v Číne jeden mesiac.
To všetko ale platí pri dodržiavaní obranných opatrení - život bez hromadných akcií, masového stretávania a cestovania.
Hypotéza je, že epidémia upadne pri jarnom počasí. Negatívna verzia je, že sa vírus ani nezastaví ani nezmizne, ale bude všade. Znamenalo by to síce v širšom časovom horizontev absolútnych číslach ohromné množstvá úmrtí, ale ľudstvo by sa stalo proti víru Covid-19 v určitom zmysle odolné. Tento scénar sa ale naozaj nepredpokladá.
Zhrnuté: naozaj epidémia pri tomto priebehu nie je svetovo fatálna pandémia. Za podmienky, že sú dodržané sociohygenidké zásady. Je pravdepodobné, že mnohé nepotrebné aktivity budú zrušené dlhodobo a ľudstvo ako celok možno prejde viac k puristickejšiemu spôsobu života - čo možno privítať.
 
Čo sa týka ekonomiky, tu treba upozorniť, že nevykonávanie aktivít možno podľa zásad súčasnej ekonomiky spôsobí pád HDP alebo iných ešte pofidérnejších koeficientov, ale v realite znamená úsporu zdrojov a vylepšenie ekologických parametrov (čísla z Číny to dokazujú). Doteraz bolo otázne, či si tento štýl zábavy a zbytočnej pseudopracovnej aktivity ľudstvo môže dovoliť ekonomicky a ekologicky, teraz je ale otázne aj to, či si ich môže dovoliť z hľadiska svojho samotného prežitia. Preto je odpoveď jednoznačná - nemôže.
 
Odporúčanie:
Pre určité pochopenie vážnosti situácie vhodný a predpokladajme že relatívne realistický (kto to môže vedieť naisto, že) film o svetovej pandémii Contagion (2011). Videl som pred časom, pokiaľ pamätám, filmovo pre mňa nie moc príťažlivý, ale tým, že zobrazuje možnú pandémiu, azda poteší, že zatiaľ je to v realite len tak, ako to je, a nie horšie.
 
 
Dáta grafov prebraté z 
0
slaven1

Nemecko ukradlo Slovensku rúška, predvolá si senecká* smetiarka nemeckého veľvyslanca?

Tuto dal Paška, takúto správu:

MERKELOVÁ ZHABALA OCHRANNÉ PROSTRIEDKY
NAŠICH ZDRAVOTNÍKOV.

Minulý týždeň bol pri vybavovaní formalít v prístave Hamburg nemeckými úradmi zhabaný kontajner obsahujúci osobné ochranné pracovné prostriedky (respirátory, a pod.), ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia, kvôli ich akútnemu a kritickému nedostatku na pracoviskách, zabezpečujúcich liečbu pacientov nakazených koronavírusom.

Nemecká vláda týmto škandalóznym, arogantným, egoistickým krokom, ignorujúcim nielen základné pravidlo o voľnom pohybe tovaru v Európskej únii, ale aj elementárnej ľudskosti a humanitárnych princípov, zabránila transportu nedostatkového, pre nás a našich zdravotníkov v tomto čase existenčne dôležitého, legálne objednaného, aj legálne prepravovaného zdravotníckeho materiálu a sprosto nám ho bez náhrady zoštátnila, pre okamžité použitie v Nemecku.

V Slovenskej republike nemáme výrobcov špeciálnych osobných ochranných pracovných prostriedkov, preto sme odkázaní len na dovoz.

Ak by sa každá z vlád susedných štátov v tejto kritickej situácii začala správať tak, ako sa zachovala Merkelová (a zhabala pri transporte cez ich územie našimi nemocnicami objednané životne dôležité ochranné medicínske prostriedky), tak by sme ostali voči vírusu SARS-CoV-2 absolútne bezbranní.

Mlčanie našej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto bezprecedentnom, nehoráznom incidente, ohrozujúcom zdravie a životy nielen odborného personálu, či vírusom nakazených pacientov v nemocničných zariadeniach, ale pri prudko, geometrickým radom sa šíriacej epidémii aj široké masy našich ľudí je naozaj nehorázne a neospravedlniteľné.

