Konzervatívna platforma Tomáša Tarabu

Domáci politický ohník horí len na polovicu, je tesne po voľbách a aj pandémia stlmila lokálne procesy. Ale kauzalitu nezastavíš a aj keď pomalšie, predsa len dochádza k zmenám.
Ombudsman je čudná funkcia, ktorú nezriadil žiaden globálny prediktor, ale je to jeden z prejavov politickej degenerácie Západu. Navyše je praxou, že ju u nás dostali prípady, ombudsmanky, ktoré sa vymykajú popisu slušným slovníkom. A jedno také čudo, ako vieme, vystúpilo tento týždeň v parlamente.
Pre nás je takmer úplne jedno, čo tam táto osoba hovorila. Obsah jej tirád je bezcenný, a samotná téma je druhoradá, zástupná. Podstatné je to, že to vytvorilo odmietnutie naprieč politickým spektrom parlamentu.

Jedným z konkrétnych výsledkov bolo, ako všetci už viete, že poslanec Tomáš Taraba (KDŽP), Ján Podmanický (Smer) a niektorí ďalší vyhlásili na tlačovke vznik akejsi platformy konzervatívnych poslancov. Ako potencionálnych podporovateľov menovali aj iných poslancov, napríklad Annu Záborskú (OĽaNO).

Proti takejto tendencii sa zdvihla kritika z masmédií, čo tiež potvrdzuje, že zjednocovanie nezávislých síl a podpora hodnotovej politiky súčasný vládnuci režim nenávidí. Horšie je, že aj opozičné strany (Smer a ĽSNS) reagovali negatívne.

Smer je zabehnutý mocenský aparát, ktorý má už problémy s delením, takže novú "konzervatívnu" platformu odmieta a Podmanického rovno dokopal za deň k odchodu. To neprekvapuje, svedčí to len o stupni skostnatenosti smeráckeho myslenia a o pretrvávaní nádejí, že sa na scéne udržia, len nesmú veľkému liberálnemu bratovi dávať zámienku a musia mu stále znova a znova dokazovať, že "nie sú fašisti". Tu znova vidno podstatnú jedovatosť umelej opozície, teraz myslím skrytej frankfurtskej školy neomarxizmu, ktorú šíri Blaha. Ale aj dôsledky tvrdého vymývania mozgov, ktoré dostal Fico v Topoľčanoch azda ešte v dobe, keď nosil plienky. Taký pioniersky imprinting nepustí a celý život mu robí problémy.

Ešte horšia správa je reakcia ĽSNS, na ktorej kandidátke išiel Taraba do volieb. Zaznamenal som negatívne reakcie Mazureka a Uhríka, ale v mene celej strany odmietli meno svojej strany spájať s týmto procesom. Pritom je jasné: Taraba len spravil po pár mesiacoch v parlamente to, čo kotlebovci mali urobiť najneskôr pred štyrmi rokmi, keď sa sa tam prvý raz dostali. Mali ísť cestou zjednocovania a abrazovania hrán, pričom by si sami zachovali svoj podstatný charakter. Prirodzene, každý si môže určovať svoju stratégiu a taktiku - ale potom sa nesmie čudovať, ako mu klesajú preferencie.

Taraba svojím aktom pripomína Fica v jeho dobrých začiatkoch, keď odmietol hlúpy radikalizmus vtedajšej SDĽ, ale aj koalície okolo SDKU. Nezabúdajte, že Fico ešte v roku 1998 stál vedľa Dzurindu a s nasadením vlastnej hrude zachraňovali spolu Markízu pred fašistami ... ale, čo to hovorím, vtedy ešte len pred Mečiarom (a Kočnerom, ktorý to celé simuloval). Ale potom sa Fico nebál prekonať svoj tieň a siahol po témach národných, čo mu vnieslo post premiéra. Taraba je ten človek, čo sa dnes nebojí demokratický považovať KAŽDÉHO človeka za hodného plnohodnotných politických práv. Každého človeka, nehovoriac už každého poslanca.

Zástupné témy
Žiaľ, politická nesloboda spôsobuje, že nemožno riešiť naozajstné hodnotové témy, ale dá sa pobiť len o zástupné veci: prerušenie tehotenstva, sexuálne preferencie, obchody v nedeľu a podobné okrajoviny. Politický systém je farizejský a tak musí byť aj ľudová politika farizejská. Je to škoda, ale čaká sa aj na tomto úseku na niekoho, kto prekročí Rubikon. Ale vždy sa niekto skôr či neskôr nájde.

Slovensko nemá problém s čiernymi ani s medicínskymi potratmi - povedzme si to na rovinu. Slovensko má problém s tým, že mu vládnu zahraničné korporácia a banky s anglosionistickou doktrínou - toto je fakt, ktorý predurčuje jednotu národných a sociálnych hnutí, pretože majú JEDEN program.
A ak to nechápu, a budú sa zmrzačene držať iba jednej časti tohto problému, sociálni demokrati len témy sociálnej a nacionalisti len témy národnej - a ešte budú do soba kopať - tak skončia na smetisku.
Dá sa to pochopiť?
Treba im to ešte jasnejšie vysvetliť?
Nie, jasnosť nepotrebujú. Len si my musíme uvedomiť, že hovoríme o dvoch už usadených stranách, ktorým sa už nechce. Aj preto vidíme iniciatívu iba od nových poslancov.

Vznikne nová elegantná platforma?
Určite. Ambiciózna, sebavedomá, bez slabých miest a čiernej minulosti. Je to len otázka imidžu a nič nebráni, aby také niečo vzniklo a tak také niečo vznikne. Je to proces, ktorý sa vždy opakuje - špinavú počiatočnú prácu spravia mužici, ktorí potom ale nevedia kam, a na rad prídu iní. Aj lepší aj horší, rôzni, ale hlavne iní. Mohol sa tak vyvinúť Smer, ale nik z jeho trpákov toho za dlhé roky naozaj nebol schopný. Mohol sa tak vyvinúť aj kotlebovský tábor - ten má ale zrejme tak málo ľudí, že tá pravdepodobnosť bola malá a nenaplnila sa.

Kto ešte nebol fašista, nech sa prihlási u súdruha Žincicu
Starý vtip hovoriaci o množstve ministrov sa dnes dá aplikovať na množstvo fašistov. Už bol za fašistu označený azda každý, kedže ani alternatíva fašizovaním nešetrí, boli tak označení prirodzene aj židia, Izraelci, ale aj matka Teraza asi bola fašistka. A tak sú teraz fašisti aj Taraba a spol. Ako hovorí islám, každý človek sa narodí ako fašista, len na to potom pozabudne ( hm, hovorí to o moslimoch, ale princíp je dobrý :). Teraz to postihlo ekonóma a kresťana Tarabu. Zajtra bude fašista Matovič.
Je treba s týmto nezmyslom na Slovensku prestať. V krajine je dosť ľudí strednej triedy, ktorí tu chcú žiť a vychovávať deti. To nie sú žiadni radikáli ani žiadni a zapredanci. Tí by sa mali dať konečne dohromady. Nech proste ukončia túto pandémiu poklonkovania sa cudzine. Chceme mať doma kľud a čisto.

https://debata.pravda.sk/debata/551963-taraba-nazyvat-nas-fasistami-je-s...

0
Roland Edvardsen

Podmanický vždy dosť vyčnieval v rámci Smeru, keďže predsa len Smer možno označiť za konzervatívnu stranu len v určitom kontexte (v kontexte ľavice a v porovnaní so socdemáckymi stranami na Západe), to nie je taký ten klasický konzervativizmus pravicovo-kresťanských strán. Ono Smer má v skutočnosti až 5 krídel: liberálne (Beňová, Zala), pragmaticko-oportunistické (Raši, Žiga), ľavicové/marxistické (Blaha, viac menej aj Fico, najmä dnes) a najmenšie krídlo bolo práve to katolícke či konzervatívne (Podmanický, Kéry). Pellegrini je niekde medzi liberálnym a pragmatickým, dajme tomu. :-)

Takže podľa mňa je to trochu aj škoda, že sa oslabila diverzita v Smere, na druhej strane
Podmanický by sa naozaj skôr hodil do KDŽP alebo i LSNS (ak by bola intelektuálnejšia :-)) - predsa len napísal oslavnú báseň aj na Tisa. Ono toto asi nebol nejaký spontánny krok, väčšinou to tak nie je, len teraz využil situáciu potápajúcej sa smeráckej lode (holt, je to iné byť vo vláde, pri koryte a iné v opozícii) a to, že v parlamentu je odrazu kopec ľudí s rovnakou agendou aká mu imponuje. Dobre pre neho - asi. Snáď nedopadne ako Maďarič :-) (inak možno to niektorých prekvapí, ale Podmanický si bol blízky práve s Maďaričom. Maďarič pôvodne patril tiež do konzervatívneho krídla). Ktovie, nebudem asi jediný koho teraz napadlo "aha, SNS nemá teraz predsedu", napríklad. :-)

A ak ide o Tarabu, ten rozdiel v uvažovaní oproti kotlebovcom ma neprekvapuje. Napokon KDŽP pôvodne chcela ísť so SNS, lenže tej medzičasom začali výrazne klesať preferencie, tak sa napokon rozhodla pre istotu v podobe kotlebovcov (ale viem o tom, že nie všetci boli s týmto rozhodnutím spokojní). Moja rada pre Tarabu - nech sa vykašle na Kotleba a Mazureka, nech sa osamostatní a pracuje na spolupráci - aj so Smerom, aj s inými, tak ako to už aj chce robiť. Ja som dobre vedel, prečo som chcel voliť SNS. A SNS dnes v parlamente citeľne chýba (centristická konzervatívno-ľudová strana nezaťažená "naci" minulosťou ochotná spolupracovať so socialistami). Ale KDŽP by ju mohla nahradiť - rovnako ako by mohla byť tým, čím nemohlo byť sionistické KDH.

mnkr

ba ani KDH nema predsedu, no a Podmanicky ma tusim cosi s fararstvom :-)

Roland Edvardsen

KDH-áci by mali mať teraz nového predsedu Majerského (ešte ho nezvolili, ale tuším je tam jediný kandidát?). Ale to je ďalší uspávač hadov na spôsob Figeľa - nulová charizma. To ten slniečkár Hlina mal aspoň gule. :-)
KDH dnes žije len z Oravy a niektorých katolíckych babiek, ktoré nerozumejú moc politike. A vzhľadom na to, že ide o najmenej populárnu stranu medzi mladými, tak veľký úspech by som nepredpokladal ani v budúcnosti. Však metastázy z KDH dnes aj tak dobre fungujú v Oľano, tak načo je komu KDH? Totálne zbytočná strana, ktorá nikomu nechýba.

mnkr

je ale zatazena zlodejskou nedavnou minulostou...v spolocnosti je teraz napriklad mimoriadne popularny supervyhodny nakup F16

Náhodný okoloidúci

Trieštenie terajšej opozície je splnený mokrý sen anglosionistov a ich slovenských poskokov. Je to prejav detinskosti a politickej nezrelosti a strategická chyba s ďalekosiahlymi následkami do budúcnosti. Hádajú sa pre malichernosti, stúpajú im do hlavy osobné ambície a pronárodná opozícia ako celok na to škaredo dopláca. A jej voliči a národ taktiež. Pelle to výdatne "hnojí" svojimi verejnými vyhrážkami a vydieraním, že ak ho nezvolia za predsedu Smeru, tak odchádza.

Roland Edvardsen

Ono proces rozpadávania strán je práve v opozícii dosť prirodzený. To sa dialo aj "pravičiarom"- netreba ani spomínať to množstvo príkladov. Skrátka, keď už nie sú tí ľudia pri moci, pri koryte, začnú sa hrýzď navzájom.
Ale Smer je de facto rozpadnutý už dávno, už od Kuciaka - tam sú aj na osobnej úrovni zlé vzťahy a ľudia spolu nekomunikujú a nekoordinujú postupy. Do volieb sa to len všelijako kamuflovalo, teraz už nie je dôvod toľko sa pretvarovať a každý si robí čo chce (ako teraz Podmanický).

Roland Edvardsen

Som počúval infovojnu, kde mali ako hosťa Michelka: https://www.youtube.com/watch?v=76Ghrwj6HyM
Tak Pellegrini so svojimi ľuďmi (vraj aj Tomáš. S výnimkou Blaha, tam ostanú Ficovi samí dôchodci) vraj nakoniec odíde. Fico sa zaťal a funkciu predsedu nepustí (hoci mu sľúbili kadečo:od europarlamentu po ďalšiu kandidatúru na prezidenta, keď Čapute vyprší mandát). Dag Daniš o tom teraz tiež takto píše: https://www.aktuality.sk/clanok/792202/komentar-daga-danisa-pod-smerom-t...

Ja som to už písal: Fico sa asi naozaj zbláznil ako Mečiar. O tom napokon svedčia aj viaceré jeho choré prejavy od Kuciaka, ako napr. to, keď sa na vyše týždeň vytratil po prehratých eurovoľbách a nikomu nedal vedieť. Dodnes sa nevie, kde vlastne bol a čo robil - toto robil aj Mečiar, keď už končil. Áno, presstitútske svine nakoniec dosiahli to najhoršie čo si mohli želať: pripravili ho o duševné zdravie.

Hovorím, ak by mal hlavu v poriadku, tak by to vyriešili tak, že stoličku predsedu by dal Pellegrinimu výmenou za funkcie podpredsedov pre istých jeho ľudí a sám by prijal funkciu čestného predsedu a ponechal si hlasovanie v predsedníctve. S Pellegrinim by sa pokúsil o dobré vzťahy a nejako by snáď ešte vedel ovplyvňovať veci zo zákulisia. A po pauze, ak by bol Pelle zase premiérom, by sa mohli pokúsiť mu zase dať nejakú adekvátne funkciu - či už ústavný sudca alebo niečo v EU.

Ale naozaj, ono s tou slovenskou politikou je to naozaj už absurdné. Všetci to robia naopak, ako by mali. A ja sa sám sebe čudujem, že to ešte dokážem sledovať.

Norman

Ty s Michelkom ste už vážne najlepší vnútropolitickí analytici, človeče :) Stále nadávaš, že ťa to nebaví, a pritom to poznáš a dokážeš opísať lepšie, ako on :) O iných trpákoch na vnútropolitickej scéne ani nehovoriac. Je to v slovenskej politike niekedy absurdne hlúpe a kocúrkovo, ale tak si nejaký vedec študujúci nižšie formy dsociálneho hmyzu :) Robíš to pre dobro veci, drž sa toho.)

Len k tomu zaťatiu Fica - pravdepodobne je to tak, ako píšeš a ako asi hovorili na tej infovojne. Ale nenazýval by som to len zaťatím akože nasilu a hlúpo - kľudne by som to videl ako práve prejav Ficovej racionálnej a vhodnej rezignácie, že nemieni ísť šaškovať do Bruselu (kde je okrem Uhríka len staré železo), že nemieni znova riskovať prezidenta (čo by asi zas neprešlo), ale že mu stačí to predsedníctvo v starej strane, s ľudmi, ktorých pozná. Jeho ambície boli proste naplnené, nemieni byť stále a zas na čele vlády. To nie je od neho iracionálny postoj.

Ak oni (Pele a spol) majú ambície, a názor, že sú dobrí (a bezpochyby sú, veď ok), tak nech si to prejdú tak, ako to prešiel Fico a iní s ním. Ja v tomto Ficov postoj aj chápem aj považujem za oprávnený.
S Pellem môže spolupracovť aj v dvoch rozdielnych stranách, konieckoncov. Ono Pellegrini vie, prečo sa mu nechce odísť.

