Karpatský thriller

"Vy finančné skupiny, ktoré vlastníte tento štát, buďte k nám milostivé. Prosíme vás, kradnite iba toľko, aby sme mohli aj my dýchať a žiť. Vy finančné skupiny, ktoré vlastníte tento štát, odpustite nám, že chceme žiť a dýchať vzduch, ktorý patrí vám. Prosíme vás, múdro nám vyberajte poslancov, ministrov, premiérov a prezidentov, ktorých budeme voliť, aby sme sa nemuseli hanbiť za ich smrad.
Vy finančné skupiny, ktoré rozkrádate tento štát, kradnite s mierou, lebo inak vstaneme z kolien, vezmeme kamene, železné tyče a nože, zbúrame vaše múry, zabijeme vaše ženy a deti, ich krvou postriekame vaše mercedesy, rozbijeme sklá vašich úradov a všade nastolíme chaos, krutosť a strach.“
 

To je citát z hry Karpatský thriller, ktora beží od novembra 2013 v bratislavských divadlách. Spomínal ho myslím aj exot Hlina v parlamente. Tak to tu zhrňme.

Režisér  Roman Polák hru vytvoril  podľa námetu bývalého novinára Eugena Gindla. Čerpal zo skutočného  korupčného škandálu z deväťdesiatich rokov. Citujme:

Začalo sa to tak, že ma oslovil človek, ktorý mi ukázal štrnásť faktúr nemeckej firmy distribuujúcej zdravotnícke zariadenia. Oproti konkurencii boli mnohonásobne predražené. Neskôr sa ukázalo, že takých faktúr sú stovky.“
„V praxi to znamená, že podplatená tendrová komisia pripravila tento štát a naše chudobné zdravotníctvo o milióny. Kauzu som chcel zverejniť v televízii aj v rozhlase, no nikde som neuspel. Všade mali dosadených svojich ľudí, ktorých korumpovali najčastejšie platenou inzerciou."
"Tak som to uverejnil v mesačníku, kde som pracoval. Mali sme síce len tritisíc predplatiteľov, ale dodávali sme ho aj do parlamentu, takže článok si prečítal každý poslanec. Šokujúce však bolo, že napriek zverejneným faktom a konkrétnym menám poslancov, ktorí sedeli v tendrovej komisii, nikto nereagoval. Táto firma mala kúpených naozaj všetkých a všetko. Bolo to veľmi deprimujúce.“

gindl a porubjak 

Porubjak a  Gindl (napravo).

Ako vidíte, dieľko má ambicióznu tému aj odvážny slovník. Ďalším jeho aspektom je to, že jeho tvorcovia aj protagonisti majú známe väzby na sionistické vrstvy - ale ťažko povedať, či to v dnešnom "umení" pri tom  klasickom alokovaní pozícii hlavne pre sektu,  môže byť inak.

 

Herečka Zuzana Fialová je dnes už natlačená všade, a aj tu sa jej dostalo postavy nebojácnej novinárky (je aj postava židovka?), ktorá nesebecky bojuje za spravodlivosť. Klišé, ktoré človek nikdy v realite nevidel, ale azda stokrát už bolo spracované v holyvoodskych filmoch. Fialová sa ale asi dala predsa len strhnúť svojou postavou, lebo zahlásila, že hra mohla byť aj tvrdšia:

„V Nemecku a v iných krajinách, ktoré majú demokraciu dlhšie ako my, by s tým problém nemali. Ale ako prvá lastovička to nie je zlé. Ak by sme však v tomto trende mali pokračovať, určite by to malo byť ostrejšie, údernejšie a odvážnejšie.
Vážne som rozmýšľala nad tým, že ak divadlo naozaj nemôže byť ostrovom verbálnej slobody na tomto unavenom Slovensku, rada si to pôjdem odsedieť. Štát by nás mal chrániť a ak nie, tak potom je to naozaj smutné. Mám totiž pocit, že nežijeme v právnom štáte, ale v štáte právnikov“

Záber z divadla

 

A skutočne, konflikt prišiel.