V porovnaní s týmto absolútnym ignorantstvom sa veľmi zvláštne javí, akú pozornosť a úsilie dokázala začiatkom februára venovať vláda na krytie súkromného biznisu pri leteckom vývoze, aj u nás potrebného zdravotníckeho materiálu do Šanghaja v Číne, keď na komplexné zabezpečenie epidemickej ochrany letu nechala zneužiť svoj štátny odborný aparát.

Dosť podlí krok od Nemecka. Aj keď.. no.. sme zvyknutý.

 

*pezinskú skládku presunuli do Senca, to dosiahla.

slaven1

Čítam si tu zážitky z ruskej fronty od Františka Matoviča, starého otca premiéra SR uverejnený v roku 2008 v je tam všetko prečo ukradli tie rúška. Hlavne časť, kde hovorí ako prebiehal ústup s Krasnodaru a ako bolo na kaukaze.

Norman

Z Krasnodaru Matovičov dedo v pohode odletel. Nik tam nezostal, len Matovičov dedo osobne zazrel aj ruských vojakov, tak sa posral.
Veľmi si pochvaľoval, a viackrát, že sa im na nemeckej strane darilo dobre. Lenže keď Nemci začali prehrávať, tak Matovičovi prestali až tak imponovať.
Ale vychytralec to bol riadny, Povstaniu sa vyhol a strávil ho doma, kde ho zas dvaja nemeckí dôstojníci v pohode kryli. To ojebávanie je proste u Matovičovcov asi tradícia.

Čo sa týka zhabanej zásielky - ja zaujímavé, že Paška nenapísal akosi jasne DOVOD, prečo bol kontejner zastavený/zhabaný.
A to, že tvoj posraný minister Lajčák sa neozve - za to Nemci nemôžu. Ale môžeš ďalej plakať a fnukať.
Spolu s Paškom, ktorý keď boli vo vláde, proti Lajčákvoi nič nepodnikol. Ale hlavne že ma na Kramároch celú množinu barákov, jeho papula v prvom rade, dielo a vec až potom.

slaven1

Celé ako je:

Jaroslav Paška začiatkom týždňa upozornil na to, že nemeckými úradmi došlo k „zhabaniu“ kontajnera, ktorý obsahoval osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice. Ministerstvo zahraničia tieto tvrdenia odmietlo a uviedlo, že žiadny kontajner nebol v žiadnom prípade zhabaný, či skonfiškovaný ale iba dočasne zadržiavaný. Paška vo svojom najnovšom príspevku na sociálnej sieti v tejto súvislosti upozorňuje na to, že Nemecko nezadržalo dočasne zdravotnícke ochranné prostriedky len nám, ale aj Rakúsku a Švajčiarsku

O zadržaní zdravotníckych pomôcok Švajčiarska a Rakúska tento týždeň informovala aj agentúra Bloomberg. Ako píše Paška, Švajčiari si okamžite po zadržaní ich prvého kamióna prepravujúceho 240 000 tvárových masiek v Nemecku predvolali nemeckého veľvyslanca, ktorému tlmočili dôraznú žiadosť, aby nemecké orgány okamžite uvoľnili transport s ich zadržiavanými ochrannými maskami.

Ďalej sa Paška v statuse odvoláva aj na informácie denníka Neue Zuercher Zeitung, ktorý v tejto súvislosti informoval, že lekári v ich nemocniciach už v dôsledku spôsobeného nedostatku ochranných pomôcok používajú len jednu masku až osem hodín, namiesto predpísanej výmeny po dvoch hodinách.

Na informácie o zadržaní pomôcok zareagovala zakrátko rakúska ministerka hospodárstva Margarete Schramboecková, ktorá novinárom pripomenula, že ide výrobky určené pre rakúsky trh, preto je nemecké správanie neprijateľné a verejne požiadala Nemcov okamžite uvoľniť ich tovar.