Rozbíjania scény by som sa nebál - práve naopak - keďže pronárodne anti globalistické sily sú teraz rozbité na antagonistickom pseudoprobléme "tisov fašizmus", treba to celé ponatriasať a preskupiť, aby sa už všetci mohli poobjímať ako (teplí) bratia :). Lebo trebárs aj s Pellegrinim - i keď sa obávam, že jeho talent a skúsenosti nedostanú takto priestor.

Náhodný okoloidúci

Ficovi možno všeličo vyčítať, ale má 100% pravdu v tom, že Smer je a má zostať SD - sociálnodemokratický bez liberálnych úchyliek. Liberálnych až liberastických strán je už na Slovensku viac ako dosť. Ale hlavne by sa Smer mal zbaviť vplyvu oligarchov, ktorí ho síce sponzorujú, ale zároveň aj ťahajú ku dnu a kazia mu povesť a obmedzujú manévrovací priestor.

Roland Edvardsen

Máš pravdu. Teraz to tak vyzerá, ako píšeš: že Fico by radšej už dožil v kľude medzi svojimi komunistickými dedkami v strane v ktorej by nemusel už robiť s nikým kompromisy, hoc aj za cenu, že by to bola strana menej úspešná.

Lenže toto nie je zrovna dôstojný koniec pre niekoho, kto bol 3x premiérom: vlastne je to presne to, čo by chceli jeho nepriatelia: aby napodobnil Mečiara. To aj ten Kiska vedel, že v terajšej pozícii by to bolo pre neho ponižujúce a tak sa vyhovoril na srdce (a to ešte k tomu Fico má reálne problémy so srdcom). Ten scenár dohody a kompromisu, ktorý som uviedol, by bol z dlhodobého hľadiska pre Fica lepší a je aj niečím, čo by preferovali straníci i voliči. Ušetrili by sa aj nervy okolo rozpadového tanečku.

Ono okolo Fica je tá aureola, že ide o geniálneho stratéga, ktorý vždy myslí na niekoľko ťahov dopredu. A to sa potom podporuje jeho naozaj impozantnými číslami (3x premiér, 5 x vyhraté voľby). Lenže posledných 5 rokov tu už fungovala len tá zotrvačnosť, nič viac. Psychologicky sa dá samozrejme Ficovi rozumieť: ja som stranu vybudoval, nech "mladý" ukáže sám, že to úspešne dokáže. Ale vzhľadom na všetky tie okolnosti, ktoré tu máme (je ich tak veľa, že sa mi ich ani nechce vypisovať) mi príde jeho prístup a stratégia chybná a celkom kontraproduktívna voči nemu a strane - samozrejme, že za rozpad nesú vinu aj "pellegrínovci", ale Fico (a Blaha) tiež k nemu výrazne dopomohol.

Ja sa teda nechcem teraz stavať na stranu Pellegriniho, ale nech to objektívne meriam, ako to meriam, Fico nemal a nemá k nemu správny prístup a príliš sa vo vzťahu k nemu nechal zahltiť emocionalitou (psychologicky to nebolo pre neho príjemné vidieť ako Pellegrini naberá na popularite, zatiaľ čo on uskutočnil obrovskú obetu v podobe vzdania sa premiérskej funkcie). Pellegrini samozrejme je jemnejší typ, inak pristupuje aj k svojim protivníkom a inak komunikuje s médiami a povedzme si na rovinu, že to nie je nijaký nacionalista či nacionálny populista. Od neho naozaj nečakaj, že by niekedy spolupracoval s kotlebovcami (ale spolupráca s nejakými "nefašistickými" národnými stranami typu SNS? No problem).

Ale namietal by som označovať ho za slniečkára - naozaj teraz v takom tom najštandardnejšom zmysle. Pellegrini nie je a hlavne nebol nijako zvlášť politicky odlišný od Fica - sociálny demokrat, tak sa o sebe vždy vyjadroval a vyjadruje. Chcem povedať, že nie Pellegrini sa politicky posunul niekam k liberalizmu, ale Fico sa od Kuciaka účelovo posunul viac k takým ako Kotleba či Harabin. A keďže Pellegrinimu narástli s funkciou premiéra krídla a sebavedomie a Fico si uvedomil, že mu vyrastá konkurent, tak potom začali s Blahom raziť tento naratív o "slniečkárskom buzerantovi" čo ide premeniť ich "pro-národnú" stranu na progresivistickú žumpu po vzoru liberálnych strán na Západe. A samozrejme weby ako HS naratív a trollovia na webe naratív výdatne podporili. (Cibulov článok ponúka tiež istý pohľad, ktorý stojí za zváženie: https://www.orientacia.sk/domaca-politika/smer-sd-na-krizovatke-svojho-p...)

Lenže Smer bol odjakživa mix a odjakživa mal v sebe aj to, čo Fico dnes nazýva slniečkárskym (liberálnym) elementom. Napokon spoluzakladateľom Smeru bola aj Beňová. Fico celé roky paktoval so slniečkármi, dosadzoval do najvyšších funkcií slniečkárov a dokonca on sám sa niekedy vyjadroval a prejavoval ako slniečkár. Jednoduchá otázka: o čo by bol Pellegriniho Smer slniečkárskejší než Smer v rokoch 2012-2016, kedy sa Blaha s Jankovskou a Beňovou promenádovali po gej prajde a Blaha písal texty proti RKC, lebo nemá rada gender ideológiu? A bude slniečkárom aj konzervatívny smerák Tomáš, keď sa pridá k Pellemu? Nie, nemyslím si, že Pellegrinova "moderná sociálna demokracia" spasí Slovensko, ale toto už vôbec neplatí ani o Ficovom/Blahovom marxizme.

Samozrejme Pellegrini tiež nie je nijaké neviniatko, tiež rýpe a intriguje, aby sa presadil, ale Fico to robí voči nemu tiež a viac skryto (a teda aj zákernejšie). A naozaj zbytočne vytvoril tento nepresný naratív a tým vlastne aj samotného Pellegriniho dotláčal k vyhraňujúcim pozíciam. Stranu tým sám rozdelil namiesto toho, aby makal na zjednocovaní a pokúsil sa budovať dobré vzťahy s Pellem (a tým ho lepšie usmerňovať). Tam sa naozaj zdá, že Fico ho chcel zo strany vystrnadiť a že Fico skutočne od istého momentu chcel mať radšej menšiu, čisto marxistickú stranu, v ktorej sa nemusí už nikomu prispôsobovať, než pokračovať v politike akú robil do Kuciaka.

A celé je to o to čudnejšie, že pred rokom a pol predsa Fico chcel zo strany odísť a prenechať ju Pellemu. Vtedy mu nevadilo, že Smer ovládnu "slniečkári"? Veď chodil spoločne s Pellem za Kiskom, aby s ním dohodli Ficovu nomináciu na ústavný súd. Čo to Pelle písal Kiskovi do SMS" "on už chce veľmi odísť".

Zase som sa rozpísal, ach jaj. Ale ja jednoducho Ficovi nerozumiem a čisto ako pozorovateľ tvrdím, že primárne je to o tom psychologickom prežívaní, o jeho nespracovaní Kuciakovského majdanu, ktorý spôsobuje, že nie celkom dokáže vyhodnocovať realitu a svoje možnosti.

Ľubov

Roland,ako čítam Tvoj príspevok,napadlo ma,že si mi vzdialene pripomenul ,ako sa rozišli aj dve ikonické postavy Kubánskej revolúcie Fidel a Che,videla som na záberoch ,že to obaja niesli veľmi ťažko.
Pre zjednodušenie sem dávam obsah životopisného filmu " Che",ktorý opisuje dôvody,pre ktoré sa napokon rozišli. Nerozdelil ich cieľ,ale cesta k nemu.