Hlava jednej z najznámejších finančných skupín, J&T, miliardár Patrik Tkáč Druhý sa ohradil, že to skôr naopak zrovna ľudia ako Fialová a Polák majú skutočnú moc. Hm, niečo na tom je, len či sa tým Tkáč Druhý nedopustil antisemitizmu. Ďalej sa ešte na facebooku ohradil, že ich finančná skupina je dobrá, investuje tu a nik nebol súdený, čiže podľa neho samého ostatné finančné skupiny predsa len sú vinné.

Tkáč so ženou.

Miliardári sú ťažký kaliber, a tak naši rádoby umelci stiahli chvost. Fialová rýchlo prehlásila:

Pán Tkáč nebol na tomto predstavení. Vedel by, že ja to nehovorím. Vyvažujem radikálnosť týchto slov tým, že ako jediná na pódiu bez masky stojím a mlčím. Výrazom tváre dávam najavo nesúhlas s tým, že veci končia takto. Takto sa to riešiť nemá. Ja osobne absolútne odsudzujem akýkoľvek spôsob radikálneho riešenia spoločenskej situácie

Takto otočila naša rádoby odvážna bojovníčka. Ona tie slová nehovorí, stojí a mlčí, čím je proti nim. Dokonca vraj výrazom tváre dáva najavo nesúhlas. Tak rýchlo z bojovníčky za spravodlivosť vypršal pátos keď zistila, že vlastne nekopú len do politicky mrtveho Mečiara, ako to prezentovali média a ako to zrejme herečke zavesili na nos.  Teraz poklakla a prosí o milosť.

Tento konflikt môže byť len bezvýznamná anekdota, ale môže byť aj odrazom základných síl v pozadí dnešnej "karpatskej" spoločnosti. Bude hra ďalej tvoriť repertoár divadla, alebo sa rýchlo vytratí? Zostanú tam spomínané slová na záver alebo zvíťazí cenzúra?


Pritom je hra na jednej strane zbytočne revolučne výhražná, ale na druhej strane naozaj slabá. Protagonisti v nej v podstate prosia o zmilovanie a o slušnú pozíciu otroka. To je ilúzia. Odložme subjektivitu, prvú osobu množného čísla, a pozrime sa na vec objektívne:

Finančné skupiny nerozkrádajú, oni vlastnia všetko a nechávajú len špinavý odpad. Nepoznajú a nikdy nebudú poznať žiadnu mieru, prosiť ich o čokoľvek je nonsense.  A tak rovnako zákonite skôr či neskôr nastane to, čo každy tvrdí, že nechce: systém zbúra ich múry, rozbije ich úrady a zabije ich  ženy a deti, a ich krvou naozaj postrieka tie ich mercedesy.

To by mali finanční Patrikovia vedieť, že toto je proste ich historický osud a nijako sa mu nevyhnú.

 