„Po dôrazných diplomatických aktivitách Švajčiarov a Rakúšanov nemecký minister zdravotníctva nakoniec podvečer pripustil, že by Berlín mohol zmierniť svoje nezákonné obmedzenia, pokiaľ ide o európskych partnerov. Keďže Slovensko doposiaľ žiaden oficiálny protest voči zabaveniu ochranných prostriedkov určených pre naše nemocnice neurobilo, v uvedenej správe sa ani nespomína,“ píše Paška.

Pre našu verejnosť by mal podľa neho pri tejto kauze stáť za povšimnutie aj markantný rozdiel v správaní sa slovenskej štátnej reprezentácie a mainstreamových médií v porovnaní s Rakúskou a Švajčiarskou vládou a médiami v týchto štátoch.

Rakúska a Švajčiarska vláda totiž v tejto veci okamžite reagovali, oficiálne a verejne protestovali, predvolávali si veľvyslancov a požiadali nemeckú vládu zjednať nápravu a informovali o tom svoju verejnosť. Naopak slovenská vláda podľa jeho slov o zadržaní transportu zdravotníckych pomôcok neinformovala a neurobila žiadne oficiálne úkony voči Nemecku.

V súvislosti s týmto prípadom poukazuje Paška aj na to, ako bolo táto informácia na Slovensku MZVaEZ rýchlo zahmlené stým, že nejde o žiadne zhabanie, len „dočasné zadržanie“. Polícia SR zas Paškov status v ktorom na tento incident upozornil označila za hoax.  Až nakoniec na tlačovej besede, po zasadnutí krízového štábu v pondelok, potvrdil zhabanie premiér Pellegrini, keď priznal, že jeden dodávateľ nakoniec cúvol s tým, že má na hraniciach zabavený  tovar v Nemecku a dodal, že „naša ambasáda to skúša riešiť“.

Paška dodáva, že kým zahraničné média o tejto téme od začiatku vecne informovali, niektoré slovenské médiá (Denník N, Plus 1 deň, …) sa naopak vrhli na človeka, ktorý poukázal na problém a správanie cudzej moci, voči nášmu štátu a našim ľuďom.

„V toľkých redakciách naozaj nikomu nedochádza, že voči svojvoľným praktikám nielen zabavovania, ale aj ‘zadržiavania’ zdravotníckeho a medicínskeho materiálu musíme vo svojom existenčnom záujme dôrazne a nekompromisne bojovať? To ako by fungovali naše nemocnice, keby nám podľa vzoru Nemcov začali zadržiavať spotrebný medicínsky materiál aj ďalší susedia? Bez liekov, injekcií, infúznych roztokov, dýchacích masiek, ochranných okuliarov, oblekov, rukavíc …?,“ pýta sa Paška v závere svojho príspevku.

Premiér Peter Pellegrini dnes na tlačovej konferencii uviedol, že Nemecko je už ochotné pustiť na Slovensko kontajner so zdravotným materiálom, nikto sa však u nás k nemu nehlási.

Tatiana Stará

 

https://www.hlavnespravy.sk/paska-masiek-uz-medzinarodny-skandal/2081071

https://sk-sk.facebook.com/jaroslavpaska.sk/videos/635160040618100/

Čo za kriplovia to sedia na Ministerstve zahraničia.

slaven1

Silnejší jebe tak ako to už chodí v zvieracích spoločenstvách. Tento-krát americký pes jebe toho nemeckého. Samozrejme do zadku, tak ako je to u amerického psa teraz zvykom.

Spojené štáty odklonili v Thajsku zásielku 200000 masiek nakúpených pre nemeckých zdravotníkov a pracovníkov záchranných zložiek, ktoré vyraba americká firma 3M v Číne. A čo na to nemecká koloniálna administrácia? Citujeme (a to takmer presne) :

Odklonenie 200 000 ochranných masiek plánovaných pre nemeckých pracovníkov v zdravotníctve a v záchranných zložkách je "akt moderného pirátsva," [zakrochtal] Andreas Geisel, [pajác v úrade] ministera vnútra [pre Džermony], hlasi FT.com.