CHE
Obsah
Životopisný film o argentínskom revolucionárovi, "najkontroverznejšom rebelovi našich čias", Ernestovi "Che" Guevarovi, ktorý pomohol Fidelovi Castrovi zvrhnúť skorumpovaný Batistov režim.
Che Guevara (Omar Sharif) je mladý argentínsky lekár, ktorý sa vylodí na Kube v roku 1956 a preukáže svoju odvahu počas gerilovej vojny v nasledujúcich rokoch. Získa si rešpekt svojich spolubojovníkov, ktorí ho menujú za veliteľa jednotky.
Fidel Castro (Jack Palance) je nadšený Guevarovými úspechmi v bojoch, ako aj jeho disciplínou, a vymenuje ho za svojho hlavného poradcu. Po dvoch rokoch bojov Castro porazí kubánskeho diktátora Batistu a Guevara nariadi sériu hromadných represálií voči predstaviteľom bývalého režimu. Jeho snom je naštartovať svetovú revolúciu, no Castro po Kubánskej raketovej kríze tento cieľ prestane podporovať. Guevara ho obviní, že je bábkou v rukách Sovietov, a rozhodne sa z Kuby odísť.
Po krátkom čase pristane v Bolívii, kde sa snaží zrealizovať svoju vysnívanú "revolúciu proletariátu". Bolívijskí roľníci ho však nehodlajú nasledovať a jeho samého začne prenasledovať bolívijská armáda. V roku 1967 ho tieto vojská prepadnú v horách a jeho cesta životom sa skončí.

Norman

No, tu sa treba zastaviť a porozmýšlať ...
Ako vlastne odišiel Mečiar? Nijako hrozne, proste raz každý odíde, nebolo to nijako hrozné. Tak isto to prebieha všade, aj v zamestnaní, aj v živote. Odísť včas ako "hrdina" - nielen, že je to ťažko, ale má to nejaký význam? Proste sa držia toho, čo majú - na tom nie je nič až tak nedôstojné.
Fico chcel odísť niekam na bok, ale nedalo sa. Teraz asi ani nemá kam, kde by to stálo za to.
Samozrejme, Pellegrini je o niečo mladší a menej unavený. Je určite teraz politicky lepší. Nuž ale zadarmo nikto nikomu len tak niečo nedá. A žiaden z nich tam nie je len na nejaké abstraktné dobro, majú hlavne svoje motívy.

Roland Edvardsen

Hej, hlavne nechcem zase pôsobiť, že z tohto treba robiť nejakú drámu. Úplne normálny rozchod, atypické sú skôr strany, v ktorých by k niečomu takému nikdy nedošlo (za daných podmienok).
Hlavne, teraz si idú po krku a tak, ale hovorím, potom to môže byť ok: tie ich dve strany by do koalície spolu išli - a aj hlasovať budú v parlamente obdobne. Niekedy sa vzťahy zlepšia práve po rozchode.

Len čisto vzhľadom na terajšiu situáciu hovorím, že proti Matelkovi by bol lepší Pelle, ako Fico. Pelle je úplný protiklad Matoviča (pokojný vs. neurotický, "socialista/liberál" vs. "konzervatívec", "aristokrat" vs. "sedlák") a to, čo sa začalo diať je, že čím viacej Matovič útočil na Pelleho, tým viac ľudí bolo z toho znechutených a pridávali sa na stranu Pellegrína.

A parafrázujúc teba : Matelko musí byť zničený, jednoznačne. Ja mám po 2 mesiacoch už naozaj dosť. Matovič teraz posadnuto ide pretláčať Lipšica na GP - a toto sú už naozaj vážne veci. Natoľko vážne, že tu musí byť človek ochotný spojiť sa i s diablom (aj so slniečkárom), aby tomu zabránil. Takže nateraz hovorím, že je aj zbytočne riešiť nakoľko je Pelle slniečkárskejší od Fica. Ak bude účinejším nástrojom na rýchlejšiu porážku hentoho hoväda, treba to podporiť. A Matovič možno favorizuje Pelleho pred Ficom, ale to je len jeho emocionalita a reflex (Fico vzbudzuje vášne u svojich nepriateľov, ktoré Pellegrini nie), ak by uvažoval racionálne, potom by chápal, že by sa mal báť viac Pellegriniho Smeru než Fica.

Takže opäť, nič viac než pragmatický prístup - ale ani toto Fica nepochopil.

Norman

Hej, toto je napríklad vec, ktorou sa Pelle líši od Fica aj Matelka - pôsobí kľudne a zvláda situáciu. Zrejme nemá žiadne ani podvedomé výčitky, že vecí robí tak či onak.
Prirodzene, takmer všetci sa snažia tváriť ako cool, ale ono to nie je ono.
Ešte horšie sú na tom tí, čo sa snažia pôsobiť ako angažovaní a emočne zanietení ľudia - napr. Mazurek (som si náhodou vypočul jeho prejav proti tej krave Potoky - ten chalan by si mal uvedomiť, na čo má a na čo nemá, lebo si ináč týmito čajovými tiráda zničí definitívne imidž). To je úplné nepochopenie :).

Matovič je naozaj nestabilný prvok. S ním emócie práve lomcujú až do kosti - aj keď sa navonok snaží pretvarovať. Jeho záchvaty plaču teraz bokom, ale často aj na fotkách kde je práve všetko v pohode, vidno na ňom tú jeho typicky psychopatickú posadnutosť.

Lipšic (a Naď a podobní) sú zas jasný nástroj zahraničia. Dve zlá - magori versus agenti007.
Prirodzene, malo by sa skúsiť použiť jedno proti druhému. Ale myslím, že Matelko sa ako v minulosti rozoštve s každým.
Čo sa týka emocionality voči Ficovi - no, hlavne u Matoviča je to jednoznačné. Matelkovi je úplne jedno, či Smer alebo dokonca nejakí oligarchovia či korupcia tu je (sám je ten najhorší najšpinavší odrbávač, tie jeho jazdenia s matkou a iné daňové podvody sú určite len vrchol ľadovca) - reálne pomery Matoviča neštvú, jeho osobne štve práva a jednoznačne najmä Fico. Keď sa tak nad tým zamyslím, tak toto je najlepšia Ficova vlastnosť - že dokáže tých rôznych potkanov vytočiť do infarktu. Fico by vlastne nemal nič robiť, len chodiť a REALNE ich provokovať. Nemal by ísť, ako je doteraz zvyknutý, čelom proti múru, ale priam talmudisticky ich zo zákrytu pichať.
Nuž ale ... čo to zas špekulujem, my sme všetci takí dobráci a sami nikomu nič zlé nechceme ...

Norman

Som to vypočul, okolo toho Michelka.
Zdá sa, že Michelko má naozaj dosť dobré zákulisné informácie (na môj vkus očividne je až príliš s každým zadobre). Ale dobre.
Horšia je tá relácia ako taká a ten Adrian ... panebože ... to sa nedá počúvať, taká tá pubertálnosť, násilný humor a opozícia. To len tak bokom, môj osobný postreh.

vrbovčan

asistenta poslancovi Podmanickému.

Roland Edvardsen

Michelkovi insideri ohľadne Smeru budú Podmanický a Blaha (s Blahom spravil aj rozhovor). A vraj ho kontaktujú aj niektorí ľudia z terajších vládnych strán.
Ja neviem či ste to počúvali celé, ale najlepšia časť bola tá okolo Remišovej. :-) Zdá sa, že príčinou zmiznutia Kisku nebol len Covid-19, ale možno aj pochopenie, čo si to vlastne dovliekol do strany. :-) Ono ten Matovič by sa mu asi mal skôr poďakovať, že mu ju prebral. :-)

vrbovčan

sa nemá rád s Remišovou som vypozoroval hádam dva roky dozadu. A hádam sa jej aj bál. Veď nemali spolu tlačovky. Ona hneď ako sa rozkukala, išla si svojou cestou. Tá ženská sa ukazuje ako dosť direktívna. S tou kompou sa dostala na kandidátku a dnes je to hádam aj Matovičovi jasné, že to bol vykonštruovaný prípad. Ja som si hneď všimol, že stále hovoril len o tom, čo by podľa tej zmluvy mohli pýtať, keby ...atd. Nikto tam nič nedefraudoval. Len Matovič sa samozrejme k tomu neprizná, že Remiška ho oklamala a on to nej odpapagájoval.
Michelko je insider. Ale v poslednej dobe stratil nestrannosť. To ako sa dal na kandidátku k voľbám. Príliš veľmi ho zaujímajú posty predsedov SNS a Smer. Neviem, či sa mi to len zdá.