Ilustračné foto: karpatský hrdina Ceausescu s manželkou v roku 1978


Inšpirácia: afinabul, top a plus

 
Le Bleu
junak
Myslim, ze na Slovensku si mozu beztrestne kradnut aj nadalej. Slovak dokaze nadavat len v krcme.
Norman
Je to jedna medzinárodna sieť financií, ktorá už dávno nepozná hranice. Vyčítať zas Slovákom, že práve oni s nimi nedokážu zatočiť, je prejavom komplexu menejcennosti a sebanenávisti. Slováci tento systém ani nevytvorili, ani ho (až na menšiny) nepodporujú. Ak si myslíš, že finančné korporácia v USA, Británii či v Nemecku ( o iných ani nehovoriac) kradnú čo len o chlp menej, tak si hlupák. A čo si vlastne ty v poslednom čase pozitívne spravil, Junák?
junak
Slovaci ho nevytvorili, ale ho akceptuju - nakupuju u korporacii, zamestnavaju sa u korporacii, toleruju system svojou pasivitou a tym ho legitimizuju. Nerozumiem tvojej agresivite, len som skonstatoval realitu, ja som sa doteraz nevzburil proti systemu a ani sa nevzburim, pretoze sa proste bojim. A hlavne som sam, nikto by sa ku mne nepridal. A co pozitivne si spravil ty okrem reci? Este aj malu pozitivnu iskierku, ktoru zacal navrhovat Slaven - zdruzovat sa a byt protivahou tymto lotrom - si zapudil. Tym ze budes pisat na webstranke sa cosi vyriesi?      
Norman
To večné nadávanie na "Slovákov" už naozaj nemôžem ani cítiť (Slovensko je malá krajina a nijak zvlášť sa nelíši od okolia), ale čo je druhé, to je to kritizovanie  "krčmových reči". Buď rád, že ľudia nadávajú. I keď naozaj som mierne čakal, že máš aspoň nejaký pozitívny návrh, keď tak Slovákov kritizuješ. Ja som nadával kedysi za konkrétne veci, a aj to hlavne na skutočných kolaborantov v mestách. Hm, nenakupovanie u korporácií, nezamestnanie sa u korporácii ... aj keby mnohí prestali, tak ich svet skolabuje skôr, ako ten svet korporácií. A čo som to zapudil? Existuje ešte kopa strán, napríklad strana Naše Slovensko, združovať sa môžete (zatial) v pohode. Čo ja niekomu v niečom bránim? :-)  
Lubov
  Pred pár rokmi som si myslela,že jediné,čo by" im " mohlo nahnať trocha strachu bude vytvorenie podzemného ilegálneho hnutia. Pochopili sme ,že volby sú v tejto situácii bezvýznamné. Ale nestalo sa tak. Norman,myslím si ,že internet akoby paradoxne skôr slúžil "im",hnev ľudí sa stáva v debatách menej reálny,vybíja sa niekedy akoby  v osobných.....ako to nazvať...súbojoch.Kto je sčítanejší,inteligentnejší a tak. A oni sa zatiaľ veselo vyškierajú. Jediné,z čoho majú strach je náš hnev. Internet ale istotne je aj našou zbraňou.Musí sa to ešte doladiť. Pozitívne,čo ma napadá takto z fleku,pred pár dňami v jednom velikánskom obchode ...akcia. Rumunské kurčatá,veľký nápis ,cenu si nepamätám....a to bolo všetko. Nikto sa tam o to netrhal,nikto to nechcel.  Môžu nás poraziť,ale nie zničiť.
junak
alebo aj ty pracujes pre nejaku korporaciu? to hadam nie :)
Norman
Ty si myslíš, že pre korporáciu nepracuješ? Ak aj povedzme nepracujem pre korporácie ja, pracujú pre nich ľudia, od ktorých ja dostávam peniaze. Aký je v tom rozdiel? Vlastne skúšam to, čo si navrhol - ale nejde to. Korporácie zabrali všetky úrodne údolia a mimo zostala iba púšť, na ktorej nik natrvalo neprežije.
1488
korporácia, systém, dolár.. virtuálne pojmy, slová na popis "reality", nie však "realita" sama, niečo ako poliačikova muškatírská brada, odvádzanie pozornosti
Buheh
Načo by ruka s nožom išla niekoho bodnúť? Čo má ruka s nožom z toho, že rozpára brucho? Korporácie, dolár... to sú končatiny. Samé o sebe nemajú žiadny zmysel. Zmysel to začne dávať, až keď človek vidí celú postavu s hlavou, vrkočmi a vševidiacim okom.
1488
presne ako píšeš - začne to dávať zmysel a celkový obraz, vidieť súvislosti, ja len, aby nezostalo pri tom, či je to žabykláč alebo kuchynský na chleba, to vidíš len formu a jej abstrakciu určite je na začiatok dobré vedieť, či je to nôž, palica alebo medový motúz, čím niekto obaľuje gesto strachu a vyrába manipuláciu no nestačí to na poznanie triku a často to odvádza pozornosť podobná hra - ľavica / pravica, demokracia / "nedemokracia", vzdelanie / de-generácia
Le Bleu
Možno sa to aj dá, viď Island, ktorý od istého času pre istotu akoby už ani neexistoval. Švajčiarsko je tu viac na očiach, tak sa do nich pre zmenu skúša šiť. Lebo exempla trahunt. Čo ak.. čo ak stačí nejaký hraničný počet krajín alebo ľudí a potom by zapracovala nejaká tá synergia? Uvidíme.
afík
Bývalý ministr práce americké administrativy v době prezidentování Billa Clintona Robert Reich v textu, který zveřejnil server iHNed.cz varuje, že pokud bude v USA pokračovat rozevírání nůžek mezi elitou a chudší většinou, nastane revoluce. A v ní si společnost ekonomiku a demokracii vezme zpět. http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zahranici/pohled-jinam/V-USA-pry-h...