Norman

tak to vždy bolo a bude a preto sa už desiatky rokov snažíme po webe šíriť realizmus. Aby ľudia prestali veriť súčasnej paradigme o ľudskoprávnom kapitalizme. Je to lož, ktorá teraz pod tlakom udalostí padá. A padla by tak či tak, skôr alebo neskôr.

Ale teraz americký pes jebe hlavne sám seba. Sledujme - toľký surrealizmus, aký uvidíme nasledujúci mesiac, sme v živote nevideli.

Dusanbe
slaven1

Medzinárodný obchod funguje v bežnom režime a ten nie je samozrejmý. Mimo bežný režim silnejší / lepší / rýchlejší / schopnejší atď bere. Trump síce vysvetli, že "we are very disappointed in 3M... they can sell to others, but they should be taking care of our country," to nič nemení na fakte, že Američania zadržali zásielku určenú pre Nemcov. Pirátstvo ostáva pirátstvom.

‘We need masks, we don't want others getting them’

Tiež nechápem prečo to šlo loďou. Takéto veci majú teraz letenky v business triede. Doprava loďou trvá mesiac, treba ich rýchlo a prázdnych lietadiel je plná oná. Thajsko je od vojenského puču - ak som to správne rozšifroval - pod Čínou. Celé mi to príde ako negatívna PR operácie voči USA.

https://twitter.com/Gray_Mackenzie/status/1246536879039811585

Udrbkali masky Francúzom, Nemcom. Teraz by malo nasledovať Poľsko a Turecko. A dovezenie masiek do Nemecka Ruskom alebo Čínou.

Roland Edvardsen

Matoviča pozvali na zasadnutie krízového štábu - chudák sa musel veľmi nudiť. Pán budúci premiér sa ohľadne korona krízy zatiaľ zmohol len na jeden (trošku trápny a veľmi krátky) status na FB. Veru, čo tam po nejakom víruse, priorita sú predsa hádačky s priblblým žaluďom (ktorý to už čoskoro asi vzdá - viď jeho posledné správy o zdravotných problémoch) o vládne kreslá.
Hovorím, smeráci si tú opozíciu pri hentakých budú vyslovene užívať. Ja som teda určite neni fanúšik Dzurindu a Radičovej ako premiérov (či celkovo), ale ani tí neboli tak nepripravení na túto funkciu ako psychopat z Trnavy.

Ľubov

keď chce meniť paradigmu,bude mať dosť príležitostí.Už skoro.
Od dnes do 22.marca,t.j. dva týždne je karanténa aj na SPU v Nitre. Celkom rozumné autonómne rozhodnutie.
Ja sa spolieham trochu iba na Kollára,zdá sa mi z nich najnormálnejší.

Roland Edvardsen

Kollár je názorovo z tej koalícii asi najviac v poho - ale ako osoba je desne pochybný. Každopádne, najväčší dôvod, prečo nevoliť Sme rodina je Krajniak (a aj ten je hlavným dôvodom, prečo Sme rodina vehementne odmieta Smer a SNS). Zaujímavé, ako sa aj pri Krajniakovi zabudlo, akú výraznú úlohu zohral pri Gorile.

Veru, robila sa kdejaká sranda z Danka, ale aj ten mal lepšie ospravedlnenie robiť predsedu parlamentu než najznámejší slovenský "polygamista". Akože pašovanie drog, to nie je sranda. Kollár asi naozaj nemá obdobu v politickej histórii Slovenska. A to, že je morálne pochybný je ešte ten menší problém u neho. Ten hlavný je, že je to tiež celkom hlupák, ktorý najprv hovorí, a až potom myslí - takže ďalšia paralela s Dankom.

Norman

teraz je stále v TV a vidno, ako sa trasie pod stresom.
Kedysi ho človek videl, keď riešil to svoje trtkanie s dorastenkami, tak to bral tak, že je vťažkom prúseri a preto je neurotický. Teraz vidno, že je to jeho bežný stav. Des a hrôza.

