Epidémia, oteplovanie, invázia migrantov - krach na burze

Samozrejme, nechcem zvyšovať nejakú paniku. Konieckoncov, sme súkromný portál určený len nadpriemerným ľuďom, ale hlavne - na Slovensku azda paniku ani nemožno vyvolať :-)

Ale  tieto veci - epidémia, oteplovanie, migrovanie - tu globálne naoozaj sú, história sa naozaj nedá zastaviť a premnoženie druhu Homo debilicus naozaj bude mať svoje následky, znova a znova, až kým sa hodnoty nevrátia do normálu.

Prvotnými prejavmi krachu systému je rozpad dôhôd o cenách surovín (a nemýlme sa, aj keď teraz ceny ropy klesajú, je možné, že palivá nebudú a u spotrebitelov bude cena naopak vysoko rásť) a potom "pokles na burze".

Pokles na burze je samozrejme len eufemizmus pre stav, ktorý znamená proste neschopnosť fungovať.

Technické či ontologické okienko:

Každý systém dokáže fungovať podľa svojich pravidiel len v určitom rozsahu parametrov. 

Napríklad vodno-uhlíkový organizmus funguje len pri určitom rozsahu teplôt - ináč zamrzá alebo sa uvarí. 

Každý systém na spracovanie informácií má len určitú kapacitu a jeho jednotlivé údaje majú len určitý predpokladaný rozsah. Ak sa ten rozsah prekoná, údaje "pretečú".

Každý systém má v princípe konečný počet stavov (aj tie tzv. infinitné). To je jeho potenciálová oblasť. Okrem toho jestvuje oblasť  stavov, pre ktorý nemá určené správanie. Aj tam sa správa podla svojich zásad, ale nedá sa zaručiť, ako to bude prebiehať. A presne v takej oblasti sú riadiace centrály tejto našej takzvanej ekonomiky - burzy.

 

Toľko určitá teória ( ech, dúfam že som to neprehnal, len to azda znie pre niekoho cudzo, ale sú to absolútne jednoduché veci )

Súčasný systém sa pohybuje už úplne mimo jeho predpokladané parametre.

Sme svedkami jedného z ďalších pádov kapitalizmu. Je to ďalšia ukážka toho, že nefunguje. Nefunguje ako socializmus, korporativizmus a rôzne iné industriálne koncepty. Aj tentoraz znova zlyhá a padne.

Ale, podobne ako všetky iné systémy, ktoré zlyhali, začne vznikať nanovo. Je to dané limitovanou kapacitou ľudských mentálnych vzorov - zatiaľ sa stále opakujú tie isté.

 

Predpoveď a riešenie:

V čase vážneho úpadku sa prejde na realitu. Migranti a cudzie infekcia sa odizolujú respektíve anihilujú. S novou klímou sa naučí severné ľudstvo žiť, možno pomôže príroda sama.

Samozrejme, "kapitalizmus" či "socializmus" bude vzývaný stále, presne tak ako  ako "kresťanstvo" , "židovstvo", "islám" alebo iné pohanstvá a povery. Ľudstvo si pomôže, ale nezmúdrie. Začne robiť tie isté chyby znova :)

 

 

 

 
Ľubov

Nebojím sa a ak čestne,potom sa aj trocha teším.
Pod schodami v pivnici nájdete odložené rýle a motyky. Koniec trávnikov,bratia, na každý fliačik zeme zasaďme kapustu,zemiaky,cibuľu. To je naša burza,to sú naše cenné papiere.
Iba sa prirodzene vrátime k tomu,v čom sme najlepší. Norman, výborný článok.

nové