Norman

Tu je taká antimužská (antifašistická) atmosféra, že jedine ženy si môžu dovoliť byť neúprosné, alebo to aspoň skúšať. Preto aj anglosionisti používajú očividne rady ženy.
Majú svoje kandidátky, ktorým podhodia prípad, ktorý ich vytiahne hore. Čapute skládku, Remišovej kompu ...a niekoľko podobných je tam v zálohe. Nicholsonova opica.

Pravda, niekedy sú tak tupé, že sú nepoužiteľné - napríklad Farská, a niektoré sa proste neuchytia.
Ale je evidentný ten paradox, že kým premier, muž, má záchvaty slabosti a plaču na tlačovkách (preboha, PREČO ?), tak političky vystupujú drzo a bohorovne (veď len nech si niekto skúsi na ne napluť, ako napr. trocha skúsil v texte Blaha - hneď bude feministická holokauza na svete).
Druhý paradox je, že je oblúbený premier - údajný buzerant a teda zas dosť prihriaty. Zas tam nemožno čakať tú silu.

Nie sú to dobré pomery, ani pre tie ženy nie.

Roland Edvardsen

S tými ženskými v politike si to trafil perfektne. Je to des. A ak ide o Matoviča, on je ten úplne najhorší typ chlapa - extrémne precitlivelý vo vzťahu k svojej osobe (to je dôvod tých sĺz) a zároveň surový, neempatický k okoliu. A preemotivovaný ako tá najhoršia hysterička.

Bukvice bývajú často buď neurotické a hysterické, alebo jemnocitné a kľudné (v tom lepšom prípade) - lebo aj u žien to takto často býva (starostlivý materinský typ vs. náladová hysterička). Pelle je mäkkýš (ale tak v Smere dostal istý "tréning", takže preto to nie je až také hrozné :-)), ale tak aj mäkkýše môžu byť v politike užitočné, niekedy sa dá dobre nimi zmiasť protivník :-).

Ale áno, Pelle, Drucker, Šeliga, Maďarič, Prochádzka, všetko také mäkkýšovité typy, naozaj sú už dnes v politike akosi premnožené (a to ešte som nespomenul tie úplne najhoršie prípady typu Truban). Ale mne príde mäkkýšovitý napr. aj Uhrík - a nepomohlo ani to, že cvičí 4x do týždňa. :-) Uhrík by už mal nájsť gule (obdobne ako Pellegrini) a nejako vytlačiť Kotlebu a Mazureka, sformovať nejaké "slniečkárske" (ako by to nazval Fico :-)), t.j. umiernené krídlo a pracovať na tom, aby sa tá strana mohla vysporiadať s minulosťou. Uhríka ako predsedu by voliči určite brali. A Kotleba je vlastne tiež už niečo ako Fico, však v politike (ak to počítame od čias Pospolitosti) je nejaký ten čas, tiež je mediálne zdiskreditovaný, tiež nemá koaličný potenciál, atď. Takže áno, vzburu "mäkkýšov" u kotlebovcov by som podporil.

Najtvrdší politik bol asi Mečiar. Ale jeho problém bol, že nepoznal únosnú mieru, nemal zábrany. Fico bol tiež skôr tvrdší a poznal tú mieru - a preto dokázal vydržať dlhšie. Ale mnohé naznačuje, že on bude skôr ten prípad, ktorý sa navonok prezentuje ako "tvrďas" a kladie na to dôraz, zatiaľ vo vnútri je v skutočnosti mäkkší - a vie o tom. A potom sú tu aj takí ako Mazurek - ale to už je naozaj extrém a paródia. To je už takmer rovnako zlé ako tí najväčší mäkkýši.

Norman

Presne tak, a nie je to len v politike, ale všade. Ľudia sú spoločensky natlační ako sardinky, a tak muži už nemôžu byť mužmi, vytiahnuť rohy, lebo by sa navzájom popichali. A okrem toho od roku 1945 je byť chlapom zakázané, lebo to je fašizmus.
Tie typy si vymenoval správne. Aj Uhríka, pretože aj medzi radikálmi sa musia hrať na mäkkýšov, respektíve takí sú ako tak akceptovaní. Aby som to ale vyvážil, tvoj "oblúbenec" Mazurek nie je veru žiaden tvrďák, ale práve naopak, musí to hrať, umelo, hlúpo nepresvedčivo musí kričať, lebo si myslí, že tak bude pôsobiť ako chlap.

A platí to nielen o ľuďoch, ale aj skupinovo o stranách. Smer bola vždy dobrúčka strana :-) V tom najhoršom slova zmysle.

ps. ešte sme zabudli na tvrďáka Beblavého a na "zamračeného" Kisku :-)

Roland Edvardsen

He,he, všetkých som ich vymenovať nemohol, ale "Mr. puding" Brblavý, ten veru mal byť spomenutý. To už je na zaradenie na nejaký špeciálny mäkkýšovitý poddruh. :-)

Hej, Smer bol príliš (ideologicky a strategicky) dobručký - a aj tak dopadol. Ale ja som to skôr myslel v tom kontexte, že Smer bol a je (a aj teraz, pred voľbami, mu to progresivistické korpo-splašky vyčítali) mužská strana, mačistický klub (ako by povedala Biháriová). Jediná výraznejšia ženská osobnosť, ktorá sa tam nejako presadila bola Beňová - a to je zase len taká agresívna semetrika (a teraz aj Sáková - čo je zase taký ten "chladný" ženský typ). Pelle je prirodzene zmäkčilý buzerant (a ľudia to vidia, a preto sa aj Ficovi tak darí maľovať ho ako slniečkára a podsúvať osobný a psychologický konflikt v Smere ako primárne ideologický). Ale ak by nemal v "chlapskom klube" , ktorému šéfoval Fico, ktorý je stará a tvrdá komunistická škola, ostré lakte nedostal by sa tam, kde je teraz (keďže jeho kariérny postup je pomerne známy - on naozaj začínal od úplneho spodku, ako nejaký okresný asistent, bez toho, aby niekto vplyvný za ním stál a postupne išiel na vyššie a vyššie funkcie).

Uhrík nie je zase až taký umiernený (tam sú o dosť umiernenejší ľudia v LSNS než on), ale jeho veľká výhoda je v tom, že nie je na ňom prilepená tá šaškoidná uniformovaná minulosť z Pospolitosti. A ja už dnes hovorím, že tohto nánosu sa musia jednoznačne zbaviť. Holt, žijeme v krajine, kde sa 85% populácie hlási k SNP a k anti-fašizmu (prieskum Focusu) a ten zvyšok "nemá názor". Poviem to čo najjednoduchšie: 70% Slovákov sa hlási ku kresťanstvu a v politike by bola kontraproduktívna hlúposť otvorene a hlasito brojiť proti kresťanstvu. Ako súkromná osoba si o kresťanských dogmách môžem myslieť svoje, ale nebudem ich verejne spochybňovať ako politik. A podobný postoj treba zaujať aj k náboženstvu SNP a k holokauze. Nedá sa to v súčasnosti robiť inak, ak človek nechce ostať v úplnej izolácii. A národné a iné dôležité hodnoty sa dajú propagovať a presadzovať aj bez tohto verejného vŕtania sa v dávnej minulosti.

Norman

Nuž, to sme sa dostali ku klasickej dileme, ktorá je nielen v politike. Na jednej strane nebezpečné nevďačné veci, ktorým sa radšej každý vyhne, na druhej strane je tu tá lákavosť toho, že to nik nerobí.
To platí aj na popularitu, na volebné preferencie. Je tu vždy nejaká väčšina, 70-80 % v nejakých postojoch, ale potom je tu tých 20 30 %, alebo časť z nich, ktorých je menej, ale silne pociťujú nedostatok týchto tém a podľa toho budú voliť.
Táto dilema nemá riešenie. Proste sa každý rozhodne, či bude loviť na väčšinu, alebo na malú ale pevnú menšinu.