Roland Edvardsen

Kollár býva niekedy hrozne ukecaný, ako keby mal nejaké manické štádium - kecá, kecá a kecá, zväčša sprostosti na úrovni tretej cenovej. Strašné.
A hovorím, je blbý. O niečom vypovedá predsa aj tá jeho aférka s 15-ročnou fetkou z Čistého dňa, alebo volačky (a možno aj styky) so Zsuzsovou.

Náhodný okoloidúci

Kollárov preafektovaný prejav môže byť buď príznakom vnútornej neistoty, alebo príznakom neúprimnosti. Alebo oboje.
Ale uňho je takáto preafektovanosť zrejme prirodzený prejav. Niekto je flegmoš, niekto je cholerik, každý človek je iný.
Ale jeho kariéra mafiánskeho "štartéra" mu na dôveryhodnosti nepridáva.

Norman

že si moc kritický na niektorých ľudí - ale keď sa pozrie človek okolo, ostatní sú ešte horší.
Ja som tiež kedysi dávno myslel, že títo mafiáni a podnikatelia sa aspoň vyznajú v živote, v podrazoch a manipulácii - ale nie je to tak. Sú to len magori, ktorí mali o niečo viac šťastia. V prípade Kollára určite, jeho kamaráti z detstva sú už "všetci" hore bradou pod zemou. Proste - bol taký blbec, že im nestál ani za guľky :-)

Jeho aférky s 15 ročnou narkomankou a s inými lacnými kurvami sú zas dôkazom, že nie je taký borec ani v tomto, na akého sa hrá. Pripomeniem: údajne ani tie "jeho" deti nie sú všetky jeho a robí len bieleho koňa, ktorý deckám preposiela prachy od ich skutočných "prominentných" biologických otcov. Celkom by som tomu veril, lebo vždy bol len akýsi "štartér", poskok - a nevyzerá podľa mňa ani finančne až tak dobre, to často klame (viď prípad Rusko a iní - ľahko prišlo, ľahko odíde). Naháňať sa v parlamente tým štýlom, ako to robí on, sa tiež nezdá ako prirodzená zábava pre skutočného milionára.

Teraz je asi nervózny, lebo prvý raz môže zúročiť svoje postavenie v politike, môže to predať - a ide mu o veľa. Čiže zas indícia, že nie je žiaden až taký finančný boss. No ale podstatné je, že nemá mentalitu bossa - a to je vlastne pre národ zlé.

Roland Edvardsen

Na koho konkrétne som bol podľa teba bol príliš (neadekvátne) kritický? Mohlo sa samozrejme stať, napokon každý má svojské vnímanie. Beriem, že moje príspevky všeobecne bývajú hlavne o kritike - a často aj tzv. národných síl - ale v rámci nejakých možností sa snažím byť objektívny.

Kollár toho predsedu parlamentu nejako robiť bude, ako to robil aj Danko či Sulík pred ním. Ale tentoraz to bude až príliš nedôstojné. Ale to nevadí. Kollár je v tomto smere naozaj najslabší článok a kvitujem Ficovi, že vyštartoval teraz práve po ňom. Ono vôbec tá terajšia politická situácia, resp. politický boj na Slovensku je pozoruhodný v tom, že nejde o ani tak o klasický boj "slniečkári" vs. "konzervatívci" (dajme tomu tento výraz), keďže PS vypadli a SaS sú takí nemastní neslaní slniečkári :-), ale budú tu proti sebe zápasiť dve konzervatívno-populistické skupiny (+ -, samozrejme). Veď Kolárove názory sú takmer identické so Smerom, medzi Sme rodina a Smerom obsahovo, ideologicky, nie je takmer žiaden rozdiel - aj ten sociálny štát Kollár (či Krajniak) úplne tupo odkukal od Smeru. Rozdiel je len v Kollárovom spojenectve so západnými nacionalistickými stranami, čo mu dáva istý punc anti-systémovosti, zatiaľ čo Smer je súčasť socialistickej internacionály (vďaka čomu má zase istý punc mainstreamovosti či akceptovanosti).

