Letný čas? Zimný čas?

Dlhé roky riešime opakovaný prechod zo stredoeurópskeho času (SEČ) na stredoeurópsky letný čas (SELČ) a naspäť. Ako všetci vieme, zmyslom tohto striedania malo byť lepšie využitie denného svetla na spoločenský a pracovný život a údajne aj úspora elektriny využívanej na svietenie.

Ale, opäť, ako všetci vieme, veľkému množstvu ľudí to spôsobuje zdravotné a psychické problémy, nehovoriac o tom, že hodinári musia dvakrát do roka prestavovať stovky a tisíce hodiniek a hodín. A čo potom taká doprava, vlaky, autobusy, lietadlá, ktoré sú viazané na určitý grafikon dopravy?

Striedanie času je zavedené v mnohých štátoch, preto musí byť riadne medzinárodne zosúladené. To však nič nemení na tom, že podľa veľkého množstva ľudí jeho zápory výrazne prevažujú nad prínosmi. Preto ja osobne vítam, že sa konečne začína uvažovať o jeho zrušení.

Ale prečo o tom píšem?

Pobavil a "vyprovokoval" ma rozhovor s istým Pavlom Faškom, klimatológom zo SHMÚ, ktorý tvrdí, že keby sa ponechal počas celého roka štandardný stredoeurópsky čas (ľudovo nazývaný "zimný čas", v našej zemepisnej dĺžke viazaný na 15. poludník východne od Greenwichu, čiže medzinárodne uznaného nultého poludníka), doplatíme na to, lebo na konci júna a na začiatku júla bude svitať už o druhej nadránom.

https://www.aktuality.sk/clanok/634840/na-zimny-cas-doplati-vychodne-slo...

Vážený pán Faško, na Nadhľad asi nechodíte, preto si tento text asi neprečítate, ale musím Vám takto na diaľku verejne pripomenúť, že keby sme si počas celého roka ponechali posunutý, čiže stredoeurópsky letný čas, tak v období okolo Vianoc by sme síce mali večer o 17:00 ešte aké-také svetlo, ale na druhej strane okolo deviatej, desiatej hodiny rannej by sme ešte stále mali TMU! Viete si predstaviť chodiť za takých podmienok do roboty na prvú smenu na šiestu hodinu rannú?

0