Manny z łupków nie będzie

 "Nekonvenčný plyn (z bridlíc v Poľsku) môže ledva uspokojiť časť našich potrieb, ale svet ním nedobijeme. Sorry, také sú tu geologické podmienky", oznámil verejnosti šéf Štátneho geologického úradu Prof. Grzegorz Pieńkowski prostredníctvom "pravicovej" hlásnej trúby Gazeta Wyborcza. Pieńkowski: všetko, čo vám doteraz ideológovia natárali, si rozbilo hubu o realitu. Manna z bridlíc nebude. Šlus, bodka.

A ste vy geológovia úplní kokoti, že ste to nevedeli hneď na začiatku, pýta sa chudáka Pieńkowského sklamaný redaktor. To nie my, to Američania, obhajuje sa šéfgeológ. "My sme predsa hovorili, že naše odhady sú mnohonásobne nižšie, ale vláda sa chopila astronomických čísel dodaných Americkým inštitútom pre energie a nás označila v podstate za vlastizradcov. A tak sme začali vŕtať a vŕtať, aby sme 70-timi drahými vrtmi zistili, že aj z toho mála, čo sme odhadovali, sa dá reálne ťažiť len asi 10 percent. A to vám radšej ani nepoviem, že za cenu obrovskej devastácie prírody."

A potom prišla krucinálna otázka redaktora nezvyknutého na porážku amerického chcenia.

To co teraz?

Pieńkowski nechce prísť o flek, a tak sfleku odpovedá:

"Trzeba wiercić. 70 odwiertów, które do tej pory wykonano, to bardzo mało. Choć z drugiej strony jest to 90 proc. wszystkich wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego w Europie. Tyle że np. w Kanadzie takich odwiertów wydrążono już około 14 tys., a w USA - ponad 100 tys."

A tak budú Poliaci vŕtať a vŕtať, lebo politická objednávka nepustí. Až kým nedôjde na to, koľko budú nové vrty stáť.


Celý text, ktorý Poliakom odhalil nepríjemnú realitu.

Záver: Bez plynu z Ruskej federácie môžu do Veľkej Británie odísť úplne všetci Poliaci. Británia kontrakt na ruský plyn má.

Mimochodom, rovnaká situácia je na Ukrajine, ktorá sa tiež mala podľa ideológov Americkej energetickej agentúry stať veľmocou nekonvenčeného zemného plynu.

 

 
Autor: