Keď sme my išli na Západ

Oskar Dobrovodský

V súvislosti s dnešným voľným pohybom nelegálnych migrantov (utečencov) po krajinách EÚ som si spomenul na rok 1997, ked nám slovenská firma niekoľko mesiacov vybavovala pracovné a pobytové víza do Nemecka. Všade, či už v meste, pri vode na rybách, v nemeckej firme, kde sme boli zamestnaní, sme museli nosiť pri sebe pasy, pobytové a pracovné viza. Keď prišla kontrola, postavili nás do radu a začali kontrolovať ako nejakých podozrivých páchateľov čohosi (Nemci mali značnú nedôveru k obyvateľom post - komunistického východneho bloku a humanisti sa mohli aj na hlavu postaviť, keď tvrdili, že Slováci a Slovensko sú súčasťou západu).
Do NSR som jazdieval busom z BA a od nemeckého Passau nás colná polícia aj trikrát všetkých prinútila vystúpiť, ukázať batožinu, či náhodou nemáme viac ako 1 kartón cigariet atď., a to všetko v noci, najprv o 1.00, potom o 3.00 a o 5.00, v zime, keď bolo -10°C. Pracovať sa dalo v NSR max. 2 roky, potom sa dotyčný zamestnanec musel vrátit na SK a až po 2 rokoch mohol znova požiadať o pracovné vízum.
Ale ja som bol spokojný, nesťažoval som sa, bol som rád, že som sa tam vôbec dostal.
Do baskického Bilbaa som si vybavoval až 12 mesiacov pracovné a pobytové víza, stálo ma to veľa peňazí, musel som mať čistý register trestov, dobrý zdravotný stav, základnú znalosť španielčiny atď. To boli vybavovačky na SK, no potom ma čakala ďalšia byrokratická procedúra na španielskych úradoch, na polícii......nič, ani korunu (pesetu) som samozrejme nedostal zadarmo, musel som si zobrať pôžičku na prvé mesiace, aby som mohol zaplatiť dopredu nájom za byt + cestu do práce. Ale nesťažoval som sa, bol som spokojný, že sa mi všetko podarilo vybaviť, učil som sa jazyk a snažil som sa v práci ako sa len dalo, aby som dostal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú.
Prečo toto spomínam? Zamyslel som sa nad faktami, ako je to dnes. Že nás, Európanov z východneho bloku (Kiskoloidi, nezmeníte to, pre nich sme naďalej východny blok) šikanovali, buzerovali úrady, policajti na každom kroku a nelegálni migranti z Afriky či Ázie si tu môžu cestovať hore dole, bez víz, bez pasov, bez ničoho a ešte im za to aj platíme....
Kopeme si vlastný hrob.

 
 
 
-------------------
Poznámka z nadhľadu:
O podobných veciach by sa dalo rozprávať ešte dlho. Prehliadky autobusov do Viedne na Bergu, keď kvôli hocijakej cigánskej rodine - a skoro vždy sa v autobuse nejaká našla - stál autobus na hranici hodiny. Dnes tam je tábor migrantov z Afriky a Arábie. Tak im treba, aj afrošom aj rakúsom.
O potrebe vybavovania Aufenthaltserlaubnisu, Arbeitserlaubnisu a iných erlaubnisov, cez ktoré sa samostatní našinci nemohli dostať a museli používať mafistické firmy, ktoré vedeli kde zaplatiť a tak na našincoch parazitovať spolu s úradníkmi. Vtedy nikoho netrápili ľudské práva východoeurópanov.
O predpisoch, ktoré našincom prikazovali po polroku si previesť vodičák do nemčiny a prihlásiť-previesť aj auto, aby sa platili nemecké cestné dane - a tieto veci boli aj kontrolované a mastne pokutované. O povinnom zdravotnom poistení, ktoré nie je lacné, ani nehovoriac.
 
Ale nejde len o krivdu voči našincom  - ide o to, že to sú jasné fakty o mohutnom svetoznámom nemeckom byrokratickom aparáte vtedy až donedávna jednoznačne zameranom proti legálnej, aj nelegálnej imigrácii. A otazka je: kde je dnes, kto mal tú moc a kto mal tú právomoc, že celú túto politiku otočil a otvoril, doslovne rozpáral Nemecku bachor? Kto otvoril cestu šialenej afroarabskej infekcii?
Na ten zločin nemal nik právo a tí, čo to spravili, musia byť popravení ako Caucescu.


Norman

Nový Zemanův bonmot :
Pokud žijete v zemi, kde můžete být potrestáni za chytání ryb bez povolení, ale nikoliv za ilegální vstup do země bez povolení, máte plné právo říci, že ta země je vedena idioty.

qedstar

Kto sa obetuje a privlastní si absolútnu moc, s ktorou bude možné vyriešiť tieto problémy? :D

nové