Futurologický kongres

Kým tam prišli, spálili veľa benzínu, nafty i kerozínu. Veľa jedli, veľa pili, ako sa na kongresovú turistiku patrí. Je pravda, že sa našiel svetlý vzor - reprezentantka Filipín, ktorá vyhlásila hladovku, čím ušetrila aj vodu na splachovanie - nik však tento environmentálne hodnotný počin nenasledoval. Servírovala sa aj poľská špecialita - slede z Baltiku, v ktorom spojenci po druhej svetovej vojne utopili chemické zbrane, aby aj takto ukázali prostredník zdochline Tretej ríše s jej ťahom na ochranu prírodného prostredia. Minuli i veľa papiera a energie napájajúcej prenosné elektrické zariadenia. Pohádali sa. Nakoniec sa dohodli. Že sa stretnú o rok v Lime a o obrok v Paríži. Stručne povedané, vo Varšave sa konala konferencia OSN o klimatických zmenách.

Kým účastníci konferencie počas svojich jalových debát obrazne povedané nosili vodu v koši, Texasania s obavami sledovali, ako im ropné korporácie prevádzkajúce hydraulické štiepenie kradnú miliardy galónov pitnej vody, veľkoryso sľubujúc, že v dohľadnom čase budú používať vodu brakickú, aby chránili obyvateľstvo pred smrtiacim suchom. Akože spoločenská zodpovednosť (social responsibility - súčasný top termín v korporátnom newspeaku). O kus ďalej na tejto našej úbohej planéte, konkrétne v Stredoafrickej republike, štartuje pre vodu klasická genocída a o ďalší kus ďalej, konkrétne vo Vietname, jej majú teraz až príliš veľa.

Pod týmto všetkým nešťastím a bez ohľadu na konferenciu ako silný motor nerušene vrnel kontinentálny drift. Vďaka nemu za 50 miliónov rokov zmizne Stredozemné more a klimatickí utečenci budú musieť pri drangu nach osten zdolávať mohutné pohorie, ktoré sa bude tiahnuť až k iránskemu Búšehru, kde hlboko pod vrstvami hornín archeológovia prekvapene objavia jadrovú elektráreň, z ktorej boli v čase jej zrodu a rozkvetu na nervy najšikovnejší, najmúdrejší a najtalentovanejší obyvatelia tejto planéty, výteční finančníci točiaci si nad hlavou živou sliepku pre očistenie od hriechov. A možno už Európa nebude príťažlivá. Nebude Berlín, Paríž, Ženeva, Oslo, ani ďalšie rajské mestá vysnívané Afričanmi a Aziatmi znechutenými tenčiacim sa chlebom každodenným. Ba nebude ani Varšava  - to je to mesto, kde sa v roku 2013 konala klimatická konferencia OSN s cieľom znížiť teplotu planéty o dva stupne Celzia jej pomalším zasieraním a kde nezaznelo to najdôležitejšie - zastavenie rastu svetovej populácie a eugenika. Jej účastníci namiesto toho diskutovali na tému, ktorá sa z pohľadu ďalekej budúcnosti javí šokujúco psychopatická: bavili sa o udržaní bezuzdného vyžierania fyzicky obmedzenej planéty tak, aby si to nevšimla. Počas ich tárania sa odpočítavanie konca ľudstva nezastavilo. Čo je dobre, pretože o 50 miliónov rokov sa nebude treba trápiť, či preliezť zmienené, zatiaľ ešte bezmenné pohorie na ceste za lepšími zajtrajškami na východe, alebo na západe.

 
ella
   
Náhodný okoloidúci
Teda Ema, klobúk dole, čo článok, to literárny skvost :) tak formou, ako aj obsahom.

nové