Norman

Ja nehovorím, že im krivdíš - ale ich sleduješ, kdežto ostatní sú ešte horší.
Ale to sme už x krát preberali, len som to pripomenul ako vec, ktorá je všeobecne známy.

Roland Edvardsen

Ja som samozrejme ihneď vedel na koho myslíš. :-) Ale chcel som, aby si mi to priamo napísal. Ja to vidím trochu inak, ale to už sme rozoberali.

Pharmy

U Krajniaka netreba zabudat na to, ze prisahal vernost izraelskym zidom:

https://youtu.be/JEO1gZxSKyw?t=1050

V praxi to potom vyzera takto:

https://plus7dni.pluska.sk/domov/lipsicovi-zamestnanci-mali-kupit-harabu...

Roland Edvardsen

Výborné pripomenutie, Pharmy. Áno, Krajniak bol a je ťažký sionista - ako to už zvyčajne býva u typov, ktoré vzišli z KDH. Aj Matovičove Oľano má korene v KDH (a Matovič bol pôvodne volič KDH). A medzi týmito priateľmi Izraela je väčšina ľudí práve z Oľana. Holt, to je to židokresťanstvo. :-)

Norman

zo Sme rodina.
Na toho sme upozorňovali aj tu. Posledný križiak, či ako sa volala jeho alternatívna stránka pred rokom 2016. Človek z Gorily, ako tu ktosi pripomenul. Ale autor knihy o rozkrádaní - proste pokrytec.

Každá strana má medzi svojím vedením práve takéto sionistické typy. Ich problém nie je len to, čo robia, ale sú ako kádrová rezerva, ako spiaci agenti - ožijú, keď bradatý Jahwe podá šém.

Ale zas kvôli nim nemožno zavrhovať celé strany, lebo ako hovorím, je ich zopár v každej strane.
Treba ich len zaznačiť. Do archívu.

Ema

Hlavný vedecký poradca Johnsonovej vlády má obavu z poklesu nálady izolovaných ľudí.

Podčiarkujem VEDECKÝ.

Ja neviem, nech im odporučí doviezť španielske tanečnice flamenca alebo talianske belkantové spevokoly.

 

Náhodný okoloidúci

Angláni to zrejme chcú ponechať na prirodzenú selekciu. Alebo chcú uvoľniť a zlacniť byty.

Ema

Kdesi na Downing Street v čajovni Chaayos:
Shivkumar Krishnankutty Padmanabha (zamyslene v jazyku maithili): Tento ostrov voľakedy obývali idioti, ktorí sa ani v čase pandémie nevedeli zriecť Wimbledonu a zrušiť Royal Ascot.
Valayapatti Subramaniam (začudovane v jazyku maithili): Wimbledon? Royal Ascot?

-----

Muhehe. Xi Jinping poslal Fonderlajnovej a ostatným beneluxským buzerantom sústrastný telegram k SARS-CoV-2
https://vz.ru/news/2020/3/14/1028823.html

Čoskoro bude musieť poslať lekárov a vybavenie, ako včera do Talianska, aby tento masaker Európska únia riadená z centrály bláznami a sráčmi zvládla.

Náhodný okoloidúci

Vyrojili sa články tvrdiace, že vírus SARS-CoV-2 vznikol prirodzenou mutáciou pri preskakovaní z netopierov (alebo z kaloňov) na ľudí.

http://www.osel.cz/11082-puvod-nepritele-kde-se-vzal-virus-sars-cov-2.html

https://invivomagazin.sk/ako-vznikol-novy-koronavirus_844.html

https://www.hlavnespravy.sk/skutocna-pricina-vzniku-koronavirusu-covid-1...

Tvrdenia, že ten vírus je prírodného pôvodu a neprebehol cez laboratórium budem brať vážne až vtedy, keď ich potvrdia Rusi a Čína. Dovtedy platí prezumpcia viny pre USA a ich antracitovo čierne svedomie. Teda ak nejak majú.

nové