Futurologický kongres

Kým tam prišli, spálili veľa benzínu, nafty i kerozínu. Veľa jedli, veľa pili, ako sa na kongresovú turistiku patrí. Je pravda, že sa našiel svetlý vzor - reprezentantka Filipín, ktorá vyhlásila hladovku, čím ušetrila aj vodu na splachovanie - nik však tento environmentálne hodnotný počin nenasledoval. Servírovala sa aj poľská špecialita - slede z Baltiku, v ktorom spojenci po druhej svetovej vojne utopili chemické zbrane, aby aj takto ukázali prostredník zdochline Tretej ríše s jej ťahom na ochranu prírodného prostredia. Minuli i veľa papiera a energie napájajúcej prenosné elektrické zariadenia. Pohádali sa. Nakoniec sa dohodli. Že sa stretnú o rok v Lime a o obrok v Paríži. Stručne povedané, vo Varšave sa konala konferencia OSN o klimatických zmenách.

Kým účastníci konferencie počas svojich jalových debát obrazne povedané nosili vodu v koši, Texasania s obavami sledovali, ako im ropné korporácie prevádzkajúce hydraulické štiepenie kradnú miliardy galónov pitnej vody, veľkoryso sľubujúc, že v dohľadnom čase budú používať vodu brakickú, aby chránili obyvateľstvo pred smrtiacim suchom. Akože spoločenská zodpovednosť (social responsibility - súčasný top termín v korporátnom newspeaku). O kus ďalej na tejto našej úbohej planéte, konkrétne v Stredoafrickej republike, štartuje pre vodu klasická genocída a o ďalší kus ďalej, konkrétne vo Vietname, jej majú teraz až príliš veľa.

Pod týmto všetkým nešťastím a bez ohľadu na konferenciu ako silný motor nerušene vrnel kontinentálny drift. Vďaka nemu za 50 miliónov rokov zmizne Stredozemné more a klimatickí utečenci budú musieť pri drangu nach osten zdolávať mohutné pohorie, ktoré sa bude tiahnuť až k iránskemu Búšehru, kde hlboko pod vrstvami hornín archeológovia prekvapene objavia jadrovú elektráreň, z ktorej boli v čase jej zrodu a rozkvetu na nervy najšikovnejší, najmúdrejší a najtalentovanejší obyvatelia tejto planéty, výteční finančníci točiaci si nad hlavou živou sliepku pre očistenie od hriechov. A možno už Európa nebude príťažlivá. Nebude Berlín, Paríž, Ženeva, Oslo, ani ďalšie rajské mestá vysnívané Afričanmi a Aziatmi znechutenými tenčiacim sa chlebom každodenným. Ba nebude ani Varšava  - to je to mesto, kde sa v roku 2013 konala klimatická konferencia OSN s cieľom znížiť teplotu planéty o dva stupne Celzia jej pomalším zasieraním a kde nezaznelo to najdôležitejšie - zastavenie rastu svetovej populácie a eugenika. Jej účastníci namiesto toho diskutovali na tému, ktorá sa z pohľadu ďalekej budúcnosti javí šokujúco psychopatická: bavili sa o udržaní bezuzdného vyžierania fyzicky obmedzenej planéty tak, aby si to nevšimla. Počas ich tárania sa odpočítavanie konca ľudstva nezastavilo. Čo je dobre, pretože o 50 miliónov rokov sa nebude treba trápiť, či preliezť zmienené, zatiaľ ešte bezmenné pohorie na ceste za lepšími zajtrajškami na východe, alebo na západe.

 
Autor: 
téma: 
ella
   
Náhodný okoloidúci
Teda Ema, klobúk dole, čo článok, to literárny skvost :) tak formou, ako aj obsahom.