Samozrejme, prakticky sú témy, ktoré sú nezaujímavé. Holokauza nikdy nebola až tak téma, ani Kotlebovci nie sú až tak naivní - jedine napríkla Magát, ktorému sa to všetko akosi zborilo, sa venuje tejto téme (a to ktovie ešte, aké sú jeho skutočné motívy).
SNP je motív, ktorý je, ako píšeš, ťažko zafixovaný a väčšina vidí pozitívnejšie SNP ako symbol akéhosi samostatného odboja národa proti ... - cudzine? :) Čiže aj bez fašizmu je to dobrý symbol. Na druhej strane je tu ťažký ešte komunistický mýtus o SNP, je veľmi prehnaný a falošný, a SNP bolo naozaj do veľkej miery komunistické, takže jeho sláva by mala či mohla odísť podobne ako u iných sviatkov, napríklad Viťazný Február (pri tom už dnešné decká ani nevedia, čo to bolo).

Ale nemá zmysel rozoberať každý jeden motív, chcem zopakovať to, že je to niečo za niečo. Možno je nejak7 po4et nostalgikov za Tisovým štátom, tak to hodí povedzme 10%, a to ešte preháňam, ale potom to prudko prestáva, zvyšok to nezaujíma, či sú naopak proti.
Takto v pasci sú teraz kotlebovci a asi nie sú schopní nájsť ideologické riešenie. I keď by sa to dalo - ale nemajú tam ideológa. Ideológiu azda určuje v krajnom prípade Kotleba, čo je v poriadku, ale jeho asi nejaké teoretické lepenie nebaví. A zvyšných vedúcich zrejme tiež nie.

Ku "kresťanstvu" - to je tak preťažený termín, že má mnoho aspektov a každý si pod tým predstavuje niečo iné. Ono každý by mal mať svoje hodnoty a každý ich aj má (každý má naozaj také limity, za ktoré by nešiel). Ale ku "kresťanstvu" sa nedá zaujať nejaké stanovisko, lebo za tým slovom sú veci aj dobré aj zlé. Áno, je to už len jedno slovo. Aký vzťah má človek ku nejakému slovu? Ah, jediné, čo sa dá povedať, že človek chápe tie dobré aspekty. Aj tie zlé.

Náhodný okoloidúci

Koaličný potenciál Smeru alebo ĽSNS? A s kým? S Kiskovymi a Šeligovymi žaluďmi? S účelovo nasadeným mafiánom a multioteckom Kollárom? S "menej štátu" balónikom Sulíkom? S OĽANO pod vedením psychopata? Alebo s ESETáckymi úchylnými progresívcami? Vážení, nehnevajte sa, ale ak by mali mať Smer alebo ĽSNS koaličný potenciál s niektorou z týchto strán, tak to už rovno môžem voliť niektorú z týchto strán ale nie Smer alebo ĽSNS.

Roland Edvardsen

Potom nemusíš voliť vôbec, lebo aj tak to bude z tvojho pohľadu za jedno. Nepomôžeš si predsa nijako ani keď budú LSNS a Smer v izolácii. Môžeš si preto vyberať len medzi zlou a ešte horšou kombináciou. Holt, to je tá "funkčná" demokracia.

Norman

Nuž ale to je koaličný potenciál so zvyškom voličstva. keď si ich tam ľudia zvolili, treba s nimi uzavrieť koalíciu - alebo sa teda na to dopredu vykašlať a povedať, že tam idú len na exhibíciu.
Nuž, Kotlebovci vlastne takýto postoj zaujali a aj sa im dostalo výsledku - ľudia volili namiesto nich Matoviča.
Kotlebovci si takýmto postojom doslovne nechali ukradnúť polovičku hlasov.

Neviem, ale koalícia nie je manželstvo, ba nie je to ani intimita. Koalícia je niečo, ako keď nastúpiš do vlaku a vyberieš si miesto veďla ľudí, ktorí sú možno magori a do bytu by si ich nezavolal, ale na spolucestovanie to postačí.

Tento typ naratívu, čo si tu naznačil, že to voliči nechcú takú či onú koalíciu, to je len vývorka týchto strán, Smer a LSNS,. Výhovorka že sa nechali zahnať do takejto izolovanej pozície. Je to len klasické "z nudze ctnosť" a "aj tak je to hrozno kyselé".

Ak na tomto postoji budú trvať, nedostanú sa nabudúce ani do parlamentu.

Ľubov

Trochu sa nám preskupujú figúrky( nejedná sa samozrejme o novinku),ale predsa len to spomeňme: Z.Čaputová priznala,že má pomer so svojim poradcom J.Rizmanom. Po Trubanovej partnerke,vlastný partner -formálne sa akože vzdal funkcie poradcu a teraz je u apolitického podpredsedu NRSR Šeligu. V prezidentskom paláci nastáva akási tlačenica progresívcov.

https://www.aktuality.sk/clanok/717757/poradca-prezidentky-caputovej-sa-... ... Rizman je dno,sotva dokončil základku. Truban napriek tomu,že vyhlásil,že kandidovať na predsedu PS nebude,už to neplatí. Ktovie,možno mu v tesnej blízkosti pani prezidentky vyrastá nový súper.-).

ps. Neberiem to ako bulvárnu správu,to by som sem nedala.Beriem to skôr ako filozofickú otázku,prečo sa v tejto dobe tak dobre darí nulám ?Páči sa mi posledný bonmot P.Hampla, ktorý napísal : " Nestačí byť iba bezcharakterný,ale treba mať aj niečo v hlave. "

Roland Edvardsen

Hej, bulvár. Ale fakt stačí len pohľad na ten jej najnovší úlovok - strašné. A vôbec, o nej sa celkovo hovorí, že dosť strieda, vraj aj nejakých ženáčov mala. Ale to už je trochu pod úroveň tu riešiť.

Trubana museli presvedčiť, lebo s Biháriovou by bolo PS už celkom na odpis.

kali

Kolaičný potencial Smeru a ĽSNS. No jedine sami so sebou, spoliehať sa, že táto vlada sa predčasne rozpadne a vo volbách uspejú takým výsledkom aby vytvorili dvojkoaliciu popripade jednofarebnú vladu, čo je ale pri momentalnom "rozpade" Smeru a slabom politickom vytlaku a izolacii LSNS zrejme dosť nerealne. Chcelo by to nejaké povastenie fenixa v podobe SNS, hlavne do vedenia dať nejakého charizmatického človeka, lídra a nie ožranov, hysterky a židovských pätolizačov neschopných artikulacie.

Roland Edvardsen

Jednoducho teraz nám neostáva nič iné, než čakať, kým sa neodkopne sám Matovič. Ale média ho ešte stále šetria, lebo napriek všetkému ho stále nevnímajú ako rovnaké alebo väčšie zlo než Smer.

Smer s LSNS nebude nikdy spolupracovať - možno maximálne len odtrhnutý Ficov Smer, ale to už nebude taká veľká a významná strana a Ficovi bude už všetko jedno. A dokopy im nebudú stačiť percentá na koalíciu - ostanú izolovaní.

S LSNS sa možno niekedy v budúcnosti bude dať spolupracovať, ak zmení vedenie a dištancuje sa od minulosti. Ale Kotleba sa tam bude držať ešte tuhšie, ako sa dnes drží Fico v Smere - o tom nepochybujem. A pri Kotlebovi to bude dookola o tom istom, čo už poznáme. Personálna politika tejto strany je katastrofálna a ak sa nezmení, nezmení sa ani prístup ostatných strán voči LSNS.

Ako tak vidím nejaké vzdialené svetlo v spojení Pellegriniho Smeru a Sme-rodina (už dlhšie tam vidieť koketérie, náznaky. Aj keď Kollár dnes v Na telo povedal, že hoci sa mu Pellegrini páči viac ako Fico, stále pôjde o ten istý Smer s tými istými akcionármi). A ak by sa k nim pridala ešte jedna strana typu SNS alebo KDŽP (ktorí sa časom asi od kotlebovcov odtrhnú), potom by sa dalo. Zázrak to veru nebude, ale dnes naozaj skoro všetko pôsobí lepšie ako Matelko. :-)

Náhodný okoloidúci

Úmyselne som to napísal tak radikálne, priznám sa, že to bola taká malá provokácia :)
Videli sme, že v minulej vláde účelovo uzavreli prímerie SNS a Most-Híd, aj keď za cenu toho, že Bugár držal koalíciu nad vodou tým, že Danka držal pod krkom, alebo aj za niečo iné, obrazne povedané.
V každej strane sa nájdu realistickí jedinci ochotní ku kompromisom. Na druhej strane - je ťažké až nemožné čo i len uvažovať o uzatváraní koalícií s niekým, o kom viem, že mi ide po krku a chce ma odstaviť alebo zavrieť do basy na základe nezmyselných a nepodložených obvinení alebo na mňa účelovo kydá výmysly len preto, aby ma zdiskreditoval.
Koaličný výtlak strán určujú predovšetkým novinári a médiá, nie skutočný potenciál strán.
A je trápne, ak o personálnej politike strany Sme-SD rozhodujú iné strany.

Roland Edvardsen

Ja vidím problém v tom, že tu sa stále nechce spolupracovať na základe ideologickej blízkosti, ale dookola sa len rieši, kde mal aký jednotlivec kauzy. A potom nám vznikajú kdejaké bizarné koalície alebo spojenectvá (ako napr. KDH+ PS). A samozrejme ťažko sa to nejako pohne s takou LSNS, dokiaľ jej ostane nálepka "fašistov".
Bohužiaľ, máme tu médiokraciu vydávanú za demokraciu - takže dokým si národ neovládne média, bude naďalej aj o personálnej politike strán a ich spolupráci rozhodovať cudzina.

Náhodný okoloidúci

V dnešnom statuse o dianí v Smere to Blaha vyjadril takto:

 

Chápem aj tretí dôvod, ktorý sa najčastejšie skloňuje – že Peter má väčší koaličný potenciál, že je dôveryhodnejší. Pýtam sa – pre koho dôveryhodnejší?

Pre korporátny Denník N? Pre psycha Matoviča? Pre mafiána Kollára? Toto má byť merítkom našej politiky? Čo si o nás myslia pravičiari? Ako – nežartujme.

NÁS MUSIA ZAUJÍMAŤ PRACUJÚCI ĽUDIA, NIE SLNIEČKARSKE KAVIARNE

Prepáčte, ale mňa zaujíma, čo si myslia naši voliči, moji súdruhovia, pracujúci ľudia – a nie banda milionárov, nacucnutých na americkú ambasádu a rôznych oligarchov. Ak má byť nový Smer o tom, že sa budeme prispôsobovať týmto monštrám – tak nie, ďakujem, neprosím.

A kvôli čomu by to bolo? Kvôli vládnym stoličkám, na ktorých nebudeme môcť robiť svoju politiku, lebo – koaličný partner?

Toto má byť výsledok toho úžasného koaličného potenciálu – koalícia zo zlodejmi ako Kiska? No tak to ani za svet. V tomto sa s Petrom nikdy nezhodneme.

Ľubov

Adrián napr.mne vyhovuje.-). Ja som trpela s Koronim.Prerušoval a skákal do reč hosťovi. To ani Adrián,ani Noro nerobia. Okrem toho,Adrian mal reláciu vždy v tieni večernej Infovojny,ale ako vieme,odišiel Huďo a prišla koroňa. Tušila som,že Norbert Lichtner za danej situácie bude Adriana potrebovať viac.

ps. Tým som chcela povedať,že Adrián je "nastavený" na ranné vysielanie a to má možno inú dramaturgiu,alebo ako to nazvať. Ráno treba byť taký veselý,vyspatý.Tak možno preto Ti to nesedí .Je to len zvyk.

Norman

že mne tie rádia proste nesedia. Úplne podvedome, proste mi to príde ako lacná zábava :-)
Ale aj zábava musí byť.

Ľubov

https://www.youtube.com/watch?v=QrF7pTDLQ9M

Tiež som nad tým rozmýšľala,odkial je taký informovaný. A tu na stole video.... Michelko hovorí o Ficovi od roku 1998,padli mená ako Lubomír Fogaš ( on inicioval Ficov vstup do politiky) ,Peter Weis a Jozef Migaš.
Je to naozaj kompletné curiculum vitae slovenskej ľavice za 30 rokov.Musím uznať,že to je aj 30 rokov života Roberta Fica. Ďakujem,drž sa,Robert Fico!

Norman

No, Ficov príbeh je dostatočne známy (aspoň teda to, čo tam Michelko dal). To skôr teraz je zaujímavé, že sám Michelko je tam už večnosť - čosi ako druhý Beblavý, len rozdiel je, že Michelko je bez naozaj zazobaného vykrádača (privetizéra) tatka.
I keď ja vlastne neviem, aké ma Michelko krytie - a ani to nechcem vedieť - ako hovorí Aman, parafráza, proste ma do boha už naozaj tá stoka nezaujíma.
Neviem, či si to video vypočula do konca - Michelko tam správne upozorňuje či pripomína, že Fico sa stal znova "ľavičiarom" až po tom, ako pri a po voľbách 1998 a 2002 ľavica celkom zhorela. Preto to všetko zabral pre Smer - a to bol jeho základ, - ľavica, ktorú našiel ako dar na ulici, stačilo si ju zobrať zas k sebe.
A teraz sa zas utieka do ľavice. Lebo už nič iné nemá.

Michelkovi patrí v´daka už len za to, a len za to, že tie časy pripomína. Bolo to vtedy ešte väčšie a primitívnejšie kocúrkovo, ako dnes.

Ľubov

že ešte pre niekoho iného,ako sme my skalní,je politika koníček? Mňa to bavilo,pred 30 timi rokmi , bolo to iné,všade plno nádeje a trvalo to takmer do januára 1990..-))

Celkom rada by som bola,keby niekto s dobrou pamäťou niekedy spomenul aj mená našich federálnych poslancov v Prahe. Tam muselo byť príbehov,ojojoj. A emócií tiež,tie môžem.
Politika ma stále zaujíma,iba postupne pre mňa stratili význam voľby. A strácajú kredit aj oligarchovia,mútus o ich neohrozenom postavení sa tiež láme. Kto teda ostáva v hre? Toto tak vedieť.
Otázka je to dobrá,odpoveď ešte lepšia.-).

Norman

No veď ja som sa vždy čudoval, keď to Aman spomenul, že už ho to nebaví - že čo ho kedy na tom bavilo? :-)
Samorejme, že"politika" nie je o koníčku či zábave, ale o tom, že je to hranie sa s podpalubím na lodi, na ktorej sa všetci vezieme. Nedá sa to ignorovať.

Pravda, je práve čas spísať pamäti a históriu okolo veci 90 tych rokov, až doteraz. Lenže kto to urobí a kto to nezávislo a pravdivo napíše? Nik, nik z tých ľudí, čo verejne čokoľvek hovoria, nemá pravdu a nie je dostatočne úprimný. Každý to obhajuje z tej svoje strany. Nenájde sa ani jeden historik, ktorý by na to dostal prachy.

Ale hovorím, nemali by sme to nazývať politika, lebo prvoradá je filozofia okolo toho, čo sa volá "spoločnosť". Lepšie povedané, okolo toho, čo sa volá ľudský duch, myslenie, kognícia a podobne ... a až potóoooom niekde nakoniec je spoločenská psychológia, všetky tie dogmy a ilúzie, čo ju tvoria. Politika je až posledný slabý odtieň, ktorý z týchto vecí vyplýva.
Meniť politiku je preto vec takmer vždy neúspešná, lebo politika sú až odvodené príznaky toho vyššie spomenutého. Je zbytočné čakať zmeny nielen pri voľbách,a le aj zmeny v povedomí, ak má celá spoločnosť tie isté zdedené mentálne hranice, ten istý charakter, tú istú mieru neschopnosti sa oslobodiť a venovať sa nejakým nazvime to duchovným veciam. Mentalit ajedncov je geneticky takmer fixná a preto je zákonite rovnaká aj tá kolektívna psychológia. Je preto zbytočné nejako vyrovnávať vlasy, keď ich genetika rastu je skrútená forma. Možno ich na nejaký čas vyrovnať, ale potom zas skrúcané dorastajú.

V podstate je spoločnosť ako rad starých prepletených dubov, rôzne korene a rôzne konáre krížom krážom a je problém sa cez túto povrchnosť dostať k podstate. Tam sa treba zavrtať a trocha popracovať s pílou a sekerov, nie na konárikoch.

Rusi urobili ten film Krajina krivých zrkadiel. V takej ľudstvo stále žije, pribúdajú nové a ľudia už ani nemajú šajnu, čo je a kde je realita. Preto treba jednoducho tie zrkadlá rozbiť. Rozbiť zrkadlo nie je až taký problém. Majitelia zrkadiel by sa mali báť.

Roland Edvardsen

Michelko je tak trochu alibista, ale dnes lepší politológ-komentátor na Slovensku veľmi ani nie je. Jemu dosť vyčítajú, že nie je nestranný, ale prečo by mal byť? Ja ho sledujem hlavne kvôli tým insiderským informáciám (samozrejme, že na to sa tiež nemožno spoliehať).

Dnes sa zase (už klasicky) rozčuľoval nad Matelkom: https://www.youtube.com/watch?v=gw7ymGYPRv0 Okrem tej blamáže s domácou karenténou Matelko tiež vraj zavesil na FB fotku z WC s komentárom: "že bol to strašný boj, kým som to dostal zo seba, ale ja to dostanem zo seba a Pelle do seba". WTF?!!!

A potom sa to muselo rýchlo zmazať a teraz sa tvrdí, že to bol len nejaký hoax. Aj ten príspevok s Jánom Pavlom II. musel viackrát upravovať - to bolo tak vrcholne trápne. Mesiášsky komplex ako vyšitý. Len sa opováži nejaký jeho fanúšik niečo vyčítať Rostasovi a iným. Matovič dlho nevydrží. Nemôže vydržať, ak platia nejaké základné pravidlá a zákonitosti (on už je teraz udržiavaný len za cenu totálnej submisivity a strachu jeho okolia. Ale tí ľudia nemôžu robiť zo seba handry donekonečna).

Truhlík

Blaha nie je neomarxista. S tým jediným nesúhlasím. Dôkazom je aj to, že mu USA dali titul antisemita ako prezumpciu viny na večné časy.
Blaha je schizofrenik. Nedá sa aj byť marxista, aj byť sionista (aspoň v začiatkoch) aj byť v revizionistickej (z hľadiska marxizmu) sociálnej demokracii. A Blaha je natoľko inteligentný, že to vie.

Roland Edvardsen

Hej, my vieme, že sa hrá a hral na kadečo, aj na neomarxistu - a to zbytočne a kontraproduktívne.
Blaha v minulosti propagoval aj Frankfurtskú školu, alebo koketoval aj s týmito smermi. Ono celkovo je zaujímavé prezerať si jeho staršie články a videá: https://www.youtube.com/watch?v=p1DewBF6UQ8

Norman

Blaha bol vyškolený v neomarxistických školách a kurzoch. Teraz proste ale zmenil rétoriku, teraz prešiel na klasický marxizmus, ten sa mu zdá asi pevnejší, má asi dobrú podporu na západe (lepšiu, ako sa nám zdá, stavajú Marxovi sochy, univerzity učia a podobne).
Ergo - Blaha bol vzdelaním a mladosťou neomarxita, ale odklonil sa. Odklonil sa, ako otvorene píše, pod vplyvom vlastnej rodiny, a keď vidí, kam to Poliačkovci až zavliekajú. Blaha má navyše to akademické vzdelanie a učritú kariéru a vidí, že spolčovanie s bezcennými feťákmi by mu nič nedalo - lebo tí ho neuznávali, naopak.
Navyše Blaha sám hovorí, že pochádza z marxistickej rodiny a tí zrejme neuvítali ten humus, čo prišiel zo Západu. Ale nejaký čas sa toho neomarizmu držal

Netreba zabúdať, že neomarxizmus aj marximus sú nie len v názve spojené. To nie je náhoda. Sú tie definované rozdiely, všetci vieme - ale sú aj spoločné základné črty. Nie je v tom až taký rozdiel.

Norman

ešte k tomuto:
1. "Nedá sa aj byť marxista, aj byť sionista"
Bolo obdobie, keď reálny socializmus brojil proti "sionizmu", keď sa ukázalo, ako je izraelizmus spojený s Amerikou. Ale ináč bol marxizmus naozaj židovské dieťa a bol VŽDY prelezený židmi.

2. Nedá sa byť marxista a "aj byť v revizionistickej (z hľadiska marxizmu) sociálnej demokracii".
Nuž, ako sám hovoríš, soc demokracia je len "revizionistická", z pohľaduniekoho, ale z iného pohľadu je to marxizmus par excelance. Podľa mňa je sociálna demokracia dosť marxistická (nie je leninská, že).

Žiaľ, unás si ľudia myslia, že mať sociálne názory, chcieť určitú sociálnu harmóniu, teda byť "ľavicový", musí znamenať "byť marxistom". To je základná chyba nepravda, proste nie je dôvod to tak používať. Sociálni ľudia sa tak chytajú do pasce a krútia sa akosi v kruhu.
Odmietam "marxizmus" a odmietam aj "ľavicovosť". Hovorme o sociálnosti a konkrétnejšie o korporáciách a bankách ako o zle. Slovo "marxizmus" je tiež jedno z tých tisícvýznamových slov, ktoré sú už úplne nepoužiteľné.
Pravda, okrem použitia v predvolebných sloganoch.

slaven1

Nie je dobré aby štátostranu viedol človek s pohlavným odklonením. Taký človek má nižšiu morálku + je na neho veľa kompromitačného materiálu spojeného zo životným štýlom (drogy atď. spomeňme špáradlo z tlačovky). Buzerant nie je hodný nasledovania, Fico je manžel a má potomka, možno za chvíľu bude aj starý otec.

Britskí colníci zaznamenali znamenitý úlovok, z ktorého sa mohli aj dobre najesť. V slovenskej dodávke, ktorá oficiálne viezla pizzu z Talianska, našli veľké množstvo drog.

Roland Edvardsen

Špáratko bol len humor zo Zomri. Sa divím koľkí sprostí sa na toto chytili. Ale takto funguje Zomri aj Matovič. Ak by to naozaj bol koks, ver tomu, že médiá by k tomu inak pristupovali. Ale nikto to skutočne vážne z médií nebral.

Koks bral Počiatek a (vraj) aj Kali (a Počiatek je tiež bisexuál). Fico sa zase rád promenádoval so svojimi milenkami po gej kluboch - to žiaden etalón morálky nie je. Ale stále lepšie ako Lipšic, ktorý sa hral na sporiadaného manžela a kresťana, a pritom má záľubu v lacných kurvách a v perverzných hrách. Práve takí sú inak najlepšie vydierateľní a sú na nich posielané volavky - takí to budú mať horšie, ako tí, ktorí sa ničím veľmi netaja a na nič extra morálne sa nehrajú (ako Kollár či Slota). Na koho nie je veľa kompromitačného materiálu? Kto je etalón morálky? Kotleba, ktorý prcal 15-ročné a v strane mal priveligovaný bisex swingers párik?

Ešte toto by nám chýbalo riešiť. Ak to tí ľudia verejne nepropagujú (ako Truban drogy), potom o ničom nechcem vedieť a počuť. :-D Buzerant Pelle už bol tak či tak na čele vlády aj parlamentu - tak už je to jedno. Keď mohol byť na čele štátu taký úžerník a daňový podvodník ako Kiska, tak spoločnosť musí zniesť už naozaj